Medresede Defileye Tepkiler

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Tasarımcı Cemil İpekçi’nin 25 Eylül cumartesi günü tarihi Kasımiye Medresesi’nde yapacağı defileye tepkiler çığ gibi büyüyor.

Mardin’de bulunan 50’nin üzerinde Sivil Toplum Kuruluşu öğle namazını Cemil İpekçi ve Mardin Valiliğinin inkar ettiği Kasımiye Medresesi caminde kılarak medrese avlusundaki yazlık mescide de yaptıkları basın açıklamasıyla defileyi protesto ettiler.


Medresede toplanan 50’ye yakın STK Başkanı ve bu STK’lara üye 300’ün üzerinde vatandaş önce inkar edilen camide namaz kıldı daha sonra ise medresedeki türbede dua etti.

MEDRESEDE MÜFTÜLÜĞÜN GÖNDERDİĞİ RESMİ YAZI VAR

Camide asılı bulunan camii külliyesini gösteren resmi yazıyı basın mensuplarına gösteren STK’lardan Eğitim-Bir-Sen Başkanı Hasan Ekinci, “Burada asılı bulunan yazılı belge hem valiliği, hem Cemil İpekçi’yi hem de müftülüğü yalanlıyor.


Çünkü buradaki cami resmi olarak Mardin Müftülüğüne ait olduğu ve burada bize namaz kıldıran imam da Mardin Müftülüğüne bağlı kadrolu bir imam hatiptir.

Burası içinde 2 tane mescit bulunan; biri Hanifi, biri Şafii mezhebi tarafından medrese olarak kullanılmış ve yüzyıllarca dini eğitim yapılmıştır. Böyle bir etkinlik için mabedin seçilmesi; Allah’ın evinin seçilmesi bir talihsizliktir. Buna tepki gösteriyoruz.”dedi.

Medrese avlusunda toplanan STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Ensar Vakfı Mardin Şube Başkanı Zeynel Tepret, “
Daha önce de Mardinbienali adı altında içi su dolu şeffaf naylonların giydirildiği mankenlerin sulu gösterilerine mekan kılınan Kasımiye Medresesi, şimdi de podyum olarak kullanılmak istenmektedir. Bu halkımızın hissiyatını rencide etmektir. Bu milletimizin ahlak, kültür, gelenek ve dini değerleriyle alay etmektir. Bu kutsal mekanlara bir tecavüzdür, saygısızlıktır.”dedi.

KASITLI YAPILIYOR

Açıklamasında Mardin Valiliğinin daha önce düzenlediği etkinliklere de sert tepki gösteren ve burada düzenlenecek olan defile gibi hepsinin kasıtlı yapıldığını savunan Tepret, “Özellikle son bir yıldır Mardin’de abartılı içkili kokteyllerin, konser, müzikal, dans, defile gibi etkinliklerin başta Kasımiye Medresesi olmak üzere tarihi yapı, mabed ve medreselerde yapılması halkımızın haklı tepkisine yol açmaktadır.


Mardin Valiliği tarafından 25 Eylül 2010 günü, modacı Cemil İpekçi’ye tarihi Kasımiye Medresesinde bir defile düzenlenmesi planlanmıştır.

Niçin başka alan değil de, Kasımiye medresesi?

1469 yılında Akkoyunlu hükümdarı Cihangir oğlu Kasım padişah tarafından inşa edilen ve seksen yıl öncesine kadar da, tam 540 yıl boyunca ilim ve irfan mektebi olmanın yanında içinde iki mescit ve iki türbesi bulunan bir külliyedir. Bu camilerden birisi halen Diyanet İşleri Başkanlığı Mardin Müftülüğüne bağlı olup bir imam-Hatip kadrosu bulunmaktadır. Bu cami serili ve temiz olup cemaatin ibadeti için kullanılmaya devam etmektedir. Yani günlük ibadete açık vaziyettedir.”şeklinde konuştu.

Yunanistan, İspanya, Ermenistan, Amerika ya da başka bir ülkede, Müslümanlara ait bir dini mekanda defile düzenlenmesine ülke ve millet olarak tepki verilmesine rağmen Kasımiye Medresesinde düzenlenen defileye herkesin sessiz kalınmasını manidar bulduğunu anlatan Tepret açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Mardin-Diyarbakır Metropoliti sayın Saliba Özmen konu ile ilgili; ‘Manastırlarımızda bu gibi gösterilere izin vermem. Allahın anıldığı mekanlarda bunlar uygun değildir’ açıklamasını basınla paylaşırken, Diyanet İşleri Başkanlığımız, Mardin Müftülüğümüz ve ilgililer bunu bile ifade etmekten niçin kaçınmaktadırlar?


Kasımiye Medresesi Vakıflar Genel Müdürlüğüne, içindeki caminin kadrosu ise Mardin Müftülüğüne aittir. Buradan, bu cemaatla öğle namazını kıldığımız tarihi Kasımiye Camii’nden, Mardin Sivil toplum Kuruluşları olarak, başta Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı sayın Bülent Arınç olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı’na ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne açık çağrıda bulunuyoruz;

Camilerimizin, dini ve tarihi mekanlarımızın amacının dışında ve tarihi misyonuna aykırı kullanılmasına izin verilmemelidir. Yaklaşık 400 yıl boyunca Mardin ve civarında yaşayan bütün Müslüman, Hristyan, Türk, Kürt ve Süryaniler nazarında Kasımiye’nin dini bir imajı ve algısı vardır. Bu algı ve imajla kavga etmek kimseye fayda sağlamaz. Devletin görevi halkın inanç, duygu ve kültürüyle kavga etmek değil onlara saygılı olmaktır. Mardin STK’ları olarak halkımızın duygu ve beklentilerine tercüman olmaktayız. Kamuoyuna ve basına saygıyla duyurulur.”

İNANCIMIZA HAKARET YAPILIYOR

Olaya tepki gösteren Dost-der başkanı Avukat Yahya Turan; “Yapılacak olan bu defileyle Müslümanların inancına hakaret yapılmak isteniyor. Cami ve türbe olan bir yerde defilenin yapılması ne anlam taşıyor? Bunu kilisede yapmak isteseler yapamazlar çünkü izin alamazlar ama cami ve türbe olan bir yerde Müslümanların duyarsızlığından kaynaklanan sebeplerden dolayı rahat bir şekilde yapacaklarını dile getiriyorlar. Bu defileyi kabul etmemiz mümkün değildir. Mesele bir basın açıklmasıyla geçiştirilecek kadar değersiz değildir. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılmalı ve hem halkımıza hem STK’lara hem de yetkililere büyük görev düşmektedir”dedi.

MANEVİ HAVAMIZI BOZUYOR

Bir tepki de Mardin İmam Hatip Mensup ve Mezunları Derneği Başkanı Abdurrahim Akdağ’dan geldi. Akdağ “Düzenlenmek istenen defilenin Mardin’i başkalaştırmaya, değiştirmeye ve dönüştürmeye yönelik bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtti”.

Bu defilenin Mardin’e de yakışmayan bir etkinlik olduğunu ifade eden Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mardin’i turistler için bir cazibe merkezi yapmaya çalıştıkları bahanesinin arkasına sığınıyorlar. Bu tür etkinliklerin Mardin’in tanıtımı için önemli olduğunu söylüyorlar. Biz de diyoruz ki Mardin’e gelen tarihi dokusu ve inanç turizmi için geliyor. Mardin’in tarihi dokusuna karışmayın. Defile ve benzeri etkinliklerle Mardin’in manevi havasını yok etmeyin. Mardin, Mardin olduğu için değerlidir. Başka herhangi bir etkinliğe gerek yoktur.”şeklinde konuştu.

TURİZMİ KÖTÜ ANLAMDA ETKİLER

639 yılında İslam topraklarına katılan Mardin’de onlarca cami, medrese, külliye, vakıf, kilise ve manastır bulunduğunu hatırlatan Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Aydın ise “Bu dini, ilmi ve sosyal mekanların amacına uygun kullanılması ve gerekli saygının görmesi gerekmektedir. Tarihi ve dini mekânların amacı dışında kullanılması, içinde iki tane mescit ve bir türbe bulunan tarihi Kasimiye Medresesi’nde defile düzenlenmesini Mardin turizmi açısından da kötü bir olay olarak değerlendiriyoruz.”dedi.

Müstakil İşadamları Derneği Mardin Şube Başkanı Kazım Aksoy da “Medresenin asli görevi neyse o şekilde kullanılmasından yanayız. İbadethane olarak kullanılan yerde biz defile yapılması taraftarı değiliz. Başka yerde yapılsın. Medresede hâlâ namaz kılınıyor. İnanç turizminin ruhuna aykırı işler yapılıyor. İnsanlar modern dünyanın sıkıntılarından kaçarak buraya sığınıyorlar. Bu gibi mekânlarda edebiyat, sanat ve şiirle ilgili etkinliklere tepki gösterilmiyorken, defileye tepki gösterilmesinin gerekçelerini düşünmek lazım."şeklinde konuştu.

CUMA NAMAZI ÇIKIŞINDA EYLEM YAPACAKLAR

Açıklama sonunda STK Platformu, defilenin düzenleneceği güne kadar STK temsilcilerinin bütün vakit namazlarını bu camide cemaatle kılarak Cuma Namazı çıkışında da kitlesel bir eylemin düzenlenmesine karar verdi.


Bildiriye imza atan sivil toplum örgütlerinin isimleri şöyle;

Anadolu Gençlik Derneği,

Bayındır Memur Sen,

Bem Bir Sen,

Birlik Haber Sen,

Büro Memur Sen,

Din Bir Sen,

Din-bir-Der,

Diyanet Sen,

Dost Der,

Eğitim Bir Sen,

Enerji Bir Sen,

Ensar Vakfı,

Gül Vakfı,

Hayatı Destekleme ve Güzelleştirme Derneği,

Hidayet Vakfı,

İlim Yayma Cemiyeti,

Kadim Akademi Derneği,

Kültür Memur Sen,

Kültürel Mirası Koruma Derneği,

Türkiye Sakatlar Derneği,

MARÇEV.

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti,

Mardin Genç İş Adamları Derneği,

Mardin Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği,

Mardin Turizm Derneği

MAR-GED,

MARİMDER,

MARKÖYDER,

MARMED,

Matematikçiler Derneği,

Memur-sen

Mezopotamya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,

MÜSİAD,

Pazarcılar Derneği,

Sağlık Sen,

Şefkateli Derneği,

Toç Bir Sen,

Töre Cinayetlerini Önleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği,

Ulu Cami Koruma Derneği,

Kültür turizm tanıtım derneği

HAYDER

Engelsiz Yaşam Derneği

Hizmet-iş Sendikası

Jeofizik Mühendisleri Derneği Mardin Şubesi


tımeturk

 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Başbakının işi gücü yoktuda onunla uğraşacak. Mardinliler ayaklansın. Mardinli kızlar çıkacakmış defileye.
 

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
La havle ve la kuvvete illa billah....
 

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
3,282
Tepkime puanı
810
Puanları
0
O defileyi medresede yaparak sadece Mardini değil medreseyide cazibe mekanı yapacaklar maalesef...
Yazıklar olsun müslümanlar gerçekten git gide asimile oluyorlar...
 

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Katılım
2 Tem 2006
Mesajlar
4,181
Tepkime puanı
110
Puanları
0
Konum
İzmir
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Başbakının işi gücü yoktuda onunla uğraşacak. Mardinliler ayaklansın. Mardinli kızlar çıkacakmış defileye.

Tabî böyle bir meseleyle meşgul olmak, Basketbol maçlarına gitmekten daha önemsiz ya?!!!

Siz sorunu anlamamışsınız ki, sorun defilenin medresede yapılacak olması...

Mardinli kızların, Maraşlı kızların çıkması ile ne alakası var?
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Mardinli kızlarla çok ilgisi var. Mardin Ak Partiye oy veren bir il. Ak Parti seçmenide kızını o podyuma çıkarmaz, bunun chp ile ilgisi var.

Başbakan doğrudan olaya katılırsa Chp nin başındaki kemal sunala fırsat doğar, abuk subuk kahvehane dedikodularının içine çekemediği başbakanla muhatap olamaya kalkar.

Ne gerek var maşa varken, elini ateşe atmaya.

Zaten fırsat kolluyorlar, işte gizli gündemleri açığa çıktı, bunlara sanata, modaya karşı gibilerinden laf etmeye kalkarlar. Başbakanın işi gücü yokta bu fırsatçılarlamı uğraşacak.

Birilerinin defterini nasıl dürdüyse, dini mekanları kötü emellerine alet etmek isteyenlerinde defterini öyle dürer. Tabiki bu işi yaparkende arkasında yüzde 58 den fazla destek alarak.

En son Erdoğan Teziç in adamı Yarımağan'ın defteri dürüldü tereyğadan kıl çeker gibi.
 

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Katılım
2 Tem 2006
Mesajlar
4,181
Tepkime puanı
110
Puanları
0
Konum
İzmir
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Başbakan'ın türban meselesini çözmemesinin altında da mı Kemal Kılıçdaroğlu'na fırsat doğmaması sebebi var?

Zira türbanın serbestliği konusunda da adım atacak olursa Şeriatçı veya İrticacı olacak?
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Başbakan'ın türban meselesini çözmemesinin altında da mı Kemal Kılıçdaroğlu'na fırsat doğmaması sebebi var?

Zira türbanın serbestliği konusunda da adım atacak olursa Şeriatçı veya İrticacı olacak?


Başörtüsnün önündeki engeller kimlerdi?

Nasıl sus pus oldular? Domino taşının devrilmesine az kaldı.

İrtica yaygarasının ardındaki gerçeği son ses kaydı anlattı değilmi? Adam ne diyor? 2000 kişiye saç sakal bıraktırıp irticacı kılığında olay çıkarttırdık, arkasından ergenekonculara gün doğdu cumhuriyet mitinkleri başladı.

Bunlar ortadayken, başörtüsü yasağı kalksın demenin sırası değildi ve başörtülü kızlarda beklemey aldılar kendilerini, sonunda gördülerki bir adım kaldı yasağın kalkmasına. Yüzde 58 destek ile.

Cemil ipekçi bqaşörtüsü yasağının kalmasını isteyenlerden. Ama aynı ipekçi şimdilerde ulusalcılarla birlik olmuş, medrese defilesi ile olay çıkartmaya kalkıyor. Ve diyorki, bu çağdaş bir girişim, karşı koyanlar çağdışı, biz laik bir ülkede yaşıyoruz diyor.

Sırayla müjdat gezene, fazıl saya chp lilere ağızlarını köpürte köpürte konuşma fırsatı verilmesi doğru değil. Sivil tepki halleder bunu.
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Başbakan'ın işi gücü yok da onunla mı uğraşacak söyleminiz Bakan Şahin'in "Başörtüsü % 1.5'in sorunudur" söylemine benziyor...

Hükümetin ne yaptığı ortada değilmi. Başörtüsü hep öncelikli mesele oldu ama, dillendirilmedi. Başörtüsü karşıtlarının düşdüğü akıbetten anlıyoruz bunu. Şimdi yargı ayağıda iptal olnunca domino taşına bir dokunuş yeterli olacak. Bu konu hallolacak. Dini ve başörtüsünü siyasete alet eden chp ye fırsat verilmeyecek.
 

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Katılım
2 Tem 2006
Mesajlar
4,181
Tepkime puanı
110
Puanları
0
Konum
İzmir
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Hükümetin ne yaptığı ortada değilmi. Başörtüsü hep öncelikli mesele oldu ama, dillendirilmedi. Başörtüsü karşıtlarının düşdüğü akıbetten anlıyoruz bunu. Şimdi yargı ayağıda iptal olnunca domino taşına bir dokunuş yeterli olacak. Bu konu hallolacak. Dini ve başörtüsünü siyasete alet eden chp ye fırsat verilmeyecek.

Hiç sanmıyorum; ama inşallah...
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Hiç sanmıyorum; ama inşallah...

Son 3 yıldır yaşanan olayları doğru okursanız hedefıin bu olduğunu anlarsınız. Başörtüsünü adam gibi çözmeye kalktılar, kapatma davaları, darbe planları çıktı ortaya.

O halde oyunu kuralına göre oynamak gerekiyordu, oynandı ve son yargı ayağının iptali için yüzde 58 destek alınca, sona gelindi.

Artık kimse itiraz edemeyecek, halk zaten itiraz etmiyor, Bürokratik engeller kalkıyor.
 
Üst