Mikro İhracatı Duydunuz mu?

fikiralemi

İhvan Forum Üye
Arkadaşlar herkese selamlar.Sitemiz, forumumuz her ne kadar dini bir forum olsa da hepimiz hayatın içinden insanlar olarak bu tür dünyevi şeylerle de ilgileniyoruz.
Bu açıklamayı yapma nedenim, belki bazı arkadaşlarımız bu tür konularla formun meşgul edilmesinden hoşlanmayabilirim kaygımdır.
Bu nedenle baştan affımı istiyorum.
Malumlarınız bizler inançlı insanlar olarak dünya-ahiret dengesini kurmaya gayret gösteren insanlarız.
hem bu dünya hem ahiret için elimizden geldiğince, nefsimizden kurtulabildiğimiz ölçüde gayret sarf ediyoruz.
Benim şuan bahsedeceğim şey bir çoğunuzun duymuş olduğu bir şey olsa bile belki bazı arkadaşlarımız konuyla ilgili malumat sahibi değildir.
Mikro İhracat nedir?

Türkiye’den yurt dışına yapacağınız bir satışın 150 kg’den az ve KDV hariç fatura tutarı (Yurt dışına ürün satarken KDV’siz fatura düzenlenir) 7.500 Euro’dan az ise, bu ihracat mikro ihracat şekilde yapılabilir.
Mikro ihracat nasıl yapılmaktadır?

Yurt dışındaki müşterilerinizin 7.500 Euro’dan düşük olan siparişlerini ETGB (elektronik ticaret gümrük beyanı) düzenleme yetkisi olan PTT, DHL, UPS, TNT bunun gibi kurumlar ile göndererek ihracat prosedürlerini minimuma indirebilirsiniz.

Peki bu konuyu neden açtım?
Şundan dolayı: malumlarınız döviz oldukça hareketli ve şuan 1 Euro ortalama 7 TL.
Yani bir Avrupalı 1 Eurosu ile buradan 7 TLlik bir ürün satın alabiliyor.
Yani bugün Avrupada bir e-ticaret sitesinde 50 Euro olan bir ürün aslında 350 TL.İşte bu kur farkından dolayı ülkemiz şuanda ihracat açısından oldukça avantajlı konuma geldi.
Bunu değerlendiren bir çok firma var.

Sizlerin de şayet satış yaptığı instagram hesapları varsa bunlarla artık yurt dışını hedefleyebilirsiniz.
Konu hakkında araştırmanızı önerir herkese kolaylıklar dilerim.

Darul_Beka

Profesör
Güzel bir konu forumda bu tür farklı konulara yer verilmesi faydalı olur

ihvanistanbul

AkhenAton
Bu konuda sorun su olabilir gonderi sayiniz arttikca gumruge takilma ihtimaliniz artar. Birde gonderi bedeli yuksek olur. Ptt en uygun fiyati veriyor ama kargolar ortalama 1 desi icin 12-15 euro arasi fiyat alirlar ( 1 desi 1 kilo degildir ama o sekilde hesaplayabilirsiniz. )

30 kg bir urunu almanyaya 245 euroya gonderiyorum. Urun bedelinden fazla. Aslinda bu konuda devlet tesvigi olsa ulkeye giren para miktari artabilir.

fikiralemi

İhvan Forum Üye
Bu konuda sorun su olabilir gonderi sayiniz arttikca gumruge takilma ihtimaliniz artar. Birde gonderi bedeli yuksek olur. Ptt en uygun fiyati veriyor ama kargolar ortalama 1 desi icin 12-15 euro arasi fiyat alirlar ( 1 desi 1 kilo degildir ama o sekilde hesaplayabilirsiniz. )

30 kg bir urunu almanyaya 245 euroya gonderiyorum. Urun bedelinden fazla. Aslinda bu konuda devlet tesvigi olsa ulkeye giren para miktari artabilir.
Bu konuyla ilgili bir çalışma var.
Bazı ülkelere kargonuzu ücretsiz olarak gönderebileceksiniz.
ben de bunun takibindeyim. Demo olarak 2 ülkeye şuan ücretsiz kargo yapılıyor.
Özellikle Arapça ve İngilizce bilenler için büyük fırsatlar başlayacak gibi.
Gümrük konusunda ise 7500 Euroya kadar gümrüğe takılmıyor diye biliyorum.