Milli Eğitim Bakanı Çubukçu robot Asimo'yla tokalaştı

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
34
ANKARA (A.A) - Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Robot yarışmaları, Türkiye'de robot teknolojileri konusunda yapılanların uluslararası boyutta sergilenmesi ve bu alanda platform oluşturulmasına katkı sağlıyor'' dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Japonya Uluslararası İşbirliği Teşkilatının (JICA) işbirliğiyle düzenlenen 4. Robot Yarışması, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda başladı.
Bakan Çubukçu, yarışmanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, etkinliğin Türkiye'de 2010 Japonya Yılı olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını söyledi.
Yarışmanın konusunun ''Türkiye'de Japonya Dostluk Köprüsü'' olduğunu ifade eden Çubukçu, Japonya ile dostluğumuzun ve yakınlığımızın tarihinin çok eskilere dayandığını anlattı.
JICA ile birlikte her yıl düzenlenen robot yarışmalarının orta ve yükseköğretim seviyesindeki okul ve kurum öğrencilerinin bilgi ve deneyimlerini paylaşma imkanı sunduğunu belirten Çubukçu, ''Yarışmalar Türkiye'de robot teknolojileri konusunda yapılanların uluslararası boyutta sergilenmesi ve bu alanda platform oluşturulmasına katkı sağlamak gibi birçok alanda bizlere önemli fırsatlar sunuyor'' diye konuştu. Çubukçu, yarışmaya Japonya ve KKTC'den gelen öğrencilerin de katıldığını ifade etti.


Bakan Çubukçu'nun konuşmasının ardından sahneye çıkan ASİMO robotu, Çubukçu'ya Japon ve Türk bayraklarını verdi ve ardından Bakan Çubukçu ile ASİMO tokalaştı.
Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka da Türkiye ve Japonya'nın ortak noktaları olduğunu belirterek, her ülkede de yetenekli kişilerin eğitimine önem verildiğini söyledi.
 
Üst