Mevlana haftası

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45
Mevlana haftası başladı

Her sene, 2 ile 9 aralık arası Mevlana haftası olarak kutlanıyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri, `Kim olursan ol, yine gel`, `Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol` vecizleri ve dini İslam`a büyük hizmetleriyle tanınan büyük ilim adamı
spacer.gif

30 Eylül 1207 yılında, bugünkü Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh şehrinde doğan Mevlana Celaleddin i Rumi hazretleri, bütün ömrünü İnsanların huzur ve saadetini sağlamaya harcadı.

Babası Bahaeddin Veled, onun hayatındaki göçü başlatır. Nişapur, Bağdat,Mekkei Mükerreme Medine-i Münevvere, Şam, Haleb, Erzincan ve sonunda Larende yani Karaman iline yerleşti.


Sultan Alaaddin Keykubat`ın ricasıyla Konya`ya göçtüler.

Yüzlerce kıymetli ilim adamından, arının çiçeklerden bal toplaması gibi, kıymetli bilgiler devşirdi.

Dünya malını ve sevgisini elinin tersiye savuşturdu.

Üstün bir edep timsali olan Mevlana hazretleri, bütün insanlığı kucaklayacak şekilde kendini İnsanların eğitimine ve hizmetine hasretti.


Hayatını, `Hamdım, piştim, yandım` sözleri ile özetleyen Mevlâna Celaleddin-i Rumi hazretleri, 17 Aralık 1273 pazar günü ebedi aleme göçtü.

O, vefat gününe, düğün günü diyordu... Düğün günü manasına gelen Şeb-i Arus.

Ve O, Şeb-i Arus`ta, çok sevdiği Mevla`sına kavuştu

Mevlana için Hollywood ünlülerine davet gitti


Hazreti Mevlana'nın "Ne olursan ol gel" çağrısı, Konya'da bu yıl yine binleri buluşturacak.
737. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri öncesi hazırlıklar tamamlanmak üzere.
Yurtiçi ve yurtdışında yapılan tanıtımların da etkisiyle ziyaretçiler şimdiden gelmeye başladı.
Törenin yapılacağı 7-17 Aralık tarihleri arasında konaklama tesislerinde yer kalmadı.
Otel işletmecileri, misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için çalışmalarını sürdürüyor.
10 gün sürecek törenlere en çok ilgi yine İran'dan.
Konya Büyükşehir Belediyesi ise, aralarında Hollywood aktörleri Robert De Niro, Will Smith, futbol yıldızları Nicolas Anelka ve Frank Ribery'nin de olduğu çok sayıda ünlü isme davetiye gönderdi.

ntvmsnbc
 

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45


Şeb-i Arus için İstanbul'da büyük anma


Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri'nin 737. Vuslat Yıldönümü tüm yurtta çeşitli törenlerle anılacak.. Konya'dan sonra en büyük Şeb-i Arus töreni bu yıl İstanbul'da yapılacak..


En büyüğü Konya'da siyasilerin de katılımıyla yapılan Şeb-i Arus törenlerinin ülke çapındaki en büyük ikinci etkinliği bu yıl Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılacak..
9 Aralık Perşebe günü saat 19:30'da başlayacak ve Mustafa Alcan'ın sunacağı anma töreninde Doç. Dr. Emin Işık da konuşmacı olarak katılacak..
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Ayini Şerif, konser ve sema gösterisinin yapılacağı dev etkinliğe tüm İstanbul halkını davet etti.
 

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45
Modern problemlere Mevlânâ'dan çözümler


Mutlu bir evliliğin formülü, depresyondan kurtulmanın yolları, yalnızlığın sebepleri ve çocuk eğitiminin püf noktaları... Hz. Mevlâna'nın 7 asır öncesinden bu günün insanına önerileri var.Son günlerini yaşadığımız 2010, aynı zamanda Hz. Mevlâna'nın Sevgilisine vuslatının (vefatının) 737. yıldönümü ve her geçen yıl daha çok insan, 7 asır önce Konya'da yaşayan bu büyük alimin anlattıklarından etkileniyor. Her aralık ayında, Konya'da yapılan törenlere dünyanın dört bir tarafından binlerce insan geliyor. Mesnevi, dünyanın en çok satan kitapları listesinde. Peki modern zaman bireyleri asırlar önce yaşayan bu İslam aliminin anlattıklarında ne buluyor? Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Nuri Şimşekler, bu soruya "Dertlerine deva buluyorlar. Çünkü derdi olmayanın Hz. Mevlâna'yı anlaması zor." cevabını veriyor. Hz. Mevlâna'nın anlattıkları, günümüz insanının büyük problemlerine pratik ve kolay çözümler, kolayca uygulanacak formüller sunuyor. Şimşekler, günümüz insanının en yaygın sıkıntılarına Hz. Mevlâna'nın sunduğu bu pratik formülleri, bizim için derledi. Bu zamanların en yaygın derdi depresyon için Mevlâna, 7 asır öncesinden şu öğütte bulunuyor: "Ey oğul, özgür ol, kopart zincirlerini, daha ne zamana kadar paranın pulun esiri olacaksın?"
Evlilik problemleri içinse anlayana büyük mesajlar içeren şu cümleleri kurmuş: "Her şeyin başı sevgidir." ve "Sevgiyle padişah, köle yapılır." Sadece depresyon ve evlilik problemleri için değil, çocuk eğitimi, yaşlanma korkusu ve yalnızlık gibi günümüzün yaygın problemler için Hz. Mevlâna şunları söylemiş:
Gamdan başka birşeyden neşelenme!

Depresyon modern zaman bireylerinin en yaygın psikolojik sorunu. Can sıkıntısı da öyle. Hz. Mevlâna'ya göre yoksulluk ve hastalık gibi bu sıkıntılar da gerçek dertler değil. Onun için insanı eleme sevk eden en büyük sıkıntı Allah'tan ayrı kalmak. Mevlâna bedenden ayrı kalan bir uzvun işe yaramadığı gibi aslından, yani kendini yaratan Yüce Allah'tan uzak kalan kişilerin de 'eksik' ve 'işlevsiz' olacağını vurgular. Dolayısıyla dünyalık dertleri için sıkıntıya giren insanlara "Kopart zincirlerini, esiri olma onların." önerisinde bulunuyor. Mevlâna insanın sıkıntılarının ancak, 'dertlerin insanı yoğurup yetiştirdiğini' anlamakla göğüslenebileceğini belirtir ve şu beyiti söyler: "Gamdan neşelen, ondan başka bir şeyden neşelenme!" Mevlâna bu konuda, dibine gübre atılan gül fidanı bu kötü kokuya sabredip güzel bir kokuya kavuşuyorsa ve yine dikenine sabreden gül kadife gibi bir tene sahip olabiliyorsa, dert ve sıkıntıya sabreden kişilerin de çektikleri derdin tam tersi, hatta daha fazlası rahatlığa kavuşacaklarını anlatır.
Erkek cesur olsa da karısının esiridir

Modern psikolojinin yenilerde keşfettiği 'optimist' bakış açısını Mevlâna, insan ilişkilerinde özellikle de evliliklerde bir formül olarak sunuyor: "Sevgiyle acılar, tatlılaşır; bakırlar altına dönüşür. Muhabbetle tortular, berraklaşır; dertler, şifa verir. Muhabbetle ölü, canlandırılır. Sevgiyle padişah, köle yapılır." Unutmamalı ki hiçbir şey mükemmel değildir ve eksiklikleri vardır. İnsan gözüne eksiklik görme gözlüğü takarsa hiçbir zaman mutlu olmayacaktır. Evlilikte erkekle kadın arasındaki sevgi bağına dikkat çeken Mevlâna, böyle olmadığında da sorumluluğu erkeğe yüklüyor. Büyük alim erkeğin kadına olan sevgisinin-meylinin bunun ilacı olduğunu belirtip şunları söyler: "İnsan, yiğitlikte Zaloğlu Rüstem bile olsa, Hamza'dan bile cesur olsa yine de hükmetme hususunda karısının esiridir. Görünüşte su, ateşten üstündür... Fakat ikisinin arasına bir tencere (sevgi) girdi mi ateş o suyu kaynatır, buharlaştırır, yok eder. Görünüşte su nasıl ateşten üstünse sen de kadından üstünsün; fakat hakikatte ona mağlupsun, onu istemektesin. Kadınlar, akıllı erkeklere karşı galip gelirler; fakat cahil kişiler kadınları mağlup ederler. Bu tür cahiller, sert ve kaba olan insanlardır. Bunlarda acıma, lütfetme ve sevme duygusu azdır; çünkü yaratılışlarında hayvanlık duygusu üstündür. Sevgi ve acıma insanlık özelliğidir, hiddet ve şehvet ise hayvanlık."
Çocuklar oyunla olgunlaşır

Mevlâna çocukların ilk öğretmeninin anne olduğunu söyler ve henüz bebek olduğu dönemlerde bile sözlerine dikkat etmesi gerektiğini vurgular. Çocukların üslubunu bu dönemde duyduklarının belirlediğini düşünür. Çocukların oyunlar vasıtasıyla olgunlaştığını söyler. Modern bilim bunu daha yeni 'oyunla eğitim' formasyonu olarak kavramlaştırdı.
Gençliğin kıymetini, yaşlılığın hikmetini bil

Mevlâna yaşlı kadınların kendilerini genç göstermek için yüzlerini boyamasını yadırgamış. Kendilerini komik duruma düşürdüklerini düşünmüş. Onlara hep 'geçmişi bırakıp kaza ve kadere teslimiyetle yaşadıkları dönemin kıymetini bilmelerini' öğütlemiş. Mevlâna yaşlanmaktan korkan veya gençliğine özlem duyanlara şu öneride bulunmuş: "Yarın yaparım deme; nice yarınlar geçti. Ekin zamanı tamamıyla geçmesin, uyanık ol!"
İyi dostlar edinmek için iyi bir dost ol

İnsanlık var oldu olalı belki de hiç bu kadar kolay iletişim kurmamıştı. Aklına gelen kişiyle nerede olursa olsun anında konuşabilme imkânına sahip. Ama modern zaman bireylerinin tüm bu imkânlara rağmen en yaygın problemlerinden biri 'yalnızlık'. Sanal âlemde yüzlerce arkadaşı bulunan, cep telefonunda onlarca numara kayıtlı olan yalnız insanlar yığını dolaşıyor sokaklarda. Akrabalık ilişkileri de eski zamanlara göre çok zayıf. Hz. Mevlâna, bu dertten muzdarip günümüz insanına şu öğütlerde bulunuyor:
Sen dost ol da sayısız dost gör; fakat dost olmazsan dostsuz, yardımsız kala kalırsın.
Hep 'ben' diyen arkadaş bulamaz.
Dostları arayıp onların halini hatırını sormayı, gerekli bil; ister yaya olsun, ister atlı.
Temizlerin muhabbetini ta canının içine dik! Gönlü hoş olanların muhabbetinden başka muhabbete gönül verme!
Yürü, tez bir Allah dostu ara. Böyle yaptın mı, Allah, senin dostun olur.
Bilgisiz adam bir müddet seninle gönül arkadaşlığında bulunsa bile, nihayet cahillikten sana bir yara vurur.
Tatlı sözlü cahil dostun sözlerine pek kapılma! O sözler, eskimiş, yıllanmış zehre benzer.
Akraba olanlar birbirlerine sevgilerini dile getirmek zorunda değildir; akrabalık zaten sevginin ta kendisidir.
Ev komşusu önemlidir, ama gönül komşusu daha önemlidir.
Eğer anlarsan komşunun iyi ya da kötü yaşam tarzı sana öğüttür.


ZAMAN
 

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45
Yine anıldı Mevlana, göstermelik!

Mevlana Hazretleri kavuşalı 737 yıl olmuş. Resmi törenler şaşaalıydı..

22583.jpg


Konya Büyükşehir Belediyesinin 7 -17 Aralık tarihleri arasında tertib ettiği Hz. Mevlana’nın 737. Vuslat Yıldönümünü çeşitli etkinliklere sahne oldu. Etkinliklerin son gününde Mevlana'nın 737. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinin kapanış programı olan Şeb-i Arus töreni Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Mevlana Hazretleri, Mesnevisiyle, Divan-ı Kebir’iyle, Mektubat’ıyla anıldı.
13. yüzyılın en büyük alimlerinden ve o günden bugüne dünyayı etkileyen Mevlana Celaleddin Rumi, Vuslat’ının 737. yılında dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerini ağırladı. Şeb-i Arus’da Müslüman’ından Hıristiyan’ına, Avrupalısından Uzak doğulusuna kadar birçok farklı dil, din, mezhep ve ırktan insan bir araya geldi.
Siyasetçilerden Mesnevi panoraması
Hz. Mevlana’nın gücü öylesine hissedildi ki, bugün birbiriyle hiç geçinemeyen iktidar ve muhalefetin liderleri bile bir araya geldi. Törende dikkatleri çeken önemli bir husus, iki liderin törende binlerce sayfalık Mesnevi’den aynı sözleri örnek vererek adeta pişti olmalarıydı.

22584.jpg


CHP Başkanı K. Kılıçdaroğlu; “Hamdım, piştim, yandım” sözlerinden yola çıkarak, İslam’ın ahlak kurallarını, Hz. Mevlana kadar insanlığa yansıtan başka bir şahsiyetin olmadığını, Mevlana’nın bütün insanların en büyük önderlerinden biri olduğunu sözlerine ekledi. Onun örnek kişiliğinin, eşsiz söz ve şiirlerinin hala milyonlarca kalbe nakşettiğini hatırlattı. Bizler de Hz. Mevlana’nın ne kadar ulu bir şahsiyet olduğunu, sekiz asır geçmesine rağmen, sözlerinin tabandan tavana bilinmesinden bir kez daha anladık. Mevlana Celaleddin Rumi, “Gel ne olursan ol, yine gel” sözüyle, iktidardan muhalefete, Aleviden Sünniye, ateşe tapandan ateiste kadar bir çok gönlü bir arada buluşturdu.

22585.jpg

Başbakan Kur’ândan ayetle sözlerine başladı

Törende konuşma yapan Başbakan, “Tüm insanlığa söylenecek sözlerimiz var” diyerek, Kur’an’dan bir ayetle sözlerine başladı. “Bütün dünya var gücüyle üstümüze geldiği zaman bile ruhlarımızı kimse esir almaya muktedir olamıyor.” diyerek Hz. Mevlana’nın sözlerinin haşyet yaratan kısımlarını aktardı. “İster Cumhurbaşkanı, ister başbakan, istersen trilyoner ol; gideceğin yer 2 metrekarelik mezar” sözleriyle her şeyin gelip geçici olduğuna vurgu yaptı.

Mesnevi 20 dile çevrildi
Avrupa’da, İncil’den sonra en çok okunan kitabın Mesnevi olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar 20 dile çevirisi yapılan eserin 21. dil olarak Yunanca’ya çevrildiğini ve bu çalışmanın baskıda olduğunu törende konuşan Başbakandan öğreniyoruz.
22586.jpg

Bu yılın teması aşk

Bu tören her yıl farklı temalarla düzenleniyor. Bu yılın teması ise, aşk. Ahmet Özhan konseriyle bu aşkı nağmelerde duyabildik. Mesnevide geçen sözleri, nağmeyle işitmek yüreklere daha derinden etki etti. Her ne kadar bu yılın teması olarak gösterseler de, aşk, Mevlana’nın her daim asıl meselesiydi.

GYY'nin notu: Mevlana'nın 5 kitabından biri olan Divan -ı Kebir isimli eserinin en son 1990 yılında basıldığı, kitapçılarda Divan-ı Kebir'in bulunmadığı bir ülkede Mevlana sevgisine inanmıyorum!http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=5162
 

ibrahimi

Has Uşak
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Tepkime puanı
1,831
Puanları
0
Yaş
37
Konum
forvet arkası
iZMİT'e üstad Mustafa Özbağ ve ekibi geldi.Üstad bir sohbet yaptı ve orada o gecenin Mevlana hz.lerini anma değil anlama gecesi olduğunu ifade etti ve haklıydı.Sohbetten bir de aklımda kalan mesnevinin dinle! sözüyle başlamış olması.

Rabbim Mevlana ve Allah dostlarını anlamak nasip etsin.
 
Üst