Misvak kullaniniz!

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Misvak kullaniniz!

1- Ebu Hureyre (R.A.) dan rivayete gore,
Resül-u Muhterem (S.A.V) Efendimiz soyle buyurmustur:
" Ummetime zahmet vermekten cekinmeseydim,
her abdest aldikca (diger bir rivayete gore « her namaz vaktinde» buyurmustur )misvak kullanmalarini (agizlarini,dislerini temizlemelerini) emrederdim.
(Hadisi, Imam Malik ve Buhari rivayet etmistir. )

2- "Misvak kullanmak (dislerinizi temizlemek) hakkinda tavsiyelerimi sizlere cok tekrarladim."
(Hadisi, Buhari, Ahmed b. Hanbel, Nesei, Hz. Enes'den rivayet etmislerdir.)

3- " Cuma gunu olunca, misvak kullanmak, en guzel (en temiz) elbiselerini giymek, bir de varsa guzel koku surunmek her muslumanin vazifelerindendir."
(Hadisi, Ibn-i Seybe, Ebu Said'il-HudrÃi'den rivayet edilmistir.)

4- "Misvak kullaniniz! Zira misvak agzi temizler,Hakk'in rizasini
kazandirir.Cebrail (A.S.) her gelisinde bana misvak tavsiye
ederdi. Hatta bana ve ummetime misvak kullanmanin farz
olmasindan korkuyordum. Eger ummetime zahmet olmasindan cekinmeseydim bunu onlara farz kilardim.Ben misvagi o kadar
cok kullaniyorum ki, dislerimin asindiracagindan korkuyorum."

(Hadisi, Ibn-i Mace, Ebu Umema Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

5- "Asagidaki on haslet Peygamberimizin (S.A.V.) sunnetlerindendir:
Biyiklari kesmek, sunnet olmak, disleri temiz tutmak, buruna su cekmek, tirnaklari kesmek, kil toplanabilecek bogum yerlerini yikamak, koltuk ve kasIklardaki killari izale etmek, bevl cikan yerleri temizlemek."
Ravi: "Onuncuyu hatirlayamadim. Belki o, mazmaza (agzi suyla yikamak) olmalidir." diyor. (Hadisi, Muslim, Hazret-i Aise'den rivayet etmistir.)

6- "Misvak hem agzi temizler, hem de Hakk'in rizasini cezbeder."

(Hadisi, Buhari, Nesei ve Ibn-i Hibbin Hz. Aise'den rivayet etmistir.)
Taberani'nin Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayetinde
« gozu de cilalar » buyurulmustur.

7- "Dort sey Peygamberimizin sunnetlerindendir :

« Sunnet olmak ,misvak kullanmak, (guzel) koku surunmek ve evlenmek. »

(Hadisi, Tirmizi, Ebu Eyyub-el Ensari'den rivayet etmistir.)

8- "Temizlik dorttur :
Biyiklari kesmek, edeb yerlerini tiras etmek,
tirnaklari kesmek ve misvak kullanmak."

(Hadisi, Taberani, Ebu Hureyre Hazretlerinden rivayet etmistir.)

9- "Misvak kullanmak suretiyle kilinan iki rekat namaz, misvak kullanmaksizin kilinan yetmis rekat namazdan daha efdaldir."

(Hadisi, Ebu Nuaym, Cabir ve Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayet etmistir.)

10- " Misvaklanarak eda olunan namaz, misvaklanmaksizin kilanan namazdan yetmis derece efdaldir. "

(Hadisi, Beyhaki ( Suabu'l-Iman)da Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

11- Dislerinizi, parmaklarinizin bogum yerlerini temizleyiniz. Zire bu hal temizliktir. Temizlik ise imani davet eder. Iman da sahibi ile cennettedir."

(Hadisi, Taberani, Abdullah b. Mes'ud (R.A)dan iyi bir isnad ile rivayet edilmistir.)

12- "Misvakla agzi ve disi temizlemek, olumden baska her derde devadir."

(Hadisi, Firdevsi, Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

13- Resul-u Ekrem (S.A.V.) Efendimiz bize daima misvak kullanmamizi emrederdi.

(Hadisi, Imam Ahmed Ibn-i Abbas Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

14- Nebiyy-i Muhterem (S.A.V.) daima misvaktan bahsederek,
" Ben misvak hakkinda bir ayet nazil olacak diye endise ederdim." buyururlardi.

(Hadisi, Ebu Ya'la, Hz. Aise'den rivayet etmistir.)

15- "Elbisenizi yikayiniz, sac, sakal ve biyiginizin fazlasini aliveriniz; misvak kullaniniz, ziynetinizi takiniz; tertemiz olunuz."

(Hadisi, Ibn-i Asakir, Hz. Ali'den zayif bir isnad ile rivayet edilmistir.)

16- Tirnaklarinizi kesiniz, kesdiginizi gomunuz, dis etlerini yemek kirintilarindan temizleyiniz. Misvak kullaniniz! Sararmis disle, kokar agizla yanima gelmeyiniz."

(Hadisi, Hakim-i Tirmizi, Abdullah b. Busr el-Mazani hazretlerinden
rivayet edilmistir.)

17- "Size ne oluyor ki, dislerinizin sararmis oldugu halde yanima geliyorsunuz? Misvak kullaniniz."

(Hadisi, Bezzar, Beyhaki, Abbas b. Abdulmittalib'den;
Taberani ve Ebu Nuaym, Temmam b. Abbas rivayet etmistir.)

18- "Cibril (A.S.) bana her gelisinde misvak kullanmami emrederdi.
Oyle ki, dis etlerimin zedeleceginden endise ederim."

(Hadisi, Ahmed Ibn-i Hanbel, Ebû Umame Hazretlerinden rivayet edilmistir.)

19- "Agizlariniz, Kur'an-i Kerim'in yollaridir.Misvakla onu temizleyiniz."

(Hadisi, Ebu Nuaym, ve Ibn-i Mace; Hz. Ali'den rivayet etmistir.)

20- "Resül-u Ekrem efendimiz, geceleyin birkac defa misvak kullanirdi."

(Hadisi, Muslim, Abdullah b. Abbas (R.A.)'dan rivayet edilmistir.)

21- Nebiyy-i Zişann Efendimiz yaninda misvak olmadikca uyumazdi. Uyandigi zaman da ilk isi misvak kullanmak olurdu."

(Hadisi, Imam Ahmed, Ebu Davud ve Ebu Ya' la Musnedlerinde Abdullah ibn Omer Hazretlerinden rivayet etmislerdir.)

22- Resulullah (S.A.V.) misvak kullanmadikca hane-i saadetlerinden cikmazlardi."

(Hadisi, Taberani, Mu'cem'inde, Zeyd bin Harise el-Cuhenî Hazretlerinden rivayet etmistir.)

23- Tabiinin ileri gelenlerinden Sureyh b. Hani anlatiyor:

Bir gun Resul-u Ekrem Efendimiz hane-i saadetlerine girdikleri zaman ilk evvel ne ile mesgul olurdu? diye Hz. Aise'den sordum.
"Misvak ile baslardi" cevabini verdi.

(Hadisi, Muslim rivayet etnistir.)

24- Nebiyy-i Muhterem (S.A.V.) Efendimiz gece teheccut namazina kalktiklari vakitte agzini misvakla temizlerdi.

(Hadisi, Buhari ve Muslim rivayet etmislerdir.)

25- Nebiyy-i Zisan Efendimiz gece ve gunduz uykudan uyandiklari
vakitte abdest almadan evvel misvak kullanirlardi.

(Hadisi, Ebu Davud, Ahmed b. Ahnbel, Hz. Aise'den rivayet etmislerdir.)

ORHANCAN

Ordinaryus
güzel bir sünnet-i seniyye ...

ümmetin fesada düştüğü zamanda yapılan ve ihya edilen sünneti

seniyyelerin değerinin daha büyük olduğunu düşünürsek, vakit ayırarak önem verdiğimizi gösterelim

inşaallah....

,,

furkanoz

İhvan Forum Üye
Anlayışsız olduğunu itiraf etmeleri güzel. Biz diyorduk, kabul etmiyorlar idi.

cemaliii

Kıdemli Üye
Konu mercedes olunca sahabe en iyi deveye binerdi diyen, konu diş oluncada sahabe bugün olsa sensodyn yada paradontax kullanırdı diyebilmeli. Yoksa inatla misvak denilirse diğer deve mercedes söyleminin samimi olmadığı ortaya çıkıyor

Hakperest

Kıdemli Üye
Diş macunu dişe zarar da veriyor fayda yanında
Koruyucu plakayı da söküyor
Lisede bir hocamız diş macununa küfrederdi dişlerini aşındırmıştı
Taze bir misvakta ise antibakteriyel maddeler mevcuttur

Benim için hala misvak doğal ve rakipsiz
Ara sıra macun da kullanmak gerek tabi

Hakperest

Kıdemli Üye
Konu mercedes olunca sahabe en iyi deveye binerdi diyen, konu diş oluncada sahabe bugün olsa sensodyn yada paradontax kullanırdı diyebilmeli. Yoksa inatla misvak denilirse diğer deve mercedes söyleminin samimi olmadığı ortaya çıkıyor
Mercedes yada değil
Mümin fayda zarar denklemini hesaplamalı
Az yolculuk yapan biri için konforlu araç israftır
Güvenlik riski olmayanın zırhlıya binmesi israftır

furkanoz

İhvan Forum Üye
Misvak kullanın diyenler, diş fırçası kullanmayın demiyor ki. Misvak diş fırçasından daha etkili ve sağlıklı diyorlar. Deve, arabalardan daha hızlı olsa idi, emin olun deve alırdık. Bu mealci ve selefiler niye bu kadar her şeyi anlamıyorlar.

erdemceerdem

Profesör

Hacı'm gerçekten merak ettiğim husus var....
gerçekten merak ettiğim bir husus var cevaplayabilir misin. kopyala yapıştır şeklinde anlaşılır sade bir şekilde....

peygamber efendimizin sağ'lığında dünyanın dört bir yanına islamiyeti tebliğ etmek için yüz bin sahabenin evlerini, yörelerini terk edip farklı mecralara göç ettiği rivayet edilir. bu göçlere imanım tamdır. var olduğu da tarihçiler tarafından ispatlanmıştır.

kur'an-ı kerim yer yüzüne indiği dönemde, yer yüzünde konuşulan tek dil miydi arapça?
bu yüz bin sahabe; gittikleri beldelerdeki insanlara önce arapçayı öğretip sonra kur'an-ı mı öğrettiler.
yoksa gittikleri beldelerde insanların kullandıkları lisan'a göre kur'an-ı tevsir veya meal yoluyla mı kişilere anlattılar....
teşekkürler..

Kaptan

Mecra Yazarı
Misvak kullanın diyenler, diş fırçası kullanmayın demiyor ki. Misvak diş fırçasından daha etkili ve sağlıklı diyorlar. Deve, arabalardan daha hızlı olsa idi, emin olun deve alırdık. Bu mealci ve selefiler niye bu kadar her şeyi anlamıyorlar.
"Peygamber kullandı misvak sünnet" demiyormusunuz sofi? Deve'ye de bindi ona niye sünnet demiyorsunuz diyoruz.

Misvak faydaliymis.. sunneti uygularken yarar-zarar hesaba mı gözetiyorsunuz.

Hakperest

Kıdemli Üye
"Peygamber kullandı misvak sünnet" demiyormusunuz sofi? Deve'ye de bindi ona niye sünnet demiyorsunuz diyoruz.

Misvak faydaliymis.. sunneti uygularken yarar-zarar hesaba mı gözetiyorsunuz.
Binme mi sünnet deve mi sünnet bakmak lazım

Misvak mı sünnet diş temizliği mi sünnet bakmak lâzım

Tabi sende haklısın sofiler işine geldiği gibi yapıyor buda başka konu :)

furkanoz

İhvan Forum Üye
gerçekten merak ettiğim bir husus var cevaplayabilir misin. kopyala yapıştır şeklinde anlaşılır sade bir şekilde....

peygamber efendimizin sağ'lığında dünyanın dört bir yanına islamiyeti tebliğ etmek için yüz bin sahabenin evlerini, yörelerini terk edip farklı mecralara göç ettiği rivayet edilir. bu göçlere imanım tamdır. var olduğu da tarihçiler tarafından ispatlanmıştır.

kur'an-ı kerim yer yüzüne indiği dönemde, yer yüzünde konuşulan tek dil miydi arapça?
bu yüz bin sahabe; gittikleri beldelerdeki insanlara önce arapçayı öğretip sonra kur'an-ı mı öğrettiler.
yoksa gittikleri beldelerde insanların kullandıkları lisan'a göre kur'an-ı tevsir veya meal yoluyla mı kişilere anlattılar....
teşekkürler..

Mealcilik derken bu artık bir tanımlama haline geldi. Meal ve tefsire karşı olabilir miyiz? Tarikat ehli niceleri meal ve tefsir yazmışlar. Tabi ki Kur'an meali ve tefsiri olacak ve insanlar bunlardan istifade edecek. Bizim itiraz ettiğimiz ve mealci dediğimiz zümre, Hz Peygamber'i, hadisleri, ümmetin icmasını devre dışarı bırakıp, kitabı kendi akılları ile tercüme edip, bu şekilde ictihad etmek sevdasında olanlardır.

furkanoz

İhvan Forum Üye

Sofiler işine geldiği gibi yapmazlar, Allah Teâlâ nın istediği gibi yapmak isterler. Hakiki tasavvuf ehlinden bahsediyorum. Söylenecek çok söz söylenmiş iken, halen bir şeyler söylemeye çalışmak zor geliyor insana. Allah izan idrak versin

Kaptan

Mecra Yazarı

Genel kuraldır, şeriatta haram olan tarikatta helaldir. Sayısız örnekleri var..

adams77

Kanalizasyoncu

teşekkürler..

Soruyu bir üst kademeye taşıyalım. Yer yüzünden konuşulan tek dil arapça değil ise neden arapça ?
Bu soruda aslında bizi Kitabı nedir e götürüyor.

adams77

Kanalizasyoncu
El-kitab
@Hakperest buyur akhi seni konukla başbaşa bırakıyorum :)

ee tabi arapça bilmiyorsun ve kuranı arapçada okumuyorsun. Sürekli meal okuduğun için el-kitabın ne olduğunu bilmiyorsun.
Yahu hadi arapça bilmiyorsun elif ba da mı bilmiyorsun :) senin hakikatın meallerle sınırlı olduğu için ....

adams77

Kanalizasyoncu
وَيُعَلِّمُهُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرٰيةَ وَالْاِنْج۪يلَۚ
bilmeyenler öğrensin :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Kainattaki Allahın ayetlerini einstein de okuyordu edimsin yada hikmeti nietzche de okuyordu; bundan batinilik çıkarıp fetönün iki gömlek üstü şarlatan sahte peygamber mehdi evrenese bizi satma marslı