Mahşer Provası- “Buyrun Kartvizitim Diyenler!”

kilicarslan

Kıdemli Üye
bu işler anlatmak ile olur mu? bende anlatayım mı!!! Sen sen ol bu dünya 'da işine sağlam tut.

Şüphesiz ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler, onlar için göğün kapıları açılmaz ve halat (ya da deve) iğnenin deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu-günahkarları işte böyle cezalandırırız. A'raf 40

hadi buyurun bir deve bakın birde iğne deliğine :)

bu ayette ne anlatiliyor dikkat ettin mi? Ayet yalanlamak inkar olur, bu ayette müminler mi kast ediliyor?
Ayette kast edilenlerin kafirler oldugu yönünde bir cok görüs var. Müminler icinoldugunu söyleyene de rastlamadim simdilik.

lafons7275

Kıdemli Üye

Resit Riza meseleyi guzel ozetliyor, lutfen dikkatli okuyalim, bakin ne diyor;

“Bugün müslümanların çoğunun inancı budur: Diyorlar ki:’Büyük günâh işleyen müslüman, ya şefaatle, ya keffâretle veya Allah’ın lütuf ve rahmetiyle kurtulacaktır. Günâhı kadar cehennemde
yanacak, sonra çıkıp cennete girecektir. Fakat diğer din mensupları, durumları ve amelleri ne olursa olsun ebedî olarak cehennemde kalacaklardır .’

Oysa Kur’ân, herhangi bir dine mensub olmağa değer vermiyor;

Hiç şüphesiz din, Allah Katında İslam'dır.

Kim İslam'dan başka bir din ararsa asla ondan kabul edilmez. O, ahirette de kayba uğrayanlardandır.

Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam'ı seçip-beğendim.

Kaptan

Mecra Yazarı
bu ayette ne anlatiliyor dikkat ettin mi? Ayet yalanlamak inkar olur, bu ayette müminler mi kast ediliyor?
Ayette kast edilenlerin kafirler oldugu yönünde bir cok görüs var. Müminler icinoldugunu söyleyene de rastlamadim simdilik.

Her yalanlama inkar seklinde tezahhur etmez bazen.

"Namaz'i inkar etmiyorum ama kilmiyorum da" gibi. Bir gunahta israr onu inkar gibidir. Bir farzi surekli terk onu inkar gibidir.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adams77

Kanalizasyoncu

Güzel kardeşim zaten müminler hiç bir ayeti yalanlamaz yani ayetleri doğru bir şekilde hayatına uygular doğal olarak ta ufak tefek hatalar kusurları olur ve bunlardan arınırlar temizlenir mümin 'de günah ne arar!!!

Biliyorsun bir ayeti yalanlaman senin nefsini ilah edinmeye götür böylece şirk 'e muhattap olursun.

(Benden onlara) De ki: 'Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü aşan kullarım. Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir.' Zümer - 53

Allah hangi günahı af etmez şirk e şimdi mesele bu kadar net iken şirk işlemiş bir kişiye kim şefaat edebilir ki? Mümin bir kişi kendini af ettirmek için sürekli olarak vesile arar hatasını sürekli olarak düzeltir ve tekrar etmediği sürece Allah eski günahlarını bağışlar.

adams77

Kanalizasyoncu

Her yalanlama inkar seklinde tezahhur etmez bazen.

"Namaz'i inkar etmiyorum ama kilmiyorum da" gibi. Bir gunahta israr onu inkar gibidir. Bir farzi surekli terk onu inkar gibidir.

küfür yani kefere daha doğrusu Allah 'ın ayetlerin karşı saygı , ilgi ve özeni göstermeyip kulak vermeyip dikkate almayıp vurdum duymaz yaşamak çok tehlikeli bir durum.

kilicarslan

Kıdemli Üye

...

Ayrica @kilicarslan kardesim Bakara suresi 81. ayeti, hic bir supheye mahal birakmayacak netlikte meseleyi ortaya koymaya yetiyor da artiyor bile;

"Hayır! Kim bir kötülük eder de kötülüğü kendisini çepeçevre kuşatırsa işte o kimseler cehennemliktirler. Onlar orada devamlı kalırlar."

Daha baska ayetler de var ki, biraz uzun oldugundan simdilik bu aciklamarla yetinelim.

"kim bir günah kazandiysa ve onu hatalari kusattiysa artik onlar ates halkidir, orda devamli kalacaklardir"
bakara 81

Bu ayeti tarti ayetiyle beraber degerlendirmek dogru olmaz mi?

Yapilan bir günah ve günaha bulanmisliktan bahsediliyor bu durumda tartinin günah kefesi agir basmasi kacinilmaz degil mi ?

Tabii halidune deniliyor,devamli orda kalma da var. Simdi tabi konuyla ilgili diger ayetlere de bakmak gerekiyor. Hususi bir durum mu var umumi bir durummu ? Ayetin öncesinde bahsi olan bir kesim var örnegin.

Kaptan

Mecra Yazarı
küfür yani kefere daha doğrusu Allah 'ın ayetlerin karşı saygı , ilgi ve özeni göstermeyip kulak vermeyip dikkate almayıp vurdum duymaz yaşamak çok tehlikeli bir durum.

Tehlikeli mi? En hafif tabirle munafikliktir bu munafiklik.

İnaniyorum ama yasamiyorum, hem ben muslumanim, nasilsa Allah affeder hadi en iyimser tahminle gunahim kadar yanar cikarim...

sen de yani adams

adams77

Kanalizasyoncu

Tehlikeli mi? En hafif tabirle munafikliktir bu munafiklik.

Tamam 'da aklı belki zong edip tövbe edebilir çünkü henüz can vermemiştir. lafons gibi yazdım galiba :)

Sen iyiliği emret kötülükten men etmeye çağır halen ısrar ediyor ve direniyorsa o zaman bir şey diyemem

kimse kabul etmez bu durumu kimse sorsan kimsenin yok bilinçli bir suçu :)

lafons7275

Kıdemli Üye
(Ey insanlar!) Sizden cehenneme varmayacak hiç kimse yoktur. Rabbin için bu, kesin olarak hükme bağlanmış bir iştir.

Sonra Allah’a karşı gelmekten sakınanları kurtarırız da zalimleri orada diz üstü çökmüş hâlde bırakırız.

adams77

Kanalizasyoncu
(Ey insanlar!) Sizden cehenneme varmayacak hiç kimse yoktur. Rabbin için bu, kesin olarak hükme bağlanmış bir iştir.

Sonra Allah’a karşı gelmekten sakınanları kurtarırız da zalimleri orada diz üstü çökmüş hâlde bırakırız.

İşte bu konu kapanmıştır dağılabilirsiniz. :)

kapıya kadar geleceğiz beni içeri atacaklar seni cennete şanslı adamsın haaa lafson

adams77

Kanalizasyoncu

66. İnsan, “Öldüğümde gerçekten diri olarak (topraktan) çıkarılacak mıyım?” der.
67. İnsan, daha önce hiçbir şey değil iken kendisini yarattığımızı düşünmez mi?
68. Rabbine andolsun, onları şeytanlarla beraber mutlaka haşredeceğiz. Sonra onları kesinlikle cehennemin çevresinde diz üstü hazır edeceğiz.
69. Sonra her bir topluluktan, Rahman’a karşı en isyankâr olanları mutlaka çekip çıkaracağız.
70. Sonra, oraya girmeye en lâyık olanları muhakkak ki en iyi biz biliriz.
71. (Ey insanlar!) Sizden cehenneme varmayacak hiç kimse yoktur. Rabbin için bu, kesin olarak hükme bağlanmış bir iştir.
72. Sonra Allah’a karşı gelmekten sakınanları kurtarırız da zalimleri orada diz üstü çökmüş hâlde bırakırız.
73. Âyetlerimiz kendilerine apaçık bir şekilde okunduğu zaman, inkâr edenler, inananlara, “İki topluluktan hangisinin bulunduğu yer daha hayırlı meclis ve mahfili daha güzeldir?” dediler.[349]

Böyle oku daha anlaşılır ve kafa karıştırmıyor!!! hele hele cımbızcı seni

kilicarslan

Kıdemli Üye
@RedveKabul Allah razi olsun bu ayeti paylasman iyi oldu .
Tefisirede baktim. Günah isleme ve günaha bulanma durumunun aciklamasi .

81-Ey Muhammed, sen onlara şöyle söyle ve de ki; Siz, bu konuda Allah'dan bir ahd, bir söz mü aldınız? Eğer öyle ise, Allah ahdini bozmaz, verdiği sözden dönmez. Yoksa bilemiyeceğiniz bir şeyi Allah'a iftira ederek söyleyiveriyor musunuz? Hayır, mesele onların dediği gibi değil, her kim bir seyyie kazanır, bir fenalık yapar ve yaptığı fenalık kendisini her tarafından kuşatırsa; içini ve dışını, kalbini, dilini ve diğer azalarını tamamen kaplarsa, kötülüğü alışkanlık haline getirir ve bir de helal görmeye başlarsa İşte bunlar ateş ehli, ateş ashabıdırlar, onlar o ateşte süresiz kalıcıdırlar. Öyle onların umduğu ve iddia ettiği gibi, yedi günde, kırk günde değil, hiçbir zaman o ateşten çıkıp kurtulamazlar, hep orada kalırlar, orası ebedilik âlemidir. Ve bunlar o âleme günaha batmış olarak, kötülüğe bulanmış olarak ve temiz hiçbir yanları kalmamış olarak gitmişler ve artık fenalık onların ebedî hasleti ve genel özelliği olmuştur. İnsanı kuşatan bir tek kötülük böyle sonuç verirse birçok kötülüğe bulaşmış olanların halleri artık kıyas edilsin. Demek olur ki, günah her tarafını kaplamamış olanlar, cehennem ateşinde ebedî kalacaklardan değiller. Kalbinde zerre kadar imanı kalabilenler, günahı günah bilenler ve ona helal demeyenler hakkında hulûd (ebedî azap) yoktur. Sayılı günler aslında bunlar için tasavvur olunabilir.

Mavili kisma dikkat. Zerre kadar iman bulunmasi noktasinda tam olarak günaha bulanmanin gerceklesmedigi bu nedenle bu ayet kapsamina mümin sahsin girmedigi yönünde izahat yapiliyor. Bu dogru bir görüs degil midir?

lafons7275

Kıdemli Üye
66. İnsan, “Öldüğümde gerçekten diri olarak (topraktan) çıkarılacak mıyım?” der.
67. İnsan, daha önce hiçbir şey değil iken kendisini yarattığımızı düşünmez mi?
68. Rabbine andolsun, onları şeytanlarla beraber mutlaka haşredeceğiz. Sonra onları kesinlikle cehennemin çevresinde diz üstü hazır edeceğiz.
69. Sonra her bir topluluktan, Rahman’a karşı en isyankâr olanları mutlaka çekip çıkaracağız.
70. Sonra, oraya girmeye en lâyık olanları muhakkak ki en iyi biz biliriz.
71. (Ey insanlar!) Sizden cehenneme varmayacak hiç kimse yoktur. Rabbin için bu, kesin olarak hükme bağlanmış bir iştir.
72. Sonra Allah’a karşı gelmekten sakınanları kurtarırız da zalimleri orada diz üstü çökmüş hâlde bırakırız.
73. Âyetlerimiz kendilerine apaçık bir şekilde okunduğu zaman, inkâr edenler, inananlara, “İki topluluktan hangisinin bulunduğu yer daha hayırlı meclis ve mahfili daha güzeldir?” dediler.[349]

Böyle oku daha anlaşılır ve kafa karıştırmıyor!!! hele hele cımbızcı seni

Fırının önünde duran birini kurtarmak olur mu?

İçindekini kurtar.

Nasıl ama?

Ayrıca zalimleri kapının önünde bırakmanın mantığı ne?

Aç kapıyı at içeri.

Bu nasıl ama?

lafons7275

Kıdemli Üye
@RedveKabul Allah razi olsun bu ayeti paylasman iyi oldu .
Tefisirede baktim. Günah isleme ve günaha bulanma durumunun aciklamasi .

81-Ey Muhammed, sen onlara şöyle söyle ve de ki; Siz, bu konuda Allah'dan bir ahd, bir söz mü aldınız? Eğer öyle ise, Allah ahdini bozmaz, verdiği sözden dönmez. Yoksa bilemiyeceğiniz bir şeyi Allah'a iftira ederek söyleyiveriyor musunuz? Hayır, mesele onların dediği gibi değil, her kim bir seyyie kazanır, bir fenalık yapar ve yaptığı fenalık kendisini her tarafından kuşatırsa; içini ve dışını, kalbini, dilini ve diğer azalarını tamamen kaplarsa, kötülüğü alışkanlık haline getirir ve bir de helal görmeye başlarsa İşte bunlar ateş ehli, ateş ashabıdırlar, onlar o ateşte süresiz kalıcıdırlar. Öyle onların umduğu ve iddia ettiği gibi, yedi günde, kırk günde değil, hiçbir zaman o ateşten çıkıp kurtulamazlar, hep orada kalırlar, orası ebedilik âlemidir. Ve bunlar o âleme günaha batmış olarak, kötülüğe bulanmış olarak ve temiz hiçbir yanları kalmamış olarak gitmişler ve artık fenalık onların ebedî hasleti ve genel özelliği olmuştur. İnsanı kuşatan bir tek kötülük böyle sonuç verirse birçok kötülüğe bulaşmış olanların halleri artık kıyas edilsin. Demek olur ki, günah her tarafını kaplamamış olanlar, cehennem ateşinde ebedî kalacaklardan değiller. Kalbinde zerre kadar imanı kalabilenler, günahı günah bilenler ve ona helal demeyenler hakkında hulûd (ebedî azap) yoktur. Sayılı günler aslında bunlar için tasavvur olunabilir.

Mavili kisma dikkat. Zerre kadar iman bulunmasi noktasinda tam olarak günaha bulanmanin gerceklesmedigi bu nedenle bu ayet kapsamina mümin sahsin girmedigi yönünde izahat yapiliyor. Bu dogru bir görüs degil midir?

@RedveKabul ??????

adams77

Kanalizasyoncu
Fırının önünde duran birini kurtarmak olur mu?

İçindekini kurtar.

Nasıl ama?

Ayrıca zalimleri kapının önünde bırakmanın mantığı ne?

Aç kapıyı at içeri.

Bu nasıl ama?

Olmamış sayın allame olmamış :) Her şey kader itiraz yok kitapları yüzlerine okunacak hey gidi hey yok öyle hadi gir içeri ne yaptın ne ettin bir bir hardal tanesi kadar bir ayrıntı kalmadan hesabını vereceksin hemen gir içer neden niçin niye cart curt mu dinleyecek zebaniler offf bir pişmanlık bir pişmanlık ki sorma yüzler kararacak bir cehenneme bakacak bir kitabına off toprak olsaydım keşke diyecek insan korku terleme saracak tutuşacak yanacak dünyada yardım edenleri arayacak gözleri bir yardım eden olsada şu kitabımı bir değiştiren olsa yada bana sevap veren yok mu diyece yakacak kendini neyse nihat hatipoğlu 'na rakip bu sene ramazanda tv deyim ona göre :)

mahşeri unutma lafons mahşeri mizanı :)

lafons7275

Kıdemli Üye
hey gidi hey yok öyle hadi gir içeri ne yaptın ne ettin bir bir hardal tanesi kadar bir ayrıntı kalmadan hesabını vereceksin hemen gir içer neden niçin niye cart curt mu dinleyecek zebaniler

Verda

Gales
Başlığı görünce "mahşerin dört atlısı" diyesim geliyo =)

adams77

Kanalizasyoncu

He işte kitaplarına bakılır kim sakınmış kim sakınmamış ortaya çıkar sonra zalimler dediğin gibi çökmüş halde kalırlar olduğu yerde.

mahşeri dedik mahkeme dedik daaa