Mide haram ile dolarsa!..

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Tepkime puanı
324
Puanları
0
Konum
istanbul
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Mide haram ile dolarsa!..

Ebu Süleyman-ı Darani buyurdu ki: “Helalden bir lokma az yemeyi, akşamdan sabaha kadar namaz kılmaktan daha çok severim. Çünkü, mide dolu olunca, kalbe gaflet basar. İnsan Rabbini unutur. Helalin fazlası böyle yaparsa, mideyi haram ile dolduranların hâli acaba nasıl olur?”
Sehl bin Abdüllah-i Tüsteri buyuruyor ki: “Yolumuzun esası üç şeydir: Helal yemek, ahlak ve amelde Resul aleyhisselama tabi olmak ve (ihlas) yani her işi, yalnız Allah rızası için yapmaktır.”
İbrahim Edhem buyurdu ki: “Temiz ve helal ye de, ister sabaha kadar ibadet et, ister uyu ve ister, her gün oruç tut, ister tutma!”
Kur’ân-ı kerîmde, üç şey üç şeyle beraber bildirildi. Bunlardan biri yapılmazsa ikincisi kabûl olmaz:
1- Resûlullaha itaat edilmedikçe, Allahü teâlâya itaat edilmiş sayılmaz.
2- Anaya babaya şükredilmedikçe, cenâb-ı Hakka şükredilmiş olmaz.
3- Malın zekâtı verilmedikçe, namazlar kabul olmaz. Yâni namaz kılanlara vadedilen büyük sevaptan mahrum kalır. Sadece namaz borcundan kurtulmuş olur.
Mâlik bin Dînâr hazretleri buyurdu ki:
“Üç şey gönlü öldürür. Çok yemek, çok uyumak ve çok konuşmak.”
“Kulun, lüzûmsuz boş şeylerle vakit geçirmesi, kalbi karartır, bedeni zayıflatır geçimi zorlaştırır.”
Şeytan, Mûsâ aleyhisselama dedi ki:
1- Öfkelendiğin zaman beni hatırla! Zîrâ ben, senin kalbinin kan damarlarında dolaşırım. Öfkelendiğin zaman benim vesveselerime kulak asma! Kanında meydana gelen galeyâna mağlûp olma.
2- Düşmanla karşılaştığın zaman da beni hatırla! Zîrâ ben, insanoğlu bir düşmanla savaşa gireceği zaman ona, âilesini, çocuklarını, malını, mülkünü hatırlatırım. Bunları hatırlayınca o da düşmanla savaşmaktan vazgeçer, firâr eder.
3- Sana nikâhı düşen bir kadınla karşılaştığın zaman, sakın böyle bir kadınla bir arada oturma. Zîrâ ben, böyle bir durumda ondan sana, senden ona aracılık yaparım. Çeşitli yollarla, zinâ yapılmasına sebep olurum.Hikmetler
Mehmet Oruç
 
Üst