Malik'in Soruları

Mndrs78

Asistan
süt kaynatılırken karıştırılmazsa neden taşar?
nasıl oluyoda aynı sıcaklıkta karıştırılırken taşmıyor?
açıklayanız bakkkkayım...............

özzey

♥özlemzeynep♥
çünkü karıştırırken arasına hava giriyor
ya da içindeki hava çıkıyor, içindeki buhar yani
?

HuBeyB

Asistan
:) süt taşmasın istiyorsanız tencerenin kenarlarına sıvı yag sürün :) oraya kadar gelip duruyor sanırım :)

H

hod-ray

Guest
Karıştırılan sıvıda buharlaşma daha fazla olacağından ve sıvı buharlaşmak için ısı vereceğinden süt taşmaz...:O

HuBeyB

Asistan
ondan mı taşmaz bilmiyorum ama bence de taşmaz :)

Byrocktar

Profesör
ben neden taşar veya nasıl taşmaz bilmiorm ama bence taşması demek içindeki hava kabarcıklarının dışarı çıkmasıdır kabarcık nasıl taşmadan çıkar bilmiorm kusura bakmayın :D

HuBeyB

Asistan
kardes o kolay bir sey tasmadan nasıl buharlasırsa öyle olur ve kabarcık dediğin sey cıkar :) :D :)

Mndrs78

Asistan
sutun icindeki ne olodugunu bilmedigim birsey var kaymak oluyo hani yag yani.. kaymak olunca butun yuzeyi kapliyo... alttan gelen buhar bu kaymagi yukari dogru itiyo yani tasmasina sebep oluyo... eger karirtirirsak kaymagi yok ettigimiz icin tasmiyo?...

H

hod-ray

Guest
Yok yaw kaymağı kenara cekince de taşıyo...denemiştim yani:OBuhar basıncıyla ilgili olsa gerek.saf bi sıvı olmadığı için kaynarken sıcaklık sabit kalmıyo vs...:D

emmargah

Profesör
bi keresinde babaannem -kızım sütün içine kepçe koyda taşmasın demişti-ama karıştırmamıştık.demir kepçe ve benzeri bişey olunca taşmaz.ben o zamanlar demir ısının bir kısmını alır diye düşünmüştüm.ama tuhaf bilmiyorum vala

HuBeyB

Asistan
yani demek oluyor ki büyükler herseyin dogrusunu bilir :)

musabbinumeyr

Asistan
yazık ya bı kere kafasını ucurdum bı kere bomba atıldı kafasına yaşasın kotulukk:D:Dnhahaha

:)zeynep(:

Hakve
Ce: süt neden taşar....?

Sütün taşmaması için içine kepçe filan koymak gerekir diye biliyorum bende...O zaman taşmazmış...

harunay

Üye
Ce: süt neden taşar....?

SÜt Evde PİŞkİn PİŞkİn Oturan Ev Kadininin İlgİsİzlİgİ YÜzÜnden TaŞar. HİÇ Bİr Şey Sebepsİz Yere Olmaz

malik ejder

Profesör
incedir

Sırat’tan incedir sevda köprüsü
Beraber geçelim tut ellerimden.
Niyet ak güvercin, vuslat gökyüzü
Beraber uçalım tut ellerimden

malik ejder

Profesör
ÖlÜm Oyunu

Kral,soracağı bilmeceyi bilen suçluyu affedeceğini ve zekasına güvenen isteklilerin zindancıbaşına müracaat etmesini istedi.Bilmeceyi bilemeyen suçlunun hemen öldürüleceğini söylemeyide ihmal etmedi.Zindandaki yüzlerce suçlu arasından birtek kişi müracaat etti ve kralın huzuruna çıktı.
Kral şöyle dedi;''Önüne iki boş kutu,10 siyah,10 tanede beyaz bilye konulacak.Bu bilyeleri kutulara istediğin gibi yerleştirebilirsin..Kapaklarını kapattığın kutulardan bir tanesini,gözlerim kapalı olduğu halde seçip içinden bir tane bilye çıkaracağım.Eğer bilye beyazsa kurtulacaksın,siyahsa öleceksin.''
Kralın beyaz bilye bulma ihtimalini en yüksek noktaya çıkarmak için,bilyeleri kutulara nasıl yerleştirmek gerekir?