Meşhur (uydurma) Hadisteki Yönlendirmeye Dikkat

ALI25

Kıdemli Üye
Hz.Ömer (r.a) de olsa diger tarafin dan bunun ziddina delil var ise ne olacak o cumhurun ise veya ekseriyetin görüsü olursa o zaman ne olacak?.

spesifik

آزادی قید و بند
Suanda yazmis oldugun yazi mechul olarak karsimda duruyor neyi vermek istedin veya direk deginmek istedigin sey ne idi?.
Yalancı peygamberlerden dolayı
Hz Ömer döneminde hadis külliyatları yakılmış.
Yedi tane hadis ezberlemiş sahabe infaz edilmiş.
Hangi kaynakta okuduğumu hatırlamıyorum doğrusu..
Yani elimize ulaşan hadislerin sıhhat dereceleri meçhul...

ALI25

Kıdemli Üye
Yalancı peygamberlerden dolayı Hz Ömer döneminde hadis külliyatları yakılmış.Yedi tane hadis ezberlemiş sahabe infaz edilmiş.Hangi kaynakta okuduğumu hatırlamıyorum doğrusu.Yani elimize ulaşan hadislerin sıhhat dereceleri meçhul.
Birinci hadise ile ilgili meseleye bir sey demiyorum.

Ikinci hadise icin hz.Ömer dönenminde böyle bir seyin yapildigini bilmiyorum ne okudum nede duydum var ise buna dayanak veya kaynak rica edeyim sayet mümkün ise bu vakia da.

Ücüncü olarak bu sahabiyi de bu kadar bir miktar da olarak bilmiyorum bu sakin ebu hureyre(r.a) olmasin?.

Dördüncüsünü de bak hangi kaynaktan okuduguna dair bir zahmet vede buna dair arastirma yap.

Besincisi de elimize ulasan hadislerin sihhati mechul demek de bir alime gibi söz olmustur.

Ahter

Kıdemli Üye
Haz. Ömer ve onun hadisler konusundaki tutumunu öğrenmek isteyen taliblere ,''Haz. ömer ve Nebevi Sünnet'' ismli kitabı okumalarını salik veririz..Bu konuda bir çok sahih olmayan dedikodu nevinden sözlerin , aslının olmadığı görülecektir.Elimize ulaşan hadislerin sihhat durumlarının meçhul olduğu iddiası maalesef müşteşriklerin iddasıdır.Onların ne maksadla bunu ortaya koydukları ise malumdur..Direk Kurana laf atmanın riskini bilen müşteşrikler hadsler konusunda bir çok şübhe tohumları ekmişlerdir.Muhterem suriyeli alim merhum Mustafa sibainin müşteşriklerle ilgili kitablarını(Oryantalizm ve Oryantalistler Beyan Y., Sünnetin İslâm Fıkhındaki Konumu, MÜSTEŞRİKLER VE HEDEFLERİ)

okuyan kimsenin bu konuda endişesi kalmaz..Unutmayalım hadisler konusundaki şübheler, Peygamber aleyhisselamın tebliğ ve beyan vazifelerinin tarihsel olduğunu dolayısıyla bu tutumun , Kuranın korunmuş kitab olma özelliğininde şübhe ile karşılanmasını gerektireceğini, bunun bir adım sonrasının ise Peygambersiz bir din tasavvuruna yol açacağını, sonraki adımın ise mazallah.....

spesifik

آزادی قید و بند
Haz. Ömer ve onun hadisler konusundaki tutumunu öğrenmek isteyen taliblere ,''Haz. ömer ve Nebevi Sünnet'' ismli kitabı okumalarını salik veririz..Bu konuda bir çok sahih olmayan dedikodu nevinden sözlerin , aslının olmadığı görülecektir.Elimize ulaşan hadislerin sihhat durumlarının meçhul olduğu iddiası maalesef müşteşriklerin iddasıdır.Onların ne maksadla bunu ortaya koydukları ise malumdur..Direk Kurana laf atmanın riskini bilen müşteşrikler hadsler konusunda bir çok şübhe tohumları ekmişlerdir.Muhterem suriyeli alim merhum Mustafa sibainin müşteşriklerle ilgili kitablarını(Oryantalizm ve Oryantalistler Beyan Y., Sünnetin İslâm Fıkhındaki Konumu, MÜSTEŞRİKLER VE HEDEFLERİ)

okuyan kimsenin bu konuda endişesi kalmaz..Unutmayalım hadisler konusundaki şübheler, Peygamber aleyhisselamın tebliğ ve beyan vazifelerinin tarihsel olduğunu dolayısıyla bu tutumun , Kuranın korunmuş kitab olma özelliğininde şübhe ile karşılanmasını gerektireceğini, bunun bir adım sonrasının ise Peygambersiz bir din tasavvuruna yol açacağını, sonraki adımın ise mazallah.....

Müsteşrik öyle mi?
subhanallah..
Ne kadar kolay tekfir ediyorsunuz...
Peygamberi tanımıyor olmalısınız...

Ahter

Kıdemli Üye
Müsteşrik öyle mi?
subhanallah..
Ne kadar kolay tekfir ediyorsunuz...
Peygamberi tanımıyor olmalısınız...

Müşteşriklerin(Oryantalist de diyebiliriz) görüşünü söyledim, malum müşteşrik tekfir demek değildir..Haşa kimseyi tekfir etmiyoruz..Lakin hadisleri toptan reddenleride müslüman görmüyorum..sizin reddettiğinizi düşünmüyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
Müşteşriklerin görüşünü söyledim, malum müşteşrik tekfir demek değildir..Haşa kimseyi tekfir etmiyoruz..Lakin hadisleri toptan reddenleride müslüman görmüyorum..sizin reddettiğinizi düşünmüyorum.
kafir ile müşrik arasında fark var evet..
hadisleri toptan red etmek doğru değil yerine göre caiz de değil
ama bu reddiyeyi amelleri sizin bizim gibi olanlar yapıyorsa ne olacak ?
Hadisin korunmuşluğuna dair nass ?
Hadisleri vahiy olarak görmek..
Birbirleri ile içiçe olan konular
Allah'tan korkarak Allah a iftira etmekten sakınanlara karşı
Peygambere iftira etmekten kaçınanlar
ehli sünnet başlığı altında tartışılan konular muhkem mi ?

Ahter

Kıdemli Üye
kafir ile müşrik arasında fark var evet..
hadisleri toptan red etmek doğru değil yerine göre caiz de değil
ama bu reddiyeyi amelleri sizin bizim gibi olanlar yapıyorsa ne olacak ?
Hadisin korunmuşluğuna dair nass ?
Hadisleri vahiy olarak görmek..
Birbirleri ile içiçe olan konular
Allah'tan korkarak Allah a iftira etmekten sakınanlara karşı
Peygambere iftira etmekten kaçınanlar
ehli sünnet başlığı altında tartışılan konular muhkem mi ?

Rica ederim müşteşrik demek oryantalist, doğu bilimci manalarına gelir, müşrik değil..

garip70

Ordinaryus
Melekler gereğince tesbih ediyoruz dediler fakat ne oldu adem 'e secde edin dendiğinde iblis diretti demek ki aralarında tesbih etmeyen biri varmış
İblis melek değil der Kur'an'ı Kerim... O cinlerden biriydi muhterem.

Günahı farklı algılıyorsunuz. Katlar arası bağlantıyı kurarken dikkat etmekte fayda var. Adem isimleri söyleyince melekler ne dedi? hımm demek ki bilmedikleri ve eksik tesbih ettikleri bir şeyler olacak ki Allah meleklere adem 'e secde edin dedi?
Katlar arası bağlantı? :) Tövbe ya Rabbim. :)
Ademin söylediği isimleri melekler neden bilemedi? Çünkü Adem'in halife olarak seçilmesinin bir sebebi vardı. O da bütün esmaların tecelli yeriydi. Allah'ın boyası. Allah'ın boyasıyla boyanın der Rabbimiz. Hatırladın mı?
Bütün esmalar tecelli etmeli. Melekler belki bir, belki iki veya daha fazla esma ile boyanmıştır. Ama insan bütün esmaları cem eden tek mahluk.

Neyse konu çok derinde karaman 'a sesimiz cılız gidiyor.
Değil Karaman, yanında olsam da seni hiç bir zaman anlamayacağım. Farklı frekanslardayız seninle onu anladım.

garip70

Ordinaryus
Allah neden günahlar ile mücadele edecek bir kul yaratsın.

Arif olana yukarıdaki alıntı yaptığın açıklama kafidir azizim.

Allah uyarmıyor mu?
Uyarıyor elbette. Uyarmıyor mu dedik.

Mücadeleyi sen seçiyorsun kardeşim
Zaten insan yaptığı seçimlerinin sonuçlarına katlanır. ''İnsana kendi elleriyle yaptığından başkası yoktur.''

Allah rahman ve rahimdir pişman olanın pişmanlığı duyar ve ona doğru yolu gösterir.
O ne güzel Rab ve O ne güzel vekildir.

Allah güç gösterisi yapmıyor haşa senin dediğin maksat olsun.
Bir yazıya yorum yapmadan önce iyi anlamalısın. Yoksa kendi kendini rezil edersin. Yorum yapmıyorum.

KADER 'i doğru okumalısın
Kader konusunu anlaşılan sen doğru okumuşsun. Yalnız ben bu konuya girmiyorum. Bilgin olsun diye söyledim.

O herşeyi kuşatmıştır. O 'na sınır çizmek kimin haddine çizilmiş bir kader değil güzel dostum artık buraya anlayın biz daha ne gördük kü hey hey göreceğiz daha göreceğiz

O'na sınır çizen kim ya hu... ????

Bak sana bir tavsiye: Aynayı düzgün tut. Yoksa istediğini göremezsin.

kebîkec

İhvan Forum Üye
@Büşra bu alıntıyı nerden aldın. :)

Bu vatandaş büyük tuzağı :D tespit edecek kadar büyük bir vatandaş olmalı. İlim bir nokta idi onu cahiller çoğalttı diyenler haklı çıkıyor. Mevzu gayet açık aslında. Siz insansınız ve günah işleme kabiliyetsizliği ile bereber yaratıldınız. İlk insan Hz. Adem de günah işlediyse kalkıp neyi savunacaksın veya neye karşı çıkacaksın. Mayanda hamurunda olan bir eğilimin var ve bu doğal bir şey. Günaha düşmemek için çabalayacaksın ve düşersen Allahtan tıpkı Hz. Adem gibi af dileyeceksin bu insani bir tavır. A'RÂF-23 Ayeti Türkçe Meali: İkisi şöyle dedi: “Rabbimiz, biz nefslerimize zulmettik, şâyet Sen bize mağfiret ve rahmet etmezsen, biz mutlaka hüsrana uğrayanlardan oluruz.”

Birde şeytani tavır var suçu Ademin sırtına koymak. Başkasını suçlamak.

Öyleyse bu hadisi şerifi öyle hemen uydurma demek akıllı adamın yapacağı iş değildir. Meseleye amuda kalkıp bakma özgürlüğü var herkesin ama insanlarla konuşurken poposunu değil yüzünü yukarda tutmalı. :gl

Büyük bir tuzak içeren uydurma hadis şöyle demektedir:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı." Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533)

Yani bu rivayete/dedikoduya göre bir toplum hiç günah işlemezse yok edilirmiş. Ama tabii ki bu yalan insanları saptırma, günaha yöneltme amaçlı uydurulmuştur.

Kaptan

Mecra Yazarı
Iyi de Allah'in günah islemeyen bir kavmi helak edecegine dair herhangi bir beyani, sünneti olduguna dair bir bilgi, ayet var mi? Yok, tam tersi sayisiz ayetler bunu acikca yalanlamaktadir, mesela;

En'am 6; Kendilerinden önce nice nesilleri yıkıma uğrattığımızı görmüyorlar mı? Biz, sizi yerleşik kılmadığımız bir biçimde onları yeryüzünde (büyük bir güç ve servetle) yerleşik kıldık; gökten üzerlerine sağanak (bol yağmurlar) yağdırdık, nehirleri de altlarından akar yaptık. Ama günahları nedeniyle biz onları yıkıma uğrattık ve arkalarından başka nesiller (inşa edip) var ettik.

En'am 47; De ki: “Düşündünüz mü hiç; size Allah’ın azabı apansız ya da açıktan geliverirse, zulme sapan kavimden başkası mı yıkıma uğrayacak?”

Hud 117; Rabbin, halkı (hem kendi nefislerini hem de toplumu) ıslahla meşgul bulunan ve hakka, hukuka riayetkâr herhangi bir memleketi helâk etmek gibi bir zulmü asla işlemediği gibi, işleyecek de değildir.

ve daha nice sayisiz ayetler ortada iken böyle bir rivayeti savunmak kimse kusura bakmasin ama...neyse bazilari gibi terbiyesizlesmeyecegim, aksam aksam germeyelim birbirimizi.

Ayrica helak olan toplumlarin neden helak olduklarini acin da okuyun bi zahmet.

adams77

Kanalizasyoncu
@Büşra bu alıntıyı nerden aldın. :)

Bu vatandaş büyük tuzağı :D tespit edecek kadar büyük bir vatandaş olmalı. İlim bir nokta idi onu cahiller çoğalttı diyenler haklı çıkıyor. Mevzu gayet açık aslında. Siz insansınız ve günah işleme kabiliyetsizliği ile bereber yaratıldınız. İlk insan Hz. Adem de günah işlediyse kalkıp neyi savunacaksın veya neye karşı çıkacaksın. Mayanda hamurunda olan bir eğilimin var ve bu doğal bir şey. Günaha düşmemek için çabalayacaksın ve düşersen Allahtan tıpkı Hz. Adem gibi af dileyeceksin bu insani bir tavır. A'RÂF-23 Ayeti Türkçe Meali: İkisi şöyle dedi: “Rabbimiz, biz nefslerimize zulmettik, şâyet Sen bize mağfiret ve rahmet etmezsen, biz mutlaka hüsrana uğrayanlardan oluruz.”

Birde şeytani tavır var suçu Ademin sırtına koymak. Başkasını suçlamak.

Öyleyse bu hadisi şerifi öyle hemen uydurma demek akıllı adamın yapacağı iş değildir. Meseleye amuda kalkıp bakma özgürlüğü var herkesin ama insanlarla konuşurken poposunu değil yüzünü yukarda tutmalı. :gl

Büyük bir tuzak içeren uydurma hadis şöyle demektedir:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı." Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533)

Yani bu rivayete/dedikoduya göre bir toplum hiç günah işlemezse yok edilirmiş. Ama tabii ki bu yalan insanları saptırma, günaha yöneltme amaçlı uydurulmuştur.

r-kelly-usher-shocked-music-video-reaction-gif-1363306207k.gif

çelebiler

Kıdemli Üye
Allah razı olsun @Büşra kardeş.

Doğruyu açığa çıkarma çabası,dini Allah'a has kılma gerekliliği açısından en önemli görevlerimizdendir.

Taşıdığınız hak'kı,hakikatı ortaya koyma endişesi ve çabası ile bir hakikati daha açığa çıkaran bu konuyu açtığınız için çok teşekkürler.

İnsanları vahiyden saptıran yolların başında gelen hadisleri uydurmasını,vahiy düşmanlarının Peygamberimizden de istediğini görüyoruz.

Onlara bir ayet getirmediğinde, "onu da şurdan burdan derleseydin ya," diye konuşurlar.

De ki: "Ben sadece Rabbimden bana vahyedilene uyuyorum.

Bu, Rabbinizden gelen gönül gözleridir, doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir." (A’râf 7:203)

Dini kendi istekleri doğrultusunda Resule değiştirtemeyenler.Resulün vefatından sonra bu isteklerini hadislerle gerçekleştirdiler.

İnsanlar arasında bilgisizce Allah yolundan saptırmak için gerçeği boş sözlerle değişenler ve Allah yolunu alaya alanlar vardır. İşte horlayıcı azab onlar içindir. (Lokmân 31:6)

lafons7275

Kıdemli Üye
Doğruyu açığa çıkarma çabası,dini Allah'a has kılma gerekliliği açısından en önemli görevlerimizdendir.

Kurana göre sen beyhude bir çaba içerisindesin. Allahu Teala doğruyu ortaya çıkarmışken sana ne oluyor?

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. Bakara 256

çelebiler

Kıdemli Üye
Kurana göre sen beyhude bir çaba içerisindesin. Allahu Teala doğruyu ortaya çıkarmışken sana ne oluyor?

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. Bakara 256
Geçmiş olsun lafonten masallarını çocuklara anlat.

Muttakiler Allah yolunda hakikatlerle ilerliyor.

adams77

Kanalizasyoncu
Bir insan Allah 'ın emir ve yasaklarına uyduğunda cennete girer mi? EVET

peki bir insan nasıl günah işlemez yada doğru olanı yapar? Allah 'ın emir ve yasaklarına uyduğunda

Şimdi doğru yola girmiş ve günah işlemeyen birini Allah neden helak etsin ki? Cennet varken?

Oysa sen içlerinde bulunduğun sürece, Allah onları azablandıracak değildir. Ve onlar, bağışlanma dilemektelerken de, Allah onları azablandıracak değildir. Enfal 33.ayet

Yahu Allah günah işleyecek varlık yaratır mı? varlık ancak Allah 'ın sözünden çıktığında günah işlemiş olur.

Örnek adem 'in cennetten çıkışına bakın. Örnek iblis 'in Allah 'ın emrini yerine getirmiyor olmasına bakın.

Doğru yoldan çıkan yanlış yora girmiş olur.