Metin Yüksel Kimdir ? Ve şehadete Nasıl Ermiştir?

ibrahimi

Has Uşak

(Metin Yükselin Vurulduğu yer)

17 Temmuz 1958’de Bitlis’e bağlı Kolongo’da dünyaya geldi.
Sadrettin YükselHoca’nın oğludur.Mücadeleci bir kişiliği vardır.
Şehid edildiğinde 20 yaşında idi.Genç yaşına rağmen , İslami hareketin içerisinde şuuru , uyanıklığı ve aktivitesiyle kısa zamanda sivrildi . 1977 yılında Fatih Daruşşafaka Caddesinde Komünist militanlarla giriştiği çatışmada üç kurşunla yaralanmıştı.

Her mitingde onu en ön safta görürdü Müslümanlar . Şehid olduğu günün bir gün öncesi İzmir’den gelmişti . İzmir’deki İran konsolosluğunda Müslümanlarla komünistlerin mücadelesinde yardımcı olmak için gittiği İzmir’den muzaffer olarak İstanbul’a döndü.

23 Şubat 1979 Cuma günü Cuma namazına müteakip caminin merdivenlerinden 50 m uzakta Şehid edildi.Görgü şahitlerinin anlattığına göre merhum kardeşimiz namazdan çıkınca , Fatih Camii’nin arka avlusunda gizlenen caniler , ona adıyla hitap ettiler . “Metin!” seslenişini duyan kardeşlerimiz , geri döndüğünde eli silahlı şahıslarla karşılaştı . Irkçılar , Metin’in ayağına doğru bir kez ateş ettiler ve kurşun ayak parmağını sıyırdı . Birkaç saniye içinde geçen olayda ikinci kurşun Metin’in karnına saplanmıştı . Merhum yere kapanmış kıvranıyor ve Kelime-i Şehadet getirmeye çalışıyordu , katiller başına üşüştü ve beynine iki el ateş ettiler . Metin’in oluk gibi akan kanları , Fatih Camii’nin avlu taşlarını kıpkırmızı yapmıştı .
Görgü şahitleri , hadiseden sonra Cuma’dan cemaati yanıltmak için , katillerin “ Allahu Ekber ” diyerek kaçtıklarını belirtiyor .

Ne var ki al kanlara bulanan gencin Metin olduğunu cami cemaati anlayıncaya kadar katiller çoktan kaçmıştı.
Dursun Özcan anlatıyor :” Bir Cuma günü geceden yağan kar kaplamış her tarafı . Cuma namazından çıkıyoruz . Cami’nin doğu kapısından … Bizden önce çıkanlar olmuş , bu arada ben çınar ağaçlarının arkasında bir kişinin siper aldığını ve sol elle ateş açtığını gördüm . Çarşamba Pazarı’na açılan açılan kapının önünde birikmiş olan arkadaşlara ateş açıyordu . Bir başkası da zannederim havaya ateş etmekteydi … Olay esnasında etrafta kimse yoktu . Nasıl olsuydu tecrit olmuşlar sanki . İşte o an biz Metin’in yere düştüğünü gördük ve bunlar kaçmaya başladı .Tekbir getirerek kaçıyorlardı . Biz hemen Metin’i aldık ve hastaneye götürdük Metinin vurulduğunu görmüştük fakat şehid olduğunun farkına varamadan hastaneye ulaştırdık . Tabi doktorlar ‘Başınız sağ olsun’ dediler …”

Şehid kardeşimizin vücudundan çıkarılan kurşunlar dört değişik silaha aitti . Biri 6.35 … Diğer 7.65 ve 9’luk tabanca mermilerinin yanısıra bir de Sten mermisi… Evet !... Irkçılara bir kurban daha verilmişti …
-------------------------------------------------------
yiğit metin yiğit metin sen şehid düştün islam davasında metin hep öne geçtin
Allah diyor şehid ölmez böyle biline ırkçı laik dinsiz düşman yerde sürüne
ırkçı kahpe vurdu seni cuma gününde Allah için rahat uyu miras devrinde
metin yüksel şiar oldu dava dostuna şehid olun şehid oldun Allah yoluna...
* *

vurulmuş alnından bre canan yerde yatıyor hain düşman vurmuş bre kahpe durmaz kaçıyor
şehid metin yüksel bre canan rahat uyuyor islam davasına bre canan binler doğuyor
vurulmuş alnından bre canan karda yatıyor ırkçı faşist vurmuş bre kahpe durmaz kaçıyor

* *

Molla Sadretti'nin mahdumuydu Doğunun ezilen çoçuğuydu Ey mucahit Metin Yüksel Bizlerin önderi siz Şehidler Metin yüksel ölmedin sen Ölmedin sen
Molla Sadrettin'in en yiğit oğlu Metinin ölmedi cennete doğdu Her Şehid bir adımdır zafere Her zafer bir umut kutlu yere Metin Yüksel ölmedinsen Ölmedin sen
Molla Sadrettin'in alnı secdede Metinin annesine şehadet mujde Ağla Müslümanım haline ağla İslam ülkesinde garip bu dava Metin Yüksel ölmedin sen Ölmedin sen

kul emir

Profesör
inna lillahi ve inna ileyhi raciun ondan geldik yine ona döneceğiz rabbim şehadetini kabul etsin inşallah bizlerede nasip eylesin

ibrahimi

Has Uşak
şeyh_şamil' Alıntı:
inna lillahi ve inna ileyhi raciun ondan geldik yine ona döneceğiz rabbim şehadetini kabul etsin inşallah bizlerede nasip eylesin
Amin inş. Rabbim duanı kabul etsin.

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Allah rahmet eylesin.
"Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Bilakis onlar Rableri katında diridirler." (Âyet-i Kerime)

Metin Yüksellere öyle ihtiyacımız var ki!

K

KeKe

Guest
cocuğum olursa adı metin olsun.ruhun şad olsun şehidim.... :(

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
Allah tüm şehidlere rahmet etsin

"Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Bilakis onlar Rableri katında diridirler." (Âyet-i Kerime)

teşekkürler umutlu kardeş

osman taha

Üye
Allah rahmet eylesin.

Metin Yüksellere öyle ihtiyacımız var ki!

şehid seyid kutup şehidin kanı insanı harekete geçirir diyor.uyuyan ümmetin uyanışına vesile olsun inşallah.
metnykselmv0.jpg

ates

Üye
"bizide bulurmu ölüm bir cami avlusunda ?"
Allah razı olsun kardes paylasımın icin
selam metin yüksellere
selam onun davasına
sealm onun davasına sahip kardesler
selametle...

abdullah sinan

Paylaşımcı
ARKADAŞLAR METİN YÜKSEL İSMİNİ NE ZAMAN DUYSAM AKLIMA ŞU SORU GELİYOR.BENİ ALLAH İÇİN MÜCADELE EDİYOR DİYE HİÇ ÖLDÜRMEK İSTEYEN OLDU MU HİÇ ZORLUKLARLA KARŞILAŞIP SIKINTI ÇEKTİM Mİ...

MUSAB21

Paylaşımcı
Web sitesi
www.huzuriklimi.com
ALLAH onu şehid eden zihniyeti yerle bir etsin.. inş hesap günü çetindir....

[YT]xV9zofGXPhs[/YT]

burdan izleyin youtubeye gitmeye gerek yok :)

Web sitesi
www.zaman.com.tr
1977 yılında Fatih Daruşşafaka Caddesinde Komünist militanlarla giriştiği çatışmada üç kurşunla yaralanmıştı.""

eleştirmek için demiyorum ama memleketin askeri polisi varken bu şekilde bi çatışmanın normal bi durummuş gibi görünmesi üzer beni,

on yıldan evvel sehadet vaktinde grup gencin şiirinde ilk ismini duymustum bu yürekli zat ın komsusu oluruz inşallah, ancak o yasasaydı çok daha faydalı işler yapacaktı, öldürenlere ırkçılar denilip bi kesim zan altında bırakılmış, zira o zaman derinlikler sag eliyle solu sol eliyle sagı vuruyordu, vuruyordu ki herkes zan altında kalsın diye, gecen cok degerli bi tanıdıgım onun da sevdiği bi liderin bu emri verdiğini iddia edenler var deyip çok üzülüyordu, iddiayı ortaya atanlar ispatla yükümlüdür kanaatimce.
paylasımınızla bi dert li yi tekrar hatırlattınız bize tesekkürler

kılıçustası

Asistan
1977 yılında Fatih Daruşşafaka Caddesinde Komünist militanlarla giriştiği çatışmada üç kurşunla yaralanmıştı.""

eleştirmek için demiyorum ama memleketin askeri polisi varken bu şekilde bi çatışmanın normal bi durummuş gibi görünmesi üzer beni,

on yıldan evvel sehadet vaktinde grup gencin şiirinde ilk ismini duymustum bu yürekli zat ın komsusu oluruz inşallah, ancak o yasasaydı çok daha faydalı işler yapacaktı, öldürenlere ırkçılar denilip bi kesim zan altında bırakılmış, zira o zaman derinlikler sag eliyle solu sol eliyle sagı vuruyordu, vuruyordu ki herkes zan altında kalsın diye, gecen cok degerli bi tanıdıgım onun da sevdiği bi liderin bu emri verdiğini iddia edenler var deyip çok üzülüyordu, iddiayı ortaya atanlar ispatla yükümlüdür kanaatimce.
paylasımınızla bi dert li yi tekrar hatırlattınız bize tesekkürler

metin yükseli vuran kişi daha sonra tövbe etmiştir...

eski ülkücülerdendir...

sezarx

Üye
kalbimizda tevhid ile
göğsümüzde bir mermi ile
dilimizde tekbirlerle
şehadet isteriz YARAB...
şehadet bir çağrıdır nesillere çağlara...

RABBİM şehadetini kabul etsin...

GADİRHUM

Üye
ah şehid metin her şehid gibi senin içinde ağlıyor bu gözler ama hüzünle değil umutla

hafsa

SABIR DOSTU
EĞER SEVDA SEVGİLİY'E KENDİNİ ADAMAKSA,
EĞER SEVGİ KARDELEN ÇİÇEĞİ GİBİ AÇMAKSA,
ŞEHADET EN BÜYÜK AŞK,
ŞEHİD EN BÜYÜK AŞIK İSE,
KENDİMİ YOLUNA ADIYORUM
KENDİMİ SANA ADIYORUM....

ŞEHADET BİR TUTKU BİR ÖZLEM İSE BİZE,
ÖLÜM BİR SON DEĞİL DİRİLİŞ BİZE..