Mevdudi’inin görüşlerine reddiye

Uzak Yollar

Doçent
Mahmud Efendi, ” Seyit Kutup ve Muvdudi okuyandan razı değilim” buyurmuştur. Efendi hazretleri, Mevdudi’ye “Merdudi” (reddolunmuş) derdi.

Mahmut Efendiniz biraz dönsünde kendine baksın,Mevdudiye Seyyit Kutuba laf söyleyeceğine.
Razı değilmiş,yeryüzüne Mahmut efendinizi razı etmek için gelmedik,Allah'ı razı etmek için geldik unutmayalım efendiler.

Uzak Yollar

Doçent
kitaplığımı çok severim dünyada birbirlerine düşman olmuş kendilerini bırak düşünceleri bile yanyana gelmemiş insanların kitaplarını yanyana koymaktan büyük keyif alıyorum.
Ali şeriati
Mevdudi
Seyyid kutup
Gazali
F.Gülen
H.Karaman
M.islamoğlu
H.Yahya
A.Nesin
Mevlana
S.Havva
N.Topbaş
Bursevi
Tolstoy
Balzac
Borges

Okuyun ihvanlar her düşünceden okuyun
okumaktan zarar gelmez
Neyi kabul ettiğinizi neyi reddettiğinizi iyi bilin

Sessizilik kardeşim,Kur'anı Kerim yok kitaplarının arasında.

TakVa

Ordinaryus
herkesi okurum ama kendimi ismimin ne sonuna ne başına ci,cu,şu,bu eklemem
ekleyenede karışmam

burası pazar yeri herkes kendi düşüncesini ortaya koyar

isteyen istediğini alır filancanın malı kötü diyerek esnaflık olmaz

en güzelini ortaya koymak için çabalarsınız mutlaka bir alıcısı çıkacaktır

Günün en güzel sözü , tebrik ediyorum.

Dar bakış çereçevesinden olayları seyretmek istemeyen, ufkunu genişletmek isteyen her görüşü okumalı ve okuduklarını beyin süzgecinden geçirip ,doğru kararlar aldıracak geniş perspektif kazandıracak bir anlayışa sahip olabilmeli.

Şu hoca efendi şöyle diyor, bu hocaefendi böyler diyor değil, kişi kendi ne diyebiliyor o önmeli.

Hocaefendiler kişiler üzerinde yeni bir ufuk kapıları açan kişilerdir. Onların görüşlerini kendi yaşı ve zamanı itibarıyle güncelleyecek ve günün şartlarına göre doğru kararlar alabilecek kişilik özelliklereini kazanamayanlar, hocaefendilerin papağanı olmaktan öteye gidemezler.

Toplumların papağana değil, düşünen ve analiz eden, olaylara geniş perspektiften bakan ve çare olabilen beyinlere ihtiyacı vardır.

O beyinlerdir toplumları çağlar ötesine taşıyanlar. O beyinlerdir hocaefendierin manevi dua ve desteğiyle ve günün şartlarına göre sorunlara çare üretenler.

K

Kaçak

Guest
Okuyun yeterki...
Ve sancınız olsun , nasıl en doğrusunu , en güzelini ve en temizini bulurum sancıysıyla okuyun ...
Ve okudugumu anlamak nasip olsun , anladıgımı yaşamak nasip olsun sanısıyla okuyun ...
Ve okurken lütfen sorgulayarak okuyun ...
Sonrasında yollar size açılır , kalıplar kırılır inş.

Hikem

Kıdemli Üye
Bir inekten süt sağsanız, o kova süte afedersiniz ineğin sıvı necisinden bir damlacık kovaya düşse o kova süt telef olur öylemi?
Alimin ilmide öyledir, bir tane ehl-i sünnet dışı görüş o ilme bulaştıysa o alimin ilminden fayide beklenemez.
Siz anlamadan sizi ifsad ederse mesuliyetiniz ağır olur.
insan evladının en büyük nimeti iman itikaddır.
buna kim kastetmişse ehli sünnet alimleri bunlardan bizleri sakındırmışlardır.
bizlere düşen kurcalamadan ehli sünnet alimlerine itaat etmektir

.
aksi takdirde kendimize çok güvenmeyelim ilmimiz çok yüksek değil
ilmine güvenen ise hep yanılır
kimse hiçbirşeyine güvenmesin
ehli sünnet ulemasından başka
geceniz mübarek olsun

Mahmut Efendiye bağlı birisinin, bazı İslam mütefekkirlerini karalamakla meşhur bir cemaattan iktibaslar yapması, hoş olmamış.Eleştirtirdikleri zatın kitablarının birinci kaynaktan tedkik edemeyenlerin, ilmi tenkid yapmaları beklenemez.Kendi cemaatınızdan konuya vaakıf birisinden iktibas yaparsanız bizde faydalanabiliriz, saliha hanım.

saliha kalem

Profesör
Mahmud Efendi, ” Seyit Kutup ve Muvdudi okuyandan razı değilim” buyurmuştur. Efendi hazretleri, Mevdudi’ye “Merdudi” (reddolunmuş) derdi.

Mahmut Efendiniz biraz dönsünde kendine baksın,Mevdudiye Seyyit Kutuba laf söyleyeceğine.Razı değilmiş,yeryüzüne Mahmut efendinizi razı etmek için gelmedik,Allah'ı razı etmek için geldik unutmayalım efendiler.
efendi efendi razı değilim neden dendi sorgulamadan o kendine baksın bu kendine baksın demeyin.
ben size bunun sebebini bildireyim:
Seyyid Kutub Hakkında Efendi Hz.lerimizin sözlerinin Muhammed Eren hocamız tarafından kaleme alındığı "ALLAH Dostlarından inciler" Kitabında,sayfa 143 te şu cümlelere rast geldim.Sizlerle paylaşmadan içim rahat etmedi.Şeyhim demişse amenna ve saddekna diyorum,Efendiyi seven ve ona tabi olan kardeşlerimin de aynı şeyi söyleyeceğine inanıyorum vesselam.İşte o sözler:

"Adana'dan telefon geldi.Seyyid Kutubun ,Mevdudinin kitaplarını okuyup rabıtayı inkar ediyorlar.Ben bu hainlere kızıyorum.Niçin anlamadığın şeyi yazıyorsun da,milleti bu gerçek yoldan engelliyorsun?Niçin tarikatın aleyhine konuşuyorsun?Bu adamlar dini yıkmak için geldi.OKUYANLARDAN RAZI DEĞİLİM."

"Ruhul Beyan,Alusi tefsiri okuyun.Kudsiyyeden bir beyt okuyun ondan daha iyi.O kitapları okumak (Mevdudi ve Seyyid Kutubun kitaplarını okumak) piyes yapmak,ilahi söylemek YASAK.

Ben Rabbimin razı olmadığını demem.Eğer siz Rabbimi dinlemiyorsanız,ne yaparsanız yapın."

bundan sonra kim neden razı değilmiş yorum yapabilirsiniz.

Mahmut Efendiye bağlı birisinin, bazı İslam mütefekkirlerini karalamakla meşhur bir cemaattan iktibaslar yapması, hoş olmamış.Eleştirtirdikleri zatın kitablarının birinci kaynaktan tedkik edemeyenlerin, ilmi tenkid yapmaları beklenemez.Kendi cemaatınızdan konuya vaakıf birisinden iktibas yaparsanız bizde faydalanabiliriz, saliha hanım.
Mahmut Efendiye bağlı birisin bazı İslam mütefekkirlerini karalamakla meşhur bir cemaattan iktibaslar yapması, hoş olmamış..
Bak ittiba efendi;
Birilerini beğenmeye bilirsin.Böyle olmak bu beğenmediklerine iftira hakkı vermese gerek değilmi.? Benim bu formda en fazla tartıştığımın senin olması,senin daha çok bu hususlarda malumat sahibi olman ve birazda doğru yanlış eleştirirken delil getirmendir.Diğer bir çok kimse böyle yapmadan daha çok hissiyatı ne ise onu söyler.Fakat şu yukardaki yazın ve başka bir kaç yazında malesef sırf hissiyata ait ironik yazılar.
Bakınız bazı sözüm ona karalamakla meşhur olan cemaat niye yüzbinlerce hakiki İslam Alimini karalamıyorda bir kaç bozuk kimsenin bozukluğunu kendi Kitaplarından alarak nakil ediyor.Yani karalama işini bu cemaat yapmıyor.Kendi kendilerini karalamış ve lekelemiş olanları bildiriyorki başkalarıda kendini karalamasın.Yani dert bu adamlar değil.dert Müslümanların bu adamlara aldanmalarını önlemek.Bu da yapılırken hamasi olarakdeğil,bunların nerede bozuk fikirleri varsa bunlar bulunuyor ve doğrusu bildiriliyor.Bu da yapılırken herkesin istifasına sunuluyor.(Yani herkes bu doğruları yayabilir.)

girdap

Ordinaryus
Sınırsız bir "okuma" çılgınlığı, kafası karışık, ne düşündüğünü bilmeyen, sağda solda yalpalayan bir gençlik de ortaya çıkarabiliyor, aman dikkat..
Çünkü herkes okuduğu kitapta anlatılanı anlayamıyor, farklı mesajlar çıkarabiliyor.
Okumalar planlı yapılabilse, hatta mümkünse ehil bir kişi tarafından yönlendirilerek okunsa keşke.

-Muhammed-

Profesör
Sınırsız okuma olmamalı zaten ne okuyacağını bilmeli insan amacını bilmeli..

Okyanus

Profesör
Ey büyük Allahım şu fakir kulunun duasını kabul eyle. forumdaki kardeşlerimin tartışmayı bırakıp birazda kendilerini düşünmelerini ve nefis muhasebesi yapmalarını sağla.Aralarındaki husumeti gider,Birbirlerine hoş görü ile bakmalarını sağla Ya Rabbi.Birbirlerinin eksik ve günahlarını değil, iyi yönlerini ve sevaplarını görmelerini sağla,Ey kalpleri değiştirme gücüne sahip Yüce Rabbim.Kalplerimizi senin dinin üzre sabit kıl Rabbim.

Hikem

Kıdemli Üye
Sağlıkçı delilden bahsediyor.Biz merhum Mevdudi eleştirilmez demedik.İlmi eleştiri istedik.Şimdi sağlıkçı söylesin iktibas edilen şu cümlenin neresinde delil var, iftiradan başka:

(Hindistan’daki dinde reformculardan, İngiliz casusu Ebülula el Mevdudi İskoç masonu idi.) [Faideli Bilgiler s.303] Onun içinmi İngilizler Mevdudiyi çok seviyor!!Time Türk sitesinin yöneticisine sorda sana bu meseleyi anlatsın.Zira Onun medreselerinde bulunmuş, birinci derecede eserlerine vaakıf birisi.Birisini beğenmemen, ona ifitira atmana gerekçe olamaz!!!!!!!!!!

Şimdi bu eleştiri mi , yoksa karalama mı? İnsan yazarken sıkılır.Öte alemde bunun hesabını nesıl vercekler?

TakVa

Ordinaryus
Ey büyük Allahım şu fakir kulunun duasını kabul eyle. forumdaki kardeşlerimin tartışmayı bırakıp birazda kendilerini düşünmelerini ve nefis muhasebesi yapmalarını sağla.Aralarındaki husumeti gider,Birbirlerine hoş görü ile bakmalarını sağla Ya Rabbi.Birbirlerinin eksik ve günahlarını değil, iyi yönlerini ve sevaplarını görmelerini sağla,Ey kalpleri değiştirme gücüne sahip Yüce Rabbim.Kalplerimizi senin dinin üzre sabit kıl Rabbim.

Amin kardeşim amin

TakVa

Ordinaryus

Mahmut Efendiniz biraz dönsünde kendine baksın,Mevdudiye Seyyit Kutuba laf söyleyeceğine.Razı değilmiş,yeryüzüne Mahmut efendinizi razı etmek için gelmedik,Allah'ı razı etmek için geldik unutmayalım efendiler.

:glm Allah iyiliğiniz versin.

Sağlıkçı delilden bahsediyor.Biz merhum Mevdudi eleştirilmez demedik.İlmi eleştiri istedik.Şimdi sağlıkçı söylesin iktibas edilen şu cümlenin neresinde delil var, iftiradan başka:

(Hindistan’daki dinde reformculardan, İngiliz casusu Ebülula el Mevdudi İskoç masonu idi.) [Faideli Bilgiler s.303] Onun içinmi İngilizler Mevdudiyi çok seviyor!!Time Türk sitesinin yöneticisine sorda sana bu meseleyi anlatsın.Zira Onun medreselerinde bulunmuş, birinci derecede eserlerine vaakıf birisi.Birisini beğenmemen, ona ifitira atmana gerekçe olamaz!!!!!!!!!!

Şimdi bu eleştiri mi , yoksa karalama mı? İnsan yazarken sıkılır.Öte alemde bunun hesabını nesıl vercekler?
Hadi diyelim bu kimse masun değildi.Bir İslam mütefekkiri öylemi,peki yarın İslamı içten yıkmağa çalışanları sevmek met etmek,savunmak sebebiyle hesaba çekilmekte var.değilmi.?
Bir kimsenin mason locasına kayıtlı olup olmadığını ançak diğer bir masonun veya o locanın bulunduğu yerden bir yabancının haber vermesiyle anlaşılır.Yoksa bu ittia İslam kitaplarından nakille bildirilmeski.
Yani mason olsa ne çıkar olmasa ne çıkar.Yazdıkları bozuk bilgiler mason olduğu için bozuk olmuyor veya mason değilse bu bilgiler bozuk olmaktan çıkıp doğru olmuyor.

Hikem

Kıdemli Üye
Şimdi Bizim Sağlıkçı iş ciddiye binince deyim yerindeyse ''kıvırmaya'' başladı. ''Olsa ne, olmasa ne'' diye. Peki İslam Ahlakına ne oldu, dürüstlüğe ne oldu?? Bunlar olsada olur, olmasada olur mu diyeceğiz!!??

ismail

Yeni
yıl 90 ların ortasıydı
şu fikir suçlularının kaynadığı,kitapların örgütsel döküman malzemesi diye dayatıldığı dönemler işte
Ekmeğin aslanın bağırsağında düğümlendiği ucube yıllar sivas'a sıınava gidiyorum iş için
direk otobüs olmadığı için Yozgat'tan aktarmalı olarak gideceğim kıyafeti gayet düzgün bakımlı biri var yanımda
ben aslında pek sevmem tanımadığım insanlarla konuşmayı o yüzden yolculuklarda kitap taşırım yanımda
hemen çıkarttım çantadan yanımda che'nin hayatını anlatan bir kitap var bir arkadaşım hediye etmişti
yanımda ki atladı hemen solcumusun dedi hayır dedim ama adam başladı nasihate
yani şimdi elimde ki kitap benim müslüman olup olmadığıma delalet midir desemde yok anlamıyor amca
o zamanlar birde sakallıyım güzelde bir sakalım var ALLAH için Ankara yolcuları kalmasın dediler ya ben Yozgat'a gidip oradanda Sivasa gidecektim ne işim var Ankara'da diyerek çimdikledim kendimi
aceleden yanlışlıkla Ankara otobüsüne binmişim ve adamın çenesinden nereye gittiğimede hiç bakmadım
Sonuç niye anlattım bende bilmiyorum

aslında daha ilginç bir hikaye daha var ama onuda daha sonra anlatırım...

K

Kaçak

Guest
Kıssadan hisse ...
Sessizlik Hocam şu an cımdızlak kaymak ....
Sessizlik Hocam , Che'yi yakinen tanır , hamili mamili ilişkisi içindeler ...
Sessizlik Hocam otobuse bindimi biner , indimi başkente gider ...
Sessizlik Hocam herkese hayırlı işler diler ...

ismail

Yeni
ya hu övdün mü yerdin mi anlamadım:)
ama bak senden iyi reklamcı olur
beni şevke getirip bir hikaye daha anlat diyorsun ama yemezler yorgunum başka bir zaman :p
hem o çok duygusal forumu sel götürür Erdem'den fırça yeriz

K

Kaçak

Guest
Hocam bir gün sırf el öpüp icazet almak için gelecegim yanına ...
Hoş el vermezsin bilirimde ...
Bana ne laf edersin onu tahmin edemiyorum ...
Da mumkunse çenen düşük gün listeni önden gönder biz programı ona göre yapalım ...
Kös kös gününe denk gelirsek feyz alma ihtimalimiz azalabilir ...
harbi gelecem yanına ...