Mevlid Kandili Bidat midir ? Mehmet Emin Akın

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Mevlid Kandilini, bid at diyerek , es geçenler, kendilerini, bu bid atten kurtarmak için, tv denilen, fuhşiyatın içine atlayarak kurtuldular...gerçi, bu onların sevablarını dahada artırdı...

AlpBilge

Yasaklı
Bidattır. Şamanizmden İslam'a bulaşmıştır. Şamanlar ayinlerinde davul ve kopuz kullanarak ölen kişinin ruhuna "Yuğ Töreni" düzenliyorlardı. Türkler İslam'ı kabul edince bir şamanist ritüeli olan Yuğ Töreni, Mevlid formuna dönüştü.

abdullah birisi

Kıdemli Üye

1-Ya yazımı okumadın yada anlamadın? ''Mevlid günü kişi tek başına Allaha şükür amacıyla oruç tutabilir.Allaha hamd edebilir'' demiştim.Karşı çıktığım şeyi ve şekli yukarıda açıklamıştım.

2-Sahabe kutlamamıştır.Evet Sahabe onu bir an değil bütün hayatlarına yaymıştır.Peki biz Peygamber Ümmeti neden tek ana sığdırma çabasına girelim? Sahabe senin için örnek değil mi yoksa?

3-Ben de Şafiyim.İmam Şafi rh.'ı bana mı anlatıyosun?

4-Kıyası 4 Mezhep İmamı da yapabilirdi.Ama yapmadı.Mevlid kutlama gibi bir tahsisiyat'a girmediler.Onlar da Peygamber sevgisini ve yaşayışını , Sahabenin yaptığı gibi bütün hayatlarına yaymak gayreti içinde idiler.

5-İbn Teymiyye , Selef-i Salihinin Mevlid kutlamadığını İktida adlı eserinde söylemiştir.İçinde kötü söz ve işler olmadıkça Müslümanın niyetinden dolayı bu ameli sebebiyle sevaba nail olabileceğini fakat Selefe uymanın daha çok gerektiğini söylemiştir.Zira onlar bütün hayatlarında bunu yayıyorlardı.

yasak varmı,, onu söyle bana... Efendimiz aleyhisselam, oruç tutarmış, şükür için, bende , o günü sevinç günü, bayram günü adlediyorum, hayır hasenatımı, yadımı artırıyorum... o gecenin, Efendimizin doğumuyla, şereflendiğini, zira, değil o gecenin, alemlerin, Efendimiz aleyhisselamın, yüzü suyu hürmetine yaratıldığına iman ediyorum.... buyur söyle, yasak nerde....

İmam Şafiiyi sanamı hatırlatıyorum, evet sana hatırlatıyorum....O imam Şafiki, İmamı Azam ın kabri şerifi başında namaz kılıyorken, iMamı Azama hürmeten, tekbiretül ihramı, yapmayan, İmam Şafii...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
yasak varmı,, onu söyle bana... Efendimiz aleyhisselam, oruç tutarmış, şükür için, bende , o günü sevinç günü, bayram günü adlediyorum, hayır hasenatımı, yadımı artırıyorum... o gecenin, Efendimizin doğumuyla, şereflendiğini, zira, değil o gecenin, alemlerin, Efendimiz aleyhisselamın, yüzü suyu hürmetine yaratıldığına iman ediyorum.... buyur söyle, yasak nerde....

İmam Şafiiyi sanamı hatırlatıyorum, evet sana hatırlatıyorum....O imam Şafiki, İmamı Azam ın kabri şerifi başında namaz kılıyorken, iMamı Azama hürmeten, tekbiretül ihramı, yapmayan, İmam Şafii...

Giciklik yapma... Bildigin bir seyi de gizleme...

Nafile oruc tut, nafile namaz kil bana ne, ona ne... Hadisenin bu olmadigini biliyorsun...

Bugünde tutulan oruc bir emir telakki ediliyor ve buna havi tutuluyor, bu anlayis elbet bid'at'tir, sen de bunlardan birisisin...

---)))

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

Birşey söyledin delilini söyle hadi?

Al ben yazayım

4-İmam Şafii'nin İmam-ı Azam ile Olan Teberruku

İbn Hacer Savâiku’l-Muhrika li Ehli’d-Dalâli ve’z-Zendeka adlı eserinde İmâm Şâfiî, Ehl-i Beyt ile tevessülde bulunurdu, der.

İmâm Şâfiî şöyle anlatıyor:

Bir ihtiyacım olduğunda, iki rekât namaz kılar, Ebu Hanîfe’nin mezarına gidip, orada duâ ederdim. Onun bereketiyle ihtiyacım derhal karşılanırdı. [el-Heysemî, el-Hayratü’l-Hisan, s. 94]

İbn Hacer, (v. 852/1448) el-Hayrâtü’l-Hisân fî Menâkibi’l-İmâm Hanîfeti’n-Nu‘mân adlı kitabın 25. Faslında, İmâm Şâfiî, Bağdat’ta Ebu Hanîfe’nin kabrine gelip, onun ile Allah’a (Celle Celâluhû) tevessülde bulunurdu, diyor. [Hatib el-Bağdadî, Tarih-i Bağdad]

Bu rivayet Sahih-i Buharî Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercümesi’nde şöyle yazılı:

Hatib-i Bağdâdî Tarih’inde İmam Şâfiî’ye vâsıl olan bir sened ile Şâfiî hazretlerinin şöyle dediğini rivayet ediyor:

Ben, Ebu Hanîfe’nin kabrini ziyarette yümnü bereket buldum. Ve hergün onun kabrini ziyaret etmek itiyâdındayım.

Kendime bir ihtiyaç ârız olunca, hemen menzilimde iki rekât namaz kılıp, Ebu Hanîfe’nin kabrine giderim. Onun merkadi yanında hâcetimi Allah-u Teâlâ’dan dilerim. Aradan çok bir zaman geçmeden hâcetim kazâ olunur.”

[Sahih-i Buharî Muhtasarı-Tecrid-i Sarih Tercümesi ve Şerhi, IV, 197. Ayrıca bkz: İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar Ale’d-Dürrü’l-Muhtar, Trc: Ahmed Davudoğlu, Şamil Yayınevi, İstanbul, 1982; I, 63. Nişancızâde Muhammed b. Ahmed, Mir’ât-ı Kâinât, Berekat Yayınevi, İstanbul, 1987; II, 51]

İmam Şâfiî’nin Ebu Hanife’nin Kabrini Ziyaret Kaynakları

Bunu yazan kaynaklardan/âlimlerden birkaç tanesi:

1. Sahih-i Buharî Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercümesi ve Şerhi, 4. cilt, s. 197.
2. İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar Ale’d-Dürrü’l-Muhtar, Tercüme: Ahmed Davudoğlu, Şamil Yayınevi, İstanbul, 1982; c. 1, s. 63.
3. Nişancızâde Muhammed b. Ahmed, Mir’ât-ı Kâinât, Berekat Yayınevi, İstanbul, 1987; c. 2, s. 51.
4. Yûsuf b. Nebhânî, Şevâhidü’l-Hakk, s.167.
5. Allâme İbn Hacer el-Heysemî, bi’l-Hayrâti’l-Hısân fî Menâkıbi’l-İmâm Ebî Hanîfeti’n-Nu‘mân, 25. bâb (2)

http://ahmednazif.blogspot.com.tr/2014/10/imam-safii-ve-imam-azam.html

İlim Talebesi

Yasaklı
Al ben yazayım

4-İmam Şafii'nin İmam-ı Azam ile Olan Teberruku

Bunları zaten biliyorum.Sen meseleyi anlamamışa benziyorsun. :)

Abdullah birisi dedi ki: O imam Şafiki, İmamı Azam ın kabri şerifi başında namaz kılıyorken, iMamı Azama hürmeten, tekbiretül ihramı, yapmayan, İmam Şafii...

Bu nakli ve ve kaynaklarını ver bakayım :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bunları zaten biliyorum.Sen meseleyi anlamamışa benziyorsun. :)

Abdullah birisi dedi ki: O imam Şafiki, İmamı Azam ın kabri şerifi başında namaz kılıyorken, iMamı Azama hürmeten, tekbiretül ihramı, yapmayan, İmam Şafii...

Bu nakli ve ve kaynaklarını ver bakayım :)

hayt aslanım..nerdende yakalarmış... çok evvelden okumuştum, hatırımda öyle kalmış,,,, biiyorsun, Şafiisinya, kunut un terkinde, sehiv secdesi var,,,

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kabirde hacet diler ama bütün ictihatlarinda görünür delil getirir... Neden bu kadar zahmete girmis ki Imam Safi...

Imam Azam caiz der, Imam Safi haram...

---))))

Tenakuzlari da hacet dilemekten degil, görünür referanslarindan... --))))

Akliniza sasayim...