meleklerin ademe secdesi!

Arifane

Profesör
ilk insan yaratıldı !meleklere emir geldi ademe secde edin hepsi secde etti ezazil (iblis) secde etmedi. ve dedi ki ! ben ateşten yaratıldım topraktan yaratılmış birine secde etmem!ve kovulur! peki meleklerin başı olan iblis ademden önce iyiydi sonra mı kötü oldu peki ateşten yaratılması ne idi . peki bu gün iblis var diye herkes anar peki adem var desek ne olur. iblis adem babadan daha mı büyük hayır tabiiki, şimdi kendimi örnek göstereyim!. ben dini bilmezden önce üzerimizde bulunan 4 sıfat bunlar göz kulak burun ve ağız kendi nefsim emri altındaydılar. canım ne isterse onlara yaptırıyordum en kötü işleri en kötü konuşmaları aynen iblisin emri altındaki melekler gibi sonra bu en azgın düşünce beni rezil etmeye başlamıştı çünkü nefs ateşten gurur kibirden beğenmemezlikten meydana geldi. ta ki bir allah dostunu buluncaya kadar sürdü bu konu ne zaman ki insanın yaradılış sebebine girdi ben tüm bana ait olan varlıklarla ona inandım ve bana ait olmadığını anladım ve bu 4 sıfat melekler gibi ona inandı ve bunları yöneten en azgın nefs emmare bu yerden kovuldu.

Arifane

Profesör
bir gün adamın biri yolda giderken omuzunda birkaç eyeri olan birini görür ve sorar kimsin sen der!..kişi cevap verir ben şeytanım ne iş yaparsın diye sorar !. allahın sevilen kullarını kandırmaya çalışırım ve boyunlarına bu eyerlerden geçiririm. bu kişi tekrar sorar benim eyer hangisi!. sana eyer yapmadım der şeytan ! sebep der kişi! çünkü sen bir parmak hareketiyle peşimden geliyorsun der !.. işte dostlar ! ilk konuda bahsetiğimiz gibi bizimmiş gibi görünen tüm varlıkları hakka nispet edersek zaten şeytanla hiç tanışmamış oluruz . şunuda not düşelim şeytan nerden çıkar . şeyhini tan edenenden şey tan çıkar......

ekvani

Asistan
arifane kardeş teşekkür ediyoruz evvela,
bu mevzu hakikaten hassas bir mevzudur,hrhalde sende bunun farkında olarak paylaşım yapıyorsundur,
bu mevzuya kabul veya inkar olarak ta bakabiliriz belki,böylelikle hem daha yumuşak ve kişilerin yaklaşlmaya tereddüt etmedikleri bir mevzu olur,hemde anlaşoılma bakımından Resulallah (sav)hadisine ''kolaylaştırınız,zorlaştırmayınız''hayat vermiş oluruz.
anlattıklarınızdan anladığım şu ki;
doğru ve yanlış anlamında tespit edebildiğim konularda,doğru olanı tercih edersem adem,uanlış olanı tercih edersem de .... olurum.
kut'an 7 kavm üzere okunur kuşkusuz,o sebeple anlatılan hadise öyle izah edilmelidir ki onu dinleyen o 7 kavimden herhangi biri rahatlıkla anlayabilmeli.
teşekkürler..

müttaki

Profesör
4 sıfat bunlar göz kulak burun ve ağız kendi nefsim emri altındaydılar. canım ne isterse onlara yaptırıyordum en kötü işleri en kötü konuşmaları aynen iblisin emri altındaki melekler gibi

:)

bana ait sıfatlarımdan göz kulak burun ve ağız melekelerim iblise itaat ediyordu.. yani gözümle harama bakıyordum kulağımla nifak arıyodum ağzımla dedikodu yapıp yalan sözler söylüyordum..... burada ki ağız kulak birer melekedir... melekdir

A'demden evvel iblise bağlı olan meleklerden bahsedilir.. işte kişinin benliği iblisdir ve bu melekelerle kötü işler yapar... sonra Uyanır bi kamil abiye... A'dem doğar özünde... artık melekeler yani ağız kulak A'deme tabi olur.. yalan söylemez gözü harama bakmaz... gibi

tabi bu A'dem kendi hakikatimizde ki A'dem..özümüzde ki A'dem... adem babamız değil her zaman ki gibi :)

Arifane

Profesör
evet yeğenim !.. bu 4 sıfattan daha önce görünen bilinmeyendi !. olduk bir pirin bendesi dedi ki !. evlat bilinmeyen hiç bir şey yok !. sen bilemediğin sana öyle görünüyordu. aslında o hep bilinen ve bildirendir.