mevlana müşkül soruyor;?

ekvani

Asistan
hz.evlana fihi ma fih kitabında şöyle bir sözle beni ezbediyor,hala bile::
''hz.allah bir tarafta bilinmekliğini murad ediyor ve yarattıklarının güzelliklerle yaşamasını istiyor zahmetsiz huzur içinde,
diğer yandan bilinmeklik muradına mani herşeyi de yaratan o.Yani tavşana kaç,Tazıya tut.
ne dersiniz?:wave[1]:

Arifane

Profesör
ekvani hz.evlana fihi ma fih kitabında şöyle bir sözle beni ezbediyor,hala bile::
''hz.allah bir tarafta bilinmekliğini murad ediyor ve yarattıklarının güzelliklerle yaşamasını istiyor zahmetsiz huzur içinde,
diğer yandan bilinmeklik muradına mani herşeyi de yaratan o.Yani tavşana kaç,Tazıya tut.
ne dersiniz?:wave[1]:

ekvani! bilinmeklik olmasaydı yaradılış olmazdı . burda zatı sıfatına emir veriyor bir yerde yaratıyor sonra sıfatı zatına gizleniyor. dostum meratip ve makam meselesi zorlanıyorum yazarken nerede yada hangi inanıştasın bilmiyorum,

ekvani

Asistan
allah nereden isterse oradan duyurtur,bunda şüphem yoktur,inanış olarak tevhid kafidir.
adem muhammedi duynca neden yaratıyorsun demiş allaha,mevlana hazretleri de buraya işaret ediyor sanki,yani türkçesi allah hem yarattığının kendine kavuşmasını arzu ediyor(bu düşüncelerimde ilahi mizan üzere oluşturmaya başladığım bir zevktir,bilinmek muradı dediğimiz yani)diğer yandan kendi arzusuna maniyide kendisi yaratıyor(daha evvelden kedi kendime böyle olduğunu ilahi olduğunu zannettiğim düşünceler,ağyar yani)..
nereye istersek,değil nereye iserse oraya koymaya çalışmak lazım..

Arifane

Profesör

ekvani! aslına bakarsak her yeni kişi yeni bir yaradılış yeni bir oluşum ama bir makama geldiğinde o, zaten yaratılmış bir daha yaratılmamak üzere.

ekvani

Asistan
gerçekten teşekkür ederim,
orada ondan başka hiçbirşey yok
''velillahi meşriki vel mağrıbı feeynema tuvelli vesemme veçhulah''

Arifane

Profesör
gerçekten teşekkür ederim,
orada ondan başka hiçbirşey yok
''velillahi meşriki vel mağrıbı feeynema tuvelli vesemme veçhulah''

evet dediğin gibi ama senin dilinden ilan ediyor yani insanın!.....vesemma veçullah!.

ekvani

Asistan
hak yüzü insan yüzünden görünür,,
yine kendisi kendisini ispat etti,
bir yüzden tabiki,teşekkürler