Mesihçi ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Verda

Gales
Merhaba Mesihçi röportaj başlığımıza hoşgeldiniz, bize biraz kendinizden bahseder misiniz nerede yaşıyorsunuz ne işle meşgulsunuz okuyor musunuz ihvan forumla nasıl tanıştınız?

Mesihçi

Ordinaryus
Merhabalar. Hoşbulduk. Ben Mersin'de doğmuş büyümüş bir öğrenciyim. 24 yaşındayım ve hali hazırda Endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Bir yandan da ilahiyat eğitimime devam ediyorum. Aslen Kahramanmaraşlıyım. İhvan forumla tesadüfen tanıştım. Bir gün Müslüman forumlarda yazabilir miyim diye düşündüm. Google da aktif bir forum aradım ve en aktif yer burasıydı. Üye oldum. Paylaşıma başladım. Yoğun mücadelelerden sonra siteye yerleştim. :p İyi günler. Soracaklarınız varsa yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

Darul_Beka

Profesör
Merhabalar. Hoşbulduk. Ben Mersin'de doğmuş büyümüş bir öğrenciyim. 24 yaşındayım ve hali hazırda Endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Bir yandan da ilahiyat eğitimime devam ediyorum. Aslen Kahramanmaraşlıyım. İhvan forumla tesadüfen tanıştım. Bir gün Müslüman forumlarda yazabilir miyim diye düşündüm. Google da aktif bir forum aradım ve en aktif yer burasıydı. Üye oldum. Paylaşıma başladım. Yoğun mücadelelerden sonra siteye yerleştim. :p İyi günler. Soracaklarınız varsa yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

:) bak kendin söyledin henüz öğrencisin ve bir hıristiyan alimi değilsin :)
neyse ilk soru benden gelsin
ateizm konusunda dinlerin ortak hareket etmeleri gerektiğini düşünüyormusn

Mesihçi

Ordinaryus
:) bak kendin söyledin henüz öğrencisin ve bir hıristiyan alimi değilsin :)
neyse ilk soru benden gelsin
ateizm konusunda dinlerin ortak hareket etmeleri gerektiğini düşünüyormusn
Ben alim değilim ama doğru bildiğimi söylerim. Arada fark var. Ateizm konusunda aynen o fikirdeyim. :)

Verda

Gales
O zaman tekrar hoşgeldiniz diyelim =) kendi adıma sizi tanıdığıma memnun olduğumu söyleyebilirim. İlahiyat yani teoloji ilmini resmi bir kurumdan mı yoksa özel olarak bilir kişilerden mi alıyorsunuz?

Mesihçi

Ordinaryus
O zaman tekrar hoşgeldiniz diyelim =) kendi adıma sizi tanıdığıma memnun olduğumu söyleyebilirim. İlahiyat yani teoloji ilmini resmi bir kurumdan mı yoksa özel olarak bilir kişilerden mi alıyorsunuz?
Tekrar hoşbulduk o zaman. :) Ben de memnun oldum sizi tanıdığıma. :) İlahiyat eğitimimi Amerika'daki resmi bir kuruluştan online alıyorum. Türkiye'de ne yazık ki çok zor. Ancak zaman zaman bazı kurslar açmaya çalışıyor pastörler ancak çok uzun ömürlü olamıyor. Henüz yerleşik cemaatler ilahiyat okullarını açamadı ki biz yeni cemaat sayılırız. Daha gidecek çok yol var.

Verda

Gales
Doğudaki hırıstiyanlık ile batıdaki hırıstıyanlık arasında belli başlı farklar var mı sizce varsa nedir veya nelerdir?

Mesihçi

Ordinaryus
Doğudaki hırıstiyanlık ile batıdaki hırıstıyanlık arasında belli başlı farklar var mı sizce varsa nedir veya nelerdir?
Çok fark var ve genel olarak batı kilisesi yozlaşmıştır. Ayrıntılarıyla açıklayacağım burada ancak şu anda çıkmak zorundayım. Görüşmek üzere. İyi akşamlar dilerim.

Verda

Gales
Çok fark var ve genel olarak batı kilisesi yozlaşmıştır. Ayrıntılarıyla açıklayacağım burada ancak şu anda çıkmak zorundayım. Görüşmek üzere. İyi akşamlar dilerim.

Tamamdır nasılsa uzun vakit daha buradayız inş =)

Hakperest

Kıdemli Üye
merhaba mesihçi,
kuranı kerimde Allahın cc hiristiyanlara hitap ettiği ayetleri okudunuz mu?

Kaçak

Yeni
Sevgili Salyangoz uzmanı ..
Bu konuya daha önce ya bir kez yazdım ya iki üç olmamıştır ...
Evvelinde henüz 24 yaşındaymışsın , çok toymuşsun yahu ...
Ve endüstri mühendisliği gibi dandik bir bölümü okuyormuşsun ..
Pek dandikmiş yahu ..

İlahiyat ile ilgilenmen ilginç geldi ...
Ben hiç ilahiyat eğitimi almadım , alamadım , vermediler bana ...
İlkokulda ailem bir yaz kuran kursuna gönderdi ...
Hocamız azıcık sadist bir tipti , birde işin içine ezber girdi ...
Hergün bir sure ezberlemek zorunda idik , bendeniz soyadımı hayli geç ezberleyebilmiş biri oldugumdan mütevellit ..
Sübhanekeyi ezberleyip yer değiştirerek hocaya satma numarası yaptım ..
Hoca bir hafta göz yumdu ikinci hafta hafif şiddet denemesine kalktı ...
Kalkış o kalkış ....
Kursu örgütleyip isyana teşvik edemedim , hatta arkama bakmadan kaçtım herif gibi ...
Benden iri olmasa kalıp mücadele edebilirdim ama çok iriydi ...
Derken ilahiyat eğitimim orda son buldu ...
Şunu sormak istiyorum ?
Neden ilahiyat eğitimi ?

fakiri

Kıdemli Üye
Türkiyemizde ve dünyada arz-ı endam eden bazı ilâhiyatçıları gördükçe acaba diyorum . bu ilahiyatçılık sank,i doğru yoldan bilinçli olarak ayrılmanın bir kolu mu ? Maalesef bu endişemizi henüz hiç kimse giderebilmiş değil !

Dua Nur

Kıdemli Üye
Burcun ve yükselen burcun ne?

garip70

Ordinaryus
Merhabalar. Hoşbulduk.
Hoşgeldin. Merhaba...
Ben Mersin'de doğmuş büyümüş bir öğrenciyim. 24 yaşındayım ve hali hazırda Endüstri mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.
Hemşeriymişiz. Bize göre epey gençmişsin.

Bir yandan da ilahiyat eğitimime devam ediyorum.
Çok güzel... Bir ara islamı da incelemeni tavsiye ederim.

Bir gün Müslüman forumlarda yazabilir miyim diye düşündüm.
Gel, ne olursan ol yine gel yine diyen Mevlana torunlarıyız ya hu, niye gelmeyesin...

Google da aktif bir forum aradım ve en aktif yer burasıydı. Üye oldum. Paylaşıma başladım. Yoğun mücadelelerden sonra siteye yerleştim. :p İyi günler. Soracaklarınız varsa yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.
Bak Allah getirtmiş seni buraya... Kim bilir?

Verda

Gales
Türkiyemizde ve dünyada arz-ı endam eden bazı ilâhiyatçıları gördükçe acaba diyorum . bu ilahiyatçılık sank,i doğru yoldan bilinçli olarak ayrılmanın bir kolu mu ? Maalesef bu endişemizi henüz hiç kimse giderebilmiş değil !

Dede ilahiyata neden bu kadar tepkilisiniz. Bence fırsatı olan her insanin okumasi gerekir..

kebîkec

İhvan Forum Üye
Mesihci merhaba,

Agnostik netten sonra herhangi bir yerde denk gelemedik. Başka sitelere üyeliklerin var mı ?

Hıristiyanlığın hangi mezhebi, hangi kilisesine mensupsun ? Diğer kiliselerden farklı yönünüz nedir?

Türkiyede müslüman olmanın epey zorlukları vardı eskiden. Hıristiyanlığı yaşamanın zorlukları var mı ?

En sevdiğin yönetici benim değil mi? :D

fakiri

Kıdemli Üye
Dede ilahiyata neden bu kadar tepkilisiniz. Bence fırsatı olan her insanin okumasi gerekir..

Verda Hanım, Bizim çok sevdiğimiz ilâhiyatçılar da var şüphesiz...Ama, sevmediklerimiz çoğunluktadır. Sözerim onlara...

cemaliii

Kıdemli Üye
mesihçi şuan eskişehir demi yaşıyorsun?yani esk.demi öğrencisin?

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

önemli not: aşağıdaki sorular; hristiyan inancı taşıyan birine, mantık ilmi kapsamında hazırlanan sorulardır. lütfen bu soruları bir müslümana sormayıınız?

mesihçiye kendi itikadı ile ilgili 4 soru sormak istiyoruz.

1- "kitabı mukaddes" e göre hz isanın son peygamber olduğuna dair bilgi yok. dolayısı ile inancınıza göre yeni bir peygamber gelebilir. kronolojik olarak peygamberlerin gelme sürecide belli. tüm yaşanan yozlaşmalara rağmen, 2000 yıldır hala yeni bir peygamber gelmemesini neye bağlıyorsunuz? yeni bir peygamber gelirse inanırmısınız? neye göre inanırsınız?

2- yemek yiyen, acı çeken, çarmıha gerilen, öldürülen bir "tanrı" anlayışı sizi rahatsız etmiyor mu? böyle bir "tanrı", tanrı vasfı taşır mı? taşımaz ise, bu durumda siz kısaca "müşrik" olmuyormusunuz?

3- düşünemeyen, akledemeyen, mesuliyeti olmayan, yeni doğan bir bebeğin; günah yüklü olarak bu dünyaya geldiğini kabul etmek, o bebeği bu dünyaya yollayan "tanrı" nıza isyan değilmidir? aklınızı kullansanız ne cevap verirdiniz? (biliyorum ki hristiyanlık bu konuda düşünmeyi yasaklar.) bu kapsamda "asli günah" ı, hz isanın üstlenmesi ve de insanları bu günahtan kurtarmak için çarmıha gerilmesi biraz garip değill mi? hani hz isa tanrı idi. şimdi insanları günahtan kurtarmak için çarmıha gerilmeyi kabul etti..... karışık oldu galiba... başa dönersek hani bu tanrı yeni doğan bebeği günah yüklü yolluyordu ya... şimdi de yetişkin, akleden insanın günahını üzerine aldı. GARİPLİĞİ FARKEDEBİLİYORMUSUNUZ. göremediğimizi bize gösterin lütfen.

kısaca şöyle özetleyelim; bir "tanrı" düşünün yeni doğan, akldemeyen, mesuliyet sahibi olamayan, aciz, bir bebeği günah yüklü olarak dünyaya yolluyor (arınması için vaftiz şart!!!), ama aynı tanrı; akleden, mesuliyet sahibi insanların asla kendi gayreti ile kurtulamayacağı "asli günahları" kendi üzerine alıyor. aynı zamanda bu tanrı yiyor, içiyor, acı çekiyor, çarmıha geriliyor ve ölüyor....???? burda bir gariplik yok mu?

4- "Bir tek Tanrıdan başka Tanrı yoktur" dendiği halde, "her biri gerçekten Tanrı olan üç şahsiyet (Baba Allah-Oğul Allah-Ruhu'l-Kuds) vardır" demek büyük bir çelişkiye düşmek değil midir?..

cevap bekliyoruz. :)

son olarak siz inanmasanızda kuranı kerimden bir ayet ile bitirelim;"Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryem oğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve peygamberlerine iman edin, “(Allah) üçtür” demeyin. Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah, ancak bir tek ilâhtır. O, çocuk sahibi olmaktan uzaktır. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. Vekil olarak Allah yeter." (Nisa suresi,171)

zulk@rneyn

Profesör
sa...
armegeddon hakkınızdaki görüşleriniz ve müslümanların bu savaştaki konumunu sizlerin gözü ile cevaplarsanız...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...