Mevlid Kandili Bidat midir ? Mehmet Emin Akın

İlim Talebesi

Yasaklı
hayt aslanım..nerdende yakalarmış... çok evvelden okumuştum, hatırımda öyle kalmış,,,, biiyorsun, Şafiisinya, kunut un terkinde, sehiv secdesi var,,,

Abi neyse üstüne fazla gelmiyorum başkaları gibi :) Her insanın hatası olabilir,aklında öyle kalmışta olabilir.Neyse hayırlı geceler.

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Abi neyse üstüne fazla gelmiyorum başkaları gibi :) Her insanın hatası olabilir,aklında öyle kalmışta olabilir.Neyse hayırlı geceler.

önemli olan, İmam Şafiinin, kendi içtihadını, hürmeten terk etme hadisesiydi,,,dediğim gibi, çok evvelden, okumuştum... sanki, sen kunutu terkettiğini biliyordun..:)... ...ben netten aramam...

İlim Talebesi

Yasaklı
önemli olan, İmam Şafiinin, kendi içtihadını, hürmeten terk etme hadisesiydi,,,dediğim gibi, çok evvelden, okumuştum... sanki, sen kunutu terkettiğini biliyordun..:)... ...ben netten aramam...

2 rivayet vardı zaten :)

1-Sabah namazında kunutu terk etmesi rivayeti , Bu da Ebu Hanifenin mezarında değil , mezarının yakınlarındaydı.

2-Ebu Hanife ile teberrük yaptığı rivayeti

Senin bahsettiğin ise şöyle : Şafi, İmamı Azam ın kabri şerifi başında namaz kılıyorken, imamı Azama hürmeten, tekbiretül ihramı, yapmamış.

3-Halbuki bu iki İmama görede Tekbiretul İhram zaten getiriliyor.Bunda bir ihtilafları yok :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Mevlit bidatolunca insanlar izledikleri kutsal beyaz dizilere daha derin gömülüyorlar...:D
Ortalık kültür asimilasyonuna uğramış, sel gibi her yerden saldırı varken bu hocalar bula bula müslümanları bir araya getiren son kalelere saldırır.. Evvelce bu hocaların ferasetsiz olduklarına inanırdım. Benimkisi salaklıkmış! Artık hain olduklarına inanıyorum. Çünkü zerre kadar aklı olan hoca, şu fitne asrında ümmetin muhabbet dinamiklerine saldırmaz.

Dikkatlice bakın!.. Bütün enerjilerini sabah akşam tefrikaya harcıyorlar.. Sanırsın ki ümmetin başına gelen belalar ittihattan kaynaklanıyormuş da tefrkikaya muhtacız gibi konuşuyorlar.

abdullah birisi

Kıdemli Üye

2 rivayet vardı zaten :)

1-Sabah namazında kunutu terk etmesi rivayeti , Bu da Ebu Hanifenin mezarında değil , mezarının yakınlarındaydı.

2-Ebu Hanife ile teberrük yaptığı rivayeti

Senin bahsettiğin ise şöyle : Şafi, İmamı Azam ın kabri şerifi başında namaz kılıyorken, imamı Azama hürmeten, tekbiretül ihramı, yapmamış.

3-Halbuki bu iki İmama görede Tekbiretul İhram zaten getiriliyor.Bunda bir ihtilafları yok :)

he vardı tabi, sende biliyordun...türbesinin yanında değilmiş, nerdeymiş, yakınındaymış vay be, ne detaymış...

Tekbiratül ihramdan kasıt, ilk tekbirden sonra, rukuya giderken ve rukudan kalkarken,elleri kaldırmaktır...buda hanef, mezhebinde yok...

kaldıkişafiide, ilk tekbir omuz hizasına kadardır,, hanefiden farklı olarak,,

dediğim gibi, çok evvelden okuduğum için, yanlış hatırlamışım....İmamı Şarani hz.leri olsa gerek, rivayeti yapan....

İlim Talebesi

Yasaklı
he vardı tabi, sende biliyordun...türbesinin yanında değilmiş, nerdeymiş, yakınındaymış vay be, ne detaymış...

Tekbiratül ihramdan kasıt, ilk tekbirden sonra, rukuya giderken ve rukudan kalkarken,elleri kaldırmaktır...buda hanef, mezhebinde yok...

kaldıkişafiide, ilk tekbir omuz hizasına kadardır,, hanefiden farklı olarak,,

dediğim gibi, çok evvelden okuduğum için, yanlış hatırlamışım....İmamı Şarani hz.leri olsa gerek, rivayeti yapan....

Not:Tekbiretul İhram (Namaz dışı hareketlerden Haram etme,Namaza Giriş Tekbiri) Diğer adı : İftitah tekbiri(Başlama tekbiri)'dir.

Tekbiretul İhram bütün Mezheplere göre Namaza girişde yapılan tekbirdir.Rukuya gitmeden ve rukudan kalkarken yapılan tekbirler tekbiretul ihram değildir.

Kıyamdan rukuya giderken ellerin kaldırılmasına ''Ref'ul yedeyn'' , tekbir getirmeye de ''İntikal tekbiri'' denir.

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Not:Tekbiretul İhram (Namaz dışı hareketlerden Haram etme,Namaza Giriş Tekbiri) Diğer adı : İftitah tekbiri(Başlama tekbiri)'dir.

Tekbiretul İhram bütün Mezheplere göre Namaza girişde yapılan tekbirdir.Rukuya gitmeden ve rukudan kalkarken yapılan tekbirler tekbiretul ihram değildir.

Kıyamdan rukuya giderken ellerin kaldırılmasına ''Ref'ul yedeyn'' , tekbir getirmeye de ''İntikal tekbiri'' denir.
bunlarıni hepsi, ihram tekbirleridir...

ihvanistanbul

AkhenAton
Urve’nin bildirdiğine göre, Ebu Leheb’in Süveybe adlı bir cariyesi vardı. Ebu Leheb onu azat etmişti. Bu kadın aynı zamanda Hz. Peygamberi emzirmişti. Ebu Leheb ölünce, onun bazı yakınları rüyada kendisini çok kötü bir durumda görmüş ve halini sormuştu. Ebu Leheb: “Sizden (ayrıldıktan/öldükten) sonra bir rahat yüzü görmedim. Sadece Suveybe’yi azat ettiğimden dolayı bana su içirildi” diyerek cevap verdi.” (bk. Buhari, Nikah, 20)

Suhayli’nin Hz. Abbas’tan yaptığı rivayet daha açıktır:

Bu rivayete göre, Hz. Abbas (Ebu Leheb’in kardeşi) şunları söylemiştir:

“Ebu Leheb öldükten bir yıl sonra, rüyada kendisini çok kötü bir durumda gördüm. Dedi ki: ‘Ben sizden(ayrıldıktan/öldükten) sonra rahat yüzü görmedim. Şu var ki, her pazartesi günü azabım hafifletiliyor’ Hz. Abbas bunu şöyle açıklıyor: ‘Bunun sebebi de şudur: Hz. Peygamber pazartesi günü doğmuştu. Süveybe bunu Ebu Leheb’e müjde vermişti. Ebu Leheb de verdiği bu müjdeden dolayı Süveybe’yi azat etmişti.’ “ (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bâri, 9/145)

Ebu leheb kadar olamayanlar var...

Kaptan

Mecra Yazarı
Mevlid Kandilini Allah emretmemiş, Peygamber de sahabe de kutlamamış. Ama...aması yok konu kapanmıştır.

Hakperest

Kıdemli Üye
Mevlid Kandilini Allah emretmemiş, Peygamber de sahabe de kutlamamış. Ama...aması yok konu kapanmıştır.
Şiilerde risalet kandili gibi bir şeyde var yanlış hatırlamıyorsam
Vahyin ilk inişi için kutluyorlar

Mevlid kandilindeki selavatlar ayetle sabit
De bunu bir güne münhasır kılmak

Vefat eden bir mübareği, peygamber vs
İçin etkinlik caiz olsa gerek.
Bu etkinliklerdeki okumalar da ibadet olsa gerek

adams77

Kanalizasyoncu
ben cafedeyim :) sizi izlerken keyfede pek dadlu geliyor

Kaptan

Mecra Yazarı
Din kemale ermiş Rasul görevini layıkıyla pratize edip vefat etmiş.
Sonradan ilave edilen iyi niyetle dahi olan her ne varsa en basit haliyle BİDAT'tir ve Allah Resulunun tarifiyle her bidat sapıklık ve ateştir.

adams77

Kanalizasyoncu
ben cafedeyim demiştim :)

ilke

Paylaşımcı
Şu mesajların encamına ve birbiri ardına sıralanmasına bir bakın ! Hiç bir ciddiyet ve hikmet var mı içlerinde !..
15 yaşına kadar sabi olan çocuklar bir forum kursa ve yazışsalar, herhalde buradakilerden çok daha ciddi ve birbirlerine saygılı olurlardı !
Veyl Olsun Veyl !

Darul_Beka

Profesör
çok cahilce bir konuşma bu tür cahiller maalesef çok bu nedenle MANTIK VE İLİM bir arada olmalı yoksa bu adam gibi bomboş bir Müslüman oluruz Allah muhafaza
mevlüd bir şiirdir
peygamberi anlatan
niye bidat olsun

Son düzenleme:

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Selamun Aleyküm, bilmiyorum ama sanırım 2 seneyi geçmiştir buraya bakmayalı. Bakmayalı derken, giriş yapmadan da bakmadım ve dahi unuttum gittim. Arapça bir film izliyordum, izlerken aklıma geldi burası bir bakayım dedim. Şifremi de unutmuşum nikimi de..---))) Nikim aklıma geldi şifrem gelmedi...

Neyse... Sizler halan buradasınız... Yaşıyorsunuz... Hayırlı yaşamalar... Ayrıca Mevlid-i Nebi haftanız da güzel olsun, bereketli olsun. Sevgili Peygamberimiz'i tanımamıza vesile olsun...