Merkez Bankası'ndan tarihi karar | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Merkez Bankası'ndan tarihi karar

K

Kaçak

Misafir
Ah birde şu yazılanların ne demek oldugunu anlasak ...
Övdümü sövdümü anlamadım ama T.C. tarihinde ilk miş ..
Hani şahitlik edelimde , yarın birgün büyük şeyler olur ...
O zaman deriz zaten biz olayı başından beri takip ediyoruz ...
Buyrun ilgili haber ...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Merkez Bankası'ndan piyasalara şok. Türk lirasının aşırı değerlenmesi ve cari açığın tahminlerin çok üzerine çıkması Merkez Bankası'nı harekete geçirdi. Merkez Bankası gecelik borçlanma faizlerini Türkiye tarihinde görülmemiş bir şekilde 1,75 e indirdi. Uzmanlar bu hamleyi Amerikan para politikasına bir cevap olarak değerlendirdi.
Merkez Bankası para politikası kurulu gösterge faiz oranı olan haftalık borçlanma faizini yüzde 7'de sabit tuttu.
Buna karşın gecelik borçlanma faiz oranını piyasaları şoke eden bir şekilde yüzde 5,75 ten yüzde 1,75'e düşürdü. Bu Türkiye tarihinin en düşük faiz oranı.
Uzmanlar Merkez Bankası'nın bu hamlesini, ABD Merkez Bankası FED'in 600 milyar dolarlık paketine karşı tedbir olarak değerlendiriyor.
Merkez Bankası'nın bu hamlesi Türk bankalarına 'benden değil birbirinizden borç alın' mesajı olarak yorumlandı.
Ancak bankaların bu faiz oranı üzerinden sadece güvendikleri başka bankalara borç vermesi mümkün.
Böylece Merkez Bankası bankaların halka verdiği kredilerin miktarını da azlatmayı hedefliyor.
PARA POLİTİKASI KURULU AÇIKLAMASI
Para Politikası Kurulu bugün yaptığı toplantıda, gecelik borçlanma faizlerinin 400 baz puan daha indirilerek borçlanma faizleri ile borç verme faizleri arasındaki farkın artırılmasına karar verdi.
Kurul kararına ilişkin yapılan açıklamaya göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7 düzeyinde sabit tutuldu. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5,75'ten yüzde 1,75'e düşürüldü, yüzde 8,75 olan borç verme faiz oranı ise değiştirilmedi.
Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 7,75 düzeyinde sabit tutuldu.
Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00 ile 17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı da yüzde 1,75'ten yüzde 0'a düşürüldü, borç verme faiz oranı yüzde 11,75 düzeyinde sabit tutuldu.
Açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iç talepteki artışın desteğiyle iktisadi faaliyetin toparlanmaya devam ettiğini gösterdiği, bununla birlikte, dış talebin zayıf seyri nedeniyle imalat sanayinde kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelere ulaşmasının zaman alacağının tahmin edildiği belirtildi.
İstihdam koşullarındaki iyileşme devam etmekle beraber işsizlik oranlarının halen yüksek seviyelerde bulunduğu, dolayısıyla, önümüzdeki dönemde enflasyonun düşüş eğiliminde olacağı ve temel (çekirdek) enflasyon göstergelerinin orta vadeli hedeflerle uyumlu seyrini sürdürmesinin beklendiği vurgulandı.
"FİNANSAL İSTİKRARA İLİŞKİN RİSKLER"
Kurulun, bu değerlendirmeler doğrultusunda politika faiz oranının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerektiği yönündeki görüşünü teyid ettiği belirtilen açıklamada, "Son dönemde artan sermaye girişleri iç ve dış talebin büyüme hızlarındaki ayrışmayı belirginleştirmekte, bu durum hızlı kredi genişlemesi ve uyarılan ithalat talebi kanalıyla cari dengede bozulmaya yol açmakta ve finansal istikrara ilişkin riskleri gündeme getirmektedir" denildi.
Kurulun, Türk Lirası piyasası işlemlerinde vadelerin uzamasını teşvik etmek amacıyla, gecelik piyasada oluşan faizlerin politika faizinden, her iki yönde de konjonktürün gerektirdiği ölçüde sapmasına geçici olarak izin verilebileceğini belirttiği ve bu doğrultuda, gecelik borçlanma faizlerinin 400 baz puan daha indirilerek borçlanma faizleri ile borç verme faizleri arasındaki farkın artırılmasına karar verildiği bildirildi.
Kurulun ayrıca, kredi koşullarındaki olumlu gelişmeleri göz önüne alarak, çıkış stratejisi kapsamındaki diğer düzenlemelerin de yürürlüğe konulmasının uygun olacağını ifade ettiği belirtildi.
Açıklamada enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurulun geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceğine de dikkat çekildi.
Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, sekiz iş günü içinde yayımlanacak. 
Üst