Mehmet Baransu / Mösyö Hanefi Avcı'nın Yazamadıkları

ismail

Yeni
114770.jpg

Kasım 2010

Hanefi Avcı'nın işkence suçundan Sıkı Yönetim Mahkemesi'nde kaç yıl ceza aldığı, ‘DEV-SOL'cu Bedri Yağan'ın öldürüldüğü operasyonun savcılık ve polis tutanakları ile Adli Tıp raporları, Hrant Dink'le ilgili istihbarat kayıtları…

İLK KEZ BELGELERİYLE BU KİTAPTA.

JİTEM, Fethullah Gülen'e suikast düzenleyecek miydi? Bu bilgiyi gazetecilere sızdıran kimdi? Avcı, Cemaat'i neden hedef aldı, askerlerin Çarşamba'yı bombalayacağını nasıl öğrendi? Oktay Ekşi ve Mehmet Ali Birand nasıl kullanıldı? Avcı, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a nerede ‘altın vuruş' yaptı? Ergenekon operasyonuna engel olmaya çalışan Emniyet Müdürü'nün ismi neydi? Uyuşturucu baronu Habip Kanat'ın parası ünlü bir iş adamında mı? Avcı'nın mafyası kimlerden oluşuyor? 17 Ağustos depreminde Avcı kimin evindeydi? TÜM BELGE VE BİLGİLERİYLE BU KİTAPTA.

Enis Berberoğlu, Avcı'nın ağına nasıl takıldı? Avcı, Oramiral Güven Erkaya'nın kızını nasıl dinletti? Org. Çevik Bir hangi mankenle ilişkideydi, bu birliktelikte Avcı hangi roldeydi? Çevik Bir, GATA'yı ararken ismini neden gizledi ve GATA'da diyalog kurduğu doktorun özel muayenesine neden gitti? PKK'lı Sabri Ok ve Çevik Bir konuşmaları Avcı'da mı saklı? Cüneyt Ülsever'e Jandarma belgeleri nasıl gitti? “Gardaş, Gata Komutanı'nın da yolsuzluğu var?” diyen kişi kimdi? Avcı, MHP lideri ‘Devlet Bahçeli' rüşvet alıyor iddiasında bulundu mu? Abdullah Çatlı ve Turgay Ciner Avcı'nın torbasına nasıl girdi? TÜM BELGE VE BİLGİLERİYLE BU KİTAPTA.

Kayserili Ermeni Mustafa kim, Avcı'yla bağlantısı ne? Hanefi Avcı'nın tutuklanmasına neden olan arkadaşı Nejdet Kılıç Emniyet'e ne satmaya çalıştı? Sahte kimlikli Faysal Esen'i polisten kim kurtardı? “Süleyman Üger'in üzerine gidin. Avcı zıplayacak mı, zıplamayacak mı?” diyen polisyetkilisi kim? Devrimci Karargah Örgütünün perde arkası... TÜM YÖNLERİYLE BU KİTAPTA.

Hizbullah iddianamesinden Velioğlu'nun ismini kim çıkardı? Avcı, Hizbullahçıları nasıl korudu, hangi belgenin altına imza attı? Hizbullah'ın yakalanan arşivinin imha edilmesi emrine rağmen bir kopyasını son anda alan polis kimdi? Hizbullah gerçeği ortaya çıkınca, Avcı olayı kapatmak için hangi isimleri deşifre etmek zorunda kaldı? DAHA FAZLASI MÖSYÖ'DE SAKLI!

girdap

Ordinaryus
Kitabı okumak istiyorum ama.. "Şu aslında kime hizmet ediyor, x ile y gizli irtibat içindeymiş, bu olayın aslı öyle değil böyleymiş" türü günlük olaylara endeksli gizli ve küçük ayrıntılar beni ilgilendiriyor mu, tam emin değilim..

ORHANCAN

Ordinaryus

Belgelendirilmiş ve ispatlanmış olaylar varsa.. ve kitaplaştırılıp efkar-ı umumiye sunulmuşsa yalan dolan olmayacağı düşünülebilinir..

Kitap delilleriyle meydanda ise Mehmet Barnsu'ya tebrik etmek gerekir..

ismail

Yeni
562320101123040016712.jpg

Baransu'yu Türkiye'nin Assange ilan etti

Zaman yazarı M.Nedim Hazar, WikiLeaks belgeleri dolayısıyla Assange'a methiyeler düzenleri, Taraf'ta sarsıcı belgeleri haber yapıp, davalar açılmasına neden olan, Mehmet Baransu'ya haksızlık ettiğini yazdı.

Eğer bir gün bu memleketin demokrasi tarihi yazılacak olursa, ister sevin, ister nefret edin, bu yazılı tarihte gazeteci Mehmet Baransu yer almak zorunda. Bugünlerde meşhur WikiLeaks belgeleri dolayısıyla Julian Assange'a methiyeler düzenler, her ne kadar Baransu'yu reddetme, değersizleştirme çabasında olsalar da, Türk demokrasisi bu gazeteciye çok şey borçludur, diye düşünmekteyim.
Açıkça ifade edeyim, hiç hazzettiğim konular değil bunlar. Bir dolu 'ilişki' gazetecisinin oturup birtakım kirli çamaşırları ortaya çıkarmasını elbette memnuniyetle karşılarım, lakin hazzettiğim bir alan değil. İlgimi de çekmez kolay kolay. Bu nedenle Mehmet Baransu'nun kaleme aldığı bir önceki kitabı Karargâh'ı ağır ağır okuyordum. Kitap aylardır elimin altında ve açıkçası Tuba Çandar'ın Hrant isimli şahane çalışması hep daha cazip geliyordu bana.
Ancak gelin görün ki, ekranda artık neredeyse her akşam birtakım 'belge gazetecileri' cirit atmaya başladı. Görünüşe bakılırsa, bu alanda üç satır bilgi ve duyumu olan kitap yazıyordu. İçeriklerine bir şey diyemem, ancak bu gazetecilerin birbirlerine karşı tutumları daha çok ilgimi çekiyor benim.
İş bu nedenle kendini her fırsatta 'Ödüllü gazeteci' olarak lanse eden Nedim Şener'in yazdığı "'Mösyö'yü kimse referans almasın, çünkü bu kitap yanlışlarla dolu!" başlıklı yazıyı okuyunca, bahse konu kitabı okumaya karar verdim. Öyle ya, bir gazeteci, meslektaşının yazdığı bir kitaba karşı çıkabilir, onun yanlışlarını bulup yazarı kamu önünde mahcup da edebilir. Gelin görün ki, 'Kitabı okumayın' demeye getirmek de neyin nesidir?
Nitekim ben Mehmet Baransu'nun "MÖSYÖ: Hanefi Avcı'nın Yazamadıkları" isimli kitabı okumaya başladığımda, Baransu Şener'e bol ironili bir cevap vermişti. Merak eden Google dededen araştırıp öğrenir. Sadece Baransu'nun final paragrafını buraya alıyorum: "Gördüğün gibi Nedim, bir sayfalık köşe yazında onlarca hatan var. Okuma özürlü olduğun ortaya çıkıyor. Sen bir sayfada onlarca ciddi hata yapmışken, 448 sayfada gözden kaçan küçük bir hata yapmışım çok mu? Sen bunları boş ver. Önce kitaptaki belgeli iddialarıma bir cevap ver. Nasıl olsa MÖSYÖ'nün gönüllü avukatı olduğunu ilan ettin."
Peki nasıl bir kitap ki bu MÖSYÖ, bir meslektaş tarafından adeta aforoz ediliyor? Şu an kitabın 389. sayfasını okumaktayım. Bitirmeye az kaldı ve kalan kısımda tam olarak neler var bilmiyorum ama biraz önce Hanefi Avcı'nın meşhur Haliç'te Yaşayan Simonlar kitabının yazım öyküsü kısmını okudum.
Şunu ifade edeyim, Baransu, bu kitabında adını andığım kitabı analiz etmiyor, isminden de anlaşıldığı üzere 'Bilinmeyen Hanefi Avcı' portresi çıkarıyor. Üstelik diğer meslektaşları gibi ipe sapa gelmez duyumlara değil, bizzat görüşmeler ve belgelere dayandırıyor bunları. Öte yandan Hanefi Avcı'nın kitabını da gayet sarih şekilde analiz ediyor. Meşhur 'son fasıl' ile ilgili çok ciddi fikir sahibi olma imkânını yakalıyoruz.
En az bunlar kadar önemli olan, daha onlarca olay belgeleriyle yer alıyor MÖSYÖ'de. Sözgelimi Bedri Yağan'ın öldürüldüğü operasyon, JİTEM'in suikast çalışmaları, bazı önemli gazetecilerin nasıl manipüle edildikleri çok çarpıcı belgeler ile kitapta yer alıyor.
Elbette bu kitabın Ergenekon medyası tarafından görülmemesi normal. Hatta Şener gibi gazetecilerin reddetmesi, okunmamasını dilemesi de tabii belki. Ama gerçeğin, eli kolu bağlanmış bir mağdur gibi, her gün taciz ve darp edildiği bir ülkede, birilerinin gerçeği yazabilecek kadar cesur olması, benim için Assange'dan bile önemli.
İnanın öyle...

Zaman