Matematikte başarı için TV izletmeyin!

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
113
Kanada’da yapılanbir araştırmaya göre, 2-4 yaş arasında çok televizyon izleyen çocuklar...Kanada’da yapılanbir araştırmaya göre, 2-4 yaş arasında çok televizyon izleyen çocuklar, ileride matematikte başarısız oluyor. Nedeni ise zihinsel yeteneklerini geliştirecek aktivitelerden uzak kalması...

Fransa’da 3 yaş altı çocuklara yönelik TV programları hazırlanması yasak. ABD’li pedagoglar 2 yaşından küçük çocukların TV izlememesini, 2 yaşından büyüklerinse günde en fazla 1-2 saat TV izlemesini tavsiye ediyor.

KANADA’NIN Québec eyaletinde, 1997 ve 1998 yıllarında doğan 1314 çocuğun ebeveynlerine, çocuklarının 2.5 ve 4.5 yaşları arasında ne kadar süreyle televizyon izlediği soruldu. Ayrıca 10 yaşına girdiklerinde çocukların ilkokul öğretmenlerinden akademik, psikolojik ve toplumsal huylarını değerlendirmesi istendi. 2 yaşındaki çocukların haftada ortalama 8.8 saat, 4 yaşındaki çocukların ise ortalama 14.8 saat televizyon izlediği ortaya çıktı. Araştırma Pediatri ve Ergen Araştırmaları dergisinde yayımlandı.

ÇOCUKLAR, 2 yaşındayken televizyon izlemeye harcadığı her ilave 1 saat karşılığında ilkokulda matematik dersinde yüzde 6 oranında, derse katılım alanındaysa yüzde 7 oranında başarızlıkla karşılaşıyor. Arkadaşlarıyla sorun yaşama olasılığı da yüzde 10 artış gösteriyor. Araştırmayı yapan uzmanlara göre, çocukların zihinsel gelişimi açısından hayati önemde olan okul öncesi dönemde çok televizyon izleyen çocuklar, zihinsel yeteneklerini geliştirecek aktivitelerden uzak kalıyor.
 
Üst