Merkezi "ezan" fitnesi

Murat Yazıcı

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
10 Nis 2007
Mesajlar
2,230
Beğeniler
40
Puanları
0
#1
Başlıkta ezan kelimesini tırnak işareti içine koydum, çünkü bu şekilde (hoparlörle ve hele önceden kaydedilmiş bir cihazdan, merkezi olarak) okununca hakiki ezan olmamaktadır. Hoparlörle "ezan" okunması birçok sünneti ortadan kaldıran bir bid'at olmasının yanı sıra, bir çok fitnelere de yol açmış bulunuyor. Bunlardan biri de "merkezi ezan" uygulamasıdır. Bugünkü gazetelerden bir haber:

http://www.haberturk.com/polemik/haber/697318-kktcde-ezan-yerine-rum-sarkilari-krizi

Köy ve kasabalarda namaz vakti ezan yerine Rum şarkıları çalıyor. Türkiye’den ekip müdahale etmeye gitti

KKTC’de imam eksikliği nedeniyle merkezi sistemden okunan ezan frekansına Rumlar girdi. Türk tarafındanki 182 camiden bazılarına Rumlar radyo sinyali gönderince ortalık karıştı. Namaz saatlerinde bazı köy ve kasabalardaki camilerden ezan yerine Rumca konuşmalar ve müzikler yükselmeye başladı.

Yorum: "İmam eksikliği" bahanedir. Namaz kılan ve salih her erkek yüksek bir yere çıkıp ezan okuyabilir. İmam veya maaşlı müezzin olmak şart değildir. Hoparlöre ve merkezden cihaz ile yayın yapmaya gerek yoktur, bunların faydası da yoktur.
 

sağlıkçı

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
14 May 2008
Mesajlar
2,994
Beğeniler
93
Puanları
0
#3
çünkü bu şekilde (hoparlörle ve hele önceden kaydedilmiş bir cihazdan, merkezi olarak) okununca hakiki ezan olmamaktadır.
Allahü Teala Razı olsun.Teşekkürler,Murat Bey.
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,464
Beğeniler
1,828
Puanları
0
Yaş
32
#4
Bizim burada tekrar eski sisteme dönüldü bence daha çok verimli.
 

HTML

Üst