Modern hayat nefesimizi kesiyor

mostar

Profesör
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Tepkime puanı
244
Puanları
0

Modern hayat nefesimizi kesiyor 04 Şubat 2011 - 22:26:07
"Büyük Yolculuk" filmi yazar İsmail Kılıçarslan tarafından analiz edildi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Şubat ayı kültür sanat etkinlikleri başladı. Şubat ayı etkinliklerinin ilkinde, 2004 Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü alan ‘Büyük Yolculuk’ filmi gösterildi. Yazar İsmail Kılıçarslan film hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Büyük Yolculuk’un baba-evlat ilişkisine vurgu yaptığını belirten İsmail Kılıçarslan: “Filmde, hayatın bize dayattığı argümanlar da sorgulanıyor. Aslında modern hayat bize nefes alacak alan bırakmıyor. Hepimizin biraz nefes almaya ihtiyacı var” dedi.


04_Subat_2011_22_27_07_5663110614.JPG
İsmail Ferroukhı’nın yönetmenliğini yaptığı "Büyük Yolculuk" filmi sinemaseverler tarafından beğenildi. Filmde, hacı olmak için, yaşadığı Fransa’dan kara yoluyla oğlu ile birlikte yola çıkan bir babanın oğluyla yol boyunca yaşadıkları ve Kabe ile buluşması anlatılıyor.

Baba oğul ilişkilerinin ve ahlaki özelliklerin özellikle anlatıldığı film, aynı zamanda güzel bir yol filmi olma özelliğini de taşıyor.
Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Salonu’nda gösterilen sinema filmi ve İsmail Kılıçarslan söyleşisi, katılanlar tarafından ilgiyle takip edildi.


Batı ile doğu ahlaki alanda çatışıyor

Filmi sinemaseverlerle birlikte izleyen yazar İsmail Kılıçarslan: “Modern hayatın bize dayattığı baba-evlat sorunsalı var. Bunu hepimiz net bir şekilde görüyoruz. Burada baba bize düşman olarak yansıtılıyor. Bu film baba oğul arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Babanın oğlunu nasıl derinden etkilediği en iyi bir şekilde işleniyor” dedi. Batı ile doğunun farklılıklarına da vurgu yapan Kılıçarslan, “Batı ile doğunun en fazla karşı karşıya geldiği alan ahlaki değerler alanıdır” diye konuştu.


Modern hayat eleştirisi
04_Subat_2011_22_28_21_2018854022.JPG


Modern hayatın çıkmazlarına da vurgu yapan İsmail Kılıçarslan: “Modern hayat bize nefes alacak alan bırakmıyor. Hepimizin aslında biraz nefes alamaya ihtiyacımız var” dedi.

Kılıçarslan, Türkiye’de çekilen dini içerikli filmlere de eleştiri yaptı. Büyük Yolculuk filminin ideolojiden uzak tamamen dini içerikli bir film olduğunu söyleyen İsmail Kılıçarslan, “Türkiye’deki dini temelli filmler slogan atmaktan öte geçemediler. Yani dinden çok ideolojiyi ön plana çıkardılar.

"Büyük Yolculuk" filmi ise tamamen referansını dinden alıyor. Dini temelli filmlerin de çok güzel bir şekilde yapılabileceğini bizlere gösteriyor” dedi.

 
Üst