Miraç kandili

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
MİRAÇ KANDİLİ

Bismillah.Kudus’ün Rabbı olan, Haremeynin Rabbı olan Allah’a sonsuz hamdü senalar olsun.Kulu ve Resulu olan miraç sahibi, Sevgililer sevgilisi Habibi zişan ,Hazreti Muhammed Mustafa'ya sallallalahu aleyhi vessellem sonsuz salatu selamlar olsun.

Allah, kuluna ayetlerini göstermek için bir gece , mekkeden (alıp kulunu ) kudüse götürdü.Ardından semayı,yedikat gökleri, cenneti,cehennemi,sidreyi, cebrail aleyhisselam eşliğinde gezdirdi.En sonunda da iki yayın ucu kadar yakınlaştılar.Allah mekandan şekilden münezzehtir.Hazreti peygamberin sallallahu aleyhi vessellem mekkeden kudüse gelişine isra yani gece yürüyüşü ,kudüsten semalara çıkmasına ise miraç denilmiştir.Miraç olayı hicretten bir yıl önce gerçekleşmiştir.

Hazreti peygamber sallallahu aleyhi vessellem miraçta namaz emrini almıştır. Ümmete hediye elli vakit namazdı.Hz musa aleyhisselam elli vakit namazı duyduğunda peygamberimize şöyle demiştir."benim ümmetim kılmadı sen git vakti düşüttür.” Hazreti peygamber buyuruyor ki;” musa ile rabbim arasında gide gele en sonunda namazı beş vakite düşüttürdüm.” Hazreti musa "beş vakit namazı da kılmazlar onuda düşüttür" dediğinde rahmet peygamberi ” rabbimin huzuruna varıp,benim ümmetim beş vakitte kılmaz diyemem” buyurarak miraçtan bizlere beş vakit namazı ve bir de amener resulu’yu (bakara suresinin son iki ayetini) getirmiştir.

Hz idris aleyhisselam o kadar semayı gezdikten sonra ,cennete girdiğinde daha çıkmam demişti.Hazreti muhammed sallallahu aleyhi vessellem o kadar büyük ki , hiç bir kula, yaratılana nasip olmayan ayetleri gördüğü halde (bırakın beni ben burda kalayım demedi aksine ) tekrar ümmetinin başına döndü. miraçtan sonra peygamberin üzgün olduğu ,gülmediği rivayet edilir.

Miraç olayını günümüzde inkar edenler çok."Bir insan göğe nasıl çıkar?"(diye soruyorlar) kırk günlük yolu bir gecede nasıl geçer ve aynı şekilde geri gelir? Rivayet edilmiştir ki, Hazreti peygmber sallallahu aleyhi vessellem burak adlı bineğe binmeden önce abdest almıştı daha sonra yolculuğu başlamıştı. Tekrar evine döndüğünde abdest aldığı kabda ki suyun çalkalanması durmamıştı.Bu kadar kısa ve bir o kadar da uzun bir gece….

İnsanoğlunun beyninin (algılamasının) üstünde bir durum,Bir mucize,sadece kalp tastik edebilir.İmanın gereğidir.Amenna ve saddakna.

Mekkenin kafirleri bu olayı duyduklarında peygamberle dalga geçtiler.Hazreti ebu bekir radıyallahu anh ise hemencecik duyduğu anda “o söylemişse vallahi doğrudur ” deyip sadakatını gösterdi ve mevla tealada kendisine "sıddık" lakabını taktı.

Namaz en önemli meseledir.Bu kandil namazında yıl dönümüdür.Allah kandilimizi hayırlı kılsın.Dualarımızı kabul etsin.Bizleri iman ettikten sonra imanımızdan ayırmasın. Recab ayını hakkımızda hayırlı şahit ve şefaatçi eylesin. Seneye tekrar kavuşmayı her birerlerimize nasip eylesin. Amin . Ve sallallahu ala seyyidina muhammed. Velhamdülillahi rabbil alemin. (Miraç hususunda) Anlattıklarım anlatamadıklarımın zekatı değildir. Anlatılacak o kadar çok mesele var ama tenbel bir nefisle mücadele….miraç’tır.

12 ağostos 2007
29 receb 1428
pazar
Alper...

uykusuz

Kıdemli Üye
Kandil bugün.. Tartışmalara ara...