Meşhur (uydurma) Hadisteki Yönlendirmeye Dikkat

Kaptan

Mecra Yazarı
@ALI25 , kardesim burada "en cok mesaj atana 500 bin lira" yarismasi yapmiyoruz

Kaptan

Mecra Yazarı
sende haklisin
karsima gec bakayim
sen sallan ben bakayim
batti balik yan gider
koy ver gitsin

kilicarslan

Kıdemli Üye
Böyle bir sey i de kim diyor ve bunun var mi kaynagi veya dayanagi ve söyle diyeyim bu konuda delil de nedir?.

Imam azam ebu hanife dermisin bana bütün var olan hadis-i serifleri ezberlemis mi idi?.

o kadar cok bunu forumda ifade ettimki, baska edenlerde oldu, sayisini hatirlamiyorum.

Ne kadar anlatsakta, insanin kendisinin bazi seyleri arastirip bulmasi kadar ikna edici olmuyor.
Bu hadise cok meshur bir hadisedir, cok bilinen bir hadisedir aslinda. Gel görki bunu bazi cevreler görmezdende gelebiliyor.

google yaz " EBu Hanifenin sahih hadisi reddi" diye . Bir tik kadar yakin

ALI25

Kıdemli Üye
QUOTE=kilicarslan;1664916]EBu Hanifenin sahih hadisi reddi"diye.[/QUOTE] Kardesim suanda okudugum kitab da bu meseleye dair var rey ehli isleniyor okudum ve daha önce baska eserlerde bu gibi konuyu okumustum.

Bunu o kitabtan konu olarak alip ve yazinti olarak da siteye de eklememem bilmiyorum bir gerekir mi?.

ALI25

Kıdemli Üye
Buda mümkün degilse Imam EBu Hanife´nin de yaptigi gibi itibar etmeyiz.
Hic bir alim bütün var olan hadisleri ezberlemis olup var mi böyle bir kimse ben de bu konuda bir cahilim ve buna dair böyle de birsey de olsa güne de suanda ki mesele hakkinda buda bir esas alip tatbik edilecek olunursa ve sayet böyle bir seyde ulema tarafindan tatbik edilmis midir?.

ALI25

Kıdemli Üye
Imam azam ebu hanife büyük bir fakih olur ve de büyük muhaddis imamlar gibi de hadis mevzuunda böyle degil ve buna bir misal olarak vermekle yazima son vereyim meshur alti hadis imamiyla hadis konusunda bir kiyaslanamiyacak kadar bir sekilde bilmekteyim.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Hic bir alim bütün var olan hadisleri ezberlemis olup var mi böyle bir kimse ben de bu konuda bir cahilim ve buna dair böyle de birsey de olsa güne de suanda ki mesele hakkinda buda bir esas alip tatbik edilecek olunursa ve sayet böyle bir seyde ulema tarafindan tatbik edilmis midir?.

Gecmiste Hanefi alimleri zaman zaman bu metod ile rivayetleri degerlendirmisler. Ancak onlar rivayetleri dinin merkezine oturtmadigindan bütün rivayetleri gözden gecirmemislerdir. Onlar daha cok kendilerine ulasan rivayetleri degerlendirmislerdir.

Bütün rivayetleri tekrar gözden gecirmek mümkünse iyi olurdu ama buna karsi cikiliyor. Diyanetin bazi konularda(kadinlar örnegin) hadisleri tekrar gözden gecirma egilimi yogun elestiriler aldi örnegin.

ubeyd_el_turki

Doçent
Allah'tan korkarak Allah a iftira etmekten sakınanlara karşı
Peygambere iftira etmekten kaçınanlar

Sözde bu yaklaşımda olanlar ALLAH'lık PEYGAMBER'lik yapmaktan nedense kaçınmazlar.

İlmi bir mesele yazacaksanız başta siz yönlendirme yaparak başlıyorsunuz (uydurma) hadisteki yönlendirmeye dikkat diyerek.
Şu devirde olan zahiri ilimler ile meşgul olan hiçkimsenin kudreti Buhari ve Tirmizi'yi vb. nakzedemez...
Mukallid nakleder, aklından fikrinden mantığından adına ne derseniz deyin işkembesinden uyduramaz.
Şu hadis böyle uydurma şöyle mevzu, toptan reddedici değiliz vs, bu ifadelerin hepsi iğvadır.Bu iğvalar hep vardır var olacaktır.
Ama her daim azınlık olacaktır...Çoğaldığı takdirde işte DAEŞ,taliban,selefiyyun,boko haram vs olacaktır.Ve başı da hep ezilecektir.

Farklı olmaya çalışmak,ilim sahibi görünmek,desinler peşinde koşmanın nasıl acınacak bir durum olduğunu anlatmaya lüzum olmasa gerek.

Tenzihte ifrad, Allah Teala ve T1ekaddes hazretlerine tahdid koymaya doğru kayıyor ise hiç şüphesiz küfür de olur şirkte.
"Benim anladığıma göre Allah Azze ve Celle böyle buyurmaz,Resulullah Aleyhisselam böyle buyurmaz" ifadelerinin hepsi kibire batmış ifadelerdir.
Allah muhafaza buyursun.

ALI25

Kıdemli Üye
Gecmiste Hanefi alimleri zaman zaman bu metod ile rivayetleri degerlendirmisler.Ancak onlar rivayetleri dinin merkezine oturtmadigindan bütün rivayetleri gözden gecirmemislerdir.Onlar daha cok kendilerine ulasan rivayetleri degerlendirmislerdir.

Bütün rivayetleri tekrar gözden gecirmek mümkünse iyi olurdu ama buna karsi cikiliyor. Diyanetin bazi konularda(kadinlar örnegin)hadisleri tekrar gözden gecirma egilimi yogun elestiriler aldi örnegin.
Eline saglik vermis oldugun bu bilgi icin sen sag ol Kilicarslan kardesim.

spesifik

آزادی قید و بند
Sözde bu yaklaşımda olanlar ALLAH'lık PEYGAMBER'lik yapmaktan nedense kaçınmazlar.

İlmi bir mesele yazacaksanız başta siz yönlendirme yaparak başlıyorsunuz (uydurma) hadisteki yönlendirmeye dikkat diyerek.

Allah muhafaza buyursun.

Bir haber sitesinden başlığa da dokunmadan öylece alıntıladığım bir yazı bu
yönlendirmeyi benim yaptığımı söylemeniz zan oldu yani
işte biz bunu yapıyoruz
meseleyi hemen kişisele döküyoruz

Allah Rasulü hayatının hiç bir yerinde insanları belli bir vasfa (Müşrik-munafık-kafir vb)
koymamıştır. Bu bizim görevimiz değil. Kimileri bunu yaparken zevk alıyor da
Biz aciziz kibir bizim neyimize ...
İnandığı doğruyu savunmak bile hata olmuş
eğer muhatabın vermek istediğini kendi algımızla tercüme edersek
yol alamayız ki...
Hüküm Allahındır kardeşim yargılarımızla birilerinin günahını alıyoruz
cennetine vesiledir kim bilir...

ubeyd_el_turki

Doçent
Bir haber sitesinden başlığa da dokunmadan öylece alıntıladığım bir yazı bu
yönlendirmeyi benim yaptığımı söylemeniz zan oldu yani
işte biz bunu yapıyoruz
meseleyi hemen kişisele döküyoruz

Allah Rasulü hayatının hiç bir yerinde insanları belli bir vasfa (Müşrik-munafık-kafir vb)
koymamıştır. Bu bizim görevimiz değil. Kimileri bunu yaparken zevk alıyor da
Biz aciziz kibir bizim neyimize ...
İnandığı doğruyu savunmak bile hata olmuş
eğer muhatabın vermek istediğini kendi algımızla tercüme edersek
yol alamayız ki...
Hüküm Allahındır kardeşim yargılarımızla birilerinin günahını alıyoruz
cennetine vesiledir kim bilir...

Yazan siz iseniz, hükmün size verilmesi gayet normaldir.Haber sitesini verseydiniz ona cevab verirdik.