Mobil dünyadan 2010 istatistikleri | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Mobil dünyadan 2010 istatistikleri

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Dünyanın En Çok Satan Cep Telefonu


Tüm dünya üzerindeki yaklaşık 5 milyar cep telefonu kullanıcısının en çok tercih ettiği model hangisi biliyor musunuz? Bu unvana hangi ürünün sahip olduğunu görünce şaşıracaksınız?
Tüm dünya çapında yaklaşık 5 milyar cep telefonu kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor. Bu da şu an dünya üzerinde milyarlarca adet cep telefonunun olduğu anlamına geliyor.Peki dünyada en çok kullanılan cep telefonu hangisi hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı olarak hemen insanın aklına iPhone gelebiliyor fakat gerçek bundan çok farklı.
Dünyanın en çok satan cep telefonu ve aynı zamanda en çok satan tüketci elektroniği cihazı olma unvanı Nokia'nın 1100 adlı modeline ait.

Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan cep telefonu Nokia 1100

250 Milyondan Fazla
2003 yılında piyasaya çıkan ve çok basit bir tasarıma, 96 x 65 piksel çözünürlüğündeki tek renkli ekrana, ışığa, ancak 50 adet SMS kaydedilebilen kapasiteye ve su geçirmez tuş takımına sahip olan Nokia 1100 tüm dünyada 250 milyon adetten fazla sattı.(Nokia'nın Efsanevi Telefonları)
Nokia 1100'ün sadece cep telefonu kategorisinde değil, diğer tüm tüketici elektroniği cihazları arasında en çok satan ürün olması teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin dünyanın büyük bir bölümün hala basit ve ucuz ürünleri tercih ettiğinin bir göstergesi olsa gerek.


Geride bırakmaya hazırlandığımız 2010 yılında, mobil kategorisi içinde sınırlayabileceğimiz cihazların dünyasında ciddi değişimler yaşandı. Android 2.X, iOS 4, Windows Phone 7, Symbian^3 ve hatta BlackBerry OS 6.0 gibi popüler işletim sistemlerinin yenilenen yüzleri ile tanıştık.
Gitgide internet ile daha bağımlı bir hale gelen ve sosyal ağlar ile iç içe geçen mobil işletim sistemleri, akıllı telefonları günlük hayatımızın her anına dahil olan vazgeçilmez birer araç haline getirdi.


5 Milyar Uygulama İndirdik

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, akıllı telefonları akıllı yapan yönlerinden en önemlisi olarak gösterebileceğimiz mobil uygulamaların sayısında 2009 yılına göre müthiş bir artış yaşandı. Android Market 100.000 uygulama sayısını aşarken AppStore da 300.000 sınırlarını geçmeyi başardı.
Dünya genelindeki rakamlara baktığımızda, mobil cihazlara toplamda 5 milyar adetlik uygulama indirilmiş olduğunu görüyoruz. 2009'da ise bu rakam 300 milyon adet seviyelerinde kalmıştı.


Kaç Cep Telefonu Satıldı

2010'da 77.000.000 milyon cep telefonu satıldı.
 
Üst