Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

nefahtü

Kıdemli Üye
Tüm üylerin ve ailelerinizin komşularınızın ve tüm müslüman kardeşlerimizin Kandili mübarek olsun.

Hepinize selam sevgi ve saygılar

İdrak edenlerden olalım inşeallah..:flw

dostluk

Kıdemli Üye
Sana iman ettik Ya Rabbi. Senin bir olduğuna iman ettik.

Kuranının son kitap olduğuna iman ettik.

Muhammed peygambere iman ettik.

Kuranda dediklerinin tümüne iman ettik.

Ya Rabbi gücümüz yettiğince ibadet yapıyoruz ama günahlara da giriyoruz.

Biz melek değiliz ya Rabbi, nefis taşıyoruz bazen günahlara düşüyoruz sonra günahlardan pişmanlık duyuyoruz, dönmek istiyoruz belki dönemiyoruz.

Biliyoruz cenneti hakedemiyoruz ama Ya Rabbi cehenneme de gücümüz yetmez tahammül edemeyiz hayatta bir kez dahi secdeye varmış olan bu alınları cehennemde yakma ya Rabbi..

Şuanda amin diyen bütün kardeşlerimizin her türlü sıkıntısını gider.

Bizi ailemizle çocuklarımızla yakınlarımızla imtihan etme Ya Rabbi.

Gücümüzün yetmediğini bize yükleme Ya Rabbi.

Hata ettikse sen bağışla Ya Rabbi....

Mevlit hürmetine bu duamızı kabul eyle Ya Rabbi!

Amin

Cümleten hayırlı Cumalar ve hayırlı Kandiller
:flw

ömerusta

Kıdemli Üye
amin amin amin tüm dalarınıza mevlüdün hürmeti varmı yokmu bilmem ama amacımız peygamberimizi anmak vede anlatmaksa proplem yok
inşaALLAHc.c. peygamberimizin hürmetine tüm dualarınıza amin diyorum

Sana iman ettik Ya Rabbi. Senin bir olduğuna iman ettik.

Kuranının son kitap olduğuna iman ettik.

Muhammed peygambere iman ettik.

Kuranda dediklerinin tümüne iman ettik.

Ya Rabbi gücümüz yettiğince ibadet yapıyoruz ama günahlara da giriyoruz.

Biz melek değiliz ya Rabbi, nefis taşıyoruz bazen günahlara düşüyoruz sonra günahlardan pişmanlık duyuyoruz, dönmek istiyoruz belki dönemiyoruz.

Biliyoruz cenneti hakedemiyoruz ama Ya Rabbi cehenneme de gücümüz yetmez tahammül edemeyiz hayatta bir kez dahi secdeye varmış olan bu alınları cehennemde yakma ya Rabbi..

Şuanda amin diyen bütün kardeşlerimizin her türlü sıkıntısını gider.

Bizi ailemizle çocuklarımızla yakınlarımızla imtihan etme Ya Rabbi.

Gücümüzün yetmediğini bize yükleme Ya Rabbi.

Hata ettikse sen bağışla Ya Rabbi....

Mevlit hürmetine bu duamızı kabul eyle Ya Rabbi!

Amin

Cümleten hayırlı Cumalar ve hayırlı Kandiller
:flw
Amin.Amin.Amin

Hakperest

Kıdemli Üye
bir ebu bekir olamadık bir ömer bir hamza bir ali bir osman olamadık
viladet yıldönümünde mahcubum Sultanım

bu mubarek gece Peygamber . aşkının bir nebze de olsa içimize girmesi temennisiyle..
Kandilimiz kutlu olsun

elbiss

Ordinaryus
Geç kaldım belki ama yinede yazmak istedim...

Tüm İslam Aleminin güzel insanlarının Mevlid Kandili Mübarek Olsun...Hayırlı Nice güzel Kandillere İnşallah.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Malum dün Mevlid Kandiliydi..
Dün yine tuhaf tuhaf seylere sahit oldum ve aklima su söz geldi :" Siz hurafeleri temizlemezseniz hurafeler dini bozar "

AA ajansi haber geciyor.. Kaabe Mevlid Kutlamalari diye..
Ya.. bir kere selefiler Mevlid kandilini bidat kabul eder ve kutlamaz. Videoyu acip baktiginda Yatsi Namazini kildiklarini görünüyor. Mevlid falan kutlanmiyor.

Sosyal Medya da baska bir zat diyorki : HZ. Ömer zamaninda Mevlid kutlanilmaya baslanmis..:blink:

Bir diegeri diyorki : .. Bidat degildir. Hz. Muhammed her mevlid kandilinde sahabelere yemek verirdi.:blink:

Tarihi kaynaklarda Mevlid kandili ilk fatimiler zamaninda kutlanilmaya baslanmis. Bunu bir kere tarihi gercek olarak kabul etmek yerine bir takim rvayetler uydurarak mesruluk kazandirilmaya calisiliyor. Ancak nafile..

Mevlidi bir sevinc sebebi kabul edip kutlaya bilirsinizde .. Ancak dinden bir sey olarak kabul edipte , adeta 3. bir bayrammis gibi görüp ona has ibadetler uydurup . Bir takim özel tilavetler üretmek yanlis. Allah dinini tamamlamis, din eksik degilki.

Öyleki siz mevlid kandilin sonradan cikma oldugunu , kutlamadiginizi söyleyince hurefelerin din oldugu bu zamanda , siz bir acayip konumda kaliyorsunuz , asil siz yanlis yapan gibi görülüyorsunuz.

Hz. Peygamber kandil falan kutlamamistir, Sahih kaynaklarda anlatilana göre HZ. Muhammed (sav) Her Pazartesi oruc tutmustur, niye yaptigini soranlara " Dünyaya bu günde geldini söylemistir" Rasulullah´in yaptigi kutlamak degil, sükür naminda oruc tuttugudur, üstelik senede bir kere degil, her Pazartesi gün. O kadar merakliysaniz, sünnete de bagliysaniz her Pazartesi buyrun oruc tutun.

vesselam

lafons7275

Kıdemli Üye

Peygamber Efendimiz sav. yaşadığı dönemde kendisinden önce yaşanmış olan bazı özel günlere hürmet eder miydi?

Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Medine’ye geldiğinde oradaki Yahudileri oruçlu olarak buldu ve onlara:
−‘Bu ne orucu?’ diye sordu.
Yahudiler:
−Bu salih bir gündür. Allah-u Teâlâ İsrâiloğullarını düşmanlarından bu gün kurtardı. Bu sebeple Musa (Aleyhisselam) bu gün oruç tutmuştur, dediler.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Biz Musa’ya sizden daha yakınız!’ dedi.

Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) dedi ki:
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o gün oruç tuttu ve insanlara da oruç tutmalarını emretti!

kilicarslan

Kıdemli Üye
SÜnnete deger lafla olmuyor iste.

Rasulullah´in sünnetine deger veren onun sünnetine ragbet eder. Kendisi dogum günlerini nasil idrak etmis bu bir cogumuzca bilinir. Senede 1 kere degil her Pazartesi oruc tutmustur. Bunun disinda yaptigi bir sey olmamistir.

"Ben o gün dünyaya geldim ve o gün peygamberlik verildi veya bana vahiy indirilmeye başlandı." (Müslim, Sıyam, 197)

lafons7275

Kıdemli Üye
SÜnnete deger lafla olmuyor iste.

Rasulullah´in sünnetine deger veren onun sünnetine ragbet eder. Kendisi dogum günlerini nasil idrak etmis bu bir cogumuzca bilinir. Senede 1 kere degil her Pazartesi oruc tutmustur. Bunun disinda yaptigi bir sey olmamistir.

"Ben o gün dünyaya geldim ve o gün peygamberlik verildi veya bana vahiy indirilmeye başlandı." (Müslim, Sıyam, 197)

Doğum günü kutlamalarına cevaz veriyormuşuz gibi bir hava oluşturmana izin vermem. Ne dediğimi tam anla.

Peygamberin doğduğu gün Allah indinde hayırlı bir gün müdür?

Bana "evet" ya da "hayır" de. Boş muhabbetlere tenezzül etme. Günümüzde de sünnetleri en çok yaşayanların hangi gurplar olduğu zaten herkesçe biliniyor.

Siz açıkça, mertçe desenize: "Peygamberin doğduğu günden bana ne!"

Bunu diyin siz de rahatlayın biz de...

DADAS

Yeni
"Şüphesiz ki Allâh ve melekleri, o Nebî’ye sürekli salât (ederek, şânının yüceliğini ve şerefinin büyüklüğünü açıklamaya önem atf)etmektedirler. (Böylece Allâh-u Te`âlâ ona rahmetler, feyizler ve bereketler yağdırmakta, melekler de ona yüce makamlar dileğiyle dua ederek şeref kazanmakta ve onun zikriyle bereketlenmektedirler.) Ey iman etmiş olan kimseler! Siz (onun şefâatine muhtaç olduğunuzdan, salât ü selâm okumaya daha lâyıksınız, o halde: “Ey Allâh! Efendimiz Muhammed’e salât eyle!” diye kendisine rahmet duası yaparak)ona salât edin ve (“Ey Nebî! Selâm olsun sana!” diyerek) tam bir selâmlamakla selâm verin!/ Tam bir boyun eğişle (onun emirlerine) teslim olun! (Ahzab/56)

Veladet günleri tüm İslam alemine rahmet olsun.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
cuvwmg0uslnhc5s6q.jpg

Yahayy

Kıdemli Üye
"Şüphesiz ki Allâh ve melekleri, o Nebî’ye sürekli salât (ederek, şânının yüceliğini ve şerefinin büyüklüğünü açıklamaya önem atf)etmektedirler. (Böylece Allâh-u Te`âlâ ona rahmetler, feyizler ve bereketler yağdırmakta, melekler de ona yüce makamlar dileğiyle dua ederek şeref kazanmakta ve onun zikriyle bereketlenmektedirler.) Ey iman etmiş olan kimseler! Siz (onun şefâatine muhtaç olduğunuzdan, salât ü selâm okumaya daha lâyıksınız, o halde: “Ey Allâh! Efendimiz Muhammed’e salât eyle!” diye kendisine rahmet duası yaparak)ona salât edin ve (“Ey Nebî! Selâm olsun sana!” diyerek) tam bir selâmlamakla selâm verin!/ Tam bir boyun eğişle (onun emirlerine) teslim olun! (Ahzab/56)

Veladet günleri tüm İslam alemine rahmet olsun.

Güzel kardeşim bak, sonra bu İslam Alimi profilini tenkid edince zındık, reformist oluyoruz.
Bu ayeti böyle anlamak için, bu yorumları çıkarmak için nasıl bir kafa yapısına sahip olmak gerek anlamak mümkün değil.

Allah ve Melekleri Resulullah'a salat eder, destekler. Melekler onu hayırla yad eder ve Allah'a inayeti ve başarısı için O'na dûa eder, salat ederler dedik, amenna.

Siz salâvat okumaya daya layıksınız çünkü şefaate muhtaçsınız derken, Allah ve meleklerinin salâvat okuduğunu çıkarmak, mana bakımından nasıl bir mantık nasıl bir çıkarım Allah aşkına.

Allah ve melekleri O'na salat ediyor siz de edin derken,
bizim de cevap olarak Allah'ım sen O'na salat et diye karşılık vermemiz (Salâvat okumamız) mana bütünlüğüne oturuyor mu, Allah'ın ashaptan ve bizden istediği bu mu olmuş oluyor sizce?

Ayrıca araya sıkıştırılmış, "şefaatine muhtaç olduğunuzdan", nereden böyle bir hükmü çıkarmış neye dayandırmış bunu yazan şahıs,
Allah'ın hangi beyanından Resulullah işte şu kul diye diye Allah'a şefaat etmeden Allah o kuldan razı olmaz diye bir delil, bir kural uydurmuş.

Şu güzelim ayete verilen şu mana o kadar ilkel ve aslından saptırılmış ki.
Aslında İslam ümmeti olarak durduğumuz yeri bir nokta atışı ile gösteriyor,
Allah'ın dinine Salatı'ı, desteği, canıyla, malıyla mücadele yerine salâvat okumayı koyup sayısıyla övünmeyi, onbinleri doldurmayı marifet ve ibadet saymışız.

Bravo bize!

Yahayy

Kıdemli Üye
Güzel kardeşim bak, sonra bu İslam Alimi profilini tenkid edince zındık, reformist oluyoruz.
Bu ayeti böyle anlamak için, bu yorumları çıkarmak için nasıl bir kafa yapısına sahip olmak gerek anlamak mümkün değil.

Allah ve Melekleri Resulullah'a salat eder, destekler. Melekler onu hayırla yad eder ve Allah'a inayeti ve başarısı için O'na dûa eder, salat ederler dedik, amenna.

Siz salâvat okumaya daya layıksınız çünkü şefaate muhtaçsınız derken, Allah ve meleklerinin salâvat okuduğunu çıkarmak, mana bakımından nasıl bir mantık nasıl bir çıkarım Allah aşkına.

Allah ve melekleri O'na salat ediyor siz de edin derken,
bizim de cevap olarak Allah'ım sen O'na salat et diye karşılık vermemiz (Salâvat okumamız) mana bütünlüğüne oturuyor mu, Allah'ın ashaptan ve bizden istediği bu mu olmuş oluyor sizce?

Ayrıca araya sıkıştırılmış, "şefaatine muhtaç olduğunuzdan", nereden böyle bir hükmü çıkarmış neye dayandırmış bunu yazan şahıs,
Allah'ın hangi beyanından Resulullah işte şu kul diye diye Allah'a şefaat etmeden Allah o kuldan razı olmaz diye bir delil, bir kural uydurmuş.

Şu güzelim ayete verilen şu mana o kadar ilkel ve aslından saptırılmış ki.
Aslında İslam ümmeti olarak durduğumuz yeri bir nokta atışı ile gösteriyor,
Allah'ın dinine Salatı'ı, desteği, canıyla, malıyla mücadele yerine salâvat okumayı koyup sayısıyla övünmeyi, onbinleri doldurmayı marifet ve ibadet saymışız.

Bravo bize!

He şunu demiyorum ben, örneğin bir anlatıma başlarken bunu sözle de göstermek kötü demiyorum.
Yani bir söze başlarken "Allah'ım resulune ve davasına salat et, onu görünür görünmez ordularınla destekle, bize de bu davaya mü'min olarak katılarak destek vermeyi, malımız ve canımızla İslam davasına sahip çıkıp destek olmayı, nasiplenmeyi nasip et" desek bu salatımızın, sözlü bir göstergesi de olur, güzel olur.

Ama salatı bir kalıba sokarak bilmem kaç bin defa okumak ya da sözlü tekrarı fiilin özünü dil ile salata indirgemek,
salattan salavattan kastın bu olduğunu söylemek nasıl bir nasipsizsizlik.

Her şey şekle ve ilkelliğe indirgenmiş, bu da bir parçası, göstergesi,

Tapatalklandı.

lafons7275

Kıdemli Üye
He şunu demiyorum ben, örneğin bir anlatıma başlarken bunu sözle de göstermek kötü demiyorum.
Yani bir söze başlarken "Allah'ım resulune ve davasına salat et, onu görünür görünmez ordularınla destekle, bize de bu davaya mü'min olarak katılarak destek vermeyi, malımız ve canımızla İslam davasına sahip çıkıp destek olmayı, nasiplenmeyi nasip et" desek bu salatımızın, sözlü bir göstergesi de olur, güzel olur.

Ama salatı bir kalıba sokarak bilmem kaç bin defa okumak ya da sözlü tekrarı fiilin özünü dil ile salata indirgemek,
salattan salavattan kastın bu olduğunu söylemek nasıl bir nasipsizsizlik.

Her şey şekle ve ilkelliğe indirgenmiş, bu da bir parçası, göstergesi,

Tapatalklandı.

Forumlarda yazmak da şekle indirgenmiş bir müslümanlık değil mi? Sen salatı bir kalıba sokup binlerce defa okuyanlardan farklı olarak islam için ne yapıyorsun?

Yahayy

Kıdemli Üye
Forumlarda yazmak da şekle indirgenmiş bir müslümanlık değil mi? Sen salatı bir kalıba sokup binlerce defa okuyanlardan farklı olarak islam için ne yapıyorsun?

Sanane sen bekçi misin?
Ben bana uy diye sana davet mi yapıyorum, doğru bildiğine uy kardeşim.
Bir tane kişi, bir kişi bak, onlarca demiyorum, bu uydurma balonlar için acaba deyip,
İslam'ın kapısınınaraların, Kur'an kapağı açsın, benim yapacağım 1 milyar 999 bin en güzel salavat sözünden evladır.
Çünkü biri asıl, biri tahrif edilmiş suret.
Al sana kendi hükmümü verdim :)

Tapatalklandı.

spesifik

آزادی قید و بند
Nebinin yaşadığını yaşayabilmek , anlayabilmek ve bu uğurda mücadele edebilmek duasıyla....
Bilerek ve bilmeyerek işlediklerimizden ötürü Allaha sığınırız...

Rabbim Nebi'nin yolundan gidenlerden eylesin bizleri (amin)

Yahayy

Kıdemli Üye
Aynen, bu dinin bekçisiyim, dini bozmak isteyenleri dilimle döverim.

Demek sen peygamberden bile öndesin, Allah peygamberine bile gözetçi, bekçi yakıştırması yapmıyor, sen dili sopalı bekçi mi ilan ettin kendini.
İşte haddi aşma konusunda standart bir örnek, Allah a dedi ise siz yine Allah'ın indirdiğini beğenmeyip olmaz ax2 diyeceksiniz.
Siz Allahı beğenmiyorsunuz sorununuz bu... Allah'a muhalif oldun gene bak

Diyanet Vakfi:Allah dileseydi, onlar ortak koşmazlardı. Biz seni onların üzerine bir bekçi kılmadık. Sen onların vekili de değilsin.

Tapatalklandı.