maşaallah estağfirullah manaları nedir?

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
çok çok söylediğimiz ama manalarını ne anlama geldiklerini bilmediğimiz şu;
estağfirullah ,maşaallah,dualarda söylediğimiz amin....vb
bunları açıklarsanız daha bilinçli okuruz vesselam....

nebevi

Asistan
maşallah:MA ŞAE ALLAHU nün kısaltılmışıdır.ARAPCA DA MA :eek: şey ki ,ŞAE;DİLEDİ,ALLAH U ALLAH U TEALA.YANİ ,bu işi Allah diledi oldu demektir ki kulun olan olaylarda faaliyetinin olmayıp Allah ın dılemesiyle meydana geldiğini ifade eder,böylece hem Allaha şükür edilir,hem kuldan bilinmeyince nazar edılemez.

nebevi

Asistan
esteğfirullah:arapcada istifal babının nefsi mütekellim vahde sıgasından:yani :Allah dan bagışlanmamı dilerim .demek.bol bol kullanmak iyi oluyor.faydası cok zararı yok.

nebevi

Asistan
Amin.arapca da, if al babından emrihazır sıgası:yani Allah ım duamı kabul et .demek.

aHuZaR

Can kayıp can firarda
ღ♥ღ¸.•♥•.¸ღ♥ღ Ellerine saglik ღ♥ღ¸.•♥•.¸ღ♥ღ

nebevi

Asistan
kardeş bu gene ifal babından ismi fail olabilirmi
s a ubeydun kardeş ifal babının ismi faili ötreli mim ile gelir.mücerret babı failün vezninden,mezit ise müzarisinin basındaki muzaraat atılıp,ötreli mim getirılir,KISACASI EMRİ HAZIR DIR.:shake2[1]:

musyuz

Paylaşımcı
a.s kardeşler bu ifal babının ismi faili ötreli mim ile müccerret babı failün vezninden,mezit ise müzarisinin basındaki muzaraat atılıp,ötreli mim getirilir ne demek
:thinking: :thinking:

UBEYDUN

Ordinaryus
s a ubeydun kardeş ifal babının ismi faili ötreli mim ile gelir.mücerret babı failün vezninden,mezit ise müzarisinin basındaki muzaraat atılıp,ötreli mim getirılir,KISACASI EMRİ HAZIR DIR.:shake2[1]:
kardeş okumayalı epey oldu hafızam yanıltıyor olabilir şimdi
nasirun -nasir diye durulur
e'mene -a mene diye okunur iki vecih caizdir
bunun ismi faili de cezm durak hali amin değilmidir

hidayet(3)

Üye
esteğfirullah:arapcada istifal babının nefsi mütekellim vahde sıgasından:yani :Allah dan bagışlanmamı dilerim .demek.bol bol kullanmak iyi oluyor.faydası cok zararı yok.

Estağfirullah kelimesi ''Allahım günahlarımı mağfiret et'' yani sevaba çevir manasıdır.Bol bol kullanmak zararlıdır.Şöyle ki türkçe de hep yanlış kullanılır bu cümle.Karşısındaki insana kullanırlar genelde.Hiç bir arapça kelimeyi türkçede doğru kullanmıyoruz.Estağfirullah kelimeside bunlardan biridir.
-''estağfirullah ben böyle bir şey demek istemedim''.
-'' estağfirullah Ne haddime''.
-''Estağfirullah efendim ne demek?''.
şimdi estağfirullah ''Allahım günahlarımı affet'' ,demek.Halbu ki karşısında ki insanlara bu kelime söylendiğinde, o insanlardan af dilenmiş olur.Zaten ''affedersin'' manasında kullanılıyorlar.Bu sefer arapça kelimelerin içi boşalıyor.O yüzden kuranı kerimi herkes okuyor ama kimse anlamıyor.

nebevi

Asistan
ARAPCA DA zamirler vardır.zamir ismin yerini tutan kelimelerdir.isim yoksa zamir gelır.dediğinz e misal iyyake nağbudu ve ıyyake nesteıyn .de mevcut olurdu.manası(ke zamiri karşımızdaki kişi icindir)yalnız sana kulluk eder,sadece senden yardım isteriz demek.esteğfırullah da acıkca isim yani Allah zikredilir.dolayısıyla Allah dan af istenir.arapca da zamirler mananın anlaşılmasında yüzdesi en çok olan konudur.KARIŞTIRMAYALIM.

behllul

Üye
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Paslanan her şeyin bir cilası vardır. Kalbin cilası "Estağfirullah" demektir
İstiğfar varken kulda günah kalmaz, çünkü Allah affeder
... Peygamber Efendimiz diyor ki:
"--Ben bile günde yüz defa "Estağfirullah" derim, siz de deyin!" diyor.
Hepimiz öyleyiz. İyi kulluk yapmak istiyoruz, her seferinde binbir türlü hata, her gün sabahtan akşama kadar hata ediyoruz. Konuşmamız sert oluyor, birisinin kalbini incitiyoruz, hanımın kalbini kırıyoruz, şöyle yapıyoruz, böyle yapıyoruz... Bize yüz tane ne, binlerce "Estağfirullah" dememiz lâzım. Her hatamıza bir "Estağfirullah" demek gerekirse, binlerce Estağfirullah dememiz lâzım!..

nebevi

Asistan
:thinking: size argoda yanlış kullanılması mevzuunda fakat zararı vardır kelimeniz çok peşin hüküm olur.

nebevi

Asistan
argoda yanlış demenize katılırken kullanıma yanlış demenizi :lac[1]: yanlış buluyorum

nebevi

Asistan
kardeş okumayalı epey oldu hafızam yanıltıyor olabilir şimdi
nasirun -nasir diye durulur
e'mene -a mene diye okunur iki vecih caizdir
bunun ismi faili de cezm durak hali amin değilmidir
kardeş eğer e mene fiilini mücerred halinde ı faıl yaparsak amin ismi fail olabılır,yanlız siz sorunuzda if al babının ismi faili dedınz olmaz.cümkü if al mezit. dolayısıyla mü minün olması lazım.ilk yazınızda ifal dıyıp mezıtlerden saymışsınz.karıştırmişsınız.:shake2[1]:

UBEYDUN

Ordinaryus
kardeş eğer e mene fiilini mücerred halinde ı faıl yaparsak amin ismi fail olabılır,yanlız siz sorunuzda if al babının ismi faili dedınz olmaz.cümkü if al mezit. dolayısıyla mü minün olması lazım.ilk yazınızda ifal dıyıp mezıtlerden saymışsınz.karıştırmişsınız.:shake2[1]:
cezakellahu hayran inşaallah
birileri çıksada böyle bir ders yapsa sonra imtihan falan yapsa ne kadar güzel olur
selamun aleyküm

musyuz

Paylaşımcı
çok teşekkürler az da olsa anladım en iyisi ben gramer işlerine girmeyeyim bu konular beni aşar

tevhidul_hareket

پايگاه ا
GÜZEL ANLATMİSİNİZ ALLAH RAZİ OLSİN AMA RİCA ETSEM BİRAZ DAHA ANLASİLİR ANLATSANİZ ÇOK ARAPÇA VAR ANLAYAMİYORUM