MeSnEvİ BaHçEsİ

ŞirPenCe

Üye
İbadetlerin netice vermesi için zevk; tohumun ağaç olması için iç gerek!

Hz. Mevlâna

ŞirPenCe

Üye
İnsan, yiğitlikte Zaloğlu Rüstem bile olsa, Hamza’dan bile cesur olsa yine de hükmetme hususunda karısının esiridir.

Görünüşte su, ateşten üstündür ...

Fakat ikisinin arasına bir tencere (sevgi) girdimi ateş o suyu kaynatır, buharlaştırır, yok eder.
...

Görünüşte su nasıl ateşten üstünse sen de kadından üstünsün; fakat hakikatte ona mağlupsun, onu istemektesin.

Kadınlar, akıllı erkeklere karşı galip gelirler; fakat cahil kişiler kadınları mağlup ederler.

Bu tür cahiller, sert ve kaba olan insanlardır.

Bunlarda acıma, lutfetme ve sevme duygusu azdır; çünkü yaratılışlarında hayvanlık duygusu üstündür.

Sevgi ve acıma insanlık özelliğidir, hiddet ve şehvet ise hayvanlık.”

(Mesnevî, I/2427, 2429-2431, 2435, 2436)

ŞirPenCe

Üye
“Aşk olmasaydı, varlık nerden olurdu? Ekmek nasıl olurdu da kendini sana verirdi; gelir, senin vücuduna katılırdı da, sen olurdu?

Ekmek kendini sana verdi, sen oldu! Neden böyle oldu? Aşktan, istekten! Yoksa, ekmeğin senin bedeninde can olmasına yol verirler miydi?

Aşk, ölü ekmeğe bile can bağışlıyor; fânî olan canını sana katıyor, ebedîleştiriyor!” (c.5, 2012-2014)

ŞirPenCe

Üye
Eyvahlar olsun o diriye ki ölüyle düşüp kalktı da öldü, dirilik kaçtı gitti ondan.
Sen de Tanrı Kur’an’ına kaçarsan, peygamberlerin canlarına ulaşır, on­larla karılırsın.
Kur’an peygamberlerin halleridir, onlar tertemiz ululuk denizinin balık­la­rıdır.
Kur’an’ı okur fakat dediğini tutmazsan, tut ki peygamberleri erenleri gör­müşsün ne çıkar?
Fakat Kur’an’daki hikayeleri okur, buyruklarını tutarsan can kuşun ka­feste daralır.
Kafesteki kuş, zindandaki mahpusa benzer; kurtulmayı istemeyişi bilgi­sizliktendir.
Kafeslerinden kurtulan canlar peygamberledir, halka kılavuzluğa layıktır onlar.
Onların sesleri dışarıdan gelir, dinden duyulur; sana da kurtuluş yolu budur, bu der, o ses

ŞirPenCe

Üye
Sığmaz senin hayâline, mihrap ve minberim,
Sen sadece beş vakitte ararsın ilâhını.
Ben ise emin ol, her zaman O’nunla beraberim.”

ŞirPenCe

Üye
Gönül; bir gün olur, seni gönlünü alana ulaştırır.
Can; bir gün olur, seni sevgiliye ulaştırır.
Sen de derdin eteğini elden bırakma,
Çünkü o dert, bir gün olur, seni dermana ulaştırır.

ŞirPenCe

Üye
Ey Yüreğimdeki Hüzün; Hüzne BismiLLAh...

Acıya; ELhamduLiLLAH..

Gözyaşına; SubhanALLAh...

LaL OLan DiLime; LaiLahe iLLALLAh..!

ŞirPenCe

Üye
Ey aşık,hani özlem çekiyorsun ya sevgiliye! Bil ki sevgilidendir özlemin özü. Odur asıl sana özlem duyan. Çünkü o tutuşturmayınca alevi, kimsede olmaz ateş. Ve aşk ateşi önce sevilene ondan sonra sevene düşer..

HZ. MEVLANA

ŞirPenCe

Üye
Kendine nefis derdi arama gönül derdi ara, bir sevgi, bir sevgili ara… Yana gör cana, Ey benim canım kardeşim yan ki adam olasın!

Aşk eri ölmez…Çünkü aşk hayvanlığa ait bir hal değildir. Nefs-i hayvani aşık olmaz, Ruh-i sultani aşık olur. Öl...en hayvan imiş aşk ehli ölmez.

ŞirPenCe

Üye
Diyorsun ki âşık oldum; yalan! Aşk ile yanmadan gelme kapıma. Diyorsun ki yanıyorum; tamam ama, "kül" olmadan gelme kapıma...
Hz Mevlana

ŞirPenCe

Üye
Ey Gönül! Dilin, Aşkı anlatmaya çalışması anlamlıdır ama Aşkın, dili konuşamaz hale sokması daha da anlamlıdır..

ŞirPenCe

Üye
Gönlü aydın bir kişiye kul olmak, padişahların başlarına TAÇ olmaktan iyidir.

ŞirPenCe

Üye
Aşkı, aşıklara sarap dagıtırken gördüm de ona dedim ki:
"Sevgili olmadıktan sonra sarap ne ise yarar? Canımız
sarabı da, sakiyi de görmesin."