MeSnEvİ BaHçEsİ

ŞirPenCe

Üye
Dünyada üç tip kadın vardır, ikisi zahmet ve mihnet, biri hazinedir:
1-Bakire olanı alırsan, her şeyi ile senindir, hazinedir.
2-Dul olanı alırsan yarısı senindir, yarısı eski kocasının.
3-Hem dul hem çocuklu alırsan hiç senin olmaz, aklı hep çocuğun babasındadır.

ŞirPenCe

Üye
Öte âleme bağ olan şeyler; ağız ve boğazdır. Onları kapa da ötel

Bâki nur, bu aşağılık dünyanın ardındadır. Unutma ki; süt de kan nehirlerinin içinden akarak saf oldu.

Bir akıl başka bir akılla birleşirse, kötü söz ve kötü işe engel olmuş demektir. Nefis başka bir nefsle dost olursa, akıl işe yaramaz hale gelir. Akıl başka akılla birleşti mi yol görünür, nefs başka nefsle birleşti mi yol kapanır.

ŞirPenCe

Üye
Bilgiyle uyumak, uyanıklıktır.
*Ruh, ilim ve akılla dosttur.
*Hayvan padişahın mevkiini bilebilse, öküzle eşek de Allah’ı görürdü.
*Sabır, kurtuluşun anahtarıdır. Sabır, gözün perdesini açar; gönlü yarar açar. Gönül saf hale gelince de toprak ve su haricinde suretler görürsün.
Güzel; güzeli sever.

Can aynası, ancak sevgilinin yüzüdür.

Mal çöptür. Ama boğazına da bir takıldı mı âb-ı hayatı içmene engel olur.

Nice dualar vardır ki; helak olmanın ta kendisidir. Onun için Allah kabul etmez onları.

İnsanların çoğu; insan yiyicidir. Selam verseler de pek emin olma.

Aslan gibi avını kendin avla.Yabancının yaltaklanmasını, akraba desteğini falan unut.

ŞirPenCe

Üye
[FONT=Arial, sans-serif]*Musa, dağda bir çobana uğradı. Çoban aklınca Allah’ı zikrediyordu. Şöyle diyordu:[/FONT]
“[FONT=Arial, sans-serif]Hey koca Tanrı!.. Gel bana sakalını tarayayım, gel bitini ayıklayayım, gel sana süt içireyim, gel de kulübemde dinlen”[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Musa hiddetlendi:[/FONT]
“[FONT=Arial, sans-serif]Behey sersem, Allah’la nasıl konuşursun? Dua ederken kâfir oldun gitti, behey akılsız”[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Çoban bir feryat etti ki, ağlayarak tası tarağı bıraktı çöllere düştü. Allah Musa’ya vahyetti;[/FONT]
“[FONT=Arial, sans-serif]Kulumla arama girmeye utanmaz mısın? O ne güzel beni kendi aklı ve gönlünce anardı. Ey Musa sen Allah’a yaklaştırmaya mı geldin uzaklaştırmaya mı?”[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Musa hatasını anladı ve üzüldü de çobanın ardına düştü. Çoban çöllerde idi artık. Musa “Hakkını helal et, sürünün başına dön” dedi. Çoban “Sen beni azarlayana dek ben dünyada idim. Şimdi Rabbim beni öyle bir nurla ateşledi ki durmam artık, perde açıldı ey Musa!” dedi ve gözden kayboldu.[/FONT]

ŞirPenCe

Üye
Demirciler demir döverler. Demir kıpkırmızı olur da silah olur işe yarar. O demir, meşakkat çeken fakirdir.

İnsan; dilinin altında gizlidir. Dil, can kapısına perdedir. Rüzgâr eserse perde açılır, içi görünür.

Halk kendinden gafildir. Herkes önce kendi kusurunu görebilse ıslah edicilere ihtiyaç kalır mıydı? Kendi yüzünü görmek herkese nasip olmaz. Gören, Hak nurunu görür.

ŞirPenCe

Üye
Güzele eş olan kurtuldu. Kara odun ateşe eş oldu aydınlık geldi. Ölmüş buğday (ekmek) cana eş oldu hayat geldi.

Hıristiyanların cehaletine bak ki; asıldı dedikleri İsa’dan medet umarlar. Bizim İsa’mız diri.

Haset, pusuya yatmış kurttur.

ŞirPenCe

Üye
Bedene hangi huy galip ise hüküm onundur. Maden içinde altın fazla ise altın sayılır, bakır fazla ise bakır sayılır. Sevabın fazla olsun ki; mümin diye hüküm verilsin.

Öküz nefsini öldür de gizli ruh dirilsin.

Zina edenler avret yerleri kokarak, şarap içenler ağızları kokarak haşrolacaklar.

Dost, altın gibidir, bela da ateşe benzer. Halis altın ateş içinde saf hale gelir.

Gaybı bilen Allah’ın has kulları kalb casusudur. Has bilgi almak istersen o casuslarla irtibata geç.

ŞirPenCe

Üye
Aralarında sözden eser yok, ama Bülbülle Gülden ne maceralar dinlersin ibret alırsın!.

Gönlü açık olanın, eli de açık olur.

Sirkeyi ısıtsan bal olmaz, balı ısıtsan sirke olmaz.

Uzağa bakış kör eder. Adam sarayda uyur, sarayı görmez. Yakına bak da gör kendindekini. Gök gürlemesi, susuzun başını ağrıtır. Bilmez ki rahmet gelecek.

ŞirPenCe

Üye
“Berrak sudan daha temiz bir aşkım var. Bu aşk oyunu şehvetle ilgili olmadığı için bana haram değildir. Aşk başkalarını şekilden şekle sokar, hâlden hâle kor. Halbuki benim aşkım geçici olmadığı gibi sevgilime de zevâl yoktur. O ölümsüzdür.”

ŞirPenCe

Üye
Görmez misin? Demir kırıntısı, sonunda mıknatısa doğru koşar. Şüphe yok ki, saman çöpü de kehribara doğru uçar.

ŞirPenCe

Üye
Duydum ki kapıma gelmiş, tokmak olmadığı için kapıya vurmadan geri dönmüşsün

Bilmez misin, kalp kapısının tokmağa ihtiyacı yoktur; o ancak içeriden açılır...

Hz.Mevlana

ŞirPenCe

Üye
Hıristiyanların cehaletine bak ki; asıldı dedikleri İsa’dan medet umarlar. Bizim İsa’mız diri.

ŞirPenCe

Üye
Gündüz geceye âşıktır; hem de çâresiz bir âşık! Fakat geceye bakarsan, o da gündüze daha da fazlasıyla âşıktır.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Muhammed Mustafa SAV ortada idi. Ancak onda bir mana saklı idi. Çoğu sarığa cübbeye takıldı. Onadaki manayı çok azı anladı...

Hz. Pir Mevlana Celaleddin Rumi KSA

ŞirPenCe

Üye
Eğriyi kendinde arayan , Doğruyu kalbinde bulur... Aşkına emekle yürüyen , Dermanı derdinde görür.
Hz. Mevlana

_Berceste_

bir tutam delilik...
cok güzel bir konu tesekkürler SirPence :)
ayrica imzanda güzelmis ...

ŞirPenCe

Üye
Hadi yaramı sarmaya merhemin yok
yalandan da olsa GÖNÜL alamaz mısın?

ŞirPenCe

Üye
"Sussam, hiçbir şey söylemesem, gönlün buna razı olur mu?" dedim. "Bir ateş yaktın, yandırdın, alevlendirdin. Sonra da gir içine; hiç bir şey söyleme!" diyorsun.

Benim bu sözlerime karşı sevgili gül gibi güldü de; "Gir ateşe!" dedi. "Gir de o ateş içinde yaseminler, yapraklar, çayır, çemenler gör ve hiç bir söz söyleme!"