Mehdi Hakkinda Arastirma

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
"Efendi baba" demiyorum elbette ki.

fakat tarikatlarda hem babası hem efendisi olmadığı halde müritler,şeyh denilen kişilerin hem efendileri hem de babaları olduğunu yalanına inandırılıyor.
Bunlar hep malum E.Y'in görüşleri.. E.Y sorgulamayı öğretirken kendisi de sorgulanmaz hale geliyor.. Onun yolundan gidenler nazarında diyorum..

Bence sen E.Y'in dediklerini de sorgula..

Kavramlardan ziyade o kavramın içine yüklenen anlam önemlidir. Kavram, bir kap gibidir. Aslolan kap değil, içinde taşıdığı niteliktir.. Kimse ''efendi'' kabını kullanırken ''beni rızıklandıran ve yoktan var eden'' anlamı yüklemiyor ona.. Çelebiler, böyle bir dünya yok. Su-i Zan iyi değil.. Bu mantık oyunlarını E.Y çok kullanıyor. Kendisi felsefeci olduğu için bilir bunları.. Lakin bizde biliriz onun kadar bu felsefeyi.. :)

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
bunlar hep malum e.y'in görüşleri.. E.y sorgulamayı öğretirken kendisi de sorgulanmaz hale geliyor.. Onun yolundan gidenler nazarında diyorum..

Bence sen e.y'in dediklerini de sorgula..

Kavramlardan ziyade o kavramın içine yüklenen anlam önemlidir. Kavram, bir kap gibidir. Aslolan kap değil, içinde taşıdığı niteliktir.. Kimse ''efendi'' kabını kullanırken ''beni rızıklandıran ve yoktan var eden'' anlamı yüklemiyor ona.. çelebiler, böyle bir dünya yok. Su-i zan iyi değil.. Bu mantık oyunlarını e.y çok kullanıyor. Kendisi felsefeci olduğu için bilir bunları.. Lakin bizde biliriz onun kadar bu felsefeyi.. :)
ilk önce uzun yaziyorsun sonra kisalyiyorsun niye yazdiğin yanliş mi

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
bunlar hep malum e.y'in görüşleri.. E.y sorgulamayı öğretirken kendisi de sorgulanmaz hale geliyor.. Onun yolundan gidenler nazarında diyorum..

Bence sen e.y'in dediklerini de sorgula..

Kavramlardan ziyade o kavramın içine yüklenen anlam önemlidir. Kavram, bir kap gibidir. Aslolan kap değil, içinde taşıdığı niteliktir.. Kimse ''efendi'' kabını kullanırken ''beni rızıklandıran ve yoktan var eden'' anlamı yüklemiyor ona.. çelebiler, böyle bir dünya yok. Su-i zan iyi değil.. Bu mantık oyunlarını e.y çok kullanıyor. Kendisi felsefeci olduğu için bilir bunları.. Lakin bizde biliriz onun kadar bu felsefeyi.. :)
e y kim

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sildikten sonra söylemekte mahsur yok sanırım.. Edip Yüksel..

Bununla birlikte şu da var! Tevhid idrakini kısmen yakalamış olması ve sorgulama kültürü edinmesi taktire şayandır. Lakin tevhidi dar bir perspektife sokmak doğru değil. Tevhidin muhatabı insandır. İnsan, iman etmekle her şey bitmez. Bir süreç başlar. Bu süreçte tevhidi taşıyan kişi olarak enformasyon yağmaya başlar. Eğer tevhid idraki, kesrette vahdeti bulamazsa hakikate ulaşamaz..

Kesrette vahdet, bu işin olmazsa olmazıdır. Çünkü yağan enformasyona şeytanî unsurlar karışır.. Vahdet, bu karıştırmaları ayıklayan tek dinamiktir.. Onu işletmesini bilmeyen bir bünye, her daim dalalete sapmaya müsaittir. Şeytan, muhatabı olmazsa bir hiçtir. Muhatabı nefistir.. O halde o nefsin islahı kaçınılmaz olmuştur. Bunu tarikat yapar.. Sen tarikatı anlamadan ona karşı savaş açarsan yanlış yaparsın.. Bir kurum, şahısların hataları yüzünden inkar edilemez.. Örneğin nübüvvet gelmeden önce Kâbe'nin duvarları putları muhafaza ediyordu. Bu manzara içinde kabahat Kâbe'nin kendisinde değildir. İçinde ki putlardadır.. Dolayısıyla tarikat disiplini içinde putperestlik yapanlar yüzünden bu disiplini kökten şirk ilan etmek doğru olmaz.. Keyfiyyet ile kemmiyeti birbirinden ayrı değerlendirmek gerekir..

Edit: Şeytanın karıştırmaları dahi kesrette vahdete dahildir. Lüzumsuz değildir. Marifet, bu karıştırmaları bilip hayra çevirmekte.. Hasan Basri'nin şeytana bok çukurunu temizletmesi buna örnektir..

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
buna inanmiyorsun başka kaynak versem ne olacak yanliz kuran diyorsun

أَوَلَمْ يَنظُرُواْ فِي مَلَكُوتِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَا خَلَقَ اللّهُ مِن شَيْءٍ وَأَنْ عَسَى أَن يَكُونَ قَدِ اقْتَرَبَ أَجَلُهُمْ فَبِأَيِّ حَدِيثٍ بَعْدَهُ يُؤْمِنُونَ
E ve lem yanzurû fî melekûtis semâvâti vel ardı ve mâ halakallâhu min şey’in ve en asâ en yekûne kadıkterebe eceluhum, fe bi eyyi hadîsin ba’dehu yu’minûn(yu’minûne).

ARAF 185
Onlar göklerin ve yerin ve Allah'ın yarattığı herhangi bir şeyin varlık ve düzenini nasıl yüksek, dengeli ve ahenkli bir kanunla yürütüldüğüne bakmıyorlar mı ? Ve umulur ki ecellerinin de pek yakın olduğunu hiç düşünmediler mi ? Bundan sonra artık hangi HADİSE inanırlar?!

Yüce Rabbimizin yarattıkları şeylere bir bak!
Hangisi noksan?
Hangi yarattığı bir varlık eksik te onu başkası tamamlıyor?
Yarattığı her şey mükemmel de Kitabı mı eksik? Haşa...
Bir yumurtadan dışarıdan herhangi bir madde almaksızın ,etiyle kemiğiyle,tüyüyle gözüyle tastamam bir canlı çıkmıyor mu?
Gözle görülmeyem spermaya insanın bütün özellikleri kodlanmıyor mu?
Kitabı nasıl eksik olur da onu horasandan çıkmış bir takım kişilerin derlediği rivayetler tamamlar.!!!

Rabbimizin uyarısan kulak ver ve Allahtan kork,belki de ecelin yakındır,Allahın kitabına eksiklik izafe ederek Rabbinin huzuruna çıkma!

Bir de diyorsun "Kurandan başka kaynak tanımıyorsun." tanımayacak tabii başka kaynak yok ki....

çelebiler

Kıdemli Üye
Bunlar hep malum E.Y'in görüşleri.. E.Y sorgulamayı öğretirken kendisi de sorgulanmaz hale geliyor.. Onun yolundan gidenler nazarında diyorum..

Bence sen E.Y'in dediklerini de sorgula..

Kavramlardan ziyade o kavramın içine yüklenen anlam önemlidir. Kavram, bir kap gibidir. Aslolan kap değil, içinde taşıdığı niteliktir.. Kimse ''efendi'' kabını kullanırken ''beni rızıklandıran ve yoktan var eden'' anlamı yüklemiyor ona.. Çelebiler, böyle bir dünya yok. Su-i Zan iyi değil.. Bu mantık oyunlarını E.Y çok kullanıyor. Kendisi felsefeci olduğu için bilir bunları.. Lakin bizde biliriz onun kadar bu felsefeyi.. :)

Edip yükselle hiç alakası yok.Yaptığın hata burada düşünmek yerine kafandaki şablona uyduruyorsun.

Kavram kap falan değildir kardeşim.Kavramlar inşa eder.

Bugün herşeyi yanlış okuyorsun.

çelebiler

Kıdemli Üye
buna inanmiyorsun başka kaynak versem ne olacak yanliz kuran diyorsun

Kaynak nedir?Kaynak Allah'tan gelen bilgidir.

Bu yazdıkların ne Kuran'a aykırı diyorum bu yazdıkların,merak etmiyorsun.

Ben olsam ne diyorsun derdim.Kaynağının yanlış olduğunu kuran'a da aykırı olduğunu söylüyorum.

Tabi ki yanlız Kuran'dır kaynak.Allah kendi sözlerinden başka sözleri dine delil kabul etmemizi ister mi?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Edip yükselle hiç alakası yok.Yaptığın hata burada düşünmek yerine kafandaki şablona uyduruyorsun.

Kavram kap falan değildir kardeşim.Kavramlar inşa eder.

Bugün herşeyi yanlış okuyorsun.

Bu fikirler Edip Yüsel'indir. Biliyoruz da konuşuyoruz.. Her 3 videosundan birinde bu ''efendi'' meselesini aynı senin dediğin şekilde dile getirir..

Türkiye'de ki Ermeni Ortodoks Kilisesi incili okurken ALLAH diyor.. Şimdi onların ALLAH ismine yükledikleri anlam ile bizim yüklediğimiz anlam aynı mı oluyor? Senin bu mantığına göre öyle!

Bence daha fazla saçmalama!!

çelebiler

Kıdemli Üye
Bu fikirler Edip Yüsel'indir. Biliyoruz da konuşuyoruz.. Her 3 videosundan birinde bu ''efendi'' meselesini aynı senin dediğin şekilde dile getirir..

Türkiye'de ki Ermeni Ortodoks Kilisesi incili okurken ALLAH diyor.. Şimdi onların ALLAH ismine yükledikleri anlam ile bizim yüklediğimiz anlam aynı mı oluyor? Senin bu mantığına göre öyle!

Bence daha fazla saçmalama!!

Edip'in efendi kelimesini anlatan video yayınlaması bu kelimenin manasını Edip vermiş gibi bir mana çıkarmaz.

Elbetteki Patriğin kast ettiği Allah ile bizim kast ettiğimiz bir olmayacak.Neden Muhammed'e vahiy geldi dersin?

Efendilerine sağlam bir la çekmeden akledemeyeceksin anlaşılan.

ALI25

Kıdemli Üye
İşte bunlar,Allah´ın ayetleridir ki,onları sana hak olarak okuyoruz.
Hal böyle iken Allah´tan ve onun ayetlerinden sonra hangi hadise/söze inanıyorlar?!
(Câsiye 45:6)
Hadis-i serifler icin bu ayet-i kerimeyi mi veriyorsun sen de bir bilmezmisin ayet-i kerimelerin de bir inis sebebi vardir.

Bu ayet buna mi bir delil getiriyorsun senin ilmin de bu kadar o zaman.

ALI25

Kıdemli Üye
Bazılarının ANLAYAMADIĞI çok basit bir nokta var.KUR'AN = ALLAHIN SÖZLERİ = İSLAMİYET MÜSLÜMAN KUR'ANDAN SORUMLUDUR,KUR'ANDAN SORUMLU TUTULACAKTIR.
.
Tamam öyle olsun bir sey buna bu üstekine de demiyorum bizim bu halimiz ona ne bakam dan ziddi ki veya neden bizlerde bir zarar mi görecegiz bu bilgi ve bakistan dolayi mi vede böyle bir düsünce sahib de olmadan da mi?.

Veyselcan

Kısıtlı Erişim
Tamam öyle olsun bir sey buna bu üstekine de demiyorum bizim bu halimiz ona ne bakam dan ziddi ki veya neden bizlerde bir zarar mi görecegiz bu bilgi ve bakistan dolayi mi vede böyle bir düsünce sahib de olmadan da mi?.

Kusura bakmayın Türkçeniz çok zayıf..

Yukarıda yazdıklarınızdan hiçbi şey anlamadım..

Kur'anın Allahın sözleri olduğuna itiraz mı ediyorsunuz...???

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Edip'in efendi kelimesini anlatan video yayınlaması bu kelimenin manasını Edip vermiş gibi bir mana çıkarmaz.

Elbetteki Patriğin kast ettiği Allah ile bizim kast ettiğimiz bir olmayacak.Neden Muhammed'e vahiy geldi dersin?

Efendilerine sağlam bir la çekmeden akledemeyeceksin anlaşılan.
O LA'yı çektirenlerin onlar olduğunu nereden bilebilirsin ki? LA'yı çekmek, her şeye düşman olmayı gerektirmez. Hürmet ve edep; kadir kıymet bilmek; nankör olmamak gerekir.. Seni sen yapan birtakım süreçlerin gerekliliğini anlaman gerekir. Ham insan anlamaz bunları.. Çıktığı kabuğu beğenmeyecek kadar bedbaht olmaktan Allah'a sığınırım.

ALI25

Kıdemli Üye
Hadisler peygamberimizi söylediği RİVAYET EDİLEN sözleridir.
Senin su yazina bak yazi olsun diye mi yazdin veya söyle diyeyim sen de ne yazdigini biliyormusun ve senin yazi catisirir yazmis olduklarin seylerle buna bak da bir gör sen de.

Bir ele alip da isleyim de gör emi sen de bak yazina ne yazacagim.

Hadisler peygamberimizi söyledigi dedin mi bu sözler de ondan ciktigini gösterir bu 1. ve rivayet edilen diyorsun kimden buda ondan oldugunu gösterir öyle degil mi etti 2. sözleri diyorsun kim sözü olur ister istemez onun sözleri olur buda etti sana 3.

ALI25

Kıdemli Üye
Veyselcan Hadisler RİVAYETTİR ,PEYGAMBERİMİZİN SÖYLEDİĞİ SÖZLER DEĞİLDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.Peygamber (s.a.v.) söyledigi nasil onun bir sözü olmaz o söylememis demek ashabi (r.a.) kiram a iftira ve bir yalan olur bir baska ifade ile onlar da hadisleri uydurmuslar olur böyle bir sey de onlarin icin mümkün degildir.

2.Ashab-i kiram (r.a.) onlar duyduklarini ve gördüklerini vede bildiklerini demislerdir ve onlar hakkinda müslümanlarin katinda adalet sahibidirler.

3.Sen suanda onlara bir iftira atmis oldun ve benim acimdanda yalan olarak da yazmis oldun.

çelebiler

Kıdemli Üye
Hadis-i serifler icin bu ayet-i kerimeyi mi veriyorsun sen de bir bilmezmisin ayet-i kerimelerin de bir inis sebebi vardir.

Bu ayet buna mi bir delil getiriyorsun senin ilmin de bu kadar o zaman.
Kardeş sen benim ilmimi ne yapacaksın?

Benim ilmim var diye bir iddiam yok ki fakat daha dün ilah ve rab kavramlarından habersiz olduğunu birlikte fark etmedik mi?

Veda hutbesi hadisinden de haberin olmadığını yine birlikte anlamadık mı?

Ben sadece aklet diyorum.Bana uy ya da benim gibi düşün demiyorum.

Bağlı olduğunuz tarikat ve cemaatler sizleri Allah'a götürmüyor.Sadece kendilerine kul yapıyor sizleri.

Rabbimiz Kuran'da insanları kendilerine kul yapan din adamlarından pek çok örnekler vermiş.Bu yüzden kul olmayı sadece Kuran'dan öğrenebiliriz.

ALI25

Kıdemli Üye
EVET BEN KUR'AN DA OLMAYAN,TEK KELİME İLE BİLE BAHSİ GEÇMEYEN ŞEYLERİ ARAP DİN ADAMLARININ UYDURDUKLARI ŞEYLERİ KABUL ETMEM REDDEDERİM.
Bu söz senin mi kimin ise senin icin de bir delil ve de ölcü olur degil mi bana vede benim gibi de bakanlara da tek bu vede sadece de bize ters gelir makul,makbul,muteber olarak dan da.

Veyselcan

Kısıtlı Erişim
Veyselcan Hadisler RİVAYETTİR ,PEYGAMBERİMİZİN SÖYLEDİĞİ SÖZLER DEĞİLDİR.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.Peygamber (s.a.v.) söyledigi nasil onun bir sözü olmaz o söylememis demek ashabi (r.a.) kiram a iftira ve bir yalan olur bir baska ifade ile onlar da hadisleri uydurmuslar olur böyle bir sey de onlarin icin mümkün degildir.

2.Ashab-i kiram (r.a.) onlar duyduklarini ve gördüklerini vede bildiklerini demislerdir ve onlar hakkinda müslümanlarin katinda adalet sahibidirler.

3.Sen suanda onlara bir iftira atmis oldun ve benim acimdanda yalan olarak da yazmis oldun.

Kusura bakmayın ALİ bey yazdıklarımı anlayabiliyor musunuz..??
Türkçeniz biraz zayıf ta...!!.

Bu gün büün hadis kitaplarındaki mevcut hadislerin RİVAYET olduğundan haberiniz yok mu..??

Hadislerin tamamı RİVAYETTİR.. Yani rivayet eden kişilere göre
peygamberimiz bnuları söylemiş olabilir..!!

Har hadis için rivayet edildiğine göre denir..

Hiç bir zaman peygamberimiz şöyle DEDİ denemez.Denirse sahtekarlık olur..

Şimdi bunları da anlayamazsanız size bir daha cevap yazmam...