Mekke'de helal kesim(!) görüntüleri

Mugalata

Kıdemli Üye
Özür dileyerek paylaşıyorum. Görüntüler mide bulandırıcı. Ama gerçek.

kebîkec

İhvan Forum Üye
İzmir Büyük şehir belediyesi orada bir kurban kesim konteynırı açsın :D

Mugalata

Kıdemli Üye
şimdi bu adamlar cennetlik midir, cehennemlik midir?.. :(

Kaçak

Yeni
yayınlamayın rica ederim bunları ...

Kaçak

Yeni
tşk ederim ...
Bu tür insan ruhunu zedeleyen görüntüleri alenileştirmemek dinin bir emri ...
mühtescenlikten farklı algılanmamalı kanımca ...

ihvanistanbul

AkhenAton
Görüntüleri başka yerden izlemiştim. Hac zamanı yüz binlerce, milyonlarca insanın kurbanı kesiliyor. Tasvip etmemekle birlikte bu şekilde eleştirilmesine de karşıyım. İstanbulda bir kaç on bin kişi kurban kesecek diye neler çekildiğini unutuyor gibisiniz. Ne demek bunlar cennetlik mi cehennemlik mi?

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Videonun altında yorumlarda birisi yazmış ''Şu kadar senedir Mekke'de kasaplık yaptım, kurban kestim böyle bir şey görmedim'' demiş.

Çok çok eskiden takribi (20-30 sene kadar önce) Mekke'de soğuk hava depoları olmadığı, kesilen hayvanların açılan büyük çukurlara atılıp üzerinin kapatıldığı, etlerin telef olduğu bilinen bir gerçek.

Ama şu an için böyle bir şey söz konusu değil.

Geçmişte böyle bir olay oldu ise de bunu bugünde varmış gibi görmek göstermek hata olur.

Selam ve dua ile...

Mugalata

Kıdemli Üye
Görüntüleri başka yerden izlemiştim. Hac zamanı yüz binlerce, milyonlarca insanın kurbanı kesiliyor. Tasvip etmemekle birlikte bu şekilde eleştirilmesine de karşıyım. İstanbulda bir kaç on bin kişi kurban kesecek diye neler çekildiğini unutuyor gibisiniz. Ne demek bunlar cennetlik mi cehennemlik mi?

bu doğru bir açıklama değil. o kuzuyu yarım yamalak kesip atan kişinin yerinde olmak istemezdim.

öyle veya böyle, kuzu sonunda öldü gitti. birkaç saniye acı çekmesi, can çekişmesi çok da önemli bulunmayabilir. ama o kasabın verilecek hesabı daha duruyor. yarın yaptığının bilincine vardığında nasıl kaldıracak başını?

"cehennemlik" lafım ağır kaçmış gibi görünebilir. ama o anlamda demedim.

ihvanistanbul

AkhenAton
kardeşim adam kuzunun boğazını kesip bırakıyor. Sıradakine geçiyor. Karnına bıçak saplayıp kaçmış gibi konuşuyorsun? Normal kesimhanelerde hayvanların nasıl kesildiğini düşünüyorsun? Burada fıkhını bilenler vekalet fıkıh konusunda söz söyleyebilirler. kısıtlı bir sürede milyonlara varan kişinin kurbanını nasıl yetiştirebilirler ki?

Mugalata

Kıdemli Üye
kardeşim adam kuzunun boğazını kesip bırakıyor. Sıradakine geçiyor. Karnına bıçak saplayıp kaçmış gibi konuşuyorsun? Normal kesimhanelerde hayvanların nasıl kesildiğini düşünüyorsun? Burada fıkhını bilenler vekalet fıkıh konusunda söz söyleyebilirler. kısıtlı bir sürede milyonlara varan kişinin kurbanını nasıl yetiştirebilirler ki?

yetiştirmesin. ama işini doğru yapsın. bu zihniyet kötü. mazeret her zaman bulunur. en kötü olaylara bile bir mazeret bulabilirsin.

her işin bir adabı yok mudur? biz var diye bilirdik. neyse...

ihvanistanbul

AkhenAton
yetiştirmesin. ama işini doğru yapsın. bu zihniyet kötü. mazeret her zaman bulunur. en kötü olaylara bile bir mazeret bulabilirsin.

her işin bir adabı yok mudur? biz var diye bilirdik. neyse...

İyi de kimin kurbanını yetiştirmesin senin hacca giden akrabalarının mı benimkilerin mi? İlla yetişecek o iş biiznillah. Bunun yöntemi tartışılabilir, kasap sayısı arttırılsın her ülke kendi kasabını getirsin..vs denilebilir ama adam yapabileceğinin en seri şekliyle kesim yaptığı için cehennemlik mi denmez herhalde.

kebîkec

İhvan Forum Üye
4 milyon civarında hacı var arkadaşlar. Dört milyon hacı bir bardak su içse 4 milyon adet plastik bardak eder. Bu işler öyle kolay değil. Daha iyi yöntem bulunana kadar yöntem budur. Hayat devam ediyor, birilerinin icadıan kadar durmuyor maalesef. :gl

Meryem

Komplike
Videoyu görmediğim iyi olmuş, birkaç gün etkisinden kurtulamazdım. Hayvanlar bize emanet, hiçbir emanete sahip çıkamadığımız gibi buna da çıkamıyoruz. Helal olan bir işi, harama çevirmek konusunda ustalaştık resmen!

Mugalata

Kıdemli Üye
Videoyu görmediğim iyi olmuş, birkaç gün etkisinden kurtulamazdım. Hayvanlar bize emanet, hiçbir emanete sahip çıkamadığımız gibi buna da çıkamıyoruz. Helal olan bir işi, harama çevirmek konusunda ustalaştık resmen!

işte böyle düşünen ve böyle hisseden insanların sayısı çoğaldığı zaman, dünya daha iyi bir yer olacak!