Milli Görüş Üzerine akli mülahazalar....

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
KONU:

Milli Görüş Nedir? Saadet Partisiyle ilişkisi nedir? Türkiye şartları gözönüne alındığında Milli Görüşün başarı ihtimali Ve Savlarının müslüman halk nezdinde inandırıcılığı ne kadardır ?

1.önerme: saadet Partisi milli görüşün türk siyasetindeki tek temsilcisidir.
_Tamam
2.önerme: milli görüş islami düzen demek
_Belkide öyledir
3.önerme: saadeti destekleyen islami düzeni istemiş desteklemiş oluyor
_İkinci önermeyi kabul eden için evet, etmeyen için hayır
4.önerme: saadetten başka partiye oy veren islami düzen istememiş oluyor karşı geliyor.
_Kesinlikle hayır, 2.önermeyi kabul eden için ve etmeyen için hayır doğru değil.

Çünkü: saadet partisi türkiye demokrasi düzeni içinde kurulu bir partidir ve türkiye yasalarınca sınırlandırılmıştır, bu sebeple islami düzeni türkiyeye getirmeye gücü yetmez, dolayısıyla bu davanın temsilcisi olamaz. Velevki olsa ondan başkasına oy veren kişi bu temsili (veya islami hayata katkı sağlama) gücünü bir başkasında görüyor ve o başkasının daha faydalı olabileceğine inanıyor olabilir, mesela bbp de veya akp de veya diğer..

Bu durumda kimse ona cebredemez, görüşünü benim görüşüme uydur diye zorlayamaz, zira islamda herkesin vicdanı hürdür ve hakkında semadan delil inmemiş, müçtehit alimler fıkıh beyan etmemiş meselelerde kendi görüşünü savunma hakkına sahiptir. Kendi görüşünü tanzim eden kişi eğer muteber delillere, bulgulara dayandıysa ahirette de biiznillah selamete erer.

Bugün akp ye oy verecek müslümanların ellerinde bunu gerekli kılacak akli delilleri bulunabilir. Bu durumda bu kişileri itikaden veya amelen kusurlu göstermek ve hatta kalben bunlara buğuz etmek hakkına kimse sahip değildir

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Mesela Saadet partisi islami düzeni türkiyeye getirme iddassına sahip olsa, bir kişi bu iddayı bildiği halde bu partiye oy vermeyebilir, eğer bu iddanın tatbik edilebilriliğine inanmazsa..

Nitekim bugün her müslüman Kurani düzenin hayata hakim olmasını canı gönülden diler ve ancak seçim vakti oyunu saadete verenleri azdır, sebebi yukarda değindiğim gibi bu savın gerçekleşeceğine dair inancını yitirmiştir veya temelden hiç inanmamıştır.

"Saadet partisi Kurani düzeni getirecek faizi kaldıracak umumhaneleri yıkacak içki fabrikalarını kaldıracak loto toto piyango kazı kazın kumarlarını iptal edecek, okullarda islamı öğretecek, totemleştirilmiş olguları yıkacak.."

Bunlar çok güzel vaadler ve nitekim bir zaman halk bu vaadlerin gerçekleşeceğine inandı ve ancak şimdilerde kimse inanmıyor ve beş kere tekerrür eden tecrübeyle biliyorki türkiyede gerçek bir demokrasi yok ve halk istediği idare biçimini seçemez, istediği kanunu çıkaramaz.. Bu sebeple daha sayasi davranan ve daha temkinli sözler sarfedip daha stratejik hareket edenlerin millete halka faydası daha fazla olacaktır inancındalar ve bu merkezde hareket edenleri destekleme eğilimindeler

arifan yolcusu

Profesör
herşeyden önce saadet partisi islami siyasette ilk olma özelliği mevcuttur...
bu yönüyle ondan kopanlar devamlı olarak fitneye düşmüş müslümanları karşı karşıya getirmişlerdir...

hirahos

Kıdemli Üye
Allah razı olsun, güzel, isabetli ve faydalı mülahazalar.

Bununla beraber, acizane kanaatim odur ki bütün camiayı toptan kastetmesem de en azından kahir ekseriyeti, hassas İslam kavramlarını siyaset dili olarak kullandığı için İslam'a ve Müslümanlara zarar vermektedirler.

Daha da acısı, kullandıkları dil tefrik edici; yani ayırıcı, başkasını karalayıcı, bölücü bir dildir. Bu keskin ve ayrıcı tefrika dilinin en yakın misali, "bizim partiden ayrılanlar, liderimizin sözünden çıkanlar HELAK olurlar" demeleri olmuştur. Helak, ahiret zararı demektir. Muhalif kavramı Cennete girmek, necat bulmak, nimet sahibi olmaktır. Misalleri onlarca çoğaltabiliriz. Bu misaller, na hak yere İslam'a bütünüyle sahiplenen ve Müslümanları bölen bir eksene işaret ediyorlar.

Vel'hasıl, kullandıkları bu dil, Partiyi ve cemaatini hızla Müslüman cemaatinden koparmakta ve yalnızlaştırmaktadır. Başka bir ifadeyle Cadde-i Kübradan yaptıkları tefrika ile çıkmış bulunmakta; çağımıza mahsus bir FIRKA olarak belirmektedirler. İşte acı olanı budur.

Bir mülahazayı daha eklemek isterim: Parti içinde Ehli Bid'at fırkalara mesela Rafızılara ya da Vehhabilere de yer verilmekte bu da ayrı bir yarayı oluşturmaktadır.

Allah, cümlesine ve cümlemize, Ehli Sünnet üzere, BİRLİK üzere Dininde sabit bir kadem nasip eylesin. İstikamet ve Mustakim yol...

agbi

Yasaklı
bu yönüyle ondan kopanlar devamlı olarak fitneye düşmüş müslümanları karşı karşıya getirmişlerdir...

Tam anlıyamadım mesajınızı.

Sp den kopmak daha doğrusu ERBAKAN ın partisinden kopmak FİTNE yemi düşümüş oluyor ?

veya

KURTULMUŞ ERBAKAN ın KAZAN ın istediklerine listeye almadı diye FİTNE yemi düşmüş oluyor.

Başta dedim ya mesajını tam olarak anlıyamadım yanlış anladı isem ÖZÜR DİLERİM.

agbi

Yasaklı

Eğer mesajınızı yanlış anladı isem özür dilerim.

ŞİMDİ SP partisinden veya Erbakan ın kurduğu partiden ayrılınca FİTNE yemi düşmüş oluyor ?

Veya

Kurtulmuş damı FİTNE ye düştü tekrar kongre yapılıyor ?

KAZAN İslama bakış açısı olan Peygamberiniz sav hakaret eden SAV dan akıl alması akıl da KURTULMUŞ u devirmek için bu akıl alma FİTNE ye girermi ?

arifan yolcusu

Profesör
yönetim Mevlanın kullarına verdiği zor bir uğraştır..
Hz.Ömer adhi bu işten çekinmiştir..
Yönetimde usul akıl yürütme değil itaat etmedir...
Müslümanları birbirine düşüren her oluşuma karşıyız...
kurtulmuş ve aksaçlılar olayında numan başkan hata yapmıştır..
Allah onu, diğer kopanları ve bizleri affetsin..

agbi

Yasaklı
agbi doğru anlamışsınız...

hjABER KESİN DOĞRULUĞUNU BİLMİYORUM TELEFONLA GELDİ

Doğru anladıysam

BU 33 KİŞİ de mi FİTNE ye girdi ?

Saadet Partisi'nde FLAŞ gelişme
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu'nda olağanüstü kongre toplanması talebi 33 delegenin imzasını çekmesi nedeniyle reddedildi.

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Bizden olmayan ya kafirdir ya ahmak gibi saçma bir sloganla....
Barajın altında kalan bir aile şirketi olmaktan kurtulamazsınız...
İnsanlar sizden soğur...
Sizde insanlardan...

arifan yolcusu

Profesör
ya ihvan sabır mı ölçüyorsun yoksa çok dengesizlerle mi karşılaştın..
Milligörüşçü sağduyuludur...
birilerinin haksızlığını fitnesini ortaya koymak başka
onları tekfir etmek başkadır...

agbi

Yasaklı
ya ihvan sabır mı ölçüyorsun yoksa çok dengesizlerle mi karşılaştın..
Milligörüşçü sağduyuludur...
birilerinin haksızlığını fitnesini ortaya koymak başka
onları tekfir etmek başkadır...

BİR DAKİKA

MİLLİ GÖRÜŞ RUHTUR

Asla siyasi partilerle aynı PARELELDE DEĞİLDİR.

Milli görüş benim ruhumdur

Fakat SP si Siyasi partim değildir.

MİLLİ GÖRÜŞ ruhu ERBAKAN ın dediği gibi Fatih ten beri gelir yani Erbakan a patentli değildir.

arifan yolcusu

Profesör
BİR DAKİKA

MİLLİ GÖRÜŞ RUHTUR

Asla siyasi partilerle aynı PARELELDE DEĞİLDİR.

Milli görüş benim ruhumdur

Fakat SP si Siyasi partim değildir.

MİLLİ GÖRÜŞ ruhu ERBAKAN ın dediği gibi Fatih ten beri gelir yani Erbakan a patentli değildir.

Milli görüş geniş kapsamlıdır tabi ki onu bir partiyle sınırlandırmak insafsızlıktır..
biz de elimizden geldiği kadar anadolu gençlik kurumlarında hizmet ediyoruz...
partiye falan takılmıyorum çünkü yasak:D

hirahos

Kıdemli Üye
Birkaç mülahazamız daha olacak acizane,

Efendim, kendilerine Milli Görüşçüyüz diyen Müslümanlar, Erbakan'ı bize mutlak itaat edilmesi lazım ulu'l emir'den biri, bir komutan, bir cihad lideri olarak takdim ediyorlar. Kendileri neye nasıl inanmışsa, inançları ihlasları kendilerini ilgilendirir tabii ki... Lakin bir daha vurgulayalım ki Müslümanlara Erbakan'ı bir manevi lider olarak kabul ettirmek istiyorlar.

Bu çok büyük bir iddia ve davadır. Erbakan adına da... Onun peşinden gidenler adına da...

Evet, malumumuz var; Erbakan siyesete atıldığında, Erbakan ve Mnp kimi meşayıh tarafından desteklenip teşvik edilmiştir. Dualar almıştır. Kabul ediyoruz.

Lakin, o Meşayıhın hiçbiri Erbakan'a sen İslam aleminin liderisin, Müslümanlara baş olacaksın diye bir emir ve işaret vermemişlerdir. Onların teşviki "Baş Olmaya" "riyasete" değildi. Onların teşviki, Erbakan, inançlı bir okumuş olarak Müslümanlara HADİM (hizmetçi) olsun diyeydi.

Efendim, hizmetçiliği düşük görmeyelim. "Bir kavmin efendisi, o kavme hizmet edendir" buyruldu. Burada yalnız bir incelik var: Hadim olan riyaset, baş olma davasından nefsini koruyacak. Hizmet ettiklerinin girip çıktığı kapının eşiğine yüz koyacak hadim. Gelen geçen çığnayıp geçecek. Kendini o kadar tevazuya bürüyecek... Kendini üstün görmeyecek. Ben yok olursam alem de yok olur vehmine kapılmayacak. Hizmetçiliğini unutmayacak. Rahatına, lüksüne düşkün olmayacak. Ortalama insanlar nasıl yaşıyorsa, o da öyle bir yaşam isteyecek. Öyle yaşayacak. Fazlasını infak edecek.

Ayrıca, İslam istişare dinidir. O ne derse o, diye bir şart yoktur. İstişare sünnettir. Sünnet işleyen de yanılmaz. Kısaca, hadim olan, bir cemaatte baş imiş gibi görünse de o ortak aklın, ortak kalb ve vicdanın da uygulayıcısı olacaktır.

Maalesef, bugün Milli Görüş camiası bu dediklerimizden çok uzaktır. Erbakan, bir ulu'l emr değildir. Olsa olsa en çok Müslümanların bir hizmetçisi, bir neferidir. Kendisine mutlaka biat edilecek deniyor. O da, biz de, hepimiz de, Halifemiz olsa idi ona biat etmek durumundaydık. Halifemiz zahirde yok ama, manevi hilafet sahibi Mürşid-i Kamiller yeryüzünden eksik değil. Sözün kısası, Erbakan'ın kendine biat istemeye ne yetkisi, ne de hakkı vardır. Ancak, kendisi de Manevi Halifelere biat etmeye, onların dua ve himmetini talep etmeye muhtaçtır.

Zahir halifemiz yok, ancak; inşallah Mehdi As'ın zuhur etmesi yakındır. Zuhur edince zahir Halifemiz de olacak ve inşallah Müslümanlar olarak O'na biat edeceğiz.

O zamana kadar, Mürşid-i Kamillerden uzak olmayacağız. Erbakan ve sevenleri de bu biat etme işini abartmayacaklar. İnsanlara dayatmayacaklar. Kendileri de Mürşid-i Kamillere sığınsınlar. Bu baş olma sevdasının en tesirli ilacı Mürşid-i Kamil gölgesidir.

Bu şartlarla yine Müslümanlara en fazla hizmeti siz görünüz. İktidara talib olunuz. Meclise giriniz. Mecliste, makamlarda 10 kişi dahi olsa hizmet hizmettir. Hizmetin azı çoğu olmaz. Sizin hizmet etmenizden de ancak sevinç ve bahtiyarlık duyarız. Hizmetiniz oldukça Allah razı olsun der, ayağınıza taş dokunmasın diye dualar ederiz.

Sözlerimiz sizi üzmesin. Din nasihattir. Müslüman, hayrına edilen nasihatı alır baş üstüne der. Söyleyene değil, söyletene bak demişlerdir.

Son olarak; lütfen şu bölen, dışlayan, Müslümanları küçük gören, onları aşağılayan dilden vazgeçiniz. Ayırmayınız. Bölmeyiniz. Ehli Sünnet Cemaatinden ayrılmayınız. Bizden başkası batıl ve helakta lafı, Allah korusun asıl sizi batıl kılar. Kendini bu denli üstün görmek hayra alamet değildir. Fefhem cidden!

arifan yolcusu

Profesör
Mülahalarınızda maalesef usul hatası var...
İçimizdeki milli çözüm grubu dediğimiz arkadaşların görüşlerini tüm camiaya nisbet etmişsiniz...
hoca islamın hizmetçisidir.
biz de bu yolda onun yanında olmaktan şeref duyanlarız...
diğer insanlar sapıktır,kafirdir demek bize yakışmaz...
biz onların yanlış yaptığını söylüyoruz,
ayrıca doğrularına da destek oluyoruz..

Benlikten geçip hakka gidelim
Cemali ba kemale seyredelim

hirahos

Kıdemli Üye
Evet, belirtmeyi unutmuşum:

Azınlık da olsa bu yazdığımız mülahazaların çerçevesine girmeyen Partililer vardır. Yalnız dikkat buyurunuz: Azınlıktalar.

Yazdıklarımız senelerdir gözlediklerimizdir. Son zamanlarda da yakından takip ediyoruz.

hirahos

Kıdemli Üye
Tabii ki istisnaları tenzih ediyoruz. Burda sorun yok.

Mülahazaların kapsamına girenler de kendilerini bileceklerdir. Onlar nasihatı kendilerine almalıdır.

Ve lakin, üzülerek söylüyorum ki bizzat Erbakan'ın pek çok ifadesi vardır ki yapılan mülahazaların tam merkezine düşüyor. Bunu da kimse reddedemez. Zira kamuoyuna açık sözlerdir bunlar. Mesela, son Tv5 konuşmasının satır araları... İfadeleri ele alıp incelerseniz, maksadı da kavrarsınız. “Selam, doğru yoldan sapmadan yürüyenlerin üzerine olsun”, "Bizden başka 60 partinin tamamı işbirlikçi" "61. parti olmayız", "tekiz" "Milli görüşten sapan HELAK olur" "Milli görüş gömleğini çıkaranların hidayetleri kararır", "Milli Görüş, Türkiye’nin ve insanlığın kurtuluşunun tek çaresidir. Milli Görüşsüz, ne Türkiye’nin ne insanlığın kurtulması mümkün değildir", "Milli Görüşü diğer görüşlerden üstün kılan temel esasların tam manasıyla idrak edilmesini temin etmemiz lazım" vs... Örnekler çoğaltılabilir.

Yani sorun, partide belli bir grubun inançları, tavırları değildir. Bizzat baştan, önde gidenden başlayan bir sorunla karşı karşıyayız. Erbakan'a rağmen istisnalar olması da topluluk açısından, bizim açımızdan çok da anlamayı kolaylaştırıcı ve fayda sağlayıcı değil.