Mavi Marmara şehitleri dualarla anıldı.

arifan yolcusu

Profesör
Mavi Marmara şehitleri dualarla anıldı.
09-09-2010 19:20
Resim_1284052959.jpg

Mavi Marmara şehitleri kabirleri başında anıldı. İstanbul, Diyarbakır, Kayseri, İzmir, Adıyaman Siirt, Hatay İskenderun ve Adana’da bulunan şehitlerin kabirleri ziyaret edildi. Kur’an-ı Kerim okundu. 9 şehide dualar edildiİstanbul’da Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan Cevdet Kılıçlar ile Necdet Yıldırım’ın kabri ziyaret edildi. Ayrıca bir yetim projesi için gittikleri Afganistan’da düşen uçakta şehit düşen Faruk Aktaş ve Bahattin Yıldız da kabirleri başında ziyaret edildi.

Şehitlerin aileleri ve yakınları da şehitlerini ziyaret ederek kabirleri başında gözyaşı döktü. Şehit yakınları ilk defa bir bayrama yalnız girmenin burukluğunu yaşadı. Ziyarete gelenler şehitlerin aileleriyle yakından ilgilenerek onların üzüntülerini paylaştı.

Mavi Marmara, Defne ve Gazze gemisi yolcuları, gazeteciler, yazarlar, edebiyatçılar ve sanatçılar ile çok sayıda vatandaş şehitleri ziyaret programına katıldı.

090920101849245798977_3.jpg

İHH İnsani Yardım Vakfı yönetimi ve çalışanları da şehit arkadaşlarını bayramın ilk gününde yalnız bırakmadı.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Cevdet Kılıçlar ve Necdet Yıldırım’ın kabirleri başında okunan Kur’an-ı Kerim’den sonra bir konuşma yaptı. Yıldırım konuşmasında “Bu kardeşlerimiz bugün aramızda değil diyemiyoruz. Çünkü şehitler ölmez, onlar diridirler. Üzüntümüz büyük ama sevincimiz de büyük. Müslümanlar hiçbir zaman dünyayı düşünmezler. Bu hayatın geçici olduğunu bilirler. Hele Müslüman için şahadet tarif edilmez bir lezzettir. Biz şehit olmayı isteriz. Ancak şehit olmak için yola çıkmayız. Şahadet bir sonuçtur” dedi.

090920101850299046532_3.jpg

Yıldırım, Türkiye’deki 9 şehidin Filistin’in tapusu olduğun belirtti. “Bu şehit kanlarının karşılığı Filistin’deki ambargonun tamamen kaldırılmasıdır” diyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Dünyaya ilan ediyorum. Özür dilemek, tazminat ödemek önemlidir. Ama İsrail bilmelidir ki biz yola çıkmadan önce ambargo kalkacak diyorduk. Bunun için 9 şehit, 54 yaralı verdik. 9 şehidin tek bir karşılığı vardır. O da ambargonun kalkmasıdır. Ambargo kalkmalı ve Mescid-i Aksa özgürleşleşmelidir. Mescidi aksa yeryüzünde barışın garantisidir. Mescid-i Aksa yıkılırsa yeryüzü kana bulanır.“

090920101850559046195_3.jpg

Gerekirse bir daha Filistin için gemilerle yola çıkacaklarını, kesinlikle korkmadıklarını söyleyen Yıldırım, “Bugün yola çıkmak istesek en az 100 bin insan bizimle gelmek ister” dedi.

Yıldırım, İsrail’in ambargoyu kaldırmaması halinde dünyanın dört bir yanında gemilerin kalkacağını kaydetti. Yıldırım, İsrail’in ambargoya devam etmesi halinde 31 Mayıs tarihinde bu kez 100 gemiyle yola çıkacaklarını söyledi.

090920101851348929087_3.jpg

İsrail’in 1 yaşındaki çocuğu bile terörist olarak gördüğünü ifade eden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, “Asıl terörist çocuk ve kadın demeden sivil ve masum insanları öldüren sizlersiniz. Bunu sizin halkınıza da anlatacağız. Gazze’de uğrayan Yahudiler olsaydı biz buna da karşı çıkardık. Biz o zaman Yahudiler için de gemileri yola çıkarırdık. Yahudi halkı bütün gerçekleri görecek” dedi.

Konuşmanın ardından ilahiyat hocası Ramazan Kayan, şehitler için duada bulundu. Kılıçlar ve Yıldırım’ın kabrinden sonra diğer şehitler Bahattin Yıldız, Faruk Aktaş ve Metin Yüksel’in kabirleri ziyaret edildi. Dualar edildi. Kur’an-ı Kerim okundu.

090920101851539042390_3.jpg

Daha sonra ziyarete gelenler birbirleriyle bayramlaştı.
Diğer illerdeki şehitler Furkan Doğan (Kayseri), Ali Haydar Bengi (Diyarbakır), Cengiz Akyüz (İskenderun), Fahri Yaldız (Adıyaman), Cengiz Songür (İzmir), Çetin Topçuoğlu (Adana) ve İbrahim Bilgen (Siirt) kabirleri başında anıldı.

Mavi Marmara gemisi diğer beş gemiyle birlikte ambargo altındaki Gazze halkına insani yardım malzemesi götürürken 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda İsrail askerlerinin kanlı saldırılarına maruz kalmıştı. Gemide 9 kişi şehit olmuş, 50’yi aşkın aktivist yaralanmıştı.

gazete boyut

bakış

Kıdemli Üye
Pisraile yaptırım kararı aldık mı?Hiç bilmiyorum.
Galiba penslvanyadaki siyasi deha'nın lafından sonra,hükümetimiz geri adım attı.Olan bu 9 şehidimize oldu.

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Şehâdet kavramından bîhaber,ümmetin sorumluluğunu sırtlanıp bedel ödeyenleri "pisi pisine ölenler",Hak dava uğrunda bulunulan girişimleri "aptallık" diye nitelendirenleri yâd ederek...

Allah,makamlarını âlâ eylesin.

girdap

Ordinaryus
İzlemeyen arkadaşlara tavsiye ediyorum tekrar, imanın ve sabrın kanıtı..
Özellikle şehitlere saygısızlık yapmakta ısrar edenler izlesin, belki bu ulvî bilinci anlarlar ve yöntemi eleştirseler de insanların neler uğruna canlarını verdiklerini hatırlayıp dillerine çeki düzen verirler.

[video=dailymotion;xdveog]http://www.dailymotion.com/video/xdveog_ehit-cengiz-songur-ansna_news[/video]