Mercimek Soslu Makarna Tarifi

cicek demeti

Sükut
mercimek-soslu-makarna-500x332.jpg

Mercimek Soslu Makarna Tarifi

Akşam yemeğine gelecek olan misafirlerim için kurtarıcı ve çokta güzel bir yemek oldu. İşten çıktığımda yemek yapacak ne zamanım ne de malzemem vardı.. Hemen bir çorba, yanına ana yemek olarak bu soslu makarna ve salata yaptım, müthiş oldu, herkes çok beğendi.

1 paket makarna (spagetti olursa daha güzel oluyor)
Sos için:

1,5 su bardağı yeşil mercimek
1 adet büyük soğan
1,5 yemek kaşığı salça
1 tatlı kaşığı toz biber (acı olabilir)
1 tatlı kaşığı nane
Yarım tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Üzeri için:

Domates
Biber

Önce makarnayı haşlamak için tencereye koyuyoruz. Makarnalar haşlanırken sosumuzu hazırlıyoruz.

Bir tencereye su ve yeşil mercimekleri koyun ve orta hararetli ateşte haşlayın.
Mercimekler haşlanırken soğan yemeklik doğranır. Ayrı bir tencerede zeytinyağı ile birlikte kavrulur. Hafif sararan soğanlara salça eklenir. Kısık ateşte kavrulmaya devam edilir. Sonra haşlanıp suyu süzülmüş mercimekler de, soğanlara eklenir. Üzerine tuz ve baharatlar ilave edilir ve iyice karıştırılır. 2-3 dakika sonra altı kapatılır.
Öte yandan haşlanan makarnalar süzülerek, sıvı yağ ile yağlanmış tepsiye dökülür. Makarnalar düzeltilerek üzerine mercimek sosu da dökülür ve düzeltilir. Domates dilimleri ve biber ile süslenir. Fırında 200 derece de üzeri kızartılır. (Ben 9 programlı fırınımın sadece üzerini kızartma modülünü açtım, yani normal bir pişirme olmuyor, sadece üstü kızarıyor) Domates ve biberler kızarınca fırından çıkarılır. Sıcak servis yapılır.

..::Afiyet Olsun::..

alintidir​

spesifik

آزادی قید و بند
Hmm çok leziz görünüyor denemek lazım
teşekkür ederiz ablacan paylaşım için

Leylifer

Kıdemli Üye
makarnanın öğrenci yemeği oluştan çıkış hali sanırım =) nefis görünüyor eve gidince mutlaka yapacağım =)