Mezhep Değiştirme??

Delili Kur’an ve Sünnetten sahih olarak gelen her mezhep taklid edilebilir. Mukallid isterse, genelde belli bir mezhebi taklid etmekle birlikte, bazı konularda diğer hak mezheplere göre de amel edebilir. Bazı kitaplarda zarûret olunca mezhep değiştirilebilir sözü tamamen bâtıldır. Gerçek şu ki, mukallid istediği konuda, istediği zaman, istediği âdil ve fâkih olan bir alimi taklid edebilir. İsterse nefsine de hoş gelmiş olsun farketmez.(İslamda Meseleler Çözümler-1 Ziya Eryılmaz)

Selam hidayete tabi tüm müslümanlara...

seyyidabdullah

Asistan
Allahın Selamı ve rahmeti üzerinize olsun.

Konu aslında iyi açıklandı ancak hala muhalif ve işi çok hafife alan ifadeler var.

Delili Kur’an ve Sünnetten sahih olarak gelen her mezhep taklid edilebilir. Mukallid isterse, genelde belli bir mezhebi taklid etmekle birlikte, bazı konularda diğer hak mezheplere göre de amel edebilir. Bazı kitaplarda zarûret olunca mezhep değiştirilebilir sözü tamamen bâtıldır. Gerçek şu ki, mukallid istediği konuda, istediği zaman, istediği âdil ve fâkih olan bir alimi taklid edebilir. İsterse nefsine de hoş gelmiş olsun farketmez.(İslamda Meseleler Çözümler-1 Ziya Eryılmaz)

Selam hidayete tabi tüm müslümanlara...

Tekrar Anafikirlerimizi yazalım.

1. Mezhepler vardır ve gereklidir.Hak mezheplerin hepsi Allaha ulaşmak için yeterlidir.
2. Toptan mezhep değiştirlebilir.Ancak İyi bir mazeretimiz olmalıdır. Örneğin yeterince bilgi bulunamaması gibi. Sorulacak bilgililer olmaması gibi. vb.
3. Toptan mezhep değiştirme işi Ağır bir iştir hafife alınmaması lazım. Malum ki İlmihal bilgileri bile binlerce başlık içerir. Uygulamaya önce akaidden başlamak gerekir.
4.Toptan mezhep değiştirmeden sadece bazı hükümlerde kolaylık sağlamak içinkendi mezhebine muhalif Diğer mezhebin hükmünü uygulamak için ise gerçekten büyük bir müşkülat olması zaruridir ki konu ayağa düşmesin ve çocuk oyuncağı gibi hissedilmesin.
5. Mezheplerin hepsinden görüşler alınarak yeni bir mezhep kurulması işi ise batıl bir mezhebin doğmasına sebep olur.
6. Dinde takvayı ve iç huzurunu yakalamak için ise kendi mezhebine muhalif olmayan diğer hak mezhebin hükümlerine uymakta bir mahsur yoktur. Ancak bu konu kişiseldir kurallaştırılamaz çünkü avam tabakasına eziyet teşkil eder.

Bu konuda tekrar SON sözümüz:
Evet gerekli şartlar var ise Mezhep değiştirlebilir ancak sorumluluğu yüksektir. Ben çevremde bu duruma düşmüş hiç kimse görmedim. Okadar kolay düşüleceğinide zannetmiyorum.

UYARI: Bazı mezhepsiz bidat takımı üyeleri her mezhepten birer en kolay hükmü alarak yeni bir mezhep oluşturma gayreti içindedirler. Böyle bir iş batıldır. Yeni mezhep ekolleri oluşturmak için yollar bellidir ve Müşküldür.ve şu an için bu derecede bir ALİM mevcut değildir. Televizyonda ve çeşitli sitelerde Alim diye gösterilen ilahiyat profesörleri böyle bir alimin eline su dahi dökemezler. İşte bunlar ancak çevrelerine topladıkları bir avuç nefsine yenik düşmüş ve mevcut hükümler nefislerine ağır gelen kişileri etkileyerek yeni bir mezhep kurmaya çalışmakta ve insanları kandırmaktadırlar.
Bunlara itibar etmeyelim ve Büyük mezhep imamlarının yolundan ayrılmayalım. Çünkü İmamlarımızın yolu Resulullah ve asahbının yoludur.

Allahın selamı ,rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

kırık testi

Asistan
mezhep değişim ile ilgili birgün rast geldiğim bi hadise oldu, bi arakadaşım okuldayken 5 dk namazı kılıp derse girmesi gerekiyordu ve abdest alıp geli o arada mescitte biyere elini vurup kanattı,ve çok acil işi olduğu için abdest almaya vakti olmadığı için o anlık mezhepini değiştirip şafi mezhepine geçti bu durum bana ilgiç geldi,orda bulunan imam hatipli bi ablaya sormuştum oda olabiliyor demişti ama aklıma yatmadı açıkcası,sorduğum kişilerdende farklı cevaplar almaktayım..