Mezarlıkların Sessizliği Bizi Aldatmasın!...‏

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Mezarlıkların Sessizliği Bizi Aldatmasın!...‏
kabir15.jpg

Gerçekten şu mezarların sessizliği bizi aldatmamalıdır. Orada ni'met görenlerde
virgul.gif
azap çekenlerde vardır. Buna göre
virgul.gif
aklı başında olan kimse kabre girmeden önce orayı sık sık hatırlamalıdır. Nitekim Süfyan-ı Sevri şöyle demiştir: "Kim kabri sık sık hatırına getirirse orasını bir cennet bahçesi olarak bulur. Buna karşılık kabri hiç hatırına getirmeyen kimse de orayı bir cehennem çukuru olarak bulur."

Yine Süfyan-ı Sevri şöyle demiştir: "İnsan
virgul.gif
malını ve çoluk çocuğunu koruduğu gibi
virgul.gif
amelleri de kişiyi korur. O vakit ona; "ALLAH-u Teala seni yatağına mübarek etsin
virgul.gif
ne güzel dostların ve ne güzel arkadaşların vardır!" diye söylenir."Ubeyd b. Umeyr şöyle demiştir:"Her ölüye mezarı şöyle seslenir: Ben karanlık ve yalnızlık yeriyim. Şayet hayatında ALLAH'a itaat ettinse
virgul.gif
bugün ben sana rahmet yeri olurum. Eğer asi isen ben sana azap yeri olurum. Ben öyle bir yerim ki
virgul.gif
itaat ettiği halde bana gelmiş olan sevinmiş olarak benden çıkar. İsyankar olarak bana girende helak olarak çıkar
virgul.gif
der."

Muhammed b. Sabih ise şöyle demiştir: " Bir adam mezara konup azap olduğu veya hoşa gitmeyen bir şeyle karşılaştığı vakit
virgul.gif
civarındaki komşular
virgul.gif
"Bizden ibret almadın mı...? Biz senden önce gelmiştik
virgul.gif
bizi görmedin mi...? Bugünü düşünmedin mi...? Bizim amellerimizin kesildiğini görmedin mi...? Halbuki senin defeterin açık idi."

Mezarı kendisine seslenerek; "Ey dünyanın dış görünüşüne aldanan
virgul.gif
tanıdıklarından
virgul.gif
senden önce toprak altına girenlerden ders almadın mı..? Onlarda dünyaya aldanıp dururken ecelleri kendilerini
virgul.gif
mezar altına aldı
virgul.gif
sen hiç aldırmadın
virgul.gif
şimdi çekersin." der."

Ubeyd oğlu Abdullah'ın anlattığına göre
virgul.gif
Hz. Peygamber (SallALLAHu Aleyhi Vesellem.) bir cenazede şöyle buyurmuştur: "Ölü mezarına oturur. Kendisini defnedip dağılanların ayak seslerini bile duyar. Kendisiyle yalnız mezarı konuşur. Ve der ki; "Ey Ademoğlu...! Yazıkları olsun sana
virgul.gif
benimle seni hiç korkutan olmadı mı...? Benim darlığımı
virgul.gif
benim korkunçluğumu
virgul.gif
kurt böcek ve şiddet yeri olduğumu sana anlatan olmadı mı...? Benim için ne hazırladın?" (İbn Ebi'd-Dünya)

Enes (RadıyALLAHu Anh) şöyle anlatmıştır: "Çok hasta olan Hz. Peygamber (SallALLAHu Aleyhi Vesellem.)' in kızı öldüğü vakit
virgul.gif
Hz. Peygamber (SallALLAHu Aleyhi Vesellem.) onu takip etti. Hz. Peygamber (SallALLAHu Aleyhi Vesellem)'in durumu pek hoşumuza gitmiyordu. Mezar başına geldiğimiz vakit
virgul.gif
kendisi bizzat mezara girdi
virgul.gif
benzi değişti ve kızardı.Hz. Peygamber (SallALLAHu Aleyhi Vesellem.)'e; "Bu halin nedir?" diye sorduğumuzda şöyle buyurdu: "Mezarın kızımı sıkıştırmasını ve kabir azabının şiddetini düşünerek geldim ve bana ALLAH-u Teala'nın ondan bu mezar sıkmasını hafiflettiği bildirildi. Buna rağmen öyle sıkıştı ki
virgul.gif
kızımın feryadını doğu ile batı arasında olan her şey duydu." (İbn Ebi'd-Dünya)

cicek demeti

Sükut
Rabbim bizlere olmeden olum icin hairlanmayi nasip etsin inseallah...Rabbim razi olsun...