Malezya’da gençler neler yapıyor?

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
Kimisi derdini yüklenip omuzlarına, uçurum kenarlarında parmak uçlarıyla cebelleşiyor, kimisi ise uçurum kıyısında salıncak kurup kaderiyle dalga geçiyor. Malezya’dan genç Müslümanlarla konuştuk.

21484.jpg

Malezya'dan Naisha Omey kardeşimize sorduk; ülkenizdeki gençler hangi Müslüman sanatçıyı dinliyor?
Grup Hijjaz, Nasyed ve Maher Zain dinliyorlar. Ben de seviyorum. Hem bizden bir şeyler anlatıyor şarkıları, hem de kulağa hoş geliyor.
Peki, en çok hangi yazarlar okunuyor?
Habiburrahman El-Shirazy.
Peki, senin için bir genç için önemli olan ne olmalıdır?
İyi bir din takipçisi, namazla birleşir ve hayatını o rotada götürür. En önemlisi budur.

21487.jpg

Namazla aranız iyi mi?
Tabii...
Peygamberimiz (sav) ile aranız nasıl peki?
Peygamberimiz... O, İslam'a hayatını adamış ve Allah'a kurban olmuştur. Ben de ona kurban olurum. O'nun bıraktığı din bize bir mirastır. Peygamberimiz(sav)'in gözlerini hayal etmek hoşuma gidiyor. Onu elbette çok seviyorum. Ülkemdeki tüm gençlerin sevdiğine inanıyorum.
Ülkende din ve geleneğin birbiri ile irtibatı ne durumda?
Bu soruyu cevaplamaktan çekindiğini ve cevaplamak istemediğini söyledi. Saygı duyduk. Türkiye'yi beğendiğini ve medyadan takip ettiğini de ekleyerek teşekkür etti.

21485.jpg

Heriska Herman. Bir Malezyalı kız kardeşimiz…
Heriska kültürlü bir kıza benziyordu. Açık sözlü; ülkesindeki Müslümanların İslam sanatçılarıyla çok yakından ilgilenmediğini söyledi. Pop sanatçılarını daha çok dinlediklerinden bahsetti ve örneklendirdi: Siti Nurhaliza. O çok iyi bir tutum sergiliyor ve sesi çok güzel. Bir de bayan sanatçı var; Scaft. Giyim tarzıyla gençlerin ilgisini çekiyor.
“Ancak İslam sanatçılarından Rabbani, Hijjaz ve Raihan bana sorarsanız çok başarılılar. Benim için en iyi sanatçı onlardır.” dedi.
“En tanınan yazar Ustaz Asri'dir. Yazdıkları herkesin ilgisi çekiyor. Çünkü gerçeklerden bahsediyor.

Namazdan bahsedecek olursak açık konuşmalıyım ki; ülkemdeki gençler umurumda değil. Ben kıldığım namaza bakarım. Dua kişinin kendisine ve kalbine bağlıdır. Hissetmekle alakalıdır. Ülkemdeki gençlere kalırsa, Modern İslam, içinde namazı barındırmıyor.” sözleri beni şok etti.

Peygamberimiz(sav)’den konu açılınca ise kalbinden dökülenlerle cevap verdi. ''Ben O'nu çok seviyorum. Ülkemdeki gençlerin de sevdiğinden eminim. Müslümansan onu seversin, değilsen bile seversin. Gerçekten O'nu rehber edindim ve sürekli O'nun ismiyle dua ediyorum. O'nun ismine dualarımda manevi olarak ihtiyacım olduğunu hissediyorum. O ümmeti için dua ediyordu.''

Heriska, son söz olarak “Ülkemizde din ve gelenek, sünnete uygun bana kalırsa. Herkes Peygamber ve lider olan Muhammed(sav)'i seviyor. Gelenek de buna göre biçimleniyor.'' dedi.

21486.jpg

Humaira Nordin
Humaira, samimi ve sempatik bir arkadaş. İyimser bir tablo çizdi yaşadığı ülke adına. ''Maher Zain bizim çocuğumuzdur. Biz onu dinleriz.'' dedi. Kitaplar ve yazarlardan bahsederken fazla okumayı sevmediğini hatta popüler kitaplardan hiç haberi olmadığını söyledi. İbn-i Sina ile ilgileniyorum, tıbba kazandırdığı bilgiler günümüzdeki tıbba yardımcı oldu, bundan şüphem yok.''dedi.
Sevmediği halde söyleyecek bir şeyleri olması beni çok mutlu etti. “Ülkemdeki birçok Müslüman genç imanı zayıf olan gençlerimize yardımcı olmaya çalışır. Bununla ilgilenmediklerini söylesem yalan söylemiş olurum.” dedi.
Peygamberimiz(sav)’den konuşmaya gelince sıra; sevgi sözcükleri döküldü tabi. Diğerleri gibi o da Müslümanların O'nu örnek alması gerektiğine değindi ve ekledi; ''O bir elçidir. Seçilmiş olması O'nu bizden üstün kılsa da O, bunu kabul etmemiş ve bizi kendisinden olmaya davet etmiştir. Biz O'nu kendimizden olmaya davet edemeyiz, buna hakkımız yok.''