Maliki’ye İstifa Çağrıları

Verda

Gales
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,916
Puanları
113
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Sünni Arap Koalisyonu lideri Salih Mutlak, Irak’ta kaostan çıkış için Başbakan Nuri Maliki’nin istifasını istediler.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ‘Irak'ın selameti için’ Başbakan Nuri Maliki'nin istifa etmesi gerektiğini söyledi.


Barzani, Amerika NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Nuri Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor çünkü Başbakan olarak kaldığı sürece sorunlar daha da büyüyecek ve anarşi artacak. Maliki'nin Başbakan olduğu Irak'ta sorunlar çözülemez. Irak'ın selameti için Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor" dedi.


Irak'taki sorunun ancak siyasi yöntemlerle çözülebileceğini vurgulayan Barzani, Maliki ile karşılaşması durumunda ona da askeri operasyonların çözüm olamayacağını söyleyeceğini ifade etti.


Barzani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eylemleriyle ilgili Bağdat hükümetini uyardıklarını aktararak şunları söyledi:


"Kürdistan bölgesi hükümeti olarak, 6 ay önce, IŞİD örgütünün saldırılarına karşı Bağdat hükümetini uyardık. Kürtler, Maliki'nin bir şeyler yapması için çok çabaladı. Özellikle de

Musul'a yönelik tehditlerle ilgili tedbirler almasını istedik. Ancak Maliki tavsiyelerimizi reddetti. Hiçbir sorun olmadığını savundu."


‘Maliki’nin politikalarından vazgeçilmeli’


Sumaria Televizyonu'na göre Sünni Arap Koalisyonu lideri Salih Mutlak da Maliki’nin derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.


Mutlak, yeni kurulacak hükümetin birlik ve beraberlik üzerine kurulması gerektiğini belirtti.

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.
IŞİD, Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu, bünyesine kattığı gönüllüler aracılığı ile kontrolü kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor.

Al Jazeera, AA ve Sumaria TV

http://www.haksozhaber.net/malikiye-istifa-cagrilari-49131h.htm
 

kodoo

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
17 Mar 2012
Mesajlar
233
Puanları
0
Web sitesi
www.islamilink.com
Suriye'de güvensizliği, yaptıkları yolsuzluklar nedeniyle zamanında Esad tarafından cezalandırılıp görevden alınan akrabaları başlattı. Keza Irak'taki şimdiki güvensizliği Saddam'ın akrabaları başlattı ve yönetiyor. Lakin, bu taht düşkünü Amerikan uşakları selefilikle beyinsizleştirdiği insanları din ve ırk adına kullanmayı iyi biliyor. Amaçları bölgedeki İslam ülkelerini zayıflatmak ve BOP'u güvence altına almaktır. Ama elhamdulillah, sünni-şii-alevisiyle ve arap-fars-kürt-türk'üyle basiretli halklar bu komploları bozacaktır.

Irak sünni uleması da, Irak başbakanı, devlet ve ordusunu, en önemlisi Irak bütünlüğünü savunuyor:
selametle
 
Üst