Mesihçilik tenkidi

kilicarslan

Kıdemli Üye
Bu konuya forumda çeşitli başlıklar altında çokça değinildi, konuyu etraflıca ve detaylı şekilde ele alan bir makale:

------------

Toplumsal taleplerini gerçekleştirmede başarısız olan kitleler, ya isyan veya sosyal patlamalar ya da başarının/zaferin ilahi yardim sayesinde gerçekleşmesini bekleme şeklinde tepki gösterirler; ki, bunlardan ikincisinin adı, kısaca, ‘Mesihçiliktir.

insanlık tarihi her iki şekildeki toplumsal tepkilerin sayısız örnekleriyle doludur. Bunlardan ikincisi, yani ilahi bir yardım ve bu yardım aracılığıyla gerçekleşecek ilahi kurtarıcıyı beklemek; İslam dünyasında Emeviler döneminde başlayan genel toplumsal huzursuzluklardan itibaren günümüze kadar etkili olmuş, canlılığını korumuştur. İslam kültüründe beklenen bu kurtarıcının adı Mehdidir; ancak Mehdi kadar ön plana çıkmayan bir başka kurtarıcı daha vardır ki, o da Mesih, yani Hz. İsa’dır.

Hz. İsa’nın ölmediğine, öldürülmediğine, bilakis onun Allah tarafından göğe yükseltildiğine inanan Müslümanlar; onun, Mehdinin zuhurunun akabinde, Şam’daki Umeyye Camii’nin doğusundaki beyaz minareye ineceğine ve Deccal’i öldüreceğine, sonra Mehdinin arkasında namaz kılacağına, Muhammedi Şeriata tabi olacağına, inişinden kırk gün sonra vefat edeceğine, cenaze namazının Müslümanlar tarafından kılınacağına ve Hz. Peygamberin kabrinin yanma defnedileceğine de inanırlar. Kitleleri yüzyıllarca etkisi altına almış olan bu inanç, gerek geçmişte, gerek son birkaç yüzyılda tartışma konusu yapılmış ve bazı kesimlerce reddedilmişse de, bu eleştirel yaklaşım hiçbir zaman toplumlara egemen olamamıştır.

devamı...

https://hayrullahtas99.wordpress.com/2014/10/09/hz-isayi-gokten-indiren-hadislerin-tenkidi/

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu konuya forumda çeşitli başlıklar altında çokça değinildi, konuyu etraflıca ve detaylı şekilde ele alan bir makale:

------------

Toplumsal taleplerini gerçekleştirmede başarısız olan kitleler,

ilahi bir yardım ve bu yardım aracılığıyla gerçekleşecek ilahi kurtarıcıyı beklemek; İslam dünyasında Emeviler döneminde başlayan genel toplumsal huzursuzluklardan itibaren günümüze kadar etkili olmuş, canlılığını korumuştur.

Fatih Sultan Mehmet istanbul'u alırken, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açarken de Mesihi bekliyordu. O günkü müslümanlar da bekliyordu. Ama bu bekleyiş onları İstanbul'u almaktan alıkoymadı. Bu yüzden yukardaki tez çürümüştür.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ümmetin bugünkü durumunun faturasını mesih bekleyen ve başka bişey yapmayan müslümanlara kesmek aşırı kolaycılığa kaçmaktır. Adama sorarlar, sen Mesihi inkar ettin, Mehdiyi inkar ettin, kaderi inkar ettin de nereyi fethettin?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Fatih Sultan Mehmet istanbul'u alırken, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açarken de Mesihi bekliyordu. O günkü müslümanlar da bekliyordu. Ama bu bekleyiş onları İstanbul'u almaktan alıkoymadı. Bu yüzden yukardaki tez çürümüştür.

sen tez demişsin, iyi niyetli olarak, ben batıl bir itikad olarak görüyorum, senin gibi........ delilleriyle, itiraz edemeyenler, bu şekil mantık tezleryle, batıl itikadlarını yutturmaya çalışıyorlar... bunlar, iyi niyetli değiller....

kilicarslan

Kıdemli Üye
Fatih Sultan Mehmed gerçekten istinaii bir karakter, yine Sultan selahiddin de öyle. Bu tür büyük insanlar çok ender gelir. Yüzyıllar boyu onların gelmesini bekleyerek ezilip durmak yerine herkesin taşın altına elini sokması gerekmektedir.

Diyoruzki, bu ümmet bir olmalı, birlikte güçlü olabilriz yoksa bizi ezip geçerler . Adam diyorki, "sende kim oluyorsun, mehdi gelince nasıl ols zaten ümmeti birleştirecek".
Adam mehdi gelse belki ona da aynı şeyi söyleyecek. Olacak iş mi bu ? Maalesef yaygın kanı budur, bir şeyler yapmak yerine mehdiyi, mesihi beklemek belki işin kolayıdır. Ama bizden beklenen bu mudur?

Allah bize sorumluluk sahibi olmayı ve bunu yerine getirmeyi kitabında öğütlüyor.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Ard niyet arayanlara söylenecek söz;

Allah diyorki: " bu gün dininizi kemale erdirdim" (maide 3)
Bu ayeti kerime son inen ayetlerden ve vahyin/Kuran'ın sonunu işaretleyen bir ayet olarak tarihe geçmiştir.

Şimdi Kuranı Kerimde bir çok konuya değinilir. İslamın akidesi içerisinde gösterilmeye çalışılan Mehdinin geleceği ile ilgili ve yine Hz, İsa' nın tekrar geleceği ile ilgli bir ayeti kerimeye rastladınız mı diye sormak isterim.

Eger bu konu birilerinin iddia ettiği gibi akidevi bir husus olsa Kuranda geçmesi beklenmez mi? Nede olsa Allah dininizi kemale erdirdim demektedir. Abdest' in nasıl alınacağı konusuna dahi değinen bir kitab bu konuyu niye işlememiştir acaba.