Modernite

Kaçak

Yeni
Biri pide yer diğeri mangal ...
Sizin evde tencere kaynamaz mı ?
Sarma dolma mantı yapılmaz mı ?
Yazık ya , zaar siz ondan kavrayamıyorsunuz ...
Dengesiz ve mantısız beslenme pratiği ...
Hayrolsun ne diyelim :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Bu akşamki menu;

Mercimek çorbası
Güveç
Mantı
Komposto
Salata

Çay, kadayıf annemin yaptığı lokma, (dünden kalma), elmalı kek.

Normalde bu kadar fazla olmaz ancak kızlar rahat durmuyor.

Pide derken ramazan pidesini kastettim.

Kaçak

Yeni
Ne kadar gösteriş meraklısıymışsın ??‍♂️

Kaçak

Yeni
Şunu özellikle vurgulamakta fayda var ...
Henüz konuştuğumuz şey modern nedir ?
Modern süreçler - modernite - nasıldır vs ..
Modernizm ise ayrıca üzerinde durulacak bir kavramdır ...
Modernizm , bu döneme ait bakış açısıyla hayatı okuma , anlama ve inşaa etme süreçlerini vaaz eden ideolojik görüştür ...
Hal böyle iken , son modern döneme damgasını vuran batı aklıdır , bu bağlamda modernizm dediğimiz de batı aklını kast ediyoruz ...
Bilmiyorum fark açık oldu mu ??

Kaçak

Yeni

Yukarıdaki linkte Martin luther in klise kapısına astığı 95 maddelik bir manifesto vardır ..
Anladığım kötü bir tercüme, ve özellikle iddia sahibi birilerinden link vermek istedim hani adamların kendi kaynağı ...

Modern ve modernite tanımlamalarından sonra artık modernizmi konuşabiliriz ...
Bundan sonra bu çağın hayata dünyaya bakışını konuşuyoruz ....
Modernizme girmezden evvel Protestanlığa bir parmak dokunduralım ...
Çok hızlıca yukarıdaki linke göz atarsanız sevinirim ...
Anlam bozuklukları fazlası ile olan bir tercüme sanırım ama lutherin arkadaş artık insanları sömürmeyin bu yaptığınız ne dine ne imana sığmaz çığlığını hissetmek mümkün ...
Ve öyle duygu sömrüsü değil , bildiğiniz maddi sömürüye karşı açıklama yapmış ...
Hatta başka hiç bir mevzuya girmemiş bile , sadece din adamlarının en büyüğünden en küçüğüne kadar hepsinin insanların üzerinden ellerini çekmelerini haykırmış ...
Metnin başındaki tarihe özellikle dikkat edin ...
Ve batı günümüz modernizminin temellerini teşkil edecek bakış açısını deklare etmiş oldu ..
Benzer bir bakış açısının son 100 senedir bu topraklara da sokulmak istendiği malumdur ..

Protestanlaşma süreci 1500 den başlıyor ve bugün gelinen 500 yıllık süreçte din günlük hayattan tamamen çekilmiş , bireylerin vicdanlarında ise neredeyse %40 lara kadar inmiştir ...

Kaçak

Yeni
Evet kronolojik olarak bakarsak modernizmin doğuş aşamaları şu şekilde denk geliyor ...
- Coğrafi keşiflerin başlaması ( tanıma süreci )
- rönesans ( düşünce yapısında kırılma )
- Protestanlığın doğuşu ( dine ve geleneğe başkaldırı )
- kolonileşme ve sömürge eliyle sermayenin Avrupa’ya taşınması ( sermaye sahibi olma )
- sanayi devrimi ( güç sahibi olma )
- Fransız devrimi ( devlet yapısının değişmesi )
- kapitalizmin yaygınlaşması ( ticari mantığın değişmesi )

Aslında bu şekilde bakıldığında sürecin ne kadar doğal işlediği anlaşılıyor
Tüm bu değişim ve dönüşüm sürecinden sonra , bugün hepimizi etkileyen bakış acılarımızdaki kırılmaya sebep olan Değişim gerçekleşti ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Moderniteden anladığımı söyleyeyim.
Modernite batının kendi arayisidir, kendi kokuşmuş düzenlerine bir çıkış arayisidir. Ya bizler, kültürümüzle geçmişimizle bir sorunumuz yok ki modern olma ya da olmama gibi bir derdimiz olsun. Hem bir avrupalının ideali ve dünyaya bakışı ile bir türkün, müslümanın dünyaya bakışı aynı degilki.

Yani modernite = batı medeniyetidir. Yoksa modernitenin temel savı bazi saftirik ve kompleksli kimselerin sandig gibi insanlığı daha iyiye ve doğruya taşıma değildir, ben buna inanmıyorum.

Yine başım agrimaya başladı, yatacam.

Son düzenleme:

Kaçak

Yeni
O zaman cümleyi şöyle kuralım ...
İslam en modern dindir ...
Modernliği batıya ait kılarsan asıl ezikliği o zaman yaşamış olursun ...
Bizlerin geçmişi ile sorunu olmaması demek , gelişmeyeceğimiz veya değişmeyeceğimiz anlamına gelmez ...
Aksine sabit kalma refleksi doğal akışa ters bir reflekstir ...
Ama tipik istemezükcü kafa , kavramın kendine bile değilde sırf kelimenin kendine takılı kalır işte ...
Adını ne koyarsan koy , dönemine ait bakış açısıdır
Ve şu an seninde bakış açın istemesende bundan etkilenir çünkü değişkenin çok fazla ...
Ben sadece bu döneme ait olan baskın bakış açısının nasıllığı üzerine konuşmaya çalışıyorum ...
Ve burdan bir batı seviciliği çıkmayacak emin ol ...
Bilakis tam tersi , derdim bir modernizm reddiyesi çıkartmaya çalışmak ...
Tek fark kelimelerle derdim yok :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Iyide kardeşim, o dediklerinin hepsi modernite ile gerçekleşti evet sanayi devrimi gerçekleşti, evet orta cag'dan ciktik, insan aklı özgürleşti, sekulerlestik tanrıyı göklere hapsettik dünyanın hükmü bize kaldı vs vs
Sonuç? Daha mu mutlu olduk tam tersi daha mutsuz bir dünyada yaşıyoruz.

Moderniteyi elbette batıya has kılacağız, cunku ona ait bir kavram.

Kaçak

Yeni
Doğalı sırf bunun için vurguladım :)
Sırf sen anlayasın diye :p
Kardeş sanayi devrimi istemesende olacaktı , Doğuda Batı’da Arjantin’de orda burda ...
200 yıl sonra 80 yıl önce ...
Ve benim koskoca kafalı canım arkadaşım ...
Şu daha mutlumu olduk söylemin bile koskocaman bir modernizm bakış açısıdır ...
Aç kadim kaynaklarına bak bakalım , daha mutlu olmak için ne yapmışlar böyle bir beklentilerimi varmış amaçları idealleri ölçütleri varmıymış ??
Ve veya senden hangi ayet hadi ey kullar daha mutlu olmak için çaba harcayın diyor ??
Ölçütün bu olmuş neden ?
Modernizmin zuhur ediş süreçlerini bundan anlatmaya çalışıyorum ...
Amaçı sadece “ daha mutlu olmak “
Sen kelimeyi batıya has kıl eyvallah , ve bol bol Ashab’a göre modern kelimeler kullan :)
Namaz peygamber vs ...
Veya hayatında bol bol modern uygulama yap ...
Sonra aman din elden gitmesin batı reddiyesi ...
Mutlu olamazsın uğraşma boşyere ...
Sabit kalamazsın :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Modernizmi sırf akıl nefis zevk konfor düzleminde alırsanız işin içinden çıkamazsınız.
Sünnetullah kader cennet cehennem ve nefis bağlamında almalısınız.
Kaos ve dengesizlik dünyada hiç bu dereceye varmadı. Bir yandan vandalizm bir yandan sadizm bir yandan sefalet bir yandan yapay cennet.
Bu düzey kaotik dengesizlik insanı kader ve metafizik iyilik sorgusuna götürür.

Shakira nın dansının, sesinin, güzelliğinin, estetiğinin temelinde ne var? Nefis mi? Cennet mi? İsyan mı? Fıtrat mı? Allah cemali mi? Modernizim mi?

Gerçek cevaplar istiyorsanız, gerçek sorular sormalısınız.
@Kaptan @Kaçak

Not: shakirayı bilmem tanımam sadece atıftır, göndermedir

Son düzenleme:

Kaptan

Mecra Yazarı
Sanki Islam gelismeye ve daha iyiye yol almaya maniymis gibi ne desem hemen moderniteyle iliskilendireceksin anlaşılan. Kompleksi kafa iste. Bak aynı şeyi batı yapmıyor, mesela "zekat" ne güzel bir müessese deyip bu kavramı kullanmıyor, cunku iradeyi Tanrı'dan alarak insan aklına vermiş bir kere.

Senin anlamak istemediğin husus su; dediğim gibi modernite sadece bireysel, ekonomik ve kendi toplumuyla sınırlı bir dönüşüm olsa eyvallah ancak sadece bununla sınırlı değil iste, kültürel ve toplumsal bir değişim projesidir aynı zamanda. Ve bu değişim kasitlidir.

Onun için bizim gibi müslüman ve gelenegi olan toplumlara uygun değildir. Hem modern olup hem de geleneği muhafaza edemezsin, bünyeye ters. Islam ülkelerinin hali ortada, senin gibi gelenegi olan ama moderniteye goz kirpan kompleksliler yüzünden..

Batının dünyaya vereceği hiçbirşey yoktur, veremedigi ortadadir. Islam dört başı mamur bir din ve hayat biçimidir. Ilahi ve evrenseldir, ilahi olması hasebiyle insanlığın kurtuluşunun anahtarıdır da.

spesifik

آزادی قید و بند
Modernite de mutluluğun patenti başarı ile odaklı
Başarı nedir mutluluk nedir ?
Bu soruyu sormuştum sanki dejavu oldum
En basit forumda yazarken mutlu oluyoruz biz
Hele ince ince laf sokanlar gaz verenler var
Acayip mutlu oluyorlar =)))
Ya sonra???

Kaçak

Yeni
Tamam olayı önce tersinden anlatayım sonra baştan tane tane bir daha :)
Modernizm çok kötü bir şeydir ...
Modernizm dünyanın sonu olmaya namzet bir bakış üretmiştir. Modernizm insanın temel tanımlarından biri olan anlamdırma yetisini kaybettirmektedir. Modernizmin sebep olduğu yıkım tamir edilemez, geri dönülemez aşamaya gelmek üzeredir. Hasılı modernizm .oktan bir şeydir ...
şimdi Nirvana’yı yaşadın , konuya dönebilir miyiz :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Konu senin istediğini yaparsın,
benim için kapanmıştır. Neydi popüler edebiyatın hedefi ? Bilgiyi açık, net, anlaşılır olarak sunmak degil değil manevi iştahın kabartılıp coşkunun kışkırtılması... afiyet olsun ver coşkuyu..

Kaçak

Yeni

Çoşkunu sevsinler senin :)
Aksine çoşupta istemezük istemezük diye diretmemen için tane tane ilerlemeye çalışıyordum lakin gene takılı kaldın :)
Kürşat abiyi bilirsin , maxgillerin üstadı olur kendisi ordan teyit edebilirsin ...
Bak bakalım ne diyor bi dinle Allah rızası için ...