Mahmut Efendİ Hazretlerİ K.s

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MAHMUT EFENDİ (KUDDÜSE SIRRIHU)

MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİMİZ (K.S)
spacer.gif

ŞEYH MAHMUD EFENDi (K.S.)

1931 yılında Of’da dünyaya geldiler. ilk tahsilini babas? Ali Efendiyle yapt?. Hafızlığını Of’ta ikmâl etti. Bir müddet Kayseri’de Arapça okudu. Tahsilini eniştesi Hacı Dursun Efendide tamamlayarak ondan icazet aldı

Uzun süre çocuğu olmayan Fatma Hanım, çocuğu olması için Allah’a yalvarıyordu. Bir gece rüyasında, ayın koynuna indiğini ve bütün dünyayı aydınlattığını gördüler. Bu rüyanın üzerinden uzun zaman geçmeden Efendi Hazretleri dünyaya teşrif ettiler.

Efendi Hazretleri (K.S.), çocukluğunda yakalandığı bir hastalık sebebiyle doktora götürülüyor. Doktor, Ben, bu çocukta acaib bir hal görüyorum. Bu çocuk, ya yaŞamayacak veya yaŞarsa çok büyük bir kimse olacak diyor.
Askerliğin ilk aşamasında Bandırmaya gidiyorlar. BirliRine teslim olmadan önce gittiği bir camide Kur’ân okurlarken, Ali Haydar Efendinin müridlerinden Hacı Emrullah Efendinin dikkatini çekiyorlar. Namazdan sonra tanışıyorlar...

Kendileri anlatıyor:

Halil Efendi isimli takva bir zat vardI. Buralarda şeyh yok mu diye sordum. Bana Ali Rıza el-Bezzaz Efendi Hazretlerinin kabrini gösterdi ve bu zatın halifesinin istanbul’da olduğunu söyledi. Ben de bu zatın kabrini ziyaret ettim. Bir fırsatını bulup İstanbul’a nasıl gideceğimi düşünüyordum.

Bir gün deniz kenarındaki Haydar çavuş Camisinde Cuma namaz?ndan sonra caminin bir köşesinde beyaz sarıklı, beyaz cübbeli nuranî bir zat gördüm. Camiden çıkınca, babası takva bir zat olan Fahri Hoca’ya camide gördüğüm zatı sordum. Fahri Hoca bana: işte o senin görmek istedi?in Ali Haydar Efendi Hazretleridir” dedi. Yanına gittim ve görü?mek istedim. O bana: Gece gel, görüŞelim; zaman çok kötü, takipteyim dedi.

Akşam olunca Halil Efendi’nin evine gittim. Efendi Hazretleri hastalanmıştı, görüŞemedim. Sabah olunca gittim, yine görüŞemedim. Ancak ikindi vakti Eskici Abdullah Efendi’nin evinde görüşebildim. Elini öptüm ve yanımdakilere okumuş olduğumu söylemeyin dedim. Gizlice benim hoca oldu?umu ona söylediler.
Sofralar kurulmuştu ve çok güzel yemekler vardı. Tam sofraya oturdu?umuzda bana soru sormaya başladı.

ilk sorduğu soruları cevapladım, ancak daha sonra zor sorular sormaya ba?lad?. Yanındakilere dönüp siz yemeğinizi yiyin dedi. Sordu?u sorular karşısında zorlanıyordum ve yemek de yiyemiyordum...

Ali Haydar Efendi Hazretleri inegöl’e kayınpederine gitti. Benim de askerli?im devam ediyordu. Efendi Babam: istanbul’a nasıl sevk olursun oğlum demişti. Nihayet sevk zamanım geldi ve benim ismim de okundu: Mahmut Ustaosmanoğlu, istanbul dediler. çok sevinmiştim. Selimiye Kışlası, oradan da Gebze’ye yolladılar.

Efendi Baba ziyaretlerime geliyordu. Efendi Babama çok uzak olmu?tum. Sevkimi istedim. Yüzbaşıdan beni yollamasını rica ettim. O da bana: Lâzımsın dedi. Bunun üzerine ben de size oradan da dua ederim dedim. Bunun üzerine beni Sirkeci’ye yolladılar.

Efendi Babam çok sık gidebiliyordum, çok ilmî sohbetleri vardı..

Askerliğim bittikten sonra bir kilo üzüm alıp kendisini ziyarete gittim. Bana: Oğlum seninle ilk görü?memden üç gün sonra, ikinci görüşmemde vefat eden şeyhim zuhur etmişti ve senin elini tutup benim elime verip: Bunu al, bizimdir demiştir.

Oğlum seni bana kim verdi; 50, 60 mandayı birbirine bağlasalar Mahmudumdan ayırmak isteseler beni, senden ayıramazlar derdi.

Beni babamdan istediğinde, Mahmudumu bana verdin mi? dediğinde babam: Parası benim kendisi senin demesine çok gülmüştü. Ve kendisine sorulduğunda: Bir sahib çıkacak, henüz tomurcuk halindedir demi?.

Ali Haydar Efendi Hazretleri, ismailaağaya imam olacaksın diyor...

ismailağa Camii, deprem nedeniyle harabe halinde idi. 80 senedir virane olan camiyi kalaycılar mesken tutmuştu. O sırada, Efendi babanın büyük oğlu şerif Efendi’nin rüyasında ismailağa kabristanından bir kol çıktığını ve ismailağa Camiini göstererek: Ne durursunuz, bu camiyi neden tamir etmezsiniz. denildi?ini görüyor.

Kısa sürede cami eski haline getirilir ve Efendi Hazretleri (K.S.) orada irşad vazifesini sürdürmeye başlar...

Bugün hâlâ bu görevini sürdürmektedir...

Elhamdülillah!...

EFENDİ HAZRETLERİMİZ (K.S)
Tarih: 11:35, 13/10/2006

hasret

Asistan
arkadaşım rica etsem resmini kaldırabilirmisin??biricik şeyhimizin rızası yok çünkü....neyse duayla...

S

SaLtan

Guest
mahmut efendiyi sevenlerdenim. hakikaten türkiyede en etkili ve sağlam şeyhlerden. kendisini tanımam. istanbuldaki müritleri kültürlü, efendi , dürüst insanlardan müteşekkil tam irşad eri insanlar. bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. fakat bazılarının burda fethullah gülen e saldırmasıyla beni o tarikatten soğutma derekesine getirdi. lütfen bir kişide olsa bu tarikatı soğutmayın ülkenin bu ekole, oluşuma çok ihtiyacı var ve ismailağa camiası bu topragın çimentosu nüvesinde... 3 ay birisi yüzünden bu tarikat hususunda başım ağrıdı.. Allah yolunuzu, bahtınızı ve davanızı açık eylesin..

Bedrin_Aslanı

Profesör
mahmut efendiyi sevenlerdenim. hakikaten türkiyede en etkili ve sağlam şeyhlerden. kendisini tanımam. istanbuldaki müritleri kültürlü, efendi , dürüst insanlardan müteşekkil tam irşad eri insanlar. bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. fakat bazılarının burda fethullah gülen e saldırmasıyla beni o tarikatten soğutma derekesine getirdi. lütfen bir kişide olsa bu tarikatı soğutmayın ülkenin bu ekole, oluşuma çok ihtiyacı var ve ismailağa camiası bu topragın çimentosu nüvesinde... 3 ay birisi yüzünden bu tarikat hususunda başım ağrıdı.. Allah yolunuzu, bahtınızı ve davanızı açık eylesin..

amin kardeşim Allah C.C razı olsun...

SELAMUNALEYKUM BEN DE KISA YAZACAM ANLARSINIZ TABİKİ ARİFE TARİF GEREKMEZ DEĞİL Mİ ÜSTAD BEN GEBZEDEN ENES DİYOSUNUZ Kİ İSMAİLAĞA CEMATİNİ SEVERİM ZATEN SEVMEMEK AHMAKLIKTIR DEĞİL Mİ? ŞİMDİ BU DÜNYADA Bİ ÇOK CEMAT VAR DÜNYAYI BIRAK TÜRKİYEYE BAKIN Bİ ÇOK CEMAT VAR ŞİMDİ CULAR CILAR NURCULAT FELAN FİLAN İŞTE DEĞİL Mİ KARDEŞ BU CILAR CULAR YANLIŞ ZATEN BU AYRIMCILIK OLUR İŞTE Bİ SAVAŞ ÇOKSA SİZ VEYAT BEN İŞTE BU NUR CAMATİNE BAPLI İŞTE BU İSMMAİLAĞAYA BAĞLI BANENEMİ DİCEZ TABİKİ DEMİCEZ BİZ MÜSLÜMANIZ HE BİDE FETHULLAH GÜLEN HOCAYI SEVMEME DEMİŞSİNBİZ BU SEVMEME ŞAHIS ADINA DEĞİL YAPTIĞI SÖYLEDİĞİ LAFLAR SEÇİMLERDE VERDİĞİ VERDİTTİĞİ KİŞLER YANİ NUR CEMATİNE BAĞLI KARDEŞLERİM SEVMEYEN KİŞLER BU YÜZDEN SEVMİYODUR BENİM ÇOK ARKADAŞIM NUR CEMMATİNDEN BENİM PATRONDA NUR CEMATİNDENAMA BENDE Bİ KÖTÜLÜK GÖRMÜYOM AMA ONLARDA FETHULLAH GÜLENİ SEVMİYOR CİDDİYİM BAKIN BEN YALANIDA SEVMEM YALAN ATMAYIDA SEVMEM SANMAYIN Kİ NUR CEMATİNDE OLANA KARDEŞLERİM FETHULLAH GÜLENİ SEVİYOR HİÇ BİRİDE SEVMİYOR HE YAPTI İŞİ SEVMİYOZZ BİZZZ SADE İSMAİLAĞA SEVMİYO DEMEYİN Bİ ÇOK CEMAT SİZDE BİLE VAR BU SEVMEME HE HAKKINIZI HELAL EDİN SELAM VE DUAAAA

H

hiap03

Guest
Allah Ü Teala Bİzlerİ De O Gİbİ Eylesİn İnŞallah............................

seher

Doçent
Allah razı olsun inş. O mubareğin adını dahi anmak gönlümüze ferahlık veriyo...

''Oğlum seni bana kim verdi; 50, 60 mandayı birbirine bağlasalar Mahmudumdan ayırmak isteseler beni, senden ayıramazlar derdi. ''

Ne güzel ne mubarek Ya Rabb!!!

F

fesuhul_lisan

Guest
ALLAH(C.C) bizleri ve cümle mü'min kardeşlerimizi Efendi Babamızın ve diğer büyük şehlerimizin şefaatine nail eylesin........
amin

hasret

Asistan
bu dini tahsil bir altındır.altın çamura düşse onu çıkarıp yıkarsınız o yine aynı değerinde altındır...efendi babamın sözü...duayla...

doğuhan

Profesör
bir soru sorabilir miyim Saltan?
Feytullah gülene saldırmasalar sorun olmıyacak mıydı?

sümeyye

Üye
ne güzel bir hayat ne güzel bir yaşam

Rabbm yokluğunu göstermesn bizlere

gülce

Paylaşımcı
Rabbim O'nun nur cemalinden ve sohbetlerinden istifade emeyi cümlemize nasip eylesin.AMİN!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...