"mevlevi ayini" olarak sunlan gösteri, modernize edilmiş bir cahiliye adeti(bidat)dir. müzik ile ibadet olmaz.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
"mevlevi ayini" olarak sunlan gösteri, modernize edilmiş bir cahiliye adeti(bidat)dir. müzik ile ibadet olmaz.

TEKRAR EDİYORUM MÜZİK İLE İBADET OLMAZ...

hz. mevlananın müzik eşliğinde yaptığı böyle bir ibadeti yoktur. yanlış hatırlamıyorsam hayatında bir kere Allah (cc) aşkı ile bunu yapmıştır.... o da müziksiz.

(olur diyenlerin alevilerin kendince kadınlı erkekli yaptıkları ritüelede onay vermesi gerekir)

buyrun videoyu izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=Kpxy0AQJAVU&feature=g-all-c

ayrıca bu "mevlevi ayini", plaj kenarındaki lüks otellerde (zinahane), rakı sofralarına meze yapılmaktadır, malesef.

mevlevilik yolu (tarik) günümüzde kurumuştur. aslen cerrahi olmakla birlikte, biz mevleyiz diye bu mirasa sahip çıkmak isteyen, insanları bu noktada kandıran ömer tuğrul innaçer ve ahmet özhan avanesini tövbeye çapğırıyorum. tez bu yoldan (biz mevleviyiz demekten) dönsünler.

ömer tuğrul inançer ve ahmet özhan takip edebildiğim kadarı ile bu "dinlerarası diyalog" fitnesine de konser veb etkinliklerle katkı sağlamaktadır. geç olmadan yanlıştan dönsünler.

son olarak bu mevlevi ayininin hangi noktaya geldiği ile ilgili bir haber ve bir fotoğraf paylaşmak istiyorum.

Allah (cc) tüm müminleri ahirzaman şerlerinden korusun. amin.

"
Resmi gönderen kardeşimiz Cami adını yazmadığı için nerede çekildiğini bilmiyoruz. Muhtemelen bir icazet merasimi.
Genç kızlar erkekler karşısında sema gösterisi yapıyor. Büluğ çağına ermiş kızların üstelik camide yani Allah’ın evinde, Allah’ın dinine muhalif bir şekilde hareket etmeleri geldiğimiz noktayı gösteriyor. İslam, tarihinde böyle sululuk, cıvıklık ve şuursuzluk görmedi."

camide-kadin-semazen-gosterisi.jpg

haberin linki:

http://www.ismailaga.info/yazi/2012/09/16/camide-kadin-semazenlerle-erkeklere-gosteri/

Mesihçi

Ordinaryus
Semah bir mevlevi ibadetidir. Ancak gösterilerdeki soytarılık bir dans gösterisinden ibarettir. Saçmalık olduğu konusunda hemfikirim. Asıl Mevlevi semahı Kur'an dan ayetler eşliğinde kendinden geçerek ve çeşitli ritüellerle yapılır. Ben anlatmayayım onu şimdi.

Haklı olarak "Sanane be adam?" diyebilirsiniz. Ama ben de rahatsız oluyorum semahın böyle rezil edilmesinden. Bu bizim kültürel bir zenginliğimizdir. Bu şekilde ayağa düşürülmesi zoruma gidiyor.

Bizim inancımızda müzik ibadetin ayrılmaz bir parçasıdır. İslam'da da müzik yapılıyor bildiğim kadarıyla. Örneğin hafızlar Kur'an ı Türk müziği makamlarıyla okuyorlar. Ama siz bilirsiniz tabii beni ilgilendirmez.

Mevlevi semahı bir değerimizdir ve korunması gerekir. Semazenlerin para için düğünlere gidip göbek atmasını içine sindiren Türklüğünü sorgulasın derim her şeyden önce...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Mevlana'nın Şems'e olan sevgisi ve özlemiyle dönüşü nasıl ibadet oluyor anlamıyorum.

Mesihçi

Ordinaryus
Semah romanlarda anlatıldığı gibi şemse olan özlemle falan ilgili değildir. . Şems olayı Mevlana'ya iftira atmak için (homoseksüellik atfederek) abartılmış koca bir yalandır. Şems o dergaha girip çıkmış önemli biridir. Ancak bundan fazlası değil. Romanlara aldanmayınız. Mevlana bizim değerimizdir. Sahip çıkalım. Bu romantik yalanlara kanmayalım derim.

Mevlana'nın Mesnevisi bugün Afganistan'da Kur'an okunur gibi bir arada okunur ve camilerde okunur. Basit bir şey değildir. Şems'e indirgenemez.

Hz. Mevlana'nın yaşadığı dönem içinde ismi tabakat (biyografi) kitaplarına girmiş bir Hanefi şeyhi olduğunu kimse bilmiyor. Pirden 100 yıl sonra, 1373'de Kahire'de vefat etmiş bir tabakat müellifi Abdülkadiri Kureyşi, Hanefi fakihlerini yazdığı kitabı "el-Cevâhiru'l-mudıyye fî tabakâti'l-Hanefiyye"de Hz. Mevlana ve Sultan Veled'in Hanefi fakihi olarak tercüme-i halleri var. Demek ki kendilerinden 100 yıl sonra vefat etmiş bir zatın kitabında yer alacak kadar önemli bir fakih. Çünkü hiçbir alim şeri ilimlerde yüksek bir seviyeye erişmeden tasavvufta yüksek bir seviyeye erişmez. Hz. Mevlana'nın yaptığı hiçbir şey İslami fıkha aykırı değildir.

Semah namazlardan sonra yapılır. Namazsız semah yapılmaz aslında. Ama şimdi oyun havasına döndü. İsmi celal, Mesnevi-i Şerif, Kur'an okunması gibi bölümleri vardır Mevlevi ibadetinin. 2,5 saat civarı sürer. Semah işte bu sebeplerden ibadettir. Hem de Sünni İslam'a uygun bir ibadettir.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Semah romanlarda anlatıldığı gibi şemse olan özlemle falan ilgili değildir. . Şems olayı Mevlana'ya iftira atmak için (homoseksüellik atfederek) abartılmış koca bir yalandır. Şems o dergaha girip çıkmış önemli biridir. Ancak bundan fazlası değil. Romanlara aldanmayınız. Mevlana bizim değerimizdir. Sahip çıkalım. Bu romantik yalanlara kanmayalım derim.

Mevlana'nın Mesnevisi bugün Afganistan'da Kur'an okunur gibi bir arada okunur ve camilerde okunur. Basit bir şey değildir. Şems'e indirgenemez.

Hz. Mevlana'nın yaşadığı dönem içinde ismi tabakat (biyografi) kitaplarına girmiş bir Hanefi şeyhi olduğunu kimse bilmiyor. Pirden 100 yıl sonra, 1373'de Kahire'de vefat etmiş bir tabakat müellifi Abdülkadiri Kureyşi, Hanefi fakihlerini yazdığı kitabı "el-Cevâhiru'l-mudıyye fî tabakâti'l-Hanefiyye"de Hz. Mevlana ve Sultan Veled'in Hanefi fakihi olarak tercüme-i halleri var. Demek ki kendilerinden 100 yıl sonra vefat etmiş bir zatın kitabında yer alacak kadar önemli bir fakih. Çünkü hiçbir alim şeri ilimlerde yüksek bir seviyeye erişmeden tasavvufta yüksek bir seviyeye erişmez. Hz. Mevlana'nın yaptığı hiçbir şey İslami fıkha aykırı değildir.

Semah namazlardan sonra yapılır. Namazsız semah yapılmaz aslında. Ama şimdi oyun havasına döndü. İsmi celal, Mesnevi-i Şerif, Kur'an okunması gibi bölümleri vardır Mevlevi ibadetinin. 2,5 saat civarı sürer. Semah işte bu sebeplerden ibadettir. Hem de Sünni İslam'a uygun bir ibadettir.

mesihçi sen bu işleri gayet iyi biliyorsun. hristiyan olduğuna eminmisin. şaka yapmıyorsun degilmi?

"Hem de Sünni İslam'a uygun bir ibadettir." demişsin. bu cümlen hatalı. zaten konuyu açma sebebimiz de bu.

alanyali07

Kıdemli Üye
Büluğ çağına ermiş kızların üstelik camide yani Allah’ın evinde, Allah’ın dinine muhalif bir şekilde hareket etmeleri geldiğimiz noktayı gösteriyor. İslam, tarihinde böyle sululuk, cıvıklık ve şuursuzluk görmedi."
"

haberin linki:

http://www.ismailaga.info/yazi/2012/09/16/camide-kadin-semazenlerle-erkeklere-gosteri/

İsmailağa.info bu fotoyu bulmuş yayınlamış ama ne hikmetse fotoğrafın
Avrupada Milli görüş derneği tarafından düzenlenen bi etkinlik olduğunu yazmamış.Facebookta yayınlamıştı Avrupa İGMG nin bir etkinliği diye.
Aylar önceki bi etkinlikti bu. Foruma taşıyacaktım tartışma çıkmasın diye taşımamıştım ama görüyorumki İsmailağa.info işin o kısmını söylememiş :)

tabiki etkinlik yanlış bi etkinlik,camide böyle işler yapılması lakayt bi tavır.

fakiri

Kıdemli Üye
Vay be, forumdaki festivaller durmak bilmiyor bu sıralar !
Sema gösterilerinin fetvasını bir gayr-ı müslim veriyor artık !
Valla fikir özgürlüğü uğruna bakalım daha ne güneşler batıracağız !
Yönetimin kulakları çınlıyor mu acaba ?..

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Vay be, forumdaki festivaller durmak bilmiyor bu sıralar !
Sema gösterilerinin fetvasını bir gayr-ı müslim veriyor artık !
Valla fikir özgürlüğü uğruna bakalım daha ne güneşler batıracağız !
Yönetimin kulakları çınlıyor mu acaba ?..

Değerli Kardeşim;

Bize doğruyu gösteren gayri müslim dahi olsa onu seve seve kabul etmemiz gerekmez mi? Çünkü bizler hak aşina olmalıyız.

biz sevdiğimiz adamın yanlışını da seviyoruz. sevmediğimiz adamın doğrusunu da sevmiyoruz. bence sorun burda...

fi emanillah

amca

Profesör
Mevlana'nın Şems'e olan sevgisi ve özlemiyle dönüşü nasıl ibadet oluyor anlamıyorum.

Özür dilerim ama " YUH " demek istiyorum... Mevlanayı Allah'a değil şemse aşık zannetmek özür dilerim ama dünyadan dinden inanç dan bihaber olmak demektir... Hayatına sevgiyi dahil etmemiş insanlar, yaşamına İnancı dahil etmemiş insanlar YARATILANI YARADANDAN DOLAYI SEVMEYİ BİLEMEZLER...

PUTKIRAN

Kıdemli Üye

mesihçi sen bu işleri gayet iyi biliyorsun. hristiyan olduğuna eminmisin. şaka yapmıyorsun degilmi?

"Hem de Sünni İslam'a uygun bir ibadettir." demişsin. bu cümlen hatalı. zaten konuyu açma sebebimiz de bu.

Yanlış soru.
"Hristiyan olduğuna emin misin " sorusu yanlıştır.O gayet bilinçli hristiyan.
Soru şöyle olmalıydı.
Acaba biz müslüman olduğumuzdan emin miyiz?
Peygamberimize karikatürlerle,resimlerle, filmlerle açıkça tüm dünyaya ilan ederek hakaret eden,(bundan doğacak protestolarda yüzlerce insanın öleceğini,her yerin yakılıp yıkılacağını bile bile ) nasıl oluyorda Mevlanayı böyle seviyorlar?
2007 yılını mevlana yılı ilan ediyorlar?
Forumumuz üyesi bir hristiyan arkadaşımız nasıl canla başla Mevlanayı savunuyor?
Bunda bir tuhaflık yok mu?
Nedir bu İslam dünyasını kana boğan Moğol ve hristiyanlardaki Mevlana aşkı ,,,,
Mevlana müslümansa biz de müslümanız.Nefret ,katliam,aşağılama bize sevgi,ihya,yüceltma Mevlanaya...
Yoksa Mevlana hakkında bizim bilmediğimiz bir şey mi biliyorlar?

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
di miya ....

peygamberi zişan efendimize bu kadar kin beslerlerken, mevlanaya bu muhabbet nerden geliyor...

yani özetlersek; "bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü!!!"

fakiri

Kıdemli Üye
Değerli Kardeşim;

Bize doğruyu gösteren gayri müslim dahi olsa onu seve seve kabul etmemiz gerekmez mi? Çünkü bizler hak aşina olmalıyız.

biz sevdiğimiz adamın yanlışını da seviyoruz. sevmediğimiz adamın doğrusunu da sevmiyoruz. bence sorun burda...
fi emanillah
/QUOTE]

Doğruyu mu göstermiş ! Gayr-ı Müslimlerde doğruyu gösterebilecek bir hassa olsa onlar en önce iman etmeleri gerekmez mi ? Siz bu kafayla dünyadan alacağınız teskere ile nereye gideceğinizi hiç hesaplamıyorsunuz hiç !..
Allah size en önce akıl-fikri versin !
Ne müthiş davaadamı ama değil mi ?

Dua Nur

Kıdemli Üye
Özür dilerim ama " YUH " demek istiyorum... Mevlanayı Allah'a değil şemse aşık zannetmek özür dilerim ama dünyadan dinden inanç dan bihaber olmak demektir... Hayatına sevgiyi dahil etmemiş insanlar, yaşamına İnancı dahil etmemiş insanlar YARATILANI YARADANDAN DOLAYI SEVMEYİ BİLEMEZLER...

bende kendini yalanlayan size yuh diyorum.

Mevlana şems bağlılığı Allah sevgisi ile kaimdir. Yani yaratılanı yartandan dolayı sevmek söz konusıdur.dönüş onadır. sevgili dostu şems ile Alllah'a olan bağlılıklarının getirdiği bir dönüştür onun dönüşü.

Dua Nur

Kıdemli Üye

Cismani bir ilişki kasıtlı olarak din düşmanları tarafından uydurulmuştur. Onların ilşşkisi Allah sevgisi ile kaimdir.

Mesihçi

Ordinaryus

Şaka yapmıyorum. Hristiyan'ım. Teveccühünüz. Sünni İslam'a uygun dememin sebebi müzikle dans olmamasıdır. Semah namazlardan sonra yapılan bir zikirdir.

Mesihçi

Ordinaryus

Yanlış soru.
"Hristiyan olduğuna emin misin " sorusu yanlıştır.O gayet bilinçli hristiyan.
Soru şöyle olmalıydı.
Acaba biz müslüman olduğumuzdan emin miyiz?
Peygamberimize karikatürlerle,resimlerle, filmlerle açıkça tüm dünyaya ilan ederek hakaret eden,(bundan doğacak protestolarda yüzlerce insanın öleceğini,her yerin yakılıp yıkılacağını bile bile ) nasıl oluyorda Mevlanayı böyle seviyorlar?
2007 yılını mevlana yılı ilan ediyorlar?
Forumumuz üyesi bir hristiyan arkadaşımız nasıl canla başla Mevlanayı savunuyor?
Bunda bir tuhaflık yok mu?
Nedir bu İslam dünyasını kana boğan Moğol ve hristiyanlardaki Mevlana aşkı ,,,,
Mevlana müslümansa biz de müslümanız.Nefret ,katliam,aşağılama bize sevgi,ihya,yüceltma Mevlanaya...
Yoksa Mevlana hakkında bizim bilmediğimiz bir şey mi biliyorlar?

Bravo. Çözdünüz büyük sırrı. :D Mevlana aslında bir Hristiyan azizidir. :D Bin yıldır bütün Müslümanları kandırıyoruz. :D

Şaka bir tarafa size bir anekdot aktarayım. Mevlana malumunuz bir Hanefi İslam alimidir. Ancak kendisi İsa Mesih'in sıradan bir insan olmadığını ancak melekler gibi ruhani bir varlık olduğunu Mesnevide kabul etmiştir. Mevlana Hristiyanlar'a hoşgörü göstermeyi öğütlemiştir. Burada "vay gavurdan fetva aldınız aha siz de gavur oldunuz." diyen zevatın aksine...

Vefat ettiği zaman Konya'daki Hristiyanlar ve Museviler cenazeye ellerinde Kutsal Kitaplarla eşlik etmek istemişler. Halk buna karşı çıkmış. Koskoca Mevlana'nın cenazesinde gavurların ne işi var demişler. Gavurları dövselerde sövselerde Hristiyanlar ve Museviler terketmemiş cenazeyi... Sonra mecburen müsaade etmişler. Sebebini sordukları zaman Hristiyanların ve Musevilerin açıklaması şöyle olmuş.

" Hayır, bu din padişahı bizim reisimiz sayılır. Biz, Musa'nın ve bütün peygamberlerin hakikatim, onun açık sözlerinden anladık. Kendi kitaplarımızda okuduğumuz peygamberlerin hareket ve kişiliğini O'nda gördük... Siz müslümanlar, Mevlâha'yı nasıl devrinin Muhammed'i olarak tanıyorsanız, biz de, zamanın Musa'sı olarak biliyoruz. Siz nasıl O'nun muhibbi iseniz, biz de O'nun muhibbi ve müridiyiz. O, "Yetmiş iki millet sırrını bizden işitir. Biz, bir perde ile yüzlerce ses çıkaran bir ney'iz.." demedi mi? Söyleyiniz; demedi mi?

Bir başka papaz ağlayarak:

— Mevlâna insanlığa, insanlar üzerinde inayet ışıklan saçan bir hakikat güneşidir. Güneşi bütün dünya sever, bütün âlem onun nuruyla aydınlanır. Siz. güneşi, bizden nasıl olur da mahrum edebilirsiniz? Bir Musevi:

-- Mevlâna ekmek gibidir. Herkes için ihtiyaçtır. Siz hiç ekmekten kaçan bir aç gördünüz mü?"

Sevgiler

fakiri

Kıdemli Üye
quote_icon.png
davaadami Nickli Üyeden Alıntı

Şaka yapmıyorum. Hristiyan'ım. Teveccühünüz. Sünni İslam'a uygun dememin sebebi müzikle dans olmamasıdır. Semah namazlardan sonra yapılan bir zikirdir.

Festival devam ediyor !

Mesihçi nickindeki adam, hristiyan olduğunu foruma girdiği gün söylemişti ve sağır sulTan bile bunu biliyor !
emsalsiz :blink:"davaadamı" ise, adamı nerdeyse zorla müslüman kabul ediyor !
Siz hiç bugüne kadar böyle seçkin davadamı gördünüz mü ?
iÇİMiZDE NE CEVHERLER VAR! :confused1::blink::confused1:

Mesihçi

Ordinaryus
Festival devam ediyor !

Mesihçi nickindeki adam, hristiyan olduğunu foruma girdiği gün söylemişti ve sağır sulatn bile bunu biliyor !
emsalsiz :blink:"davaadamı" ise, adamı nerdeyse zorla müslüman kabul ediyor !
Siz hiç bugüne kadar böyle seçkin davadamı gördünüz mü ?
iÇİMZİDE NE CEVHERLER VAR! :confused1::blink::confused1:

Yahu adamcağız beni tanımıyor demek ki o zaman yokmuş sitede. Zaten daha önce karşılaşmadım kendisiyle. Sizi niye böyle alev aldı onu anlamadım. Adamı aforoz ettiniz. Bir de fetva verdiniz. "Bu gavurlardan haber alınır mı bunlara dayandın senin de sonun berbat. Vay gafiller!" diye. Savaş çığlıklarınız eğlenceli hale geliyor günden güne.

Allah bir desem "Bu gavur bir diyorsa inanmam. Bundan sonra Allah bir diyen gavurdur." diyeceksiniz. :D :D :D

hotaru

Profesör
tam oldu, dinini imanını sorgulamadığımız bir Mevlana hz.leri kalmıştı ona da sıra geldi :blink: yoksa daha önce sorguladınız da ben mi kaçırdım??

el insaf ya hu...

_Berceste_

bir tutam delilik...

bu fotograf almanyada bir camiide cekilmis.foto da tanidigim amcayi gördüm:D
hangi camii oldugunu bende bilmiyorum ama bunlar kücük kiz talebeleri büyük ihtimal.Camiilerde cocuklara ders veriliyor ve büyük bi ihtimalle karne töreninde cekilmis bu foto.