Milli Eğitim'den Özdilek'e yalanlama | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Milli Eğitim'den Özdilek'e yalanlama

Verda

Gales
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,917
Puanları
113
Özdilek’in takvimi çarşaflı kadınlara hakaret edildiği için büyük tepki çekti. Özdilek ise çocukların çizdiği resimleri il milli eğitim müdürlüklerinin öğretmenlerden oluşturduğu jürinin seçtiğini bahane etti. Skandal resim Eskişehir'de çizilmişti. yenisafak.com.tr'ye konuşan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Özmen, "Resimleri biz seçmedik. Basından haberimiz oldu" açıklaması yaptı. Görevlendirme olmadan jüriye katılan ve skandal resmi seçen iki öğretmen hakkında soruşturma açıldı.

Ünlü ev tekstil markası Özdilek tarafından hazırlanan skandal 2015 yılı takvimi, kamuoyunu ayağa kaldırdı. Cumhuriyetin Renkleri konulu resim yarışması düzenleyen şirket, seçtiği resmi 2015 takviminde bastı. Tepkiler üzerine açıklama yapan, takvime bastıkları resimlerin il milli eğitim müdürlüklerinin belirlediği öğretmenler oluşan jüri tarafından seçildiğini savundu. Skandal resmin Eskişehir'deki Ticaret Odası Ortaokulu öğrencisi tarafından seçildiği öğrenildi. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise Özdilek'i yalanlayarak, resimlerin kendileri tarafından belirlenmediğini ve jüride yer alan öğretmenlerin görevlendirilmediğine dikkat çekti.

Milli Eğitim: Resimleri biz seçmedik


Yarışma şartnamesinde çocuklar yaptıkları resimleri direkt mağazalara teslim etmeleri maddesinin yer aldığını belirten Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen yenisafak.com.tr'ye yaptığı açıklamada resimlerin seçilmesinin kontrollerinde olmadığını sadece yarışmanın yapılacağına dair duyurulara izin verdiklerini söyledi. Özen, “Özdilek mağazamıza öğrenciler müracaat etsinler biz değerlendireceğiz ve çocukların ödüllerini de biz vereceğiz diye şartnamede belirtmiş. Yapılan resimler okullarda hiçbir incelemeden geçmedi. Olayın bizim kontrolümüzde gerçekleşmemesinin kaynağı bu. Yarışmanın yapıldığını biliyoruz. Yarışma için duyurular için izin verdik. Ama resmi seçen kurum ve seçici komisyon bizimle ilişkili değil. Biz de basından haberdar olduk” diye konuştu.
Yaşananların son derece üzücü olduğunu belirten Müdür Özen, “Bundan sonra aşamaların her ayağına katkı sağlamadığımız bir organizasyona izin vermeyiz” dedi.


Öğretmenlere soruşturma açıldı


Çarşaflı kadınlara hakaret içeriği nedeniyle tepki çeken resmin iki öğretmen ve Özdilek mağazasının pazarlama müdürü tarafından seçildiği öğrenildi. Öğretmenlere Eskişehir Valiliği tarafından herhangi bir görevlendirme izni verilmezken, öğretmenler hakkında soruşturma başlatıldı. Öte yandan öğretmenlerden birinin bir imam hatip lisesinde görev yapan resim öğretmeni olduğu ortaya çıktı. Resim ise Ticaret Odası Ortaokulu öğrencisi E.K tarafından çizildi.

http://www.yenisafak.com.tr/gundem/milli-egitimden-ozdileke-yalanlama-2055369
 
Üst