Migrende rastgele alınan ağrı kesiciler yeni ağrılar getirebilir

DENİZKRTL

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
14 Şub 2010
Mesajlar
2,267
Puanları
0
Migren ağrılarında kullanılan ağrı kesici hapların zamanla farklı baş ağrılarına neden olduğu bildirildi. Selçuk Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Genç, "Ağrı kesici ilaçlar baş ağrılarında sıkça kullanılır.
Hasta ağrı kesici ilaçla rahatlayabiliyor. Migren rahatsızlığı olanlar sıklıkla ağrı kesici kullanıyor. İlerleyen zamanlarda bu ağrı kesicilere bağlı baş ağrısı sorunu ortaya çıkıyor. Üstelik bu ağrı kesiciler, migren hastalarının hekime başvurmasını geciktiriyor.

Baş ağrıları ortaya çıkınca gecikmeden mutlaka hekime başvurulmalı.'' dedi. Migrende daha çok kalıtımsal faktörlerin rol oynadığını, ağrıların ilk olarak başın bir bölümünde başladığını ifade eden Genç, "Migren başın bazen sağ tarafında, bazen de sol tarafında kendini gösterir. Migrenin zonklayıcı etkisi var. Bu da ataktan atağa değişebilir. Kalp atışları gibi şakaklarda ve başta zonklama hissedilir.'' diye konuştu.


Migren ağrısının belirli bir nedeni olmadığını, özel bir baş ağrısı türü olduğunu belirten Genç'in verdiği bilgilere göre, migren atakları çeşitli sıklıklarda kendini gösterir. Baş ağrıları sık tekrarlanıyorsa bu sıklığı azaltacak tedavi uygulanır. Bu da bazı ilaçların her gün düzenli olarak alınmasıyla başarılabilir. Migren ilaçla tamamen tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Önerilen ilaçların düzenli kullanılmasıyla ağrılar seyrekleştirilebilir.


Migren ağrılarının sıklığı ve şiddeti açlık, uykusuzluk, üzüntü, stres ve bazı yiyecekler gibi farklı nedenlere göre değişir. Migreni tetikleyen faktörler kişiden kişiye fark eder. Atakların sık olmaması için düzenli yemek ve düzenli bir hayat tarzı, sakin ruh haline sahip olmak olumlu faktörlerdir. AA ZAMAN
 
Üst