Manevi Yola Talip Olan İnsan Neler Yapmalıdır?

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Manevi Yola Talip Olan İnsan Neler Yapmalıdır?

Manevi yola talip olanların bazı vazifeleri vardır. Manevi yola tâlip kişi; Allah-u Zülcelâl'e iman, sevgi ve muhabbetle ibadet etmeli ve bütün mahlukata şefkat ve merhamet göstermelidir. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'i herşeyden ziyade sevmeli ve onun Al'ine, Evladı'na, Ezvacı'na, Ashabı'na ve Ensarı'na muhabbet etmelidir.
Allah-u Zülcelâl'in bütün emirlerini severek ifa etmeli ve O'nun bütün nehyettiği şeylerden kaçınmalıdır.
Helalden kazanmalı, helal lokma yemeli, helal giyinmeli ve helal yerde oturmalıdır. Yalandan sakınmalı, her zaman ve her yerde doğru olmalı, daima doğruluğu tavsiye etmelidir. Her halinde cömert olmalı; helalden kazandığını, Allah yolunda, Allah için infak etmelidir. Son derece sabırlı olmalı. İmanda, ibadette, musibetlerde sabretmeli ve başkalarına da sabır tavsiyesinde bulunmalıdır. Beş vakit namaza devam etmeli ve namazı Allah-u Zülcelâl'in en büyük nimetlerinden biri olarak bilmeli, mümkün olduğu kadar cemaate devam ederek, namazmı cemaatle eda etmelidir. Beş vakit namazlarını kıldığı gibi, nafıle ve sünnet namazlarını da terketmemeli, elinden geldiği ve gücünün yettiği kadar bu namazlara devam etmelidir. Özellikle gece namazı olan 8220;teheccüd8221; namazını mutlaka kılmalıdır.
Manevi yola tâlip kişi; elinden geldiği kadar Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'in sünnetini ihya etmelidir. Zengin ise, zekat ehline zekatını seve seve eda etmeli, dünya malından nasibi az olup fakir ise sadaka vermeli, bedenen ve lisanen insanlara yardım etmeli ve faydalı olmaya çalışmalıdır. Gayet temiz olmalı, zahirini pisliklerden, batınını yani kalbini kötülüklerin başı olan ucb, riya, kibir, kin, gazab, hased, su-i zan gibi çirkin huylardan, lisanını gıybet ve iftiradan; gönlünü mal, rütbe ve makam sevgisinden temizlemeli ve arındırmalıdır.
Mürşidinin huzurunda iki dizi üzerinde oturmalı ve fazla söz söylememelidir. Bilhassa, lüzumsuz sözlerden ve çirkin hareketlerden şiddetle kaçınmalıdır. Bu gibi haller manevi yola tâlip kişinin feyzine mani olacağından, mürşid huzurunda edeple oturup kalkmalı, edeb dairesinde konuşmalıdır. Manevi yola tâlip kişilerden, yeryüzünde mevcut olan bütün mahlukat razı olmalıdır. Manevi yola tâlip kişi, her zaman ve her yerde abdestli gezmelidir. Günahlarını gözünde büyütüp, istiğfara devam etmeli, işlediği suçları ve günahları katiyyen unutmamalı, o suça pişman olarak gözyaşı dökmelidir.
Kendisinden bir kötülük meydana gelirse ancak nefsine uyduğunu unutmamalıdır. Fazla yemek yememelidir. Sofraya iyice acıkmadan oturmamalı ve sofradan doymadan kalkmalıdır. Manevi yola tâlip kişi, mürşidinin verdiği 8220;vird8221; derslerini yerine getirmeli ve kalben daima Allah-u Zülcelâl'i zikretmelidir. Manevi yola tâlip kişi: herhangi bir kimseyi kendi nefsi için sevmemeli veya herhangi bir kimseye de kendi nefsi için düşman olmamalıdır. Allah için sevmeli ve Allah için buğz etmelidir.
Manevi yola tâlip kişi: mürşidini hiç hatırından çıkarmamalı, her gün, gece ve gündüz rabıtaya devam etmelidir. Manevi yola talip olan kişi, her işin Allah'tan olduğunu bildiğinden, kazaya rızadan başka çare olmadığını anladığından dolayı, Hakk'a teslim olmalı ve daima Hakk'tan razı bulunmalıdır.
Manevi yola tâlip kişi eline, beline ve diline sahip olmalıdır. Elini hıyanetten, belini şehvetten ve dilini gıybetten sakındırmalıdır. Dilinin ucuna gelen her sözü söylememeli, sır saklamasını bilmeli, kimsenin ayıbını yüzüne vurmamalı ve hiç kimsenin kalbini incitmemelidir. Manevi yola tâlip kişinin elinden ve dilinden, bütün insanlar emin olmalı ve hayırlı şeyler görmelidir.
Manevi yola tâlip kişi, mürşidine, bir ölünün yıkayıcısına teslim olduğu gibi teslim olmalıdır. Bunun için, mürşide uymak, onlara Hakk'a tabii oldukları için sevgi ve muhabbet beslemek şarttır. Zira mürşidler müridlerinin çobanı gibidir.
Çobanı olmayan koyunları kurt kapar.
Talip olup hak yolunda yürümek isteyen, mutlaka bir mürşide intisap etmelidir.

agbi

Yasaklı
Ah nerde o mürşidler....

Düşüncenizi açıklamışsınız AH NERDE O MÜRŞİD ler

Bu düşüncenizi sağlamlaştıracak TEMEL ilminiz varmı dır ki diyebliyorsunuz ?

Şimdi siz bu düşüncenizle ilk aklıma gelen MAHMUT Efendiyi ve O.Nuri TOPBAŞ Efendiyi KÜÇÜMSÜYORSUNUZ nerede o eski Mürşidler diye.

HADDİNİZİ ve ÇİZGİNİZ bilin.

cicek demeti

Sükut
Manevi yola tâlip kişi eline, beline ve diline sahip olmalıdır. Elini hıyanetten, belini şehvetten ve dilini gıybetten sakındırmalıdır. Dilinin ucuna gelen her sözü söylememeli, sır saklamasını bilmeli, kimsenin ayıbını yüzüne vurmamalı ve hiç kimsenin kalbini incitmemelidir. Manevi yola tâlip kişinin elinden ve dilinden, bütün insanlar emin olmalı ve hayırlı şeyler görmelidir.
Manevi yola tâlip kişi, mürşidine, bir ölünün yıkayıcısına teslim olduğu gibi teslim olmalıdır. Bunun için, mürşide uymak, onlara Hakk'a tabii oldukları için sevgi ve muhabbet beslemek şarttır. Zira mürşidler müridlerinin çobanı gibidir.
---------------------------------------------------

Rabbim razi olsun inseAllah guzel bir konu....

ummuhan

Kıdemli Üye
---------------------------------------------------

Rabbim razi olsun inseAllah guzel bir konu....

Allah ferasetini artırsın kardeş... dediklerine katılıyorum ve ilave de ediyorum: kısaca sanalda ahkam kesmekle bu iş olmaz değil mi?

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Hepinizden allah razı olsun:)

agbi

Yasaklı
Allah ferasetini artırsın kardeş... dediklerine katılıyorum ve ilave de ediyorum: kısaca sanalda ahkam kesmekle bu iş olmaz değil mi?

Çok doğru

Forum da mesajında Ah nerde o mürşidler.... Düşüncesini Cümlelere döküp AHKÂM kesmek Bireyin iç dünyasını anlatır.Bunu demekle demekki bu devirde yaşayan MÜRŞİD göremiyorsunuz kısaslarınıza göre BU KISIASLARINIZ çok merak ettim.

Örneğin Mahmud efendi ve O Nuri TOPBAŞ size göre kimdir MÜRŞİD değillermidir onlara inan MİLYONLAR ca İnsan sizin kadar düşünemiyormu ? Daha evvel dedim ÇİZGİNİZİ ve HADDİNİZİ SEVİYENİZİ bilin.Nerde o mürşidler deyipte bu iki Mübareği küçümsemeyin.

agbi

Yasaklı
Ah nerde o mürşidler....

Şimdi siz bu düşüncenizle ilk aklıma gelen MAHMUT Efendiyi ve O.Nuri TOPBAŞ Efendiyi KÜÇÜMSÜYORSUNUZ nerede o eski Mürşidler diye.

Çok doğru

Forum da mesajında Ah nerde o mürşidler.... Düşüncesini Cümlelere döküp AHKÂM kesmek Bireyin iç dünyasını anlatır.Bunu demekle demekki bu devirde yaşayan MÜRŞİD göremiyorsunuz kısaslarınıza göre BU KISIASLARINIZ çok merak ettim.

Örneğin Mahmud efendi ve O Nuri TOPBAŞ size göre kimdir MÜRŞİD değillermidir onlara inan MİLYONLAR ca İnsan sizin kadar düşünemiyormu ? Daha evvel dedim ÇİZGİNİZİ ve HADDİNİZİ SEVİYENİZİ bilin.Nerde o mürşidler deyipte bu iki Mübareği küçümsemeyin.

Halk arasında bir deyim vardır DELLENDİM.

Ummuhan hanım düşüncelerinizi cümleye döken Ah nerde o mürşidler.... demeniz beni oldukça sıkıntıya soktu.

Bu Forumlara islamı Tarikatı öğrenmek için temeli az olan Onlarca Yüzelerce kişi geliyor sizin bu Ah nerde o mürşidler.... demeniz akla ilk gelen Mahmud efendi O Nuri Topbaş efendi gibi Allah cc bizlere nimet olarak gönderdiği bu kullarını KÜÇÜMSEMEK oluyor onları inandırıcı bulmuyorsunuz anlamında.

LÜTFEN

Yazarken kişileri SUİZAN lara yönlendirmeyin ve siz kimsiniz ki bu Allah cc sevdiği kullara karşı Ah nerde o mürşidler.... diyerek KÜÇÜMSERSİNİZ bu nasıl bir düşünce yapısı.

Aykenza

Üye
olmamış ağbi :(
ümmühan kardeş belki bir arayış içinde...o 2 büyü
belki görmedi..belki bilmedi.. belki duyduklarının etkisinde kaldı.. belki gitti gördü zahire takıldı.
bize düşen, o güzellikleri anlatmak anladığımız kadarıylanı h

Bir düşün ismi zikrettiğin o 2 büyük Allah dostunun yanında deseydi bu sözü ar
acaba ne cevap verirdi avo 2 büyük Mürşidi kamil sence
bana sorma.. ben bilmem.. ama senin cevabını vermezdi
biliyorum sende Allah dostlarına olan aşkından muhabbetinden belkide
cezbende öyle cevap verdim ama deme kurban.. sufiye dervişe bu gerekmez. Hakkını helal et..

Gavs Abdulhakim el Hüseyni hz. lerinin irşada yeni başladığı yıllardı (1950 lili yıllar)
kendisine biraz teveccüh olunca... o zamanın .. siirtinin çok büyk bir şeyhi
haber göndermiş kendisine

"Gelsin ..birlikte ateşin üstüne çıkalım..bakalım han
gimiz daha çok dayanacak demiş"

Gavs hazretleri cevap göndermiş "ben ateşden korkarım.. korkmazsam bu işlerle niye uğraşayım ki"

agbi

Yasaklı
olmamış ağbi :(
ümmühan kardeş belki bir arayış içinde...o 2 büyü
belki görmedi..belki bilmedi.. belki duyduklarının etkisinde kaldı.. belki gitti gördü zahire takıldı.
bize düşen, o güzellikleri anlatmak anladığımız kadarıylanı h

Bir düşün ismi zikrettiğin o 2 büyük Allah dostunun yanında deseydi bu sözü
acaba ne cevap verirdi avo 2 büyük Mürşidi kamil sence
bana sorma.. ben bilmem.. ama senin cevabını vermezdi
biliyorum sende Allah dostlarına olan aşkından muhabbetinden belkide
cezbende öyle cevap verdim ama deme kurban.. sufiye dervişe bu gerekmez. Hakkını helal et..

Yapıcı tenkitinden dolayı ALLAH cc razı olsun.

FAKAT

Bu Hnm.dinin tutarsızlığı yalnız bu düşüncesi ile bitmiyor.

Kendini bilen biri olarak enpoze ettiği çok konu ve mesajını gösterebilirim.

Bana düşen bu düşünce tutarsızlığı olan kişinin etkilerini azaltmak.

Kalkıyor Milyonlarca Birey in içinde bulunduğu toplumu ÖRGÜT olarak enjekte etmeye çalışıyor forum da.

Malesef bu kişiler toplumuzda AHKÂM kesip bilhassa bunları SANAL da yapıp Öğrenmek isteyenleri YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR.

Allah a emanet olun.

agbi

Yasaklı
Allah senden razı olsun agbi.
hem duan hem uyarın için

Yeğenim

Ummuhan adlı forum üyesi inanın beni hiç ilgilendirmiyor yalnızca dua atmekle mükellefim.

Benim ilgilendiklerim temel bilgileri az olan araştırmak için gelen kişiler bunlar kendini bilen olarak enpoze eden bu kişiyi okuyunca ALLAH muhafaza Mahmud efendiyı veya O.Nuri TOPBAŞ efendimi MÜRŞİD olarak görmeyecekler veya avam deyimle o kıvanda olmadıklarını düşünecekler.

Diğer tehlike ise

Bu Forumlara NİFAK SOKMAK için gelenlere Ummuhan adlı üyenin İYİ BİR MALZEME VERMESİ.

İslamiyet Samimiyettir bu çok önemli Efendimiz (sav) din nedir? sorusuna
"Gittiğiniz yoldur." diye cevap veriyor
şu hikmetli söz dahi talip olduğumuz yolu bize gösterecek, işaret edecektir (her gün mutlaka inşaAllah)...

Samimiyetsiz bir üsluptan Allah'a sığınırım, ben samimi insanları talip olduğu yolda görüyorum inşaAllah...

agbi

Yasaklı
Manevi Yol

Tarikat yolu

Bizlere AHİRET e giden en güzel yolun rehberleridir Mürşid ler bizlere sahip oldukları ilim le yoll gösterirler.

Allah cc bizleri bu sevdiği kullardan noksan eylemesin görmemiz için KALPLERİMİZİ açık tutsun.AMİN

ummuhan

Kıdemli Üye
Allah senden razı olsun agbi.
hem duan hem uyarın için

Muhatap almadığım ve sürekli başkalarına (işine gelmeyen doğrulara) mikserlik deyip kendisi yoruma kendince yorum getirip belirli cemaatleri bakın sizin hocanıza bunu demek istiyor.... benzeri şeyler için teşekkür etmeyeceğinizi düşünüyorum kardeş :)

agbi

Yasaklı
Muhatap almadığım ve sürekli başkalarına (işine gelmeyen doğrulara) mikserlik deyip kendisi yoruma kendince yorum getirip belirli cemaatleri bakın sizin hocanıza bunu demek istiyor.... benzeri şeyler için teşekkür etmeyeceğinizi düşünüyorum kardeş :)

Lütfen

Beni muhatapmı almıyorsunuz

Biryerde doğru

Direk kendinize ve düşüncelerinize analizlerinize güvenip Forum ismimle muhatap almıyorsunuz FAKAT imalarınm arkasına saklanarak benimle muhatap oluyorsunuz hadi YALAN deyin de size onlarca mesajınızı göstereyim imalarınızın arkasına saklanarak bana göndermeler yaptığınızı diğer anlamda muhatap olduğunuzu.

agbi

Yasaklı
Ah nerde o mürşidler....

Bugün Cuma aklıma geldi.

Ummuhan nm bir konu açmıştı

Cuma namazına gidenler gitmeyenler.

Açtığı konu yüzünden kişiler SUİZAN a düştü.

Hatırlayınca

pc den çıkayım

Hatta

Fişi bile çekeyim.

Kimseyi suizan a yönlendirmek istemem.

Allah cc Tüm Dünya Müslümanlarına bu mübarek günü RUHU İLE YAŞAMAYI NASİP etsin.Amin.

talib

Kıdemli Üye
Işığa değil Nur'a talibiz biz.

Kullanma kılavuzumuz da Kur'an ve sünnettir.

Bağnazcılık bir şahsı putlaştırmaktır ancak.

Zırt diyeceksiniz yani.

agbi

Yasaklı
her türlü bağnazlıktan gericilikten uzak durarak ilimle fenle mümkündür efendim.kullanma kılavuzumuz ilim fen ve demokrasidir.atatürkün gösterdigi ışıklı yollar uzzak deildir.yeterki arayip bulasınız..

İnönü ATATÜRK çülerin İLİM e fen e verdiği DEĞER lerle bugünlere kadar geldik.

BEDÜZZAMAN Hz leri derki bence akılcı yol dur.

AKLIN ZİYASI İLMİ MEDENİYE RUHUM ZİYASI İLMİ İLAHİ ye

Yani Dünyevi ilim ler Fizik , Astronomi , Kimya Kuran ile yoğrulmalı.

BİR HADİD suresini okuyun İLİM NERDE miş görün.