Manevi rahmet

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
MANEVİ RAHMET

Bismillah.Elhamdülillahi Rabbil Alemin. Manevi rahmet yağmurlarının, ümmeti muhammedin üzerine sağanak halinde yağdığı, insanın manevi tarafının Ramazan ayına hazırlandığı bir zamandayız ki bu ,bir yolcunun seferde ihtiyacını karşılaması için durduğu bir durak gibidir.. Bu duraklardan yani kandillerden biride bu mübarek ayda bulunan, uzakta olmayan,gün geçtikçe yaklaşan şerefli, mübarek Beraat kandilidir.

İnsanın inanası gelmiyor.Nasıl olurda koca Receb-i şerif ayı biter, Şaban-ı şerif ayı gelir.Zaman bu kadar bereketsizleşebilir mi? Daha doğrusu hadislerde bildirilen kıyamet alameti gerçekleşiyor mu?Eğer öyleyse, yani kıyametin ayak sesleri yaklaşıyorsa bu bizim son kandillerimiz mi?Önümüzde ki yıl beraat kandiline kavuşabilecek miyiz? Bunca soru zihnimde tilki gibi bir ordan bir oraya koşuşturuyor.
Evet zaman hızla tükeniyor.Bereketi yok.Koskoca 24 saatte ne yaptım diye düşündüğümde, gününüm yarısı uyumakla diğer yarısı da dünya işleriyle koşuşturmakla arada canım isterse de iki rekat namaz kılmakla geçmektedir.Bu yaşam biçimi doğru mu?Yani hep dünya için mi yaşanmalı?Hiç ahirete hazırlanmamalı mı?Ben çevremde öyle insanlar görüyorum ki; hem aksatmadan namazlarını kılıyorlar,hem de dünya işlerini hallediyorlar. O kişi kendine göre kötüdür ama ben kendimi onun seviyesine çıkarmaya çalışıyorum. Niye?, derdim yok mu bana yeten.Derdim hep dünya olmasın azıcıkta ahirete çalışayım.O mahşerde ki çetin güne dayanacak kadar azığım olmalı değil mi?İşte sana fırsatlar treni.Mübarek üç aylar…Bunlardan ilki Receb-i şerif idi ne çabuk geçti. Bu ayların ikincisi Şaban-ı şerif. O da bir hızla sona doğru gidiyor.Son olarakda Ramazan-ı şerif,kavuşmak nasip olsun.

Geçen günlerden bir fayda yoktur artık bize, giden gitti.Gelen günlerden de bir fayda yok.Bakalım ömür yetecek mi ona?O zaman bizler bulunduğumuz anı değerlendireceğiz.Yani bu ayı,bu kandili diğerlerinde yapamadığımız amellerle ihya edeceğiz, hayru hasenat yapacağız.Belki son kandildir bu ,Kim bilir?

Beraat kandili,adı üstünde, ümmeti muhammedin kurtuluş günü.Şabanın 15. gecesi,kutlu, mutlu,mübarek,şerefli gün.Şerefli vakit.Ayrıca bu gece,insanların bir yıllık yaşamları boyunca başlarına gelecek olan musibetlerin, hastalıkların,sevinçlerin, her türlü hayırlı ve şerli işlerinin bu gece (beraat gecesi) görevli meleklere teslim edildiği gecedir.Ancak bu süre beraat kandilinde başlar kadir gecesine kadar devam eder.Kadir gecesi tüm dosyalar sahiplerine verilmiş ve düzen yeniden yerine oturmuş olur.

Bugün bana bir hayır veya şer dokundu ise hepsi kaderimde vardı.Kaderimde varsa ve bende yapmışsam o işi Allah yazdığı için yaptım.Hayır, o işi yaptıysan hür iradenle yaptın ve yapacağın için yazıldı.Kader diye buna derler.Kaza ise senin yaptığın işin meydana gelmesidir.Bu gecelerde yapacağınız dualar ibadetler (ve benzeri ameller) kaderinizde vardı ama siz yapacağınız için vardı. Yapmayacak olsaydınız var olmazdı. Mesela konuya bir açıklama anlamında -biraz mevzu dışı olacak ama; sizin hüsnü zanlarınıza sığınarak yazıma devam ediyorum.- benim bu tür konularda yazı yazmam tamamıyla bir tevafuktu.İlk yazıma Mevlid kandili haftası başlamıştım.O yazıları okuyanlar oldu,okumayanlar oldu.Sonuçta bu yazılanlar Allah rızası için,bildiğini paylaş anlayışıyla yazıldı.Demek istediğim şudur ki, eğer benim yazma isteğim olmasaydı kaderimde bu adam yazacak diye yazılmazdı.Madem ki ben cüz-i irademle bunu istedim.O isteğimden dolayı da Mevla Teala takdir etti, sebebleri yarattı.Rabbim hata ve kusurlarımı bağışlasın.Resulullahın aleyhisselam ayı olan Şaban-ı şerif ayı ,ümmeti Muhammed hakkında hayırlara vesile olsun.amin

Ve sallallahu ala seyyidina Muhammed.ve selamün alel murseli. Velhamdülillahi rabbi alemin. Es selamu aleykum………

22 ağostos 2007
9 şaban 1428
çarşamba
Alper...

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Allah (cc) razı olsun. Rabbim bu geceyi gereği gibi ihya edenlerden eylesin.

Nihle

Profesör
Allah razı olsun Alper güzel yazmışsın ..
Kullandığın terim ve ifadelerin de maşallah çok güzel ..
Rabbim ilmini arttırsın inşaAllah ..