Makam ile Kur'an okumak için ne yapmalıyım?

reallife

Asistan
Arkadaşlar bir konuda yardımlarınızı almak istiyorum
Allah'ın kelamı Kur'an'ı okurken, makam ile okuyabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekir? Bu makam ile okuyuş nasıl öğrenilir? :confused1:
Şimdiden teşakkür ediyorum:)

sır

Üye
en basit yol internetteki reciter'lardan kolayınıza geleni dinleyerek makamını kapmak ... Arap kıraat hafızları makam konuda çok mukemmel .. bir kaç tane önerebilirim dilerseniz ,hem pc nizden dinlediğinizde istediğiniz yerde duraklatıp tekrar calışma imkanınızda var ...

dinleyerek yapamam derseniz bunun ilmini veren medreseler var oralardan yetişeceksiniz..

ancak dinleme konusunda dikkatli olun çünkü bazıları var makam yapacağım diye ayetleri mahfediyorlar ...

bilgisi olan baska arkadaslar varsa yardımcı olsun inş.

kardeşim mahrec ve tecvit biliyor musun,bu çok önemli.mahrec ve tecvitsiz okunan kuran zaten kuran degildir.
bildigini varsayarsak yukarıdaki ark.ın dedigi gibi bir baskasını dinliyerek taklit edebilirsin..bir de Allahu tealanın özel olarak kabiliyet verdigi kulları vardır,eger sesin güzel ve yetenekliysen sen de kendi makamını uydurabilirsin.bazı kimseler vardır mekke imamları gibi mesela kuranın her yerini aynı makamla okurlar,bazı kimseler vardır degişik surelerin bazı ayetlerini farklı farklı makamlarla okurlar.
unutmaki en güzel sünnetlerden birisini talep ediyorsun,çok iste Allah isteyene istedigini verir.bu yolda basarılar kardesim
baki selamlar

fakiri

Kıdemli Üye
"...mahrec ve tecvitsiz okunan kuran zaten kuran degildir."

Kardeş,
Kusura bakma ama, bu hükmünüz yanlıştır ve ağırdır. Mahreçsiz ve tecvidsiz de olsa, hatta heceleyerek dahi olsa kuran okumaya ecir verilir. Herşey birdenbire öğrenilemez. Yavaş yavaş sonradan hepsi olur. Kuran okumayı -nasıl okunursaokunsun- yasaklarsanzı bu hiç doğru bir davranış olamz.
Hereks okusun ve bir an önce de en güzel şekilde nasıl okunması gerekiyorsa onu öğrenmeye bakalım.

:good:

"...mahrec ve tecvitsiz okunan kuran zaten kuran degildir."

Kardeş,
Kusura bakma ama, bu hükmünüz yanlıştır ve ağırdır. Mahreçsiz ve tecvidsiz de olsa, hatta heceleyerek dahi olsa kuran okumaya ecir verilir. Herşey birdenbire öğrenilemez. Yavaş yavaş sonradan hepsi olur. Kuran okumayı -nasıl okunursaokunsun- yasaklarsanzı bu hiç doğru bir davranış olamz.
Hereks okusun ve bir an önce de en güzel şekilde nasıl okunması gerekiyorsa onu öğrenmeye bakalım.

:good:

ne kusuru,estagfirullah...tabiiki hersey hemen ögrenilmez,heceleyerek okumadan kurana hafızlar gibi baslayamayız muhakkak ki.ama mahrecsiz ve tecvitsiz kuran okumaya ecir var mıdır onu ancak rabbim bilir.çünkü besmelemiz bile mahrecsiz dogru degildir.biz mahrecsiz kuran okurken küfür mü ediyoruz ne söylüyoruz belli degil..okunsun da nasıl okunursa okunsun demek bence yanlış ve kuran için büyük saygısızlıktır.
kuran ögrenmeye talip oldugunuz zaman normalde ilk olarak mahrec ve sonrasında tecvit ögretilir.bunları iyice ögrendikten sonra kuran okumaya başlatılır..
olabilir bir kimse mahrecsiz ve tecvitsiz kuran ögrenmiş,camilerde genellikle bu şekilde ögretiliyor.(zaten sorun ögrenende degil,ögretende
,ne vicdandır ki kendisi tecvit mahrec bildigi halde karsısındakinden ilmini saklar ve ona düz okumayı ögretir?)
sonra tecvit ve mahrecin gereklligini ögreniyor;ne diyor olsun okuyayım da ne olursa olsun bizim dilimiz dönmez.
ugrastın mı ki,tecvite gelince zekası almıyor,ama kahvehanede okey oynamaya aklı yetiyor veya dantelden tül örmeye.
kardesim imkanı olup da tecvit ve mahrec gereksizdir diye ögrenmeyenden allahsoracak.50 yasına gelmiş dat harfini çıkaramıyor,ama ugrasıyor,ben aglayanları biliyorum..işte onlarada ecirleri verilecek..
halagallah allah yarattı demek,oradaki ha yı türkcedeki gibi yumusak arapcadaki he gibi söylersek allah tırasetti manasına gelir varın siz düsünün olur mu olmaz mı

baki selamlar

sır

Üye
zaten sorun ögrenende degil,ögretende
,ne vicdandır ki kendisi tecvit mahrec bildigi halde karsısındakinden ilmini saklar ve ona düz okumayı ögretir?)

bizim medreselerede bayanlar Kuran öğrenmek için geliyor, bakıyorsunuz Kuranı su gibi okuyor ama ne mahraç çıkarabilir ne tecvide dikkat ediyor, çünkü öğrenmemiş, öğretilmemiş....
size öğretende mi böyle okuyor dediğimizde hayır o sizin gibi okuyor diyorlar ...
daha sonrası düzeltmek o kadar zor oluyor ki, çünki okuması oturmuş bir kere ,düzeltsende düz okuyor...
yazık halbuki öğretenlerin çok itimam göstermesi gerekiyor... Allah'ın kitabını öğretiyorsun, amerikan tarihi değil...

fakiri

Kıdemli Üye
Âyâ ! Herkes uyanık olsun ve çok iyi bilmelidir ki ;
Kuranı en güzel şekilde okumayı bir an önce öğrenmek kaydıyla onu heceleyerek veya kekeleyerek okumak dahi iki kat ecir ve sevap almamıza vesiledir.
Kur’an, bizi cennete ulaştırıp, cehennemden koruyan merhamet ve şefkat dolu bir kitaptır. Asla zatını kavrayamayacağımız ama isim ve sıfatların tecellilerini kâinatta mutlaka bulmamız gereken Yüce Allah’ımızın bizi muhatap kabul edip bir mektup göndermesi eşsiz bir güzelliktir. Kur’an’ı okurken, insan bir nokta gelir ki, Cenab-ı Hak’la konuşur gibi olur. Ayetler bizzat ona ait olduğu için ağızdan çıkan her kelime O’nun emir, müjde ve yasaklarının yeniden canlanmasına vesile olur. Her bir kelimeye karşılık olarak yaratılan güzel ruhlar ve melekler hadislerin ifadesiyle kıyamete kadar o güzel kelimeyi zikreder ve sahibine sürekli sevap yazılır. “Şart mı?” sorusunu daha rahat anlayabilmek için şöyle de sormak mümkün: “Gurbettesiniz ve annenizden size mektup gelmiş. Okumanız şart mı?” “Bir sınava hazırlanıyorsunuz ve birisi size o sınavla ilgili en önemli kaynak kitabı göndermiş. ‘Canım başkası okusun!’ der misiniz?”

Âlemlerin Rabb’i olan Allah, bir lütuf eseri olarak kullarıyla konuşmuş ve onlara kitaplar göndermiş. O da yetmemiş izah etmesi ve yaşantısıyla da bire bir örnek olması için peygamberler göndermiş. Bazı vaatlerde ve uyarılarda bulunmuş, tâ ki insanoğlu imtihanını başarıyla verebilsin. Kekeleyerek, “çat pat” da olsa Kur’an okumaktan vaz geçmeyelim.
* Hazret-i Âişe (ra) validemiz anlatır: Resûlullah Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur: “Kur’ân’ı mâhir olarak (mahrecini, tecvidini, sesini, kıraatini bilerek) okuyan, şerefli, itaatkâr elçiler olan meleklerle berâberdir. Kur’ân’ı kendisine zor geldiği halde kekeleyerek okuyan kimseye ise iki kat sevap vardır.” (Riyâzü’s-Sâlihîn, 991)
* Berâ b. Âzib (ra) diyor ki: Üseyd b. Hudayr (ra) iki uzun iple atını bağlamış, evinde Kehf Sûresini okuyordu. Okuyup dururken, üzerinde bir bulut peyda oldu, bulut yaklaştıkça yaklaştı. Nihâyet at ürktü, deprenmeye başladı! Üseyd: “Yâ Rab, âfetten emîn kıl!” diye duâ etmeye başladı. Sabah olduğunda Peygamber Efendimiz’e (asm) geldi ve bu hâli anlattı. Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm): “Oku ey adam! Durma oku! Bu tecellî sekînedir (sekînet, vakar ve rahmet yüklü ruhlar ve melekler). Kur’ân’ı dinlemek için, Kur’ân’a hürmeten inmiştir” buyurdu. (Buhârî, 9/ 306)
İbn Mesud 'dan (r.a) şöyle dediği rivayet edilmiştir:
Rasulullah (s.a.v);

"Kim , Allah 'ın kitabından bir harf okursa ona bir hasene vardır.Bir hasene 10 misli karşılığıdır.Ben Elif, lam, mim bir harftir demiyorum.Elif bir harftir, lam bir harftir, mim bir harftir." buyurmuştur.
(Tirmizi rivayet etmiştir.)

reallife

Asistan
Hepinize verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ediyorum....

Kur'an'ın en güzel okunuşu tabiki mahbreçli tecvidli ve güzel bir sesle,uslüpla okunmasıdır. Bide tabiki anlamını düşünerek ve hissederek okumaktır. Sizlerinde bilebileceğini varsayarak bunların tecvidde okuyuş şekilleri adı altında bazı isimleri vardır.
Kur'an'ın güzel bir ses ve uslüpla okunması her müslüman için bir gerekliliktir,fakat mahreç ve tecvid bilgisi en azından bunun ilmiyle uğraşan kişiler için vazgeçilmezdir. Biz inşAllah mahreçte ve tecvidde gereğini yerine getirerek okumaya çalışıyoruz,sesimizle ve uslübumuz ile de okuyuşumuzu dinlenir hala getirmek istiyoruz.
Aslında SIR kardeşimizin söylediği gibi bazı imamları dinleyerek bu işi halledebiliriz;fakat ben biraz daha kestirme bişeyler arıyorum galiba:O Bunuda hoşgörünüz çünkü acil bir çözüme ihtiyacım var...

sır

Üye
Aslında SIR kardeşimizin söylediği gibi bazı imamları dinleyerek bu işi halledebiliriz;fakat ben biraz daha kestirme bişeyler arıyorum galiba:O Bunuda hoşgörünüz çünkü acil bir çözüme ihtiyacım var...

Bunun daha kestirmesi ,dua edeceksiniz Allah size acil bir yetenek bahşedecek :)

reallife

Asistan
ASLINDA BÖYLE BİR YETENEĞİM VAR DA AÇIĞA ÇIKARABİLMİŞ DEĞİLİM GALİBA:eek:leyo: AMA YİNE ÇALIŞMAK VE DUA ETMEK KONUSUNDA GAYRET EDECEĞİM.

ASLINDA BÖYLE BİR YETENEĞİM VAR DA AÇIĞA ÇIKARABİLMİŞ DEĞİLİM GALİBA:eek:leyo: AMA YİNE ÇALIŞMAK VE DUA ETMEK KONUSUNDA GAYRET EDECEĞİM.

hocamız rahman suresinin ilk 22 ayetini makamlı okuyordu,bir gün bize ders verdi,kulak aşinalıgıda vardı zaten bigünde ögrendik.tabii hocamız dogulu oldugu için arap gırtlagı var sesi çok güzel ,onun gibi olmasada makamı kaptım.
makamlı okumada seri okuyabilmekte çok önemli,hafızlar mekke imamları örnegini vermiştim kuranın tamamını makamlı okuyabiliyorlar,çünkü okudugu ayetin peşinde hangi ayet gelecek biliyorlar ona göre ses ve makamı ayarlıyorlar.
o yüzden makamlı okumada belirli ezbere bildigimiz ayetler üzerinde çalısırsak,daha basarılı olacagımız kanaatindeyim.
herkes her makamı okuyamaz,bi arkadasım vardı abdussamed gibi okuyordu.ben okuyamıyorum nefesim yetmiyor..nefesimiz yeterli degilken abdussamed gibi okumaya çalısmak nafile,zira nefes allah vergisidir.kendimize uygun bir makam secmek çok önemli..
bu yolda ilerlemek isteyenlerin allah yar ve yardımcısı olsun
baki selamlar

mü'HÜR

Ordinaryus

Böyle bir yeteneğe sahipseniz, kendiniz ayrı bir makam bulun ordan burdan birilerinin ürettiği makanları bırakın, kendiniz üretin ve devamlı okuyun görecek siniz; okudukça nefesiniz açılacak daha güçlü,güzel okuyabilecek siniz... Yapmanız gereken tek şey; devamlı okuyup nefesinizi açmak.

Not: Tabi Kuran-ı Kerim ilminiz tam ise...

iqra

Asistan
başa alıp defalarca dinleyerek... ister yüz defa olur,ister bin defa olur. on yıl olur, on beş yıl olur ama olur. en güzeli olur sabredip azmeden için. (kuranı kusursuz tecvitli, orta halli hızda okuyabilenler için)

Enes

İhvan Forum Üye
Makam ile Kur'an-ı Kerim okuyabilmek için iyi bir nefes, iyi bir müzik kulağı olmalı. Diyafram kullanımı epey önemli. Tabi Abdussamed gibi okumak da makamlı okumaktır Mehmet Emin Ay gibi okumak da. Yeteneği olan bu konuda kendini yetiştirmeli. Bu sanat gittikçe azalıyor sanki.