Masallar yerine biraz'da Allah'a kulak verelim...

Yahayy

Kıdemli Üye
https://www.youtube.com/watch?v=nBSp696r6j0

Akaidinizi gözden geçirmek adına kendize bir iyilik yapın,
ve salim bir kafa ile eleştiriye açık,
gerçeğe odaklı, taassub yerine delile dayalı bir görüş açısı ile müsait bir zamanda sabrınızı zorlayarak videoyu sonuna kadar dinlemenizi tavsiye ederim.

hirahos

Kıdemli Üye
bu adamı dinlediğimiz vakit, haşa, Allah a kulak vermişmi oluyoruz....

Kalbler bir. Benzerini diyecektim.

Masallar diye, sen, yüz binlerce belki de milyonla hayırlı nesli, arifi ve ulemayı bırak, git Saadettin Merdin'e hakikat diye sarıl.

Haşa Allah'ı değil, "heva" dinlediğiniz, çürük olduğu ayrıca ispat istemeyen bu mantığınızdan bellidir. Biri sizi iyi kazıklıyor. :)

Gerçekten fark edemiyor musunuz? O kadar açık ki...

Size kim hidayet eder, size kim acır, hakikaten bilemiyorum.

Belki de "ne için yaratılmışsan, onun yolu sana kolaylaşır" sırrını izliyoruz. Ağzımız açık, kalbimiz mahzun.

hirahos

Kıdemli Üye
Bu arada videoyu izlemedim. Sadettin Merdin küçük resim olarak görünüyor. Sözüm zaten Sadettin Merdin'in delil olarak kullanılmasına... Bugüne kadar kimseye güvenemediğini gördüğümüz kişi, bir şahsın videosunu getiriyorsa din ilminde ona güvendiğini gösterdi demektir. İçeriğin etkisi yok.

levent48

Kıdemli Üye

Yahayy

Kıdemli Üye
Vahdet-i Vucud diye bir saçmalık türeten Arabi'den, Beyazıt'tan bi cacık olmaz dediğinizi hiç duymadık. Halbuki bu panteist pagan inancını ehli sünnetiz diyen kimse tarafından bile kabul görmemiş.
Hangi akıdeye sahip olduğunu bilmediğiniz bir takıp kibir ehli insanlara Allah dostu yakıştırması yapıp, Hakikatı Muhammediye diye İslama kanserli hücre gibi yapışmış safsata görüşleri baş tacı ederken, Allah'ın dinini elinizin tersi ile istiyorsunuz. @hirahos kardeş eğer illa birilerine acımak istiyorsa canın, buna en layık olan kendi nefsindir, çünkü gözgöre göre kendi nefsine kıyıyorsun, hatta o kadar acınası bir durumda ki, sorgulama gerektiren her alanda kendi orta yolun tam ortasında sanıyorsun, tıpkı müşriklerlerin kendinden emin oldukları zannı gibi. İçine düştüğün ateş çukuru sana süslü püslü cennet bahçesi gibi geliyor, en kötüsü bunu sorgulayacak ışık bile bırakmamışsın kendinde doğru yolun tam ortasında olduğuna eminsin.
Rablik taslayanların İlahlık iddialarını bile İslâm içinde göstermek için ite kaka te'viller yapıp kendinizi bu masallara inandırıyorsunuz. Haz aldığınız şey Hakikat değil, size süslü etiketler arkasına gizlenerek anlatılan masallar, bunları dinleyince sekr haline giriyorsunuz gerçek algınız yerle yeksan altüst oluyor. Ne diyim Allah basiretini açsın, müdürlerini kaldırsın, hakkı kaldırmayı, batılı reddedebilme ferasetini ihsan etsin.
Saadettin Merdin'i dinleyince Allah'ı mı dinlemiş oluyorsunuz derken, Vahdeti Vucud, sudur, Hulul gibi İslâma yamanmaya çalışılan pagan, zerdüşt inançları üzerinde derinlemesine tarihsel araştırma yapan ve tez hazırlayan bu şahıs, inançların temellerini kısa özetlerle aktarırken Kuran buna ne diyor ayetlerle cevaplanmasını kastettim.
Konuşmasında şu yanlıştır dersiniz onu konuşuruz, ben sizin gibi şu şahıs yanlışlanamaz, sen kimsin onu eleştireceksin gibi tapınma rollerine sokmuyorum kimseyi, benim şeyhim, sadatım, endadım yok, yalnız Allah var...

İlke ve bilgiye dayalı konuşun şahıslara endeksli değil.

Selametle...

ubeyd_el_turki

Doçent
Vakit kaybı olur, böyle yüzlerce belam var, hangi birini dinleyip hangi birisine cevap verelim ?
Söze bak, adama bak cevabı hakkediyor mu ona bak...
Kısa bir dinlemeyle Bidat ehli olduğu açık olan, Nübüvveti de küçümseyen birisinin sözlerini onu sevenler dinleyip izah etsin.
Cevabı haketmiyor ki, bundan ne şerli şedid adamlar var.

Siz müslümanları "sizin anladığınız çizgiye gelmeye iknaya" çalışacağınıza, kafirleri iknaya çalışsanız daha efdal bir iş yapmış olmuyor musunuz ?

Yahayy

Kıdemli Üye
Herkesin nasibi olacak diye bir şey yok tabi, Allah'ın dostuna selam, pisliğe devam ilkesi ile hayatını tamamlayacak olanlar da var, dünya geniş bir arz, bu arzın içinde sen ne talep ediyosun, o seni bağlar.

ubeyd_el_turki

Doçent
Ehl-i Sünnet idrarlı sudan abdest almaz...İdrarlı sudan nasib de beklemez...
100 doğru söylese yediği bir herze onu kerih eder...

Yahayy

Kıdemli Üye
Ehl-i Sünnet idrarlı sudan abdest almaz...İdrarlı sudan nasib de beklemez...
100 doğru söylese yediği bir herze onu kerih eder...
Tüm ehli sünnet aynı diye bir şey mi var?
Allah dostu dediğiniz şahısların akaidleri bile birbirinden farklı.
4 Mezhep de onlarca ihtilaflı konu var hatta itikad konularında. Papağan gibi maturidiyim eş'ariyim diyor insanlar, ikisi arasındaki ihtilafları biliyorlar mı?
Yani sizi dinleyen sanar ki, bir fırka var dosdoğru yol üstünde her şeyi ile tastamam aynı, bu sizin hayal dünyanızda ancak. Bırak mezhebi, tarikatı iki cemaate git itibar ettikleri birçok hoca, kitap Farklıdır, kendinizi kandırıyorsunuz başkasını değil.
Damardan yediğiniz morfin tatlı geliyor, araştıracak öğrenecek enerjinizde yok, ağalar önünüze ne koydu ise aynen devam...

dostluk

Kıdemli Üye
Aha bak kendilerinden başkasını hiç sayan küfür sayan birileri daha..bunlar tassupcu olmuyorda ameldeki ibadetleri inançları yaparken bir alimin sözüne uyan taassubcu oluyor..ömerusta ehlisünnetin başkalarını hiç saydığını söylemişti ajanda bak bu adam hiç saymıyormu..

benim atam bu adam değil .. Ben aklımı kullanırım bu adama kulluk etmem..herkezin rableri farklı bazılarının rablerinde bu adam gibiler demekki..!

Verda

Gales
Avam ile havasın imanı siz hala anlamadınız mı?! =)

Verda

Gales
Vakit kaybı olur, böyle yüzlerce belam var, hangi birini dinleyip hangi birisine cevap verelim ?
Söze bak, adama bak cevabı hakkediyor mu ona bak...
Kısa bir dinlemeyle Bidat ehli olduğu açık olan, Nübüvveti de küçümseyen birisinin sözlerini onu sevenler dinleyip izah etsin.
Cevabı haketmiyor ki, bundan ne şerli şedid adamlar var.

Siz müslümanları "sizin anladığınız çizgiye gelmeye iknaya" çalışacağınıza, kafirleri iknaya çalışsanız daha efdal bir iş yapmış olmuyor musunuz ?

Nübüvveti küçümsemek mi ?!

Forumda yazılanlara biraz daha aşina olsaydınız bunu yazmaya çekinirdiniz emin olun..

fakiri

Kıdemli Üye
Müslüman olmak için önce sahih itikad ile bir iman etmek gerekiyor...Ondan sonra takva elbisesini giyip muttaki olmak gerekiyor. Ve bu hâlin Müslümanlar tarafından onaylanması ve tasdik edilmesi gerekiyor... Size masal anlatmışlar deyip, asıl dinden çıkma paradolerini sergilemek, İblisin amellerinden bir gayrettir. Vesselâm.

ömerusta

Kıdemli Üye
bir konu açılıyor bir vido konuyor dinlememiz isteniyor fakat daha dinlemeden bu adamımı dinliyeceğiz aynen cahiliye dönemindeki bazılarının biz yetim muhamedimi dinliyeceğiz dedikleri gibi dinlemeden itiraz ediyor
bazıları dinliyor fakat verilen ayetlere değilde adamın şahsına olan yadırgamalarını öne alıyor bunumu kabul edeceğiz diyorlar cah,iliye dönemindede böyle diyorlardı ayetleri duyunca bu muhamede inmemeliydi diyorlardı haklılardı imansızlıkları putları şan şöhret vede paraları soyları gözlerini vede gönüllerini kör etmişti
bu gün bazı arkadaşlarında mesepleri tarikatları hocaları vede onların düzmeceleri gözlerini vede gönüllerini kör etmiş ki
adamın adına takmışlar oysaki veda hutbesinde peygamberimiz sav buyurdu ki kim size ALLAH c.c. hın ayetiyle gelirse ona uyun hatta iki kulağı kesik köle bile olsa etmeyin kişilere değil delillerini dinleyin onun hakında düşüncenizi yazın yoksa kulaklarınızı vede gözlerinizi kapamanız sizi doğru yola iletmez şeytanın oyuncağı olursunuz hayırlı kandiller

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
O kadar defalarca söylediğim halde tartışma konusu olacak meseleri açmayın diye size kaç kare söyledim ama bir türlü kimseye dinletemedim.Ben burada hiçbir şey yazmak istemiyorum.Genellikle şu mezhepsizlerle hadis münkirleri tartışmaya meyilli olarak bir konu açıyor.Bugüne kadar bunun hiçbir faydası oldu mu?Birbirinize hakaret etmekten başka neye yaradı ki? Tartışmayı seven vebalide üzerine alır.Zannetmeyin ki bu tartışmalar ister söz ile isterse yazı ile olsun hiç farketmez.Vebali tartışanların üzerinedir.Allah katında kesinlikle kayıt altına alınmıştır.Mahşerde bu önünüze getirilecektir.

Bakıyorum da bu hadis ve ve mezhep münkirleri ümmetçilikle (İSLAM KARDEŞLİĞİ) ilgili bir tek konu açmamışlar.Açtılarsa ve bunu ispatlasınlar bende onlardan özür dileyeceğim.Bunlarda müslümanlararası diyalog yok, sadece aralarımıza nifak sokmakla vazifelendirilmiş gibi davranıyorlar.Böyle davranılmakla bir arpa boyu yol katedemezsiniz.Boşuna kendinizi de yormayın!.

ULA GÂVUR OĞLU GÂVURLAR MÜSLÜMANLARA KARŞI YEK VÜCUT OLURKEN, SİZİN DERDİNİZ NE BAKAYIM?.BÖYLE MÜSLÜMANLIK,İSLAM KARDEŞLİĞİ Mİ OLUR YAHU?.NEDİR BU HAKARETLER!.

TERBİYESİZLİĞE LÜZUM YOK, ÖNCE DİN KARDEŞLİĞİNİ, SONRA DAYANIŞMAYI, SONRA DA İSTİŞARE ETMEYİ ÖĞRENİRSENİZ HİÇBİR MESELE KALMAYACAKTIR.İŞTE SİZE ALTIN GİBİ TAVSİYELERİM..VAR MI ŞİMDİ BUNA İTİRAZI OLAN?!..

ubeyd_el_turki

Doçent
Tüm ehli sünnet aynı diye bir şey mi var?
Allah dostu dediğiniz şahısların akaidleri bile birbirinden farklı.
4 Mezhep de onlarca ihtilaflı konu var hatta itikad konularında. Papağan gibi maturidiyim eş'ariyim diyor insanlar, ikisi arasındaki ihtilafları biliyorlar mı?
Yani sizi dinleyen sanar ki, bir fırka var dosdoğru yol üstünde her şeyi ile tastamam aynı, bu sizin hayal dünyanızda ancak. Bırak mezhebi, tarikatı iki cemaate git itibar ettikleri birçok hoca, kitap Farklıdır, kendinizi kandırıyorsunuz başkasını değil.
Damardan yediğiniz morfin tatlı geliyor, araştıracak öğrenecek enerjinizde yok, ağalar önünüze ne koydu ise aynen devam...

Ehl-i sünnet'in bütün meseleleri halledilmiş ve üzerlerinde icma meydana gelmiştir.Bunları yeni keşfeden,bu meseleleri yeni görenlerin sizin gibi konuşması anlaşılabilir ancak oradan kendine bir başka yol aramak cehalettir.Biz morfinlenmişsek ayılınca düzelirizde, siz zehirlenince helak olursunuz.

Ehl-i sünnet bir çok meselede icmaya uyar da Ehl-i bidat'ın ne herze yediği belli değil...İşte bir onu dinler bir bunu, nerede ehl-i sünnet'e muhalif biri var oraya sarılır, bir keramet arar.Gider halbuki EŞŞEK ARISIDA deli gibi çalışıyor ama BAL yok.

Bir doktora gitseniz doktor size bir ilaç karışımı yapsada ilacınızıda azıcık zehir koysa da o zehiri ayırd edecek gücünüz olmadığı halde onu içmiyor musunuz ? Ne oldu bilmeden içip gidiyorsunuz...

Ehl-i sünneti takip edersen bu zehirden uzak durursun...Kafanı boş şeylerle meşgul etmezsin.Denizde ne kadar az dalga olursa o kadar balık kolay çıkarılır...Dalgalı ve zehirli denizden balık çıksada yenmez !!! Çıkaranda zehiri yer, ya hasta olur ya da helak !!!

Sizi tutan yok, istediğiniz Eşek Arısının varsa balını yoksa iğnesini yersiniz, istediğiniz doktorun ilacını içer istediğiniz doktorun zehrini içebilirsiniz, istediğiniz sakin denizden balık çıkarır istediğiniz arsenikli balıktan ağır metal yemiş balığı denizden yiyebilirsiniz.
Size zaten bunlar hep temiz görünecektir.Göz neyi görmek isterse onu görür.

Vallahi, Hadis-i şerif'e istinaden bir fırka var ki, dört dörtlük tastamam...Ki ümmetin çoğunluğu hata üzerine icma etmez...
Ki ümmetin çoğunluğu ehl-i sünnettir...Azıcık parazitler var işte onlar da azınlık...Allah onları ıslah etsin...

Ama "farklı söz söyleyip meşhur olayımda benim bilgim,ilmim ortaya çıksın,ilmimle üstünlüğüm anlaşılsın" diyenlerden araştıracak enerji almaktansa "1 kere fazla Allah demek ve tefekkür etmek" binler kere daha mühimdir.

kilicarslan

Kıdemli Üye
ehli sünnetinbütün meseleleri hal edilmiş üstünde icma mı oluşmuş??
Bu ifade herhalde genel biriddia değildir. Yanılıyormuyum @ubeyd_el_turki

bir çok konuda icma yok. Böyle bir iddia genel manadaysa çok abes.

soru: kadın abdestli kocasına bir şekilde değince abdest bozulur mu? icma nerde bu konuda?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
ehli sünnetinbütün meseleleri hal edilmiş üstünde icma mı oluşmuş??
Bu ifade herhalde genel biriddia değildir. Yanılıyormuyum @ubeyd_el_turki

bir çok konuda icma yok. Böyle bir iddia genel manadaysa çok abes.

soru: kadın abdestli kocasına bir şekilde değince abdest bozulur mu? icma nerde bu konuda?

Ehli sünnetin halledilmemiş hiç bir meselesi yoktur.... bütün meselelerde icma olacak diye bir şey yok.. mezhebler bu yüzden var... ehlisünnet içerisinde bir ayrım yok....ben hanefi bir imamın arkasında namaz kılabiliyorken, hanefi bir imamda şafii bir imamın arkasında namaz kılabiliyor... diğer batıl mezheblerin iitkadi problemleri var, sorunda burada zaten....

Kaptan

Mecra Yazarı
Ehl'i Sunnet vel cemaat kimdir diye bir soru sorsam elbette abdullah birisi cikip parmak kaldiracaktir. Olabilir birsey dedigimiz yok ancaaak parmak kaldiranlar arasinda hariciler ve selefiler de olunca isler bayagi bir karisiyor. Nasil mi, bir kac mesaj sonrasini takip edin.