Mısır Firavunu Mübarek'in Bir Yıllık Ömrü Kaldı

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Mübarek'in ölümcül kanser olduğu, bir yıllık ömrünün kaldığı, Eylül 2011 seçimini göremeyebileceği iddiaları ABD ve İsrail basınında geniş yer buldu.

Telaşlanan ABD ve İsrail yönetimleri Mübarek sonrası için senaryo hazırlıyor.

Arap aleminin lideri gözüyle bakılan, Ortadoğu barış sürecinde arabuluculuk yapan ve İsrail'i tanıyan iki Arap ülkesinden biri olan Mısır'ı 29 yıldır demir yumrukla yöneten Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in ölümcül hasta olduğu iddia ediliyor.

ABD ile İsrail'in güvenilir müttefiki olup bu iki ülkenin bölgedeki politikalarının devamı açısından kritik önem taşıyan Mübarek'in 12-18 aylık ömrünün kaldığı, Eylül 2011'deki başkanlık seçimini göremeyeceği haberleri önce Amerikan basınında patlak verip İsrail basınında da geniş yer buldu.

Washington Times, ABD Dışişleri yetkililerine dayanarak, martta Almanya'da ameliyat olan, ameliyatının komplike olduğu söylenen ama mahiyeti açıklanmayan Mübarek'in midesi ve pankreasında kanserin yayıldığını öne sürdü.

Düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi'nden Steven Cook Mısır ziyaretindeki izlenimlerini "İnsanlar Mübarek'in sağlığından umudu kesmiş.

Herkes sonun yaklaştığının farkında. 12-18 ay gibi bir süre öngörülüyor. Kahire'deki bir askeri hastanenin bir katını tümüyle onun tedavisine tahsis etmişler.

Mübarek'e bir şey pompalamaları sayesinde görüşmelere çıkabiliyormuş" diye aktarırken, üst düzey bir istihbarat yetkilisi "Mübarek'in tabiri caizse 'bahçesinde' adamlarımız var. Ölmek üzere olduğunun farkındayız. Ancak ne zaman ölür bilemeyiz. İnsanlar bazen uzun süre 'ölmek üzere' olabiliyor, mesela (Küba lideri) Fidel Castro gibi" dedi.

'Ölümü tarihi olay alacaktır'

83 yaşındaki Mübarek, geçen hafta İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile iki kez görüşme erteleyip Fransa'yı ziyaret edince tedavi gördüğü spekülasyonları çıkmış, Mısır lideri önceki gün Netanyahu ile Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas arasında arabulucuk yapmıştı.

Koltuğunu oğlu Cemal'e devretmenin yollarını hazırladığı bilinen Mübarek'ten sonra Mısır ve bölgede neler olabileceğine dair ABD ulusal İstihbarat Konseyi ve ABD Merkez Komutanlığı'nın yanısıra Avrupa ve İsrail istihbarat servislerinin de senaryolar ürettiği belirtiliyor.

ABD Dışişleri sözcüsü P.J. Crowley Mübarek sonrasına hazırlardıklarını yalanlasa da, bakanlıktan üst düzey bir yetkili "Ölümü tarihi bir olay olacaktır, Mısır yönetiminin halkın daha açık bir yönetim taleplerini artık karşılama yönünde tarihi bir karar vermesi gerekecektir" dedi.

Mısır'da yasaklı Müslüman Kardeşler gibi pek çok muhalif hareketi bulunurken, Nobel Barış ödüllü eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey başkan adayı olabilir.

netpano
 

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
firavunlukla suçladığınız insanların varlığı gerekli demek ki ömürleri bunca uzun sürüyor
firavun şayet olmasaydı
mısır ın hali ne olucaktı
savaş zamanı israil i durduran güç firavun muydu
yoksa çizmelerini çölde bırakarak kaçan müslüman ordusu mu
 

serkan..

Profesör
Katılım
5 Eyl 2009
Mesajlar
1,305
Tepkime puanı
169
Puanları
0
Gebersede bayram etsek :)

oh ne güzel olur ama :laugh::O


ciğerlerim yağ bağlar :gl
 
Üst