MEHMET EFE'nin KÖŞESİ....

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
Yoğun öğretim yılına girdiğimiz için artık bu köşeden sizlerle birlikte olacağım... Konular oldukca yoğun... bu başlıktan sizlerle anılarımı,olayları,gündemi,yaşananları kendi yorumumla sunacağım inşallah... bir tür hasbihal sayılr tabi buda...

ve ilk yazım...

İstanbulda kış kendini yavaş yavaş göstermeye başladı..Sabah uyandığımda o hasret kaldığımız beyaz görüntü.. evet.. öncesinde gece durmak bilmeyen yağmur.. yağmurun sesi aşka davet ediyordu... kahrolası teknolojik camlar ise bu sesi geçirmemeye çalışsada...pimapen.. yok o pen.. yok cift cam... bırakın Allah aşkına... bırakın şu yağmurun sesi içeri girsin dedim kendi kendime... şöyle bir dışarıya baktım.. mükemmel bir görüntü... sokak lambası harika bir görüntü veriyordu... ve o an düşüncelere dalmak.... alabildiğince düşüncelere dalmak... evsiz insanları düşünmek... yağmurun altında ıslananları... kimi evi olmadığından.. kimi aşkından... Bir kış daha İSTANBULA bu şekilde geliyordu.....

dedim ya yağmurun sesine bak aşka davet ediyor diye...

Bu arada hayat tabi tüm rutinliğiyle devam ediyor.. İnsanlarda bir telaş... aşağı komşumuz bugun soba kuruyordu.. Simitcimiz Ferhat abi yağmurlukla çıkmıştı bugün.. Bu soğuğa inat SICAK SİMİT diye bağırıyordu...

Şemsiyeler çıkmış tozlu dolaplardan.. Birde şemsiye satan o küçük çocuklar.. O küçük yürekler... ne olur şemsiyeniz olsada alın bir tane o küçük yüreklerden... Ve bir sorun bakalım ... ne yapar o küçük cocuk... duygularınızı konuşturun..

Sımsıcak evimizde üşümeye varmısınız... üşümek lazım beyler,bayanlar... Bu kış SOĞUK geçeceğe benziyor benim için... Ömrümün bilmem kaçıncı KIŞ'ı olsada... Bu KASIM başka geçmeli....

Ve son söz....

Mutlu olamıyorsanız birilerini elbet MUTLU EDEBİLİRSİNİZ...[/B]

4.11.2006

hamide

Profesör
gerçekten çok hoş

bir edebiyatçı yazısı okur gibiyim

M

Murat Sâki

Guest
Sevgili; Mehmet efe,

güzel bir konu, bende ilerde edebi üslupta katılmak isterim bu konuyu mümkün olduğunca inşaAllah..

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com

çok teşekkür ediyorum... edebiyatla benim pek aram yok ama neyse.kendimizce yazmaya çalışıyoruz işte.. bir duygu düşünce paylaşımı.. forumda konular oldukca yoğun.ara sıra giriyorum.. aslında hepsine cevap yazmak istiyorum ama..nasip kısmet tabi..
.. sayın adminimiz zınar çok iyi olur katılımlarınız.. sizin yazılarınızı takip ediyorum..gerçekten edebi uslubunuz çok hoşuma gidiyor.. zevkle okuyorum edebi yazılarınızı.. bu köşedende paylaşırsanız çok hoş olur...çok teşekkür ediyorum tekrar...

~zuzii~

Paylaşımcı
sık sık yazmanızı temenni ediyoruz...
bizi bu zevkten mahrum bırakmazsınız inş efendim...

mustafa

Profesör
güzel bir düşünce ilk yazıda çok hoş.

S

SaLtan

Guest
mehmet efe. sende sonra önce ''mızraksız ilmihal'' deyip sonra amerkalara gidip kızlıderili biriyle evlenmeyesin. :D
hani diyordu:
nasıl mutlu olabilirim.
nasıl huzur ve sukun bulabilirim.. bunu bilmiyorum
bildiğim bir şey varsa ben artık düşmanlıklarımla değil, dostluklarımla var olmak istiyorum.
huzur vereci sözlerim olsun istiyorum, sözlerimde kendiliğinden olsun istiyorum.
bana her gün bayram olsun istiyoru.. diyodu..
10 yıl olmuş okuyalı bu satırlar hala aklımda:D
bu deneme'lerinle umarım sende unutulmayan yazarlardan olursun. yolun ve bahtın açık olsun..

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
arkadaşlar yazdıklarınız için çok teşekkür ediyorum.. dediğim gibi benimkisi bir paylaşım sadece.. içimden geçenleri buraya dökmek.. ama siyasi ama güncel ama kişisel.. öle deneme tarzındada değil aslında benimkisi.. edebiyatlada pek aram yoktur hani..

bu akşam başımagelen bir hadise oldu.. evde ölece otururken abim geldi eve.. ve elinde dört adet kitap vardı..Bunlar FETHULLAH hocanın kitaplarıydı.. ve satın aldığını bana söyledi.. bana kitapları tanıttı.. gösterdi vs.. Ön yazısında AHMET TAŞGETİREN'in olduğunu falan gösterdi... Ardından şöyle bir döndü.. SAKIN FETHULLAH HOCA hakkında kötü falan düşünmüyorsun di mi? diye sordu.. tabi olurmu falan dedim.. ama ekledim tabi.. bu diyalog olayı hoşuma gitmiyor falan dedim. olsun dedi. olabilir.. AMA sakın ola yanlış kelamlar etme dedi bu yüzden.. Ve mutlaka bu kitaplarıda oku dedi.. zamanın olursa..

bir an şöyle bir durdum..ve bu durmdan çok hoşlandığımı açıkcası kendimden bile gizleyemedim.. Kendisi senelerce MİLLİ GÖRÜŞ camiasında görevler yapmış bir kişi... gençlik teşkilatı vs.. bu kişinin bana böyle güzel anlatması.. bu kitapları tavsiye etmesi... işte dedim.. bizim davamız bu.. İyiyi tavsiye etmek.. abimede çok teşekkür ettim sonra.. bana bildiğim gerçekleri sunduğu için.. Bizzat yaşattığı için... Hani bazı insanlar MİLLİ GÖRÜŞ camiasının FETHULLAH hocaya çok sataştığını.. ve ondan nefret ettiklerini falan söylüyorlardı.. ben hayır efendim, gerçekte böyle değil diyordum.. VE BÖYLE OLMADIĞINIDA birinci elden ABİMDEN görmek açıkcası çok hoşuma gitti.. Onun bu tavsiyesi doğrultusunda inşallah o kitaplarıda okuyacağım... Bu olayı sizlerle paylaşmak istedim tüm samimiyetimle...

Bu arada İSTANBULDA KIŞ tüm rutinliğiyle devam ediyor...Bir kaç düşünce ardından.. RUVEYDA'nın o imzasındaki resimli yazıda dikkatimi çekti açıkcası...

eğer AŞK BUYSA... sevgi BUYSA...İSTEMİYORUM.. bu şehir sensiz yaşanmıyor .. DAYANAMIYORUM.....

İstanbul'un bu kasvetli havasına bu cümleler çok hoş gitti.. duygulara tercüman olan bir kaç cümle işte...

hayırlı akşamlar efendim...

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
arkadaşlar yazdıklarınız için çok teşekkür ediyorum.. dediğim gibi benimkisi bir paylaşım sadece.. içimden geçenleri buraya dökmek.. ama siyasi ama güncel ama kişisel.. öle deneme tarzındada değil aslında benimkisi.. edebiyatlada pek aram yoktur hani..

bu akşam başımagelen bir hadise oldu.. evde ölece otururken abim geldi eve.. ve elinde dört adet kitap vardı..Bunlar FETHULLAH hocanın kitaplarıydı.. ve satın aldığını bana söyledi.. bana kitapları tanıttı.. gösterdi vs.. Ön yazısında AHMET TAŞGETİREN'in olduğunu falan gösterdi... Ardından şöyle bir döndü.. SAKIN FETHULLAH HOCA hakkında kötü falan düşünmüyorsun di mi? diye sordu.. tabi olurmu falan dedim.. ama ekledim tabi.. bu diyalog olayı hoşuma gitmiyor falan dedim. olsun dedi. olabilir.. AMA sakın ola yanlış kelamlar etme dedi bu yüzden.. Ve mutlaka bu kitaplarıda oku dedi.. zamanın olursa..

bir an şöyle bir durdum..ve bu durmdan çok hoşlandığımı açıkcası kendimden bile gizleyemedim.. Kendisi senelerce MİLLİ GÖRÜŞ camiasında görevler yapmış bir kişi... gençlik teşkilatı vs.. bu kişinin bana böyle güzel anlatması.. bu kitapları tavsiye etmesi... işte dedim.. bizim davamız bu.. İyiyi tavsiye etmek.. abimede çok teşekkür ettim sonra.. bana bildiğim gerçekleri sunduğu için.. Bizzat yaşattığı için... Hani bazı insanlar MİLLİ GÖRÜŞ camiasının FETHULLAH hocaya çok sataştığını.. ve ondan nefret ettiklerini falan söylüyorlardı.. ben hayır efendim, gerçekte böyle değil diyordum.. VE BÖYLE OLMADIĞINIDA birinci elden ABİMDEN görmek açıkcası çok hoşuma gitti.. Onun bu tavsiyesi doğrultusunda inşallah o kitaplarıda okuyacağım... Bu olayı sizlerle paylaşmak istedim tüm samimiyetimle...

Bu arada İSTANBULDA KIŞ tüm rutinliğiyle devam ediyor...Bir kaç düşünce ardından.. RUVEYDA'nın o imzasındaki resimli yazıda dikkatimi çekti açıkcası...

eğer AŞK BUYSA... sevgi BUYSA...İSTEMİYORUM.. bu şehir sensiz yaşanmıyor .. DAYANAMIYORUM.....

İstanbul'un bu kasvetli havasına bu cümleler çok hoş gitti.. duygulara tercüman olan bir kaç cümle işte...

hayırlı akşamlar efendim...

zerefşan

sustum...
mehmet efe bu cemaatlerdeki herkez abin gibi olur inş...

neyse...

bu soğuk ankara havasındad bu cümleler çok hoş gidiyor....

EGELI EFE

Doçent
Başlangıç güzel devamını merakla bekliyorum..

ezfer

Asistan
devamını bekliyoruz hoş bir yazı....
pimapenlerin ardına saklanmış sesi yağmurun sesini çok hoş bir uslupla anlatmışsın.
bende dün fkm de bir programa gittim.GöZyaşı GECELERİ...
oradan ağlamadan çıkan yoktur heralde...konunun adı seccademdi..ortadoğu özel diye de eklenmişti...hakkaten çok hoştu..o atmosferden hala çıkmış değilim...dönüşteki trafik umrumda bile olmadı... saatlerce trafikte olsamda aklımda hep o program vardı... bir mevlevinin bu tiyatro tarzı programı benim gerçekleri düşünmemi sağladı..
www.gozyasigeceleri.netveya www.gozyasi.com.tr buradan randevu ve cd lerini temin edebilirsiniz. on yıldır bu işi yapıyolarmış geçekten çok başarılılardı...
neyse bu mehmet efnin köşesi gerçi.... bende mi açsam acaba:D:D :D

malik ejder

Profesör
mehmet kardeş tebrikler,ben paylaşım kelimesini duydum mu dayanamam.Güzel bir çığır açtınız,inşallah başarılı olursunuz.:shake2[1]:

M

Murat Sâki

Guest
Kazandığım savaşların ganimetini ihanete adadığım gün,terkedeceğim ayaklarımın altında ezilen bu namussuz şarkıyı.Ve ekmeğimi kursağıma bolca indirdiğim o lanetli günleri,yoksulluğumun sığırtmaç eteklerine yuvarlayacağım.Çünkü,oynak damarını kesen yaprakların dallara küstüğü gün,bizden içtiğimiz tüm kan kadehlerinin bedelini isteyecek bu şehir...

İşte o zaman,bu şehir lacivert kıpırtısını kaybetmişken yani,ben tüm acıları bedenime ilikleyip,korkusuz teneşirlerden uzanacağım hayatın ıskalanan paydasına.Islak bir okun ucuna bağladığım şu dirençsiz aşkımı,gerilmiş göğsümden fırlatmanın hüznüyle parlayacağım taş denizlerde.Ve varlığına kurban ettiğim yokluğunu bile hiç üşenmeden doğrayacağım.Çünkü yakamozları çalınmış bir sahranın sıcaklığı kavurmadan gözlerimi,sana sunduğum hayatın bahşişini,sürgün bir ölümle ödemek istiyeceğim...

Ölüm.Yani,iskeletimin üzerinde kılıcını törpüleyen o hırçın ses.Ve sen ölümün üstüne şarkılar söylerken yalaka ışıklar altında,ben duvar diplerine ektiğim günahları kusacağım sana ve tüm şehre.Ve sen,sadece susacaksın.Çünkü,üzerime yalnızlığı örttüğüm bu kent yataklarında,üşümüşlüğümün cehennem şiltesi kapatacak,yaşamın narkoz alanında çırılçıplak kalmışlığını...

Ve sen bilmeyeceksin,ey ateşi tetikleyen utancım!

Birgün hayallerini siyaha susamış çelenklerle donatınca bu şehir,ölümün pençesine düşürdüğün tüm kayıp düşlerini,gecelerin günahkâr tövbelerinden çalıp kendi yırtık gözlerime dikeceğim...