MHP ve CHP'nin tavrını yadırgamadım ikisi de devlet partisi

efruz

Kıdemli Üye
12 Eylül darbesinin mağdurlarından eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, CHP ve MHP'nin darbecilere yargı yolu açan anayasa değişikliğine karşı çıkmasının kendisini şaşırtmadığını ve tavırlarını yadırgamadığını söyledi.

İki partiyi 'devlet partisi ve fikriyatları da aynı' şeklinde niteleyen Kutan, "Meclis'te olsaydım, değişikliğe evet oyu verirdim." dedi. Darbenin ardından Kirazlıdere'de tutulan ünlü şahsiyetler arasında yer alan tecrübeli politikacı, ironi yüklü mesajlar verdi.

Kutan, Türk siyasetinin de önemli isimlerinden biri. Yıllardır, Necmettin Erbakan'ın yanında. 12 Eylül darbesinin ardından askerler Erbakan'ı Kirazlıdere'ye sürdüğünde o da yanındaydı. Kirazlıdere'deki Dil ve İstihbarat Okulu'nda Kutan'ın eşlik ettiği isimler arasında Bülent Ecevit, Alparslan Türkeş, Doğu Perinçek, Oral Çalışlar ve Ertuğrul Günay da bulunuyordu. 11 ay tutuklu kalan ve askerî yönetimin uygulamalarını iliklerine kadar yaşayan Recai Kutan, yapılan anayasa değişikliği ile darbecilerin yargı zırhının kaldırılmasına destek verdi. A

nayasa'nın geçici 15. maddesinin Meclis tarafından kaldırılmasını olumlu karşıladı. "Bugün Meclis'te olsaydım, değişikliğe evet verirdim." derken münferit değişikliklerle yetinilmemesi gerektiğini belirtti. Kutan, değişikliklere 'hayır' diyen CHP ve MHP'nin tavrını ise şöyle eleştirdi: "Genel olarak bakıldığında ikisi de devlet partileridir. Halkı değil, devleti esas alırlar. Devletin haklarını, ferdin haklarından üstün tutarlar. Adları ister sağcı olsun ister solcu. Temel yapıları ve mantıkları itibarıyla aralarında fark yok. Değişikliğe, sadece fikriyatları itibarıyla değil, sırf muhalefet olsun diye de karşı çıkıyorlar."
Dedem Yemen, babam Sarıkamış, ben 12 Eylül gazisiyim
80 yaşına giren Kutan, dedesi ve babası hakkında bilinmeyenleri de anlattı. Kutan, "Dedem Yemen, babam Sarıkamış ben 12 Eylül gazisiyim." dedi.

Kutan'ın anıları şöyle: "Babam öğretmendi. Yedek subaylık için Erzincan'a yola çıkıyor ama yanlışlıkla Sarıkamış'a sevk ediliyor. Faciayı yaşıyor. Donmuş cesetler arasından yürürken dinlenmek için oturuyor. Bir tokatla uyanıyor. Karşısındaki tanıdık. Malatyalı bir cellat. Babamı götürüyor gübrenin içine sokuyor. Böylece kurtuluyor. Dedem Murat Efendi, annem 6 yaşındayken Yemen'e gitmiş. 12 yıl burada kalmış. Annem 18'ine geldiğinde mahallede yürüyen, saçlarına kır düşmüş bir subay görüyor. İçinden, 'Böyle bir babam olsa' diye geçiriyor. Arkasından bakarken adam kendi evlerine giriyor. Meğer dedemmiş."
Türkeş, Erbakan'la birlikte hadis dersi almış

Kutan'ın Kirazlıdere'ye ait sayısız anısı var. Anılarda, MHP'nin merhum lideri Alparslan Türkeş ve tutuklu MHP'liler de geçiyor. Kutan o günleri şöyle aktarıyor: "Orada, kendimize göre bir hayat kurmuştuk. Dayanışma vardı. Gelenleri paylaşır, birbirimize destek olurduk. Kendimizi ibadete vermiştik. Günü, namaz, Kur'an ve hadis dersleri için planlamıştık. Türkeş, üç ay sonra hadis derslerine katılmaya başladı. Ertuğrul Günay da gelirdi."

ZAMAN

cahid

Kıdemli Üye
Türkeş hakkında senelerce dinsiz propagandası yapanlar için de birşeyler ifade ediyor olsa gerek.. Beş vakit namaz kıldığını en yakınlarındakilerden öğrenebilirsiniz. Ama toplumumuzda insanlar hakkında yargısız infaz yapmak bir gelenek haline gelmiş.. Zanla hüküm vermeyi adet haline getirmişler..

K

Kaçak

Guest
Hocam Türkeş vefat edeli çok oluyor ..
Şu sıra kendi derdiyle meşguldur sanırım ..
Onun dinli yada dinsiz olması şu saaten sonra zaten kimseyi baglamaz ...
Öğretilerinin dinin içinden yada dışından oldugu konusu bizi baglar ki ...
Derdimiz, tasamız zaten hep bu ..
Liderim diyen kişilerin imanlarını sorgulamak degil , topluma neler veriyorlar ona bakmak ...
Bu anlamda Türkeşi değerlendirirsek elle tutacak pek fazla bir şey bulamıyorum ...

cahid

Kıdemli Üye
Liderim diyen kişilerin imanlarını sorgulamak degil , topluma neler veriyorlar ona bakmak ...
Bu anlamda Türkeşi değerlendirirsek elle tutacak pek fazla bir şey bulamıyorum ...

Öğretilerini ya da fikirlerini zaten sözkonusu etmedim.. Bunu zaman zaman siyaset adına yapanlar oluyor.. Bu örnekten yola çıkarak bir eleştiri yaptım.. Zanla insanlar hakkında hüküm vermenin yanlış olduğunu anlatmaktı maksadım.. Yoksa siyasetçilerin genel olarak söyleyim hiçbiri benim için bir anlam ifade etmiyor.

Gök-Han

Ordinaryus
Web sitesi
gokhanyavuz.blogcu.com

A.Türkeş hakkında bir önyargınız olduğu kesin . Kalkıpta davâsını , inancını uzun uzadıya tartışmak istemiyorum . Bunun yanında , kendisinin ve de yürüdüğü yolun bir çok insana ışık tuttuğunu görmüş , yaşamış bir insan olarak yürekten söyleyebilirim . (Elbette şahsî fikrim)
Doğaldır , katılmayabilirsiniz . Ama bu kadar da kestirip atmayalım .

oguz

Yeni
konu başlığını yanlış buluyorum ,sadece konu başlığına göre yazacak olursak
mademki CHP ve MHP devlet partisi ,diğerleri kimin partisi dendiğinde herhalde milletin diyeceksiniz .öyleyse devlet kimin devleti millet kurmadımı ...